Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

filipal
19. led 2010

Kubaka, tie statistiky prosim rozved. nepochopila som..... 😕

pravdiva
19. led 2010

filipal prostě děvčata nechtějí uznat, že starší ženy hledají těžko muže .....tak budou dokonce popírat i statistiky a věci , které se v reálu dějí........a urážet mě .........už jsem to nahlásila adminovi ....to je pořád dokola 🙂

kubaka
19. led 2010

filipe - to je na ivett, jak psala, že sama vytváří statistiky a ví, že ta číslice nemluví vždycky úplně jen sama za sebe. Sama jsme narazila na takový ukázkový příklad, když jsem sbírala materiály o rakovině: podle čísel to vypadá, že se věk, ve kterém rakovina propuká posledníích 20 let snižuje. Ovšem je to tak, že se jen zlepšují diagnostické metody, takže se na rakovinu přijde v mnohem ranějším věku. Ovšem to už musí vědět ten, kdo je interpretuje. Je to jen obrazný příklad.
Ohánět se čísly může být tedy nepřesné. Předpokládám, že ivett to takto myslela.

kubaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pravdiva
19. led 2010

kubaka já jsem jasně napsala, že žádnýho nehledám ........jen polemizuju o tématu..... a tvoje urážky jsem nahlásila adminovi .

arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
frisbee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kubaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
19. led 2010

Protože to není žádná straší paní ... 😉

pravdiva
19. led 2010

Takže jak vidím snažíte se vyvolat hádky aby téma mohlo být zavřené........udajně mou vinou .......všechno jsem nahlásila adminovi a mám uložené fotky ........screeny , které pošlu majiteli ......

arietiska
19. led 2010

Taky jsem napsala adminům a i tobě do IP, abys věděla co!

/Dobrý den, měli byste asi prověřit tento nick. Zdá se, že se jedná o někoho kdo se tu baví jako už tu bylo mockrát. Když si přečtete co paní píše, určitě taky uznáte, že se nejedná o dospělého člověka.../

aponchie
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
schwarzovka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
aponchie
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
schwarzovka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kubaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
schwarzovka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pravdiva
19. led 2010

Děvčata měly byste přestat provokovat a hádat se a psát o tématu ....jsou tu přece pravidla a ty se musí dodržovat !

kubaka
19. led 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😅 😅 😅 😅 😅
tak nějak...

frisbee
19. led 2010

žasnu....

kristi
19. led 2010

též

aponchie
19. led 2010

tak fajn ..monogamie zrejme cloveku prirozena neni od praveku

rozinkaaa
19. led 2010

😅 😅 😅 .... tak to je mazec.... paní "pravdivá"...... 😀 😝 😀

momin
19. led 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 pšššššššt nebo vas pravdiva nahlasi adminovi. 😀

monikapok1
19. led 2010

Holky, no tak šup šup zpět k původnímu tématu 🙂 Už jsme byly nahlášeny asi všechny 😀 😀
Tak jak je to s tou monogamií??
A kde je vůbec Kalu 😀 ?

kalu
autor
19. led 2010

Kalu se hlásí 😀 😀

jsem s malou do zítřka u mých rodičů, takže nemám čas psát- před chvílí jsme přišly ze sáňkování a malou koupe babička, takže mám chvilku 😉
Holky, prosím, nehádejte se 😎 - je pravda, že pravdivá je trochu provokatérka, která si libuje v hádání se po netu, tak jí nedělejme radost a nehádejme se s ní- na to ona vyloženě čeká 😉 😉

Jinak vesměs souhlasím s tím, že člověk je asi přirozene monogamní na určitá období, která se vymezují říkejme tomu zamilovaností- po tento čas má člověk oči jen pro svůj protějšek, nedokáže se mu líbit či přitahovat ho někdo jiný- v tomto období je nevěra vyloučena- a poté, co tohle období přejde (u někoho dříve, u někoho může vydržet hodně dlouho)- tak nastupuje ta fáze, kdy se člověk řídí rozumem ,morálními hodnotami, tradicí, a většinou se snaží v monogamii setrvávat, i když už pro něj není přirozená a jiní lidé ho přitahují. A tady záleží na mnoha okolnostech - každý má jinak silnou vůli v odolávání pokušení, množství příležitostí k zamilování jinde atd... takže podle mně - přirozená monogamie ano, ale jen po určitou fázi vztahu- ve vztahu bývá vystřídána "rozumovou" monogamií, se kterou se lidé perou s různými úspěchy 😝

pravdiva
19. led 2010

kalu nebo je tu další možnost , že máš bohaté zkušenosti s druhým pohlavím a víš dobře , že nový muž ti nemůže poskytnout nic nového, se všema je to časem stejný ........a proto zůstaneš monogamní na základě zkušeností.

dukie
19. led 2010

kalu: Na první část: 😀 😀 😀 A na druhou: Souhlas. 😎