Je pověra, že děti nemají chodit na hřbitov. Věříte jí?

pismenka
11. čer 2009

ahoj mamky,vím že nějaká pověra,že malé děti by neměli chodit na hřbitov,ale dnes má přítelova sestřenice výročí umrtí a chtěla bych jít na hřbitov,ale musím vzít malou sebou - nemám hlídání,je nám už přes rok, myslíte že můžu?

jabjunka
20. čer 2009

Jediná pověra,která měla(podotýkám to měla) hodně do sebe,byla "svatba v máji,do roka máry".
Ale bylo to dané tím,že když se dva brali v květnu,tak to buď rychle museli,nebo hned po svadbě počali a rodilo se v tu dobu v nejnevhodnější měsíce,kdy se kolikrát nedostala porodní bába k rodičce včas kvůli počasí a odneslato rodička nebo dítě.Dneska už se to tak nebere.Ale pokud pověry nejsou nijak podložené,jako ta o hřbitovu,stříhání do roka dítěte a jiné blbiny,nevěřím na to.

shaula
20. čer 2009

Cazadora - a ještě taky nechápu, že tomu dneska ještě někdo věří 😀 😀 😀

georgine
20. čer 2009

já chodím na hřbitov pořád, i když jsem byla těhotná tak jsme byli na pohřbu, apak tam chodíme zapalovat svíčenky.. jo a znám skolky které sjou blízko velkého hřbitova a deti tam chodí na normální dopolední vycházku 😅

sajmon113
20. čer 2009

dvojka - no to jsi mě docela uklidnila 😠 😎 , ale né jsou to prostě blbosti. I když by mě docela zajímalo, proč to ti lidé vymýšleli. Třeba ta o té svatbě v máji, mi zní docela logicky. Ale je to určitě hudba dávné minulosti, jak píše jabjunka. 😉

nety
20. čer 2009

sajmon-to jsem nechtěla Tě vyděsit,já sama tomu nevěřím,právě hřbitov u mne znamená místo s pozizivní energiíí

kubaka
20. čer 2009

Mám na to svou teorii: lidi narozdíl od zvířat mají představivost a fantasii, takže odjakživa máme rádi pohádky, vědomí, že je něco nad námi, vyšší moc, rádi se bojme a strašíme. Unést fakt, že jsme tu jen my sami s následky našeho počíná,obklopeni přírodou a jejím obyčejným koloběhem života a nikdo nad námi nebdí a neurčuje osud, je pro drtivou většinu lidstva naprosto nesnesitelná představa. Proto existují náboženství, báchorky, pověry, mýty...

saskia1977
21. lis 2012

samozřejmě,že můžete 🙂

saskia1977
21. lis 2012

taky chodíme na hřbitov a to každý rok na ŠTĚDRÝ DEN... je to tak krásný...pak jdeme domů a to už je tma a rozsvícené stromečky,uděláme si večeři........

evuna
21. lis 2012

Ahoj já tedy sama za sebe věřím na tuhle pověru...jsem hodně pověrčivá..kdysi mi tchýně řekla, že se to nemá...držela jsem se toho...a jednalo se nebo jedná se o děti do 1roku...pak už můžou....

wendy303
26. říj 2014

zdravim,kdyz memu synkovi bylo 6 mesicu sla jsem s nim na hrbitov v kocarku a mwla sem takovy divny pocit...nedavno sem se dovedela ze se s kocarkama na hrbitov chodit nemá a jelikož sem hrozne poverciva hned sem se rozbrečela a ted se bojim ze se mi něco stane nevi někdo jak se mam uklidnit? 😒

ivular
26. říj 2014

Holky tohle jsem nikdy neslyšela, ale jestli je tohle pravda, tak jsem celkem v háji. Máme průchozí hřbitov a já si s kočárkem právě přes hřbitov zkracovala cestu prakticky denně 😅

nonacek
27. říj 2014

@pismenka Ahoj sice pověram nevěřim,ale radši jsem z klukem do roka na hřbitov nesla. asi sem to nechtěla pokoušet.

denca1988
27. říj 2014

@pismenka ja som nikdy neverila na povery.... s tým si starosti nerob...sú to len reči....

tarra27
27. říj 2014

@wendy303 taky jsem to slyšela....těhotné, děti do 1roku a i lide když nejsou v manželství....

Manžel - tehdy ještě přítel me z toho vyvedl 🙂 chodili jsme tak jako partneři a i s malýma holkama jsme tam šli...

Bůh nemá důvod, proč by se nemohlo? Spis si myslím, ze je to pověra hlavně z dřívějších dob, to same ze se nesmí brát v květnu.....(ženy otehotnely hned po svatební noci a miminko se rodilo leden únor,kdy byly největší mrazy a tudíž velká šance na nemoci)

Neboj se, to, ze jsi šla na hřbitov vzpomínat na zemřelé, za to te Bůh nepotrestal.....proč by to melo komukoliv ublížit? ;)

Drz se a bud v klidu. 😉

simcatom
21. led 2016

Ja teda byla na hrbitove jako tehotna a terinka je v poradku... o tehle povere ale neslysim poprve...

peasan
25. led 2017

Taťka vždycky říkal, že na hřbitov by se nemělo s kočárkem a s dítětem mladším než jeden rok.... říkal že to přináší smůlu a někteří tvrdí že dítě do roka a do dne zemře. I když nejsme náboženská rodina a na pověry taky moc nedáme, tohle jsme vždycky tak nějak dodržovali... Taťka vždycky říkal "proč to riskovat" 🙂
Taky se říká, že pokud odcházíš že hřbitova jako poslední, měl by jsi za sebou zavřít dveře jinak tím lákáš na hřbitov další dušičku ale pokud ještě na hřbitově někdo zůstal, dveře by měli zůstat otevřené jinak tam toho člověka "zavřeš" a zase do roka a do dne si ho hřbitov zavolá...
Jsou to ale jen staré pověry 🙂

lenka2341987
26. říj 2017

Ahoj, prosim o vysvetleni, proc nemuzu s miminkem na hrbitov. Uz jsem tam s nim nekolikrat byla 👶

kafr
28. říj 2017

Me by zajimalo, jestli ti lidi, co se boji s kocarkem na hrbitov, protoze jsou tam duchove, jsou verici?
Ja teda verici jsem, ale manzel je ateista a neco jako duse-> duchove jsou pro nej usmevne. Kdyz clovek je neverici, neveri ani na lidskou dusi a kde by se teda na hrbitove ti duchove vzali?!

Mam takovy pocit, ze tchyne te povere veri, protoze kdyz se svagrove narodilo mimco, tak to resili a ja to vuuuubec nechapala.

Jinak historicky krestansky: hrbitov je posvatna puda. Pri pohrbech (cirkevnich) se i posveti vykopany hrob(dodnes). Lide, kteri se vazne prohresili proti Bozim ci svetskym zakonum nesmeli byt v teto svate pude pohrbeni. Takze pokud tam duse jsou, jsou hodne.

Mamka s nama jako malima chodila na prochazky vude, i na hrbitov. Od malicka si pamatuju, mi tam bylo hezky. Vzdycky jsme se pomodlili za dusicky pripadne i zapalili svicku. A bracha je mladsi- byl v kocarku.

Az na me vyrukuje tchyne, tak ji reknu, ze na nas to neplati, ze jsme (ja i prcek) pokrteni 😂 predkladat ji logicke argumenty nema smysl 😉

miskuet
10. kvě 2023

@pismenka Mne umrelo miminko po porodu a pak jsem se bavila s dalsima maminkama co jim umrelo miminko. Tak jedne z nich umrelo miminko v par mewicich a predtim s nim byla na hrbitove. Jasne, clovek si rekne, ze by se tk stalo i tak, ale proste lrece jen, az budu mit druhe miminko, tak se s nim na hrbitov nepohrnu.