Je lepší dát příteli trvalé bydliště hned u mě?

ppperla
19. lis 2009

Ahojky ,
ráda bych tady napsala a prosím vás o pomocve věcech ve kterým tápu.
Mám přítele je mu 18 let mi je 26 let jsme spolu 7 měsícu a jsme spolu každej den na skypu a vidime se co dva mesice 14 dnu ktere je vzdycky umě .Mám syna bude mít 3 roky 12,1 . Budu se rozvádet nezijeme spolu jiz 8 mesicu .(ukončený vztah po sedmi letech).

A já byhc potřebovala poradit .Přítel zije v Bratislavě a já ziju na Moravě je to 250 KM . a me zajímá co byste mi poradily.AŘ dodělá školu.Mozná to příjde zbytečne resit prece jen je to ještě půl roku, ale ráda bych mela ve všem jasno a počádne se i snim otom pobavit protoze nevime co a jak vtomhle česko verzus Slovensko a tak.Přítel je rozhodnutý rozhodně se přestěhovat kemě že chce jit do baráku na vesnici zamnou a nechce žit ve městě v paneláku. Dodělá skolu a nastehovat se keme je řesení o kterem sme se spolu bavily a řešení na ktere se společně i moc tesíme. prece jen mám díte nejde abych byla sama ze, i dite potrebuje chlapa v dome a já taky 🙂.
Ale mě zajímá jak to udělat kdyz tady bude bydlet třeba s trvalím bydlištěm.Nechat mu trvale bydliště ještě uněj na Slovensku?? nebo mu dát trvale bydliště hnedka umě??
Nevím jak to je udělané na Slovensku, ale unás v česku když někdo dodělá školu tak nedostane od pracovního uřadu nic pokud nema rok odpracovanej.Nevím jak to je na slovensku, ale myslím si ze je hloupé aby by l registrovaný treba tam kdyby nemnel práci a aby zbytecne jezdil na Slovensko a dával 600 stale za vlak.to by vyslo dost draho.
Jasne ze kdyby dostal umě trvale bydliste uz by se pocítaly nase prijmy spolecne.Ale zase nemusel by pak nikd enic jezdit vyřizovat podle mě ne?
Ale chci poradit jak to je stím trvalám bydlištěm, protože nevím jak to udělat nechci neco pokazit abych si tady prihlasila pritele a clovek nikdy nevi jak to dopadne, al ejistota neni nikdy, ale zase na druhou stranu nechat ho at ma trvale bydliste na slovensku a vše mu nějak komplikovat?? nevim vubec jak to udělat a co udělat.Poradíte mi prosím někdo?,Hodně vtom tápu, protože dodělá školu, ale ze bude mit hned praci není jiste kdyz ted není práce nikde .
A já bych ráda vaše rady a zkušenosti jestli byste mi trosku poradily jak nato??

martimarti
19. lis 2009

PPPerla, no já nevím, ale ber také v úvahu, že pokud má někdo u tebe trvalé bydliště, tak v případě, kdyby jste se rozešli, tak bude velmi těžké ho vystěhovat, může žádat náhradní bydlení. Záleží jak moc se znáte a jak moc si věříte, já za sebe jak se znám, po sedmiměsíční známosti /převážně na počítači 😒 /bych do toho za žádnou cenu nešla, ani náhodou. Promiň že to říkám tak na rovinu.
Mimochodem píšeš jako argument komplikace s hlášením se na pracovním úřadu, nepřemýšlíte o tom, že by přítel šel pracovat?
Na ty úřední věci by ses klidně mohla zeptat někde na pracovním úřadu 😉

hancas
19. lis 2009

pperla.....nevím nevím jestli bych si nastěhovala kluka do bytu a jěště s trvalým bydlištěm když se vidíte tak málo,já bych to udělala tak že bych mu nechala trvalé bydliště ba Slovensku třeba půl roku i když spolu budete bydlet a po půl roce se uvidí jak vám to bude klapat...tot můj názor ju

lena13
19. lis 2009

pperla ja osobne bych teda v zadnem pripade trvale bydliste urcite jeste nedavala......taky by jsi na to mohla hodne doplatit 😔

peroli
19. lis 2009

já bych dala tak maximálně přechodný a ani tohle ne hned, až po čase (půl roku... možná i rok)... ale trvalý taky rozhodně ne

ppperla
autor
19. lis 2009

dškuji za radu. No já s enato ptám právě proto, že mi to příjd etaky ze bych to hodne uspechala stím trvalým bydlištěm, ale radši jsem chtela vedet i neci názor.

No já doufám ze práci najde a pujd epracovat to stím pracovním uradem jsem napsala pro pripad zeby i tohle treba nevyslo a zeby se i tohle muselo řešit tak abyhc i na neco takoveho nezapomnela.
pROTOZE VÍM JÁ KDYZ JSEM BYLA EVIDOVANÁ NA PRACOVNÍM URADE, TAK ze jsme tam musel achodit kazdej tyden skoro a to jako by vlezlo dost do penez ze kdyz 600 stoji jen hloupej vlak.le jako DOUFÁM ze bud epráce, al evíte jak to ted s prací je.

Ale mozná ze by nebylo marné se zeptat nekd en aurade jestli ho třeba převedou sem na pracovní urad i bez toho zeby zde mel trvalé bydliste .Ale tomu moc neverím.
Ano zznáme s esedm mesícu hlavně prez net. o prazdninach celej mesic to sme se vlasten poprve poznaly a já si nanej mohl audelat i poradnej obrazek . Al ejinak sem jezdi jen prez prazdniny a ty mívají co dva mesice. Ale jasne ze az bude semnou zit ze budu prece jen mnohem chytrejsi a ukaze s epresne co a jak. Taky asi se prikláním ktomu že pul roku nebo rok od bydlení tady bych mu to bydliste asi dala. jsem ráda ze jste mi to tak uprimne i napsaly .potřeboval ajsme to i odvas asi slyset🙂

la_cheri__2
19. lis 2009

Rozhodně si ho k sobě nehlaš na trvalý pobyt,pokud ti jde o tu dálku myslím že nějak jde zažádat aby na pracák chodil tam kde žije ale trvalé bydliště mu nech doma....může vám to vyjít ale taky nemusí a abys pak měla problémy....ale na úřadě se zeptej...myslím že to jde

ppperla
autor
19. lis 2009

la_cheri jo to by bylo fajn aspon tak. clvoek by mel o starosti men ekdyby predelaly pracovni urad do mista kd ezije. akorat by sme pak ani ze socialky nic nedostaly, protoze by sly uz potom kd ezije skym zije a tak, ale ja doufam ze s enajd enejak apráce. no ikdyz unas tad yj eprdlajs a ne prace, ale on do Bratislavy se stehovat nechce . řekl mi ře ziju v rodinnem dome ze to je sen kazdeho kdo zije v panelaku ze s emusi chopit sance, ze do rpace s emuze dojizdet. no tak uvidime☹ ted je to stou praci vazne desne

rencata
19. lis 2009

ppperla: taky bych teda trvalé bydliště nedala, může si nahlásit trvalé bydiště místní městký nebo obecní úřad. Prostě aby bylo jasné, že žije v tom daném městě. Tak to má celá řada lidí, co bydlí v podnájmech, aby nemuseli pro veškerou korespondeci jezdit několik stovek kilometrů třeba k rodičům. Určitě se na to na úřadu poptej, ale mám pocit, že to jde bez problému takhle udělat. Někteří toho dokonce zneužívají, většinou pokud hrozí exekuce za nějaké dluhy.

martimarti
19. lis 2009

Rencata má pravdu, to by šlo nahlásit si trvalý pobyt na obecním úřadě ve tvé obci, kdysi jsem o tom slyšela v nějakém pořadu 😉 že se to dělá 😉
Prostě vysvětli svému příteli, že se znáte jen málo a nemůžeš si to zatím přihlásit u sebe, opravdu by jsi hodně riskovala, to nedělej 😉

peroli
19. lis 2009

teď to asi bude znít trochu blbě... ale taky to můžeš brát jako malou zkoušku jeho úmyslů vůči Tobě.. 😅 pokuď bude nějak remcat tak pak by tam možná nemuselo být všechno až tak v pořádku a pokuď to veme v klidu tak bych mu připsala malé plus 😉

ppperla
autor
19. lis 2009

ote obci jsem to jeste neslysela. to se zeptam.snad si nebude pripadat jako bezdomovec hih kdyz by mel trvaly pobyt na urade hihi. ale je pravda ze je to dobra zkouska . ale aby pak nemusel vyrizovat kvuli tomu novou obcanku no musime pozjistovat jak moc by musel jezdit na slovensko vyrizovat .kdyby nemusel moc jezdit tak by si nechal to na slovensku.

norek
20. lis 2009

Co se týká problematiky trvalého bydliště, tak přihlásit si do svého bytu k trvalému pobytu nějakou osobu je vždy riziko, navíc pokud se dobře neznáte. V případě exekuce jde exekutor nejrpve do místa trvalého pobytu. Sám od sebe si přítel nemůže nahlásit trvalý pobyt ne obecním či městském úřadě, toto je možné v případech kdy dojde k soudnímu vystěhování takového člověka a následnému zrušení trvalého pobytu. Potom má takto vystěhovaný člověk hlášen trvalý pobyt právě na příslušném MěÚ. V případě, že by měl u vás přítel hlášen trvalý pobyt a následně by mezi vámi došlo k problémům, není vůbec jednoduché se takového přítele zbavit, pokud neodejde a dobrovolně se nezruší si ve vašem bytě trvalý pobyt. V takových případech se vlastník nemovitosti musí obrátit na soud se žalobou na vyklizení bytu. Pokud soud této žalobě vyhoví, pak následně příslušný odbor evidence obyvatel zruší i trvalý pobyt.

jaspina
20. lis 2009

ppperla já bych do toho s trvalým bydlištěm určitě hned nešla. I vzhledem k jeho věku. Neber to tak, že bych odsuzovala váš věkový rozdíl - to je jen vaše věc, ale kluk v 18ti ještě moc nemá pojem o zodpovědnosti a o životě. Často právě když dodělá školu a začne vydělávat, tak má najednou víc možností a chce si užívat. Třeba je ten tvůj vyjímka, ale to si myslela i moje kamarádka, která si ve 23 letech brala 18ti letého. Čekali miminko.. tehdy z něj byla nadšená a dnes už jsou rozvedení.. kluk se nedokázal postarat o rodinu - rozhazoval peníze za blbosti, chodil na akce.. asi za to ani nemohl - když si vzpomenu na sebe v 18ti.. Napřed byl zamilovaný do starší, zkušenější holky, ale pak začal pokukovat po těch mladších a viděl, jak jeho kamarádi žijí naprosto jiný, bezstarostný život.. prostě na to ještě nebyl vyspělí.. Takže tohohle bych se já bála..

sonica
21. lis 2009

ppperla
mozna jsi jsi nezjistovala jak se veci maji... ale trvale bydliste mu nedaji... jenom prechodny pobyt... na trvale je podminka slouceni rodiny s obcanem ceske rep. coz je svadba, nebo pet let aby byl hlaseny k pobytu prechodnemu, prip. jeste otevrit si zivnost...
taky jsem si tim prosla jako slovenka, prave kvuli tem praktickym vecem jako zdr. pojisteni, pracak... atd.
vse ti reknou na cizinecke policii...
jo a hlasen na pracaku muze byt tady i bez trv. bydliste, ale podm. aby neco dostal je uz ta zminena prace pred tim, ale opet vse ti reknou prave na pracaku 😉
snad jsem trosku poradila 😅

jabber
21. lis 2009

Souhlasím s holkama, zatím žádnej trvalej pobyt, může přece u tebe bydlet i bez toho a časem se uvidí 😉 Ale já jsem nějak nepochopila - on je Slovák nebo Čech žijící na Slovensku? Jestli má slovenské občanství, tak bude muset asi stejně na pracák na Slovensku, ne? A taky nerozumím tomu, proč hned počítáte s tím, že skončí na pracáku? Třeba si po škole úplně bez problémů najde práci 😉

jabber
21. lis 2009

A taky jak píše jaspina - uvidí se jak to všechno bude až zapadne do kolotoče běžných starostí a péče o dítě, o dům atd, uvidí se jestli ti dokáže být oporou a ve všem pomáhat, všeho se účastnit....... 🙂

musko
21. lis 2009

ppperla, na trvalé bydlisko - trvalý pobyt na území ČR má občan SR nárok po 5 rokoch prechodného pobytu, ktorý sa udeľuje na základe pracovného povolenia - resp. prac. zmluvy..... Takže u Teba može mať max. prechodné bydlisko, kt nahlási na cudzineckej policii. Ak chceš via, napíš mi IP.

ppperla
autor
21. lis 2009

ahojky a děkuji za odpovědi,

No proč řeším že by mohl zkoncit na pracáku?, No já si radši chci zjistit všechny moznosti předem než potom zirat vyjevene🙂 .ale vto ze bud emit praci ja doufam, ale doufat muzu jak chci to se uvidi.

Tak poku dby bylo mozne dostat přechodne bydliste tim ze se to jen nahlasi na cizineck epolicii tak to potom neni žadnej problém ne,? to uz ho muzu pak odhlasit asi bez potizi ze,? jezis resim hroznou vec, ale sem uz proste opatrná a tak chci mit vsehcno pozjistovane a neudelat zadnou chybu v nejake hlouposti. ano presne je to tak clovek nevi co bud ez apár roku no i mesicu ze,? nikdy clovek nevi a proto nechci nic uspechat.

berenika39
21. lis 2009

ahoj,termín "přechodné bydliště" v Česku už dlouho vůbec neexistuje, nic takového nefunguje. Každý má trvalé bydliště. A pak případnou doručovací adresu - pro banky, úřady atd. Ale ta nezakládá jeho nárok na bydlení. Tak si to ještě někde pořádně prověř, nejlépe na úřadu práce, nebo existují bezplatné právní poradny.

trvalebydliste
Odpověď byla odstraněná
Zobraz