Je lepší spol. jmění manželů nebo podílové vlastnictví?

wrtulka
19. kvě 2009

Řešíme následující problém:
vlastníme rodinný dům který jsem si koupili s manželem ještě před svatbou. Každý z nás tedy vlastní idáelní 1/2 tohoto domu.
Manžel chce ale celý dům převést do společného jmění manželů. Prý je to lepší, v případě že bychom se rozváděli.
Já si myslím že obě varianty vyjdou úplně na stejno.
Poradí mi někdo jak je to z hlediska práva co je lepší?
Předem děkuji

janana
27. kvě 2009

pokud zůstane dům v podílovém spoluvlastnictví, máte každý polovinu, jako společné jmění to vychází, že jste oba majitelé celého domu. Pokud by došlo k rozvodu, bude se do SJM započítávat i další majetek, který nabydete a bude horší dělení. Pokud by se napříkald manžel zadkužil, barák by vám sebrali, pokud to nebude v SJM, zaberou maximálně jen jeho polovinu. Nevím zda je to s´dostatečně jasný. Kdyžtak mi napiš di IP, kdyby ses chtěla ještě na něco zeptat.

kacka.va
28. kvě 2009

z hlediska rozvodu je to podle mě jedno, tam se to bere, že to máte napůl, i když je to v SJM i když máte každý podílové spoluvlastnictví jedné poloviny. Spíš je rozdíl opravdu v tom, kdyby se vyrovnávali dluhy.

terkavil
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mirin89
9. lis 2020

Já někde slysela, že u podílového spoluvlastnictví máte každý ideální polovinu, kdežto u SJM máte každý polovinu z každého cm čtverečního, tudíž je dům prakticky nerozdělitelný.