Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

brumdinka
17. led 2010

aksaha - teda to je filozofický elaborát 🙂

no co k tomu, hlavně že ani v dlouhodobém vztahu to nemusí být vězení ve formu vlastnictví - já partnera nechci vlastnit a pro mě za mě at´si myslí na co chce - do hlavy mu stejně nevidim, jen at´ ty své představy nepřevádí
do reality 😀

kalu
autor
17. led 2010

Já souhlasím s Dukie- monogamie ano, ale jen na určité etapy života 😉

pravdiva
17. led 2010

Dukie kdes vzala tuhle teorii že člověk chce mít potomky s různýma lidma ??To není žádná lidská přirozenost .......nic daného, já to slyším poprve .

Znova říkám moudrý člověk je monogamní, protože ví že další milenec nebo milenka jim nepřinese nic nového .............nevěra a víc partnerů v životě přináší jen komplikace a problémy ........

A to že ten druhý chce partnera vlastnit je naprosto přirozená věc.......ženě jde o děti , když zmizí partner bude se o ně hůř starat, nebude mít peníze , muž zase přijde o děti .......i moje kočky na sebe žárlí , protože se bojí že budou mít hlad........ to že si člověk druhýho hlídá je naprosto přirozený a je to v pořádku !!

arietiska
17. led 2010

Myslím že od přírody ne, jelikož je určen se rozmnožovat. Tzn., že je to pud k rozmožování si hledat druhy či družky.
Kdyby byl, bylo by to jak u zvířat a při ztrátě partnera by umřel steskem. To u lidí nehrozí /nemyslím tím důchodce a vyjímky/ a hledáme si další a další partnery z pudu se dál rozmnožovat. 😉

arietiska
17. led 2010

To, že si máme být věrní je dáno tím, že nám to někdo vtloukl do hlavy ...

pravdiva
17. led 2010

Víš Kalu tys zažila nevěru, takže ti přijde jako uplně běžná věc , která patří k životu ........ale my jí vůbec neznáme , takže dobře víme, že se dá žít pohodově i bez nevěry .........pro tvoje dítě by bylo mnohem lepší kdybys měla původního partnera .

arietiska
17. led 2010

pravda: pokud vím otázka tématu zní: Je člověk přirozeně monogamní ??? ... to co říkáš není přirozeně, ale rozumově. 😉

pravdiva
17. led 2010

Myslím že je přirozeně monogamní .......jinak bych se opravdu nekontrolovaně množili a soulož** na potkání ......kdybychom nebyli .

kalu
autor
17. led 2010

Pravdiva, je pravda, že jsem nevěru zažila a je to jev mezi lidmi bohužel normální, ale i tak se mi samozřejmě nelíbí a ráda bych můj další vztah založila na vzájemné lásce a důvěře bez nevěry (z obou stran).

A je vidět,že mého ex opravdu neznáš, jinak bys nemohla napsat, že s takovým člověkem by nám bylo lépe. Jediné, na co jsem ohledně něj hrdá, je to, že jsem se dokázala vymanit z manželství s ním , když bylo malé jen 1,5 roku a ona si tudíž nebude pamatovat, jak se k nám její "tatínek" choval.I kdybych měla zůstat po zbytek života sama, bude to pro mě (i pro Lucinku) 1000 krát lepší, než žít s exmanželem.

kalu
autor
17. led 2010

A ještě- pravdiva- kdybychom byli přirozeně monogamní, jak píšeš- tak by si člověk (stejně jako ostatní přirozeně monogamní živočichové) po pohlavním dospění, našel jednoho partnera a s tím byl celý život a pokud by jeden zemřel, druhý by za čas zemřel steskem taky. Pokud by člověk byl přirozeně monogamní, každý by měl za svůj život jen jednoho sexuálního partnera !!!

brumdinka
17. led 2010

kalu vim, že máš špatnou zkušenost, ale v jednom s Tebou nepouhlasím nevěra mezi lidmi není normální, je jen bohužel běžná - jenomže to že je bežná ještě neznamená, že je normální 😒

a ono i to co píšeš se stává znám lidi co byli s jednim partnerem celý život a když zemřel, tak do roka šli taky - říká se že člověk zemře steskem nebo mu punkne srdce 😔

takže výsledek - rozhodně bych to nepaušalizovala, ano jsou lidé co jim věrnost nic neříká a klidně zahnou, jsou lidé co to střídaj jako ponožky ale na druhou stranu jsou i lidé co zůstanou věrni jednomu partnerovi, pak jsou lidé co si občas strejchnou, ale nedopustí aby to ohrozilo jejich manželství (partnerství) atpod....... takže bych to nezatracovala, že to není možné, je jen si neměla to štěstí 😉

pravdiva
17. led 2010

Já jsem mysela kdyby byl normální ...jasně že tam byl asi závažnej důvod se rozejít !!

Kalu mezi lidma opravdu nevěra není normální, já se pohybuju mezi lidma, kde není a nebyla......taková která by ničila vztah...........

No a jak to chceš teda řešit??Budeš zkoušet 350 lidí , protože pro nás není přirozená monogamie ??Nebo prvních 10 ?? 🙂 🙂 🙂 🙂 ....Věř tomu že v životě tě zaujme mnoho a mhoho lidí .......já jsem schopná se zamilovat mockrát .......a půjdeš za nima ?? Za všema ??
Asi né co??Takže vezmeš dalšího a zjistíš, že nevyhovuje tak dalšího.....a v čem budou vyrůstat ty děti ??A kdo ti bude ve stáří pomáhat ??Kterej z nich ??.... 🙂

malovani
17. led 2010

člověk od přírody rozhodně monogamní není, ale dá se s tím celkem dobře "bojovat" a ustát to a žít... 😕 😀

dukie
17. led 2010

pravdiva: Monogamie je docela mladá... teď v rychlosti jsem Ti k tomu našla např.:

http://www.ingie.cz/je-clovek-prirozene-monogam...

http://www.zenax.cz/monogamie_a_polygamie_6942.htm

http://xman.idnes.cz/partnerska-vernost-je-prot...

http://www.derna.cz/historie vyvoje sexuality/m...

A najdeš k tomu jistě více informací, když budeš chtít. 🙂

pravdiva
17. led 2010

Dukie.........řeči se vedou a voda plyne.....v novinách toho už napsali moc a netu jsou často nesmysly ..... ovšem .....zrovna ti tady vysvětluju že nebýt monogamní je naprostý nesmysl .........až za sebou budeš mít stovky partnerů, budeš psát to samý .......člověka totiž láká to nepoznaný ........po 30 lidech zjistíš že jsou všichni svým způsobem stejní ........

martimarti
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pravdiva
17. led 2010

Podle mě čím je ta společnost vyspělejší , tak směřuje k monogamii.........čím je ten člověk inteligentnější, tím spíš si spočítá jak je nevěra zbytečná a nebezpečná pro celou rodinu .......a jsme u toho co jsem psala na začátku ...že ionteligentnější a kvalitnější lidi bývají častěji monogamní ..........a naopak .........když je člověk vzdělanej a má uspěchy v práci, tak si těžko bude hladit ego nevěrou .......existují pochopitelně výjimky

martimarti
17. led 2010

Dukie: zajímavé odkazy, zatím jsem je rychle přehlídla a musím říci, že se shodují s mým pohledem na věc 😉

kalu
autor
17. led 2010

Dukie- taky jsem to "přelétla" a v hodně věcech se shodují s mým názorem 😉

Jinka Pravdivá- ty píšeš, že čím je člověk inteligentnější, tím víc inklinuje k monogamii- ale vzápětí dodáváš, že sama si vystřídala spousty partnerů, aby jsi nakonec po 30 letech zjistila, že jsou všichni +- podobní a že to zato nestojí. To znamená, že se za inteligentní nepovažuješ ?

pravdiva
17. led 2010

Podle toho jak tu monogamii myslíš...........to jsi přesně nevyjádřila .....jestli myslíš v páru nebo za celý život ...........obě varianty se totiž používají .

Já jsem ve vztahu monogamní .

pravdiva
17. led 2010

Pokud jde o monogamii jako během celého života jeden partner ....... tu považuju za nesmysl........člověk by měl určitě poznat víc partnerů ...........

akshara
17. led 2010

Pořád ale pro mě zůstává otázkou, 😕 zda-li se bavíme o monogamii, polygamii či spíše vilnosti! Třeba mi někdo pomůže nalézt odpověď! 😝

filipal
17. led 2010

no, vidim, ze nase nazory aj v tejto teme velmi ovpyvnuju skusenosti, ktore sme ziskali....
u mna je to takt, ze Ria, ty akoby si to povedala za mna - o 12:57 - clovek je schopny byt monogamny ked chce.... 🙂 to je krasne!
ja a moj partner sme si verni, lebo to chceme a to uz 12 rokov. a nezijeme spolu kvoli plodeniu deti 😅
je pravda, ze je to uz moj 2. manzel a 4. partner v zivote, ale poznam pary, ktore maju jedineho partnera cely zivot
a netrpia tym.... 😵 zda sa 😅

rozinkaaa
17. led 2010

Taky zastávám názor, že monogamie není přirozená... že je nám, jako člověku vnucena tradicemi, zvyky....
Ostatně jsem přesvědčena, že tento názor zastává většina populace....což se projevilo i na této diskusi... 😉

Akshara, zajímavá rozvaha.... 😉

Názor Dukie stojí také za zvážení 🙂

akshara
17. led 2010

Ahoj Rozinkaaa. 🙂 Souhlasím s tím, jak píšeš, že je nám monogamie vnucena tradicemi a zvyky. Ano, jsou to jen rámce, umělé rámce, stejně jako polygamie (opak k monogamii) a vše pro svoji umělost a nerozumnost končí v promiskuitě, nevěře, vyjevují se nám neudržitelnými. Ale promiskuita již žádným rámcem není, je rezignací obou dvou forem. Je to tiše schválená a akceptovaná prostituce! 😕 Tudíž znovu žádné bingo! 😀 Proto je asi zapotřebí nějakého nového poměru a modelu, již rozumného, ale zdá se, že lidem stačí ke "štěstí ony zaběhnuté dva: tvářit se monogamně nebo polygamně a žít a myslet promiskuitně! ☹ Proto jsem navrhl ve své "úvaze" partnerství bez vlastnictví! 😉 Tedy sexuálně vedenou monogamii (maximálně) s podstatou duševní polygamie! 🙂 Zde je však zapotřebí najít v sobě tu rozumnější část sebe sama a na ni onen "nový" model zbudovat. Protože asi nejvíc lidé naráží na to, že jsou něčím majetkem a to je nutí více k promiskuitě (skrze klec) než samotná jejich živočišnost! 😒

arietiska
17. led 2010

Jsem právě našla ... pak jsme spíše od přírody promiskuitní ... 🙂 Já netušila, že je to slovo spojeno vyloženě s manželstvím.

Monogamie (párové manželství) je manželství jednoho muže s jednou ženou. Termín vnikl ze spojení řeckých slov monos (jeden, sám) a gamos (manželství, jednota). Jejím opakem je polygamie - manželství více než dvou partnerů, která se dále dělí na polygynii (více manželek) a polyandrii (více manželů).

Mnoho společností povoluje polygamii, ale celkově na světě monogamní forma manželství převažuje. Americký antropolog Robert Murphy uvádí, že velká většina světových manželství je monogamních.

Jelikož v populaci je přirozené přibližně stejné zastoupení žen i mužů, monogamie by měla dobře odpovídat demografickým procesům. Monogamie také vede ke vzniku v současném světě nejrozšířenější základní rodinné jednotky - nukleární rodiny, která se skládá z otce, matky a jejich potomků.

arietiska
17. led 2010

Teda přirozeně promiskuitní... 🙂

akshara
17. led 2010

...a má reforma zůstane tedy zase nenaplněna! Jo, to je úděl velikánů, že jsou opomenuti současníky! 😀 😀 😀 Ale arietisko, abys mohla být promiskuitní, jak vyplynulo z mého posledního příspěvku, pak budeš muset být teda zase monogamní nebo polygamní! Byl by to pěkný aforismus: "Nejlepší cesta k promiskuitě je skrze manželství!" No, máš to složitý, člověče! Nechtěl bych být ve tvé kůži 😀 😝 😉

P.S. Jinak děkuji za výklad pojmů! 😀 Třeba zauvažuješ proto nakonec i nad mým revolučním plánem! 😉 ...samozřejmě snad dříve než se z té promiskuity zblázníš! 😀 😝

sisi.v
17. led 2010

myslím, že není, je to dáno kulturou, výchovou, tradicí... a ve fungujícím vztahu to jde docela dobře vydržet 🙂. ale pokud jde o jednoho partnera za celý život, tak to děkuju, nechci...

mimochodem inteligence (jakožto intelig. kvocient) nemá podle mě se vztahem k nevěře nic společného. to je o životních hodnotách a ne mozku. znám vysoce inteligentní špičkové manažery a doktory, kteří jsou v mimomanželských vztazích velice aktivní a naopak.

arietiska
17. led 2010

akshara: tobě jsem ho samozřejmě nevyložila, je mně naprostojasné, že nebylo třeba. Ale dá se vůbec přemýšlet nad tím, že nejsem něčí majetek, když si ho vezmu a mám s ním tedy žít až do konce života spořádaně a již dle tradic nepřemýšlet o jiném muži? Zrušit tedy manželství, pak nebudeme uvažovat, že jsme nečí majetek a jsme uchráněni před tím být promiskuitní. 😀