Je pověra, že děti nemají chodit na hřbitov. Věříte jí?

pismenka
11. čer 2009

ahoj mamky,vím že nějaká pověra,že malé děti by neměli chodit na hřbitov,ale dnes má přítelova sestřenice výročí umrtí a chtěla bych jít na hřbitov,ale musím vzít malou sebou - nemám hlídání,je nám už přes rok, myslíte že můžu?

krista
11. čer 2009

Ahojky, o té pověře vím, ale to se říká že do roka věku, takže i když na pověry věříte, tak už bych to neřešila 😉

eppik.m
11. čer 2009

písmenka: a jaká pověra? (když jsem byla těhotná tak jsem byla na pohřbu strejdy, pak nám umřela prababi v březnu tak jsem byla opět na pohřbu ale bez Michala) a na hřbitově jsem s ním byla pak zapálit svíčku v kojeneckém věku. Záleží na tvém osobném rozhodnutí ...

haninka
11. čer 2009

písmenka, bohužel ti nepomůžu, ale švagrová chodí na hřbitov často a i když je s naší Terez na procházce. Tuhle pověru zná a proto nechává malou před branou hřbitova..!! co tomu řikáš, já myslela, že se zjevim když jsem to slyšela! 😠
Doufám, že ti tu někdo poradí, já bych asi měla strach..jsem docela pověrčivá 😒

janicka006
11. čer 2009

Ahojky holčinky..já na tohle moc nevěřím.....podívejte co je pověr a lidi se kldině vezmou v květnu,i když se to nemá....a rozvádí se jen ty květnový...????
Já jsem si zase řekla,když jsem otěhotněla,že dřív,jak po průkazce nikomu neřekneme,že čekáme mimi a vidíš,dodrželi jsme to..dokonce jsme ještě nějaké dva týdny počkali..a stejně se nám nezadařilo.
Prostě pokud to tak osud,život..(nevím na koho bych to svedla) chce..tak to tak bude.
Ale na druhou stranu Tě chápu..proč něco pokoušet....byť to nemá racionální odůvodnění....
Takže asi taky moc neporadím....

shaula
11. čer 2009

Holky, tohle je podobná kravina jako to téma o uhranutí... Žijeme ve 21. století, ne ve středověku! 😕 😕 😕
Pismenko, když budeš ty psychicky v pohodě, bude i dítě. Ale pokud na ten hřbitov půjdeš s odporem nebo strachem, bude stejně reagovat i dítě, takže v tom případě tam nechoď.
Já jsem naopak kluky vzala asi ve 4 měsících na hřbitov dědečkovi a babičce ukázat 😀

monik76
11. čer 2009

Tak já na tohle moc nevěřím, nicméně každého věc! Já na hřbitov chodila i s pupkem a pak i s dětma! Ale přiznám se, že když jsme tam šli na dušičky a já byla ještě těhotná, tak mě to taky napadlo, ale neřešila jsem to. Takže z toho bych strach rozhodně neměla. 😉 Záleží jen na tobě.

pismenka
autor
11. čer 2009

ok mamky,díky za reakce 🙂)

a těhotenství jsem rozhlásila hned jak jsem to zjistila 🙂) žádné čekání, to já bych nevydržela 🙂) a bylo mi tak zle už od 1měs., že bych to asi jen tak neutajila 🙂)

jitrulka
11. čer 2009

písmenka a čeho přesně se ta pověra týká? Je tu někde diskuse o tom že malé děti vnímají duchy, tak z toho by mě asi běhal mráz po zádech, kůli malé. Ale jinak bych se toho asi nebála.

peppapig
11. čer 2009

Ja teda skoro zadne povery ani neznam. Pismenka ceho se tyka tahle povera?
Ja jsem sedavala jako tehule pod kostelem na strane vlastne hrbitovni, cetla knihu, slunila se a poslouchala varhany hrajici z kostela, to vse kdyz jsem cekavala na muzika az skonci dopoledni praci. pak jsem tam sedavala i s M od mimca, krasne pri tech varhanech spala 🙂

cimlik
11. čer 2009

Tohle jsem v životě neslyšela 😖 , ale snad nevěříte na takové pověry?

anke
11. čer 2009

no ja jsem to slysela, ale jako tehule i ted jsem na hrbitov maleho vzala - ja mam hrbitovy rada, je tam klid
a jak rikala moje prababi: "Devenko, boj se zivejch - mrtvejch nemusis". Tak asi tak ...
... a i kdyz byste na duchy verili - tak ja neverim, ze by byli zli - proc by to delali, vsak uz jim o nic nejde ne? jooo, takhle do posedleho domu, kde se stalo nejake to svinstvo, to bych uz asi husinu mela 😎

kacka.va
11. čer 2009

ta samá pověra je, že se nesmí chodit v těhotenství. Mně umřeli během těhu oba dědová a to jsem jim jako neměla jít na pohřeb?

mircka
11. čer 2009

O této pověře jsem až dosud neslyšela. Zajímalo by mne, co to za pověru vlastně je.
Jinak já s malým chodím na hřbitov běžně. A když jsem na návštěvě u mamky, tak chodím s malému ukazovat dědu (není pohřbený v hrobě, ale v urně doma). Samo že ne tu urnu, ale jeho fotku. 🙂

ewuska
11. čer 2009

Ahoj, já sem o týhle pověře nikdy neslyšela a už jsme byli kolikrát s Dominičkem zapálit pradědečkovi svíčku. Vždycky si tam s dědou chvíli "povídáme". Nevidím na tom nic špatnýho... lepší než nechat dítě před branou 😉

ewuska
11. čer 2009

ještě jsem zapomněla napsat že na pohřeb bych dítko nebrala, ale tohle je něco jiného

ibolia
11. čer 2009

Ahoj, sice nevím, o co přesně v této pověře jde. Vím, že by se s dětmi nemělo chodit na hřbitov. Ale proč? Já byla na pohřbu asi 14 dnů před porodem, pak když byly malé asi 4 měsíce ji strýc s tetou bez mého vědomí vzali na hřbitov. No a asi v 10 měsících jsem s ní byla na pohřbu. Čekala jsem sice před kostelem, ale na hřbitov jsme šli. Teď je malé rok a vše je naprosto OK. Člověk si ty pověry nesmí tolik připouštět.

fim
11. čer 2009

Holky, já nevím - možná, že každá pověra se zakládá na jakémsi kousku pravdy a jestli třeba kdysi dávno nebylo na hřbitovech "bezpečno" - myslím hygienicky 😉 po nějaký choleře nebo tak.... a tak ta pověra zůstala..... 😕 Ale taky bych se toho nebála. Právě bych si to asi takhle odůvodnila a v dnešní době už nic takového, jako ve středověku nebo kdy by byl původ té pověry, nehrozí. 😅

petruna
11. čer 2009

Já pověrčivá nejsem a tuhle pověru jsem v životě neslyšela.
jak tu holky píšou, většina pověr má nějaké kořeny v dřívější době a dnes už to tak není (viz svatby v květnu)

Já se k velkému zděšení rodiny vdávala v květnu, Toníka jsem dvakrát ostříhala před rokem atd....
Prostě na pověry nevěřím, zbytečně to komplikuje život. Co se má stát se stane a to i bez toho, jestli mi ten den přebehne přes cestu černá kočka.

jakoubka
11. čer 2009

Tak já jsem na to taky magor.
Malýho jsem taky vzala na hřbitov až po roku.
A další můj úlet:Někde jsem četla,že se nemá dávat jméno po blízké zemřelé osobě.Pořád jsem chtěla Honzíka,ale jak jsem se to dozvěděla ,tak jsem si to rozmyslela.Honza se jmenoval můj táta a umřek na rakovinu.
😔 😢

jsem magor ,já vím 😀 😠

petruna
11. čer 2009

jakoubka : nejsi magor, jen si prostě pověrčivá , no... 😀

reruna
11. čer 2009

Tak o téhle pověře jsem nikdy neslyšela, s malým chodíme na hřbitov běžně, i na dušičky jsme byli, na pohřeb nevím, jestli bych ho vzala, asi až by byl větší, to si naopak myslím, že děti by pak už měly vědět, že taky existuje smrt a třeba že babička bude ležet na hřbitově a tam za ní můžeme jít, dítě by taky mělo mít možnost se rozloučit a tak se vyrovnat se ztrátou, bohužel to k životu patří... ☹

jakoubka
11. čer 2009

petru.ale víš ,jak 😒 co je moc je příliš 😠 😝

ani raději nepíšu do tématu(nenormální strach o dítě),protože ten mám extrémní ☹

kaleilah
11. čer 2009

Tak dozvíme se už konečně čem ta pověra je? 😀

marinka
11. čer 2009

My jsme byli s malou na hřbitově o Vánocích, když měla dva a půl měsíce. Na pověry nevěřím, viz. svatby v květnu - babička s dědou ji měli a byli spolu šťastní celý život až do babiččiny smrti.. Já si spíš myslím, že člověk si přivolá to, čeho se bojí 😉

jeudi
11. čer 2009

me by take zajimalo co je to za poveru

marinka
11. čer 2009

No já bych si logicky myslela, že ta pověra je o tom, že když půjde dítko do roka na hřbitov, tak brzo umře, nebo tak něco, ne? Co jiného by to mohlo být..

shaula
11. čer 2009

Kaleilah - asi nedozvíme, protože je to jen další nesmysl🙂 Marinka má nejspíš pravdu, asi tohle je předmětem. Jak říkám, prostě další nesmysl...
Ale souhlasím s tím, že na pohřeb by se malé dítě nemělo brát. To je příliš emočně nabitá záležitost a dítě tohle podle mě vnímá dost negativně. Ovšem běžná návštěva hřbitova klidně. Jak vůbec můžete s tou pověrčivostí žít? 😕 😕 😕 Až vám někdo řekne, že je pondělí nešťastný den, taky přestanete chodit do práce? 😀 😀 😀

jeudi
11. čer 2009

ja poverciva nejsem ale nikoho za to neodsuzuju...take si myslim ze na pohrby by deti nemely ale na hrbitov jo to nevim proc ani tu poveru neznam...to bych se spis nez povery bala toho ze tam uvidi ducha,tomu zase verim ze male deti vidi duchy

chechta
14. čer 2009

holky s malým jsem na hřbitově byla několikrát a tychýně se švagrovou tam s malým chodili na procházku taky často. Nikdy mi to nepřišlo divný až jedna kámoška byla úpně zděšená, že tam s malým chodíme - sem se musel a fakt smát. Věřím jen pozitivním pověrám 😀 😀 😀 😀 😀 , ale ještě se mi taky nevyplnili

Jinakjsem hledala na netu něco ohledně té pověry a našla jsem jen, že nedělka by neměla do roka dítěte chodit na hřbitov jinak dítě zemře - o dítěti nic. Jinak jsem se docela zasmála. Jako, že nedělky by se neměli navzájem navštívit jinak jedna z nich zemře a pod....
no však se koukněte http://www.levret.cz/texty/casopisy/mb/2003_2/g...

marinka
14. čer 2009

chechto, to jsem se nasmála 😀 😀 Že nic nenahradí vytírání podlahy 😀 To psal nějaký chlápek, který chtěl těhotnou manželku donutit uklízet 😀