Je mi zle z naší vlády a strašně se bojím toho, co nás čeká. Jak jste na tom vy? 😔

28. srp 2022

Ahoj všem… četla jsem teď nějaké články a vše okolo a je mi hrozně… jsem s dcerkou sama (manžel není mezi námi) a nemáme to úplně nejlehčí…. Teď žijeme tak tak a to jsem zvedla rapidně energie.. od Nového roku opět další zvedání…
To topení žít v 18 st.. a kdyžtak si vzít dva svetry.. no strašně se bojím co nás ještě čeká…. A jen si nepřeju abych skončila s dcerou někde na ulici, protože jestli to bude horší a horší.. nemám šanci to utáhnout… jak jste na tom vy?
Musela jsem se vypsat…

klokanka31
28. srp 2022

Zrovna dneska jsme se o tom bavili s manželem, jak jde všechno do kopru...nám se to teď teda se*e ve všech oblastech, ale co můžeme dělat...říkáme si hlavně že jsme živí, snad i zdraví, a ostatní se poddá...

pribylovapetra
28. srp 2022

V situaci na pytel se teď ocitl skoro každý. Ale nějak nechápu co s tím má jako vláda společného. To má všechny dotovat aby si udrželi stejnou životní úroveň? Je to drsný, ale každý by měl bojovat za sebe a nečekat že mu někdo pomůže.

klokanka31
28. srp 2022

@pribylovapetra Tak vláda by mohla zastropovat ceny energií, potravin...

misulkari
28. srp 2022

@pribylovapetra myslím, že by se vláda mohla postarat alespoň o veřejný sektor, pro naši místní ZŠ vysoutěžil kraj energii o 400% dražší,to není normální a dnes jsem četla o nemocnicích,no to už si vůbec neumím představit,jak tam se bude mrznout, šílené.

Zakladatelko soucítím s tebou, dneska v tom být sama je hrozně těžké, vše se nějak zvládne doufám, nemáš širší rodinu, že by pomohla,kdyby bylo nejhůře? Já už radši moc nesleduju zprávy,jen co přečtu na internetu, protože pak je mi hůř a hůř.

blondynka400
28. srp 2022

Taky úplně nechápu, co s tím má společného vláda. Že to není jednoduché a nebude je bohužel fakt, ale zvykli jsme si žít v blahobytu. Toto jednou muselo přijít a každý se s tím musí nějak poprat. Vytápět na 18 stupňů je ještě luxus, jen řadě lidí zde se to zdá něco šíleného. Naopak je to věc, která většině lidem prospěje .-)

pribylovapetra
28. srp 2022

@klokanka31 a co to vyřeší? Kdybych já byla podnikatel, měla vysoké náklady a někdo mi přikázal za kolik maximálně můžu prodat, tak se na to raději vykašlu.
@misulkari naše firma teď nakupuje energie 5x dráž, stojí to za prd (mírně řečeno). Ale žijeme v globálním světě a jedna vláda s tím toho asi moc neudělá.

blondynka400
28. srp 2022

@misulkari energie se musí řešit jinak, na Evropské bázi, jinak ani kraj s tím moc nesvede. Jen stále nechápu to "mrznutí", to že lidé v ČR jsou zvyklý chodit v tílku a kraťasech je prostě nadstandart, v řadě zemí (A i v Evropě) si toto lidé nemohli dovolit už dávno a kupodivu stále žijí...

arcabela
28. srp 2022

No je to hrozné, jako nejenom plyn ale ta elektřina, v pátek to bylo na burze 948 eur 😮, jako to si představte že když máte měsíční zálohu dejme tomu 3000, tak to najednou bude 30 000,- 😅. Jako Němci to možná ještě zaplatí když mají platy 3x větší než my tady v Čechách, ale kde to skončí.... Firmy začnou šetřit, zkrachují, začnou propouštět... To není o tom že se uskromníme, ale až nebude fakt nikdo kdo upeče chleba, ztratíte zaměstnání, nebudete mít co jíst tak potom vám nějaké dva svetry budou úplně jedno... Jako kam až to ta vláda hodlá zajít nevím... No snad jim trošku blikne 3.9 ve 14h na tom Václaváku, ale bojím se ,že odejdou stylem, po nás potopa...

misulkari
28. srp 2022

@blondynka400 tak pak tu napiš,jak se ti sedí u telky v 18 stupních 😂 Neee sranda, 18 je něco jiného teď a něco jiného v mínusu venku, ani dva svetry podle mě stačit nebudou. A třeba s novorozencem v 18 doma, to mi přijde strašné. Ano teplo bude luxus, ach jo.

arcabela
28. srp 2022

Bojím se trochu ,že to bude jak domeček z karet... Koho ještě nedohnalo zdražování energií, ten to pocítí od ledna 23, a až budou na zálohách lidí platit 4x až 6x co doposud tak se možná probudí...

veruuu_kubesovic
28. srp 2022

A bude to opravdu tak? Hysterie, že se bude topit na 18st. a vážně to tak bude? A zdražuje se běžně, každý rok, teď o dost víc...ale spoléhat se na vládu? Jako že mi zabezpeci jidlo ci osaceni pro děti? Mít děti je prostě drahé, s tím se musí počítat...

blondynka400
28. srp 2022

@misulkari já jsem na podobnou teplotu zvyklá už dávno. Do 19:00 mám 19, poté 18 a úplně v pohodě (tedy nastavenou teplotu, reálně se udrží více). Když jsem měla první dceru, žila jsem mimo ČR, víc než na 16 stupňů jsem barák nikdy nevytopila, prostě to nešlo, a to to byla samá dlažba, mramor, vše extra studené a světe div se, přežily jsme obě. A výsledek je takový, že její nemocnost je nula, žádné podobné dítě neznám. A 2 svetry jsme neměly nikdy ani jedna .-) Fakt je to jenom o tom zvyku.

misulkari
28. srp 2022

@blondynka400 tak to smekám, já to nedávám ani na 21, leda tak už večer pod dekou 😀 Jo asi to všichni přežijeme, ale jsme holt zvyklí už na svoje teplíčko.

arcabela
28. srp 2022

Topení na 18 stupňů, to člověk zvládne to neřeším, prostě to bude luxus, ale až krachne průmysl, nemocnice a vysoké školy, školy, školky,obce nebudou mít na energie..., Už teď to hlásí dopředu že na to prostě nemají, stát se dál zadlužovat nesmí... Kdo to zaplatí to nikdo neví, jak to taky nikdo neví. V EU panuje jednota asi jako v Číně, všichni mají nasmlouvaných plyn dopředu jen my ne 🤣 Němci, Slováci, Rakousku dokonce od Putina, Maďarsko to samé..... No asi se půjdeme past... 75miliard vyhozených za to, že zůstaneme na Lipské burze, když odejdeme ty peníze už neuvidíme, kdyby to radši dali na zateplení budov nebo na faktury za energie nemocnicím....achjo

blondynka400
28. srp 2022

@misulkari fakt si myslím, že toto je to nejmenší. A naopak to lidem jenom prospěje. Jenom to chce vystoupit ze své komfortní zóny 🙂

arcabela
28. srp 2022

Jo i kdyby to teď zastropovali, tak jak to chtějí udělat by mě fakt zajímalo. Na jaké ceně se shodnou, něco jiného je schůdné pro němce nebo pro francouze a něco jiného pro nás..

e_v_k_a83
28. srp 2022

Chápu to a myslím, že člověku moc pomůže když má pocit, že není jen loutka něčí vůle. Zkus si sepsat náklady, výdaje, příjmy. Mrkni, zda by se nedalo a něčem ušetřit a neboj se jít zeptat na sicialku či UP(nevím kde se to řeší), zda nemáš nárok na jakoukoliv hmotnou nouzi.
Člověka to uklidní, že ví, co a jak může ovlivnit🙂

blondynka400
28. srp 2022

@arcabela já si myslím, že by to šlo. Ono ty ceny energii v rámci Evropy nejsou až tak rozdílné. Ale když si vezmeš, jaká je třeba výrobní cena v ČR a za jakou se to pak prodává na burze, ten rozdíl je šílený....

arcabela
28. srp 2022

Jinak souhlasím s @e_v_k_a83, zajít na sociálku, a určitě se podívat jestli nemáš na něco nárok ☺️

arcabela
28. srp 2022

@blondynka400 jestli vystoupíme hrozí žaloba od minoritních valstníku ČEZu... Mají to nějak ve smlouvách , přišli by o zisky... Nevím jaká velké zvíře tam sedí v tom vedení, ale přežili všechny premiéry. Když do nich někdo jen rýpl šel od válu....

blondynka400
28. srp 2022

@arcabela jojo, je to tam "veselé", ale toto bych řekla, že až tak s tím nesouvisí. Ale do tohoto tématu se pouštět nechci, až tolik do toho nevidím, abych mohla psát relevantní data

arcabela
28. srp 2022

@blondynka400 Jo je to na dlouhé debatování, taky to moc nechci rozebírat, ale je fakt k naštvání když to vyrobíme za levno, plynem se vyrábí jen 7%, tak nakupovat na té nesmyslné burze, která se díky zelené utopií, povolenkám a spekulantům utrhla že řetěz, a pak platit takové pálky. Česko je prostě banánová republika absurdistán hadra...Jako lituju všechny kdo mají hypotéky na doraz... Jak začnou přicházet ty faktury všem, to je normálně na mašli....

arcabela
28. srp 2022

@veruuu_kubesovic O teplotu už opravdu nejde, jde o to že i když lidi budou mít doma 16 stupňů, přijde faktura za elektřinu taková, že to stejně nezaplatíš. No budeme prát potoku, svítit petrolejkami 🤣 , vařit na ohni.. tak pak to přežijeme... No mě to nevadí v RD, holt se vrátím o 100 let zpět, jsem zvědavá jak to udělají lidí v bytovkách.....

blondynka400
28. srp 2022

@arcabela já bych fakt toto neházela na ČR, ten problém je celoevropský v tuto chvíli. A to, že má někdo hypotéky na doraz byl problém už předtím, takto se to dělat prostě nedá a muselo se na to jednou dojet. Ono když mají oba dva dobrou práci, vše je super, ale vždy se může něco stát... Ale celkově bych nebyla tak negativní, ono to je možná to nejhorší, co nás může potkat, ne to, že nebude teplá voda .-)

arcabela
28. srp 2022

@blondynka400 to je pravda, není to chyba v ČR, je to chyba v zelené politice bez alternativy, to že Německo je z velké části závislé na plynu z Ruska i co se týče výroby elektřiny protože chtěli být sluníčkově energeticky čistí jak lilile (jako to je dobře, planeta se musí šetřit, klima se taky musí řešit, jen vsadili na špatného koně a dali důvěru Rusku ...) to pak kvůli tomu plnynu šponuje cenu na té burze, emisní povolenky to je taky kapitola sama o sobě, někdo si prostě díky tomu udělal z Evropy dojnou krávu. A tohle ale bylo už dávno před Putinem, to že ta cena energie poroste, upozorňovali už v roce 2018, jen nečekali covid, válku atd... Tohle si podle mě nedokázal představit nikdo ani v tom nejhorším scénáři...

arcabela
28. srp 2022

A co si budem, v evropské unii jsme malý hráči, největší slovo a zastoupení mají státy s velkým počtem obyvatel, a velkou ekonomikou (Německo, Francie...) Ostatní musí škemrat a doprošovat se... Viz Rakousko, a Česko dnes se shodli že se něco musí udělat na evropské úrovni, teď se musí dohodnout 27 zemí.... No jsem zvědavá...

autor
28. srp 2022

@pribylovapetra o tohle nejde, jde o to, že Fiala říká jak nám pomuze s vyššími energiemi, ale dává furt peníze ukrajincum. Pekarova vymysli aby člověk nosil dva svetry a netopil víc jak na 18 stupňů, jako kde to žijeme?
Takže já si budu platit plyn přes xx tisíc, protože se to navysilo o 76% a nebudu topit? Kord když bydlíme v baraku, kde jsou 3 byty.. my bydlíme v přízemí, tudíž je opravdu velká zima od nohou.. ale ne v pohodě dítěti dam dva svetry na spaní 🙂)

autor
28. srp 2022

@veruuu_kubesovic Ještě tak před půl rokem nebylo. Určitě usuzuji, ze mas doma chlapa a mate se dobře, protože bys jinak takhle nemluvila kdyby jsi byla sama.
Já v žádném případě nemluvim a NIKDE NEPÍŠU!!!!! O TOM ABY VLÁDA PLATILA!!!!!!! NIKDE!!!!!!!!!!
Jen co se teď děje s tou dobou a ze se bojim jaké to bude dál, vše se zdražilo a bude ještě a ještě hůř, toho se bojim!
Takže až něco budeš chtít mluvit, tak si nejdřív zazij to co já a pak můžeš soudit!! Na dítě jsem sama, manžel mi umřel, platím jeho dluhy, platím byt, vše okolo s malou, je toho hodně a ještě chodím do práce s ni jak to jen jde, aby to proste šlo! Takže to vidim v příštím roce na 2 práce, jestli to půjde ještě víc a víc nahoru

cherie24
28. srp 2022

Mě hlavně fascinuje, jak se teďka lidí opět dělí na 2 skupiny - ti, co se bojí, že to nezvládnou a platí nehorázné peníze za energie vs ti, co se tváří, jakože se to přehání a že je to naše starost, nikoli problém státu. Což jsou zároveň i ti, kterých se velké zdražování energií netýká. Mě prostě nejde do hlavy, proč ti, kteří jsou u ČEZu dál platí stejné peníze a ti, kterým třeba zkrachovali dodavatelé platí několikanásobně tolik. Tak buď se to zdražování týká všech nebo nikoho ne? Proč jen některých?
Autorko, taky je mi tady z toho smutno. My se držíme, ale partner je pořád v práci a za energie platíme 5x tolik. Po krachu nás to dokonce stálo přes 20 tisíc za měsíc. A to máme jen elektriku. Máme v okolí už i několik rodin, které se museli zadlužit, aby zaplatili zálohy a nedoplatky za energie. S tím zdražováním už teďka sotva přežijí. Co s těmi všemi bude, z toho je mi fakt na nic. 😔Všude ve světě se stropují ceny a snižují daně a u nás? Nám dají příspěvek, načež vyhlásí další zdražování. 👌 Přijde mi to, že nám chtěli jen zavřít huby, ne řešit problém. Stejně to trn z paty nikomu nevytrhne, když v zápětí všechno ještě zdraží ...

arcabela
28. srp 2022

@cherie24 spousta lidí mají energii na dobu neurčitou, tam to trochu trvá než se to propíše ta cena z burzy, nejdříve to pocítí ti z fixací která jim končí, ale od ledna 23 už to pocítí všichni i ti bohatí, co to neřeší, co mají partnera, stálou práci až najednou půlka platů a víc půjde na to si zapnout světlo, myčku, ledničku.... proto má hodně lidí tendenci říkat, že co má jako dělat stát, že se člověk má starat sám... Ale to že už je to průser v celoevropském měřítku, že už i někteří Němci jedou na doraz to jim ještě nedošlo 🤔🙃 prostě lidí už nemají ani na ten základ i ti co nemají hypotéky