Je pověra, že děti nemají chodit na hřbitov. Věříte jí?

pismenka
11. čer 2009

ahoj mamky,vím že nějaká pověra,že malé děti by neměli chodit na hřbitov,ale dnes má přítelova sestřenice výročí umrtí a chtěla bych jít na hřbitov,ale musím vzít malou sebou - nemám hlídání,je nám už přes rok, myslíte že můžu?

prochi
14. čer 2009

Holky, tady u nás se to taky tak traduje. A to, že s dítětem do roka věku (tady u nás se to absolutně netýká těhulí) se nemá chodit na hřbitov, jinak se mu zkrátí léta. Ale co vím, od babičky a dědy, tak dřív toho tady bylo daleko víc. Tak např. se prý děti vůbec neměřili, protože se říkalo, že pak nevyrostou. Nestříhali se jim do roka nehty - to jsem fakt byla úplně hotová, prý se jim ulamovali nebo kousali. Jako když byl můj děda (dnes 78 let) malej, tak se to ještě prý hodně praktikovalo, on pak už na svých dětech ne. A co se ještě tady pořád celkem dost dodržuje je kromě toho hřbitova to, že se dětem do roka nestříhají vlasy, opět proto, aby se jim nezkrátily léta.
Já si o sobě myslím, že pověrčivá nejsem. Klidně bych se vdala v květnu, absolutně neregistruju nějakou černou kočku přes cestu a podobný hovadiny. Ale bez okolků přiznávám, že malýho jsme do roka neostříhali a na hřbitově taky nebyl 😅

jeudi
14. čer 2009

tak to jsem se take nasmala a prochi ja take poverciva nejsem ale s tim strihanim jsme na tom stejne ...a n a hrbitove take nebyl..a kdyz mi prebehne cerna kocka pres cestu tak z toho take nemam zrovna dobry pocit

emamamamu
14. čer 2009

Pranostiky a pověry o porodu

1. Podváží-li se palce rodičce, nevykrvácí.
2. Rodička snadněji a rychleji rodí, napije-li se svěcené vody.
3. Při dlouhotrvajícím porodu má rodička vypít vodu, v níž bylo uvařeno vejce na tvrdo a též roztlučený prášek ze skořápek.
4. Porod postupuje rychleji, přijde-li sousedka.
5. Porod snadněji probíhá, vymaže-li se pochva omastkem (sádlo, máslo).
6. Když porod dlouho trvá, třeba otevřít všechny zámky u skříní, tak se otevře cesta pro plod.
7. Trvá-li porod dlouho, mají se rozvázati všechny uzle, aby se porod uspíšil.
8. Rodička po porodu nesmí usnout, aby děcko nezemřelo.
9. Má-li děcko nějakou tělesnou vadu, je to tím, že se rodička něčeho lekla, nebo že se shlédla.
10. Trvá-li porod dlouho, bude to děvče.

to budu muset zahrnout do porodniho planu😀

kubaka
14. čer 2009

prosím tě, proč bys nemohla? Nemíchej pověry s realitou.
Na hřbitově je krásně zeleno, klid - lepší než panelákové sídliště. My chodili na malebný hřbitůvek u nás v Řepích na procházkyBylo to jako vejít do ráje.
K životu patří i smrt. Tyhle pověry vznikaly z toho, že se nedodržovaly hygienické zásady, takže z hřbitovů a od mrtvých se dallo ledacos chytit. Dneska už to nehrozí, takže třeba takové pražské Olšany jsou přímo stvořené k odpolední vycházce. Chodila jsem tam z babičkou jako malá a moc ráda na to vzpomínám. Krmili jsme veverky, sbírali listí...

emamamamu
14. čer 2009

tak jako po tom, oc jsem si precetla ten odkz by me blbosti s hrbitovala a cernyma kockama a strihanyma vlasama vubec nedrazdily...ba co vic, ostrihala bych dite na hrbitove 😀 😀 😀 😀 😀

janinac
15. čer 2009

Písmenko my jsme to taky dodržovali a do roka jsme na hřbitov nešli...teda šli, ale malého mi hlídala moje mamina. Ani nevím proč se to nemá, ale tím, že bydlím na vesnici, tak u nás by se do nás pustili "starostlivý" sousedky 😝 😝 A za ty kecy by mi to fakt nestálo 😀 😀 😀

Ale líbí se mi ten odkaz od chechty 😀😀😀 to jsem se fakt zasmála 😀 😀 😀

janinac
15. čer 2009

Těhotná nemá podlézat šňůru na prádlo, aby dítě nemělo omotaný pupečník kolem krčku.
- jasně...daleko lepší je sňůru na prádlo přeskočit 😀😀😀

Má-li těhotná žena na něco chuť a nedostane-li to, bude mít dítě na těle mateřské znamení tvaru tohoto předmětu.
- já mám na dlani mateřské znamínko ve tvaru srdíčka...na co asi měla chuť moje mamina 😀😀😀

Když v těhotenství bolí zuby, bude to děvče, když pálí žáha, bude to hoch.
- žáha mě nepálela...boleli mě zuby.....a mám kluka 😀😀😀😀

Bolí-li těhotnou stolička, bude to holčička, bolí-li řezáky nebo špičáky, bude to chlapeček.
- bolel mě moudrák, takže stolička - a mám kluka 😀😀😀

Kope-li dítě hodně, bude to holka.
- měla jsem na břiše boule, že se mi chtělo až brečet a to fakt nejsem žádná cíťa - a mám kluka 😀😀😀

A pak to, co se nesmí dělat v šestinedělí...už mi tam chybělo jen to, že se v šestinedělí nesmí dýchat, jíst a pít...jinak šestinedělkám zakázali snad úúúplně všechno 😀😀😀

kubaka
15. čer 2009

ha ha - tak já malého vzala vzala dohola mašinkou ve třech měsících - háro měl jak hippie a hrozně se mu to cuchalo. Pověrčivá nejsem vůbec. Jediné,co nesmím vypustit z pusy je, - děti jsou zdraví - jakmile to řeknu, chytne některý rýmu 😀 Což je ovšem po delší době kdy jsou zdraví a proto to řeknu, celkem logické.
emamamamau - teda fantastické rady kolem porodu - zvlášť mě zaujalo to o příchozí sousedce. Možná je myšlena sousedka nenáviděná - rodička se tak rozzuří, že zatlačí a mimi je venku.

emamamamu
15. čer 2009

kubaka ja si predstavila tu lemru z prizemi a fakt to vypadalo na porod😀

ibolia
16. čer 2009

Tak jsem se doslata na pověry o dětech a matkách. No už dlouho jsem se tak nepobavila. Jen by mě zajímo, jak řešili, když nedělka nesměla do roka na hřbitov, aby jí nezemřelo dítě a přitom ho chtěla dát pokřtít. Třeba ségra mají ve vesnici kostel uprostřed hřbitova. 😉

sisi.v
16. čer 2009

tak to je dokonalý, u nás na chalupě je totiž taky kostel na bránou na hřbitov 😀. to jsem se holky pobavila.

chechta
17. čer 2009

ibolia 😀 😀 😀 😀 😀 😀

jjanickaa
17. čer 2009

Holky, tak úplně původní pověru o dítěti a hřbitově neznám taky, ale u odkazu na další pověry jsem se opravdu pobavila! 😀
Mě pobavila tato: po porodu se nemá 6 neděl větrati, aby rodička neofoukla 😀 a tato:Schová-li se pro děvče uschlý pupeční pahýl, přináší děvčeti, když dospěje, ženicha. Ten hoch, kterého si zalíbí, dostane-li do nápoje prášek z tohoto roztlučeného pupečníku, si ji určitě vezme 😀 Brou chuť 😀

petja
17. čer 2009

Tak já jsem teda na hřbitov chodila i těhu i s malým na procházce,páč je tam klid a procházely jsme tamtudy místo kolem cesty.Chodím tam s ním klidně i teď.Pověru neznám.

amina
18. čer 2009

Já hřbitov beru jako jiná běžná místa. My tam chodili odmala, neb mi brzy zemřel otec. Navíc babička mi předloni umřela, když prckovi bylo osm měsíců, neměl ho kdo pohlídat, tak tam byl s námi. Pravidelně tam chodíme před vánocemi, narozeninami zemřelých atp.

dvojka
18. čer 2009

tak já slyšela,že když na hřbitov vezmete dítě mladší jednoho roku,zkracuje se mu tím život 😝

sajmon113
18. čer 2009

Souhlasím s petjou, dělala jsem totéž je tam klid, stín a mám tam od loňska babičku. Bohužel se nedočkala pravnoučka, tak jsem jí ho chodila ukazovat jak roste. pověru sice znám, ale myslím si že je to blbost.

pec
18. čer 2009

Ty jo, tak ty pověry jsou fakt hustý... 😀 Dobrá je taky, že nedělka, která bude pít kořalku, bude mít pěkné dítě. 😀 😀 A taky jsem se dočetla, že jsem malou měla při prvním koupání utřít pánskýma spodkama, aby se brzo vdala a nasypat jí do peřinky špendlíky, aby měla hodně nápadníků. A nebo ty nože a sekyry pod do postýlky, by mě zajímalo, jestli to fakt někdy někdo dělal.... 😕 😀

sarinkam
19. čer 2009

dvojka, to se pleteš, deti do roka se nemaji fotit 😀 , abys jim nezkracovala život. 😀

Ja bych mima na hrbitove neřešila, vadilo by mi staší, ktery by tam křičely, skálaky po hrobech a rvaly kytky a braly hračky z jiných hrobů. Tohle jsem zažila jako -nactiletá a tenkrat jsem se divila, že takové děti nemají na hřbitov vstup zakázán 😠

dvojka
19. čer 2009

jasan a taky se nesmějí koukat do zrcadla,páč z toho budou šilhat 😀

gabrielamikes
19. čer 2009

Ahojky je to každeho věc ale ja jsem malou na hřbitov do roka nebrala je to pověra ale....vždy jsem s ni čekala před branou a pak jsem se s mamkou vystřídala.Je to stejné jako to že se dětem do roka nemají stříhat vlasy...Jinak na pohřbu jsem byla v těhu ale to jsem byla na začátku pak mi umřela teta a to jesm byla dva měsíce před porodem a to jsem nešla...pak jsem šla druhy den jen zapálit svíčku.Jde tam spíš o stres a to není pro mimi nic dobrýho.

kubaka
19. čer 2009

nestříhat do roka je taky holý nesmysl - je o tom i téma. Takže stejné je na tom jedině to, že je to stejně nesmyslná pověra - si teda myslím 😀 😝 😀 Buď bere někdo pověru vážně, anebo uvažuje racionálně a akorát se tomu můžu chechtat - takže tady nic nevyřešíme.
Na hřbitově je rozhodně větší klid a mír než v shopping centru - tam jsem vždycky mnohem víc ve stresu, ... 😅

petja
19. čer 2009

Klid a mír tam je 😵

soanpe
19. čer 2009

já byl s malou na hřbitově na Vyšehradě, a tam vám je klid 😎

nety
19. čer 2009

Ahoj holky,také s dětmi chodím na hřbitov,je tam krásný klid.Dnes jsem se více informovala o té pověře,prý aby bloudivé duše nevstupovaly do dětí,jsou více senzitivní.

sajmon113
20. čer 2009

tak jak jsem si byla jistá, že je to blost, tak mě teď nety docela vyděsila 😲 s těmi zbloudilými dušemi, to se tam pomalu sama začnu bát chodit 😖 😎

dvojka
20. čer 2009

sajmon-neni třeba se bát,takovejch zbloudilejch duchů je všude okolo nás hafo,nejen na hřbitově 😵

petja
20. čer 2009

souhlas s dvojka 😀

dvojka
20. čer 2009

petja-určitě se bude ted cítit líp 😀

cazadora
20. čer 2009

tak u odkazu od chechty sem se teda nasmála řádně nechápu jak na to ty lidi přišli 😎