Je třeba věci na miminko žehlit?

romcovaklarka
1. únor 2011

Ahoj, prosím o zkušenosti (nebo i rady od doktorky apod. co máte), jestli je dnes ještě třeba věci na miminko žehlit. Nemyslím teď estetickou stránku 🙂 ale z hlediska hygieny. Slyšela jsem, že je to potřeba kvůli zničení bacilů. Na druhou stranu jsem slyšela také to, že vzhledem k lepším pračkám i lepším pracím prostředkům dnes (než třeba když my jsme byli miminka) to snad podle některých už není třeba.

Díky předem za názory a případně i pište, jestli si to myslíte jen tak podle zdravého rozumu, nebo jste to někde četly, nebo kde jste to slyšely atd. Díky moc 🙂

elgereta
2. únor 2011

a do kdy jste praly v tom dětském prášku?

ivuska.h
2. únor 2011

@brisalek Proč ne?

weri1
2. únor 2011

@dana3262 jo moje kamarádka by ti řekla že se ručníky žehlením ničí-vyučená něco s textilem....

weri1
2. únor 2011

@brisalek tak to si myslím, že už se moc řeší...

dana3262
2. únor 2011

@weri1 radši zničím ručníky než abych měla gyn.problémy nebo akné nebo impetigo nebo cokoli 😅 a raději si nechám poradit od lékaře než od kamarádky vyučené něco s textilem 😀
Né, fakt je důkežité žehlit. Ručníky, utěrky hlavně, spoďáry, věci na mimi zaručeně.. opravdu to není jen výmysl, aby bylo prádlo rovné 😕

innes
2. únor 2011

@dana3262 myslím, že na to ti pomůže je spíš častěji měnit 😉 Pokud pereš na 60, nebo 90stupňů, tak bych se toho nebála.Taky bych řekla, že dřív se vyvářelo, žehlilo z obou stran, pak jen z jedný - u plín apod. kvůli tomu, že se plíny používaly u míma převážně na zadek, což v dnešní době většina mamin používá papírové plenky.
Toť můj názor ( a jsem zdravotník 😉 😀 )

innes
2. únor 2011

@brisalek tento článek jsem také četla, ale byl k tomu i dovětek, že jde o praní na 40 stupňů, u vyšších už to riziko takové není. Jediné co radili bylo, že si člověk po kontaktu s čerstvě vypraným prádlem má umýt ruce. 😉
Holky, zas tak neblázněte 😅

dana3262
2. únor 2011

@innes jsem z tech, co meni rucniky obden a povleceni kazdy tyden (a to uz jsem se uklidnila, menila jsem i 3x tydne, to kdyz jsem mela horsi ekzem). Problemem je, ze bakterie dost dobre preziji i 90'C prani. Proto peru na 60'C, na 90'C to nema smysl, ale kriticke kusy zehlim. Vim, ze se bakterie prenesou i napr. na trika a ostatni, ktere potom nezehlim, ale ty nejsou rizikovy 🙂 Pred 3 lety jsem se vykoupala u tety v zahradnim bazenu. Dohnalo me to prvne na gynekologii, kterou jsem pak navstivila az v tehotenstvi. Doktor poradil zehlit, tak jsem se o to trochu zajimala a opravdu to funguje. Driv jsem nechapala, proc tata (u nas zehlil tata) zehli spodary. Prislo mi to smesne 😀 U maleho ditete by se melo zehlit.

kefir
2. únor 2011

já teda ručníky nežehlím ani ty spoďáry, dokonce žehlím jen tak polovinu věcí na nás i na malou a doteď jsem neměla žádné gyn problém z toho, ekzémy aj. podle mě porovnávat to co bylo dřív, šílené pračky u kterých se pak musela odstřeďovat voda a šílený prášky které byli jak kyselina. A to já jinak taky měním ručníky každý den a povlečení každý týden ale abych tak řešila čistotu to mě ani nenapadne, pro mě je žehlička akorát nástroj k tomu vyrovnat skrčený prádlo 😀

akculina
3. únor 2011

Já jsem na prvního syna žehlila úplně všechno a po každém praní...Na druhého už jsem to dooost omezila a teď,když čekáme holčičku,tak jsem vše vyprala a vyžehlila,ale myslím,že po porodu budem žehlit jen kanýrky a volánky a omezím to úplně na minimum...Nám ani dětem taky nežehlím vše a jsme všichni zdravý,bez ekzémů a nějakých vyrážek.Takže nebudu dělat cimprlicha ani ze třetího mimča.Určitě se s tím popere a bude taky v pohodě.Jen co si neodpustím ani u nás ani u dětiček je praní a žehlení každého nově koupeného oblečení.Ale pak už se s tím taky nemazlím😀 To bych totiž nedělala nic jiného než stála u žehlení... 😒

zanet2009
3. únor 2011

U prvního dítka jsem žehlila cca půl roku a pak už ne. Jinak žehlím jenom manželovi trika a rifle do práce a sobě rifle a kalhoty,jinak nic.
Te´d chci mimču žehlit jenom ze začátku a pak to taky omezím.
Kdybych měla žehlit všem a všechno,tak nedělám nic jiného jenom ,že bych stála a u žehlícího prkna 😝

mataharyy
3. únor 2011

@akculina Ale zas nově koupené prádlo to je něco jiného, to si člověk představí ten sklad a látky kterejma se to napouští proti kde čemu a je to jasný 😀

brisalek
3. únor 2011

@innes
@weri1
@ivuska.h
clanky jsem davala jako priklad...(zakladatelka psal, jestli jsme treba nekde cetli...), ne , ze bych s tim zcela souhlasila.Ale to, ze se v pracce hromadi bordel mi prijde take dost jasne. Na vsem dnes "echt nebo bio" bavlnenem obleceni pro deti je prat na 40 a zehlit na dvojku🙂. Prala jsem to na 60 a je to na vsem videt, ze je to drsne , oprane...

Ja jsem spis celkove zastancem toho "ze prilisna hygiena skodi"...ale davat prat" zaprdene"🙂🙂 manzelovi slipy s pradlem pro nekolikadenni nebo tydenni miminko to mi fakt prijde divne🙂.

Plinky i kdyz je pouzivan jen na otirani pusinky peru na 60 a cas od casu na 95...uz jen proto,ze pak jsou fakt ciste. A navic mi opravar u stare pracky rikal, ze jedobre to dat obcas prat na vyvarku i jen prazdne, aby se ta pracka procistila a nezanasela.

Jak uz jsem psala pro me je to o pocitu cistoty, toho, ze je to mekke, hezky to vypada vyzehlene ta hygiena je spis vedlejsi pro u deti strasich nez tech 6-8 mesicu. U miminek mi to ale prijde jako samozrejmost.

innes
3. únor 2011

@dana3262 tak pokud trpíš na ekzémy, tak to chápu. Ale zrovna u spodního prádla mi to přijde úplně zbytečné. Bakteie v okolí genitálu budou tak jako tak (pokud se nekoupeš v savu) a tím, že se člověk hýbe a posunuje se i prádlo tomu nezabráníš. Pokud je oslabená imunita, je to hned.
Žehlila jsem ještě nedávno skoro vše, teď jsme to omezila na minimum a zatím žádné problémy nemáme.
Kolikrát bývá spíš na škodu přehnaná čistota 😉 Mít na sobě pořád čerstvě vyprané prádlo od prášku a aivváže taky není pro kůži nic moc 😔

innes
3. únor 2011

@brisalek já to nemyslela nijak zle, jak píšeš, používat selský rozum 😉

brisalek
3. únor 2011

@innes ja jsem to taky nijak zle nebrala🙂 vzdyt si ani nic spatneho nepsale, ne?🙂, jestli to tak vyznelo, tak me to mrzi...urcito to beru s rezervou🙂

kefir
3. únor 2011

souhlasím přehnaná čistota a desinfekce je spíš na škodu. moje máti teda žehlí snad i ponožky a přitom celý život trpí na gyn. záněty a jednou jí dr. řekla že je to právě tím že se moc myje a moc pere 😎 prý odstranňuje ty přirozený bakterie a imunitu na ně.já nežehlím a nikdy jsem zánět neměla!

moudivlacek
3. únor 2011

tak na malyho jsem zehlila poctive vse do 6 mesice (mel vyrazky,ekzem...),pak uz ne a na nas jen to,co je hodne zmuchlane 😉 vim,ze moje mamka zehlila vse vcetne pomozek,ale na to ja vazne nemam cas ani naladu 😉

mataharyy
3. únor 2011

@kefir No je fakt že jedna kamarádka se 2-3x deně sprchovala, doma vše tahala dezinfekcí, jejich dítko pomalu nic nesmělo a pořád všichni nemocný... S mládětem lítali po doktorech a nikdo na nic nemohl přijít, pak jeden pan doktor říká a pani když jdete ven žere vaše dítě písek na pískovišti? Ona naprosto zhrozeně oznámila že v žádným případě a doktor naprosto v klidu pravil no tak to je tím, nechte ho žít, lézt po zemi a uvidíte jak bude hned zdravej 😝 No tak slevila ze svejch nároků, takže teď vše dezinfikuje jen tak dvakrát do týden 😀 a malej je v pohodě... Takže opravdu je důležité se řídit tím že nic se nemá přehánět 😉
Jináč je jasný že na těch malejch miminkách to nažehlené působí lépe, ale kdo to má žehlit 😅

dana3262
3. únor 2011

@innes to prave vubec, to mas pravdu. Je treba hodne vybirat z prasku. Nekdy je to faku priserne. To s temi gyn.problemy jsem psala, abych dokazala, ze to fakt funguje. Ne tak, ze: nezehlis=mas gyn.probl.,ale spis kdyz se jich nemuzes zbavit, tak to pomuze, coz dokazuje, ze je to ucinne.

dana3262
3. únor 2011

@kefir prilisne myti je opravdu na skodu, ale to nema s pranim a zehlenim nic spolecneho 😉 ty bakterie, uz jsou 'venku' a rozhodne pak nejsou prinosem.

kefir
3. únor 2011

matahary přesně tak, úplná čistota není dobrá, já mám doma kočku, a višchni tvrdili že nejde udržet čistota doma když je tam mimčo a kočka a že je to nebezpečný a nevím co. no a jde, neříkám že je vypíglováno ale taková ta normální čistota tam je a hlavně malá je zdravá žádné alergie nemá, přitom se malá odmala pohybuje prostředí kde je plno kočičích chlupů, kočičí záchodek, samozřjemě se mi stalo několikrát stalo že snědla jeho granule nevím jakto láká jí to hodně, hraje si s jeho hračkama, kočka s jejíma a rozhodně je nedesinfikuju. zato v mém okolí jsou rodiny kde je savo nejvíc používaný prostředek, děcka znají zvířata jen z obrázků a jsou tam pořád nemocní a alergici snad na vše. přitozená imunita je nejlepší 😉

weri1
3. únor 2011

@dana3262 nikdy jsem to nedělala a zatím jsem nemocná nebyla 😅

xvitk101
3. únor 2011

Žehlení mi zas až tak nevadí, ale třeba manželovi košile přímo nesnáším. Na mimi plánuju, že vše vyperu a vyžehlím, ještě než se narodí. Vše 1x dostatečně stačí. Pleny budu žehlit max v šestinedělí. Pak už ne. Jen pozor, pračka je, pokud se správně neudržuje, jeden z největší zdrojů bakterií. Ne každý pravidelně čistí sítka a pustí pračku jen tak naprázdno na 90°C s práškem...
Nic se zase nesmí přehánět. Jak už někdo psal, ona skříňka, kam uložím vyžehlené věci je sterilní? Nic kolem malého dítěte není sterilní, tak nevidím důvod, proč mu uměle vytvářet takový svět. Chci používat ekologické prášky, co nezpůsobují alergie a avivážím, těm se teda obloukem vyhnu. Za prvé ničí prádlo, za druhé je to přeci jen chemie, která zůstane na tkanině a přijde do kontaktu s kůží miminka. Jsem atopik, tak vím, o čem mluvím a aviváž doma už několik let nepoužívám ani pro nás dospělé.

dana3262
3. únor 2011

@weri1 o tom jsem prave psala vys, ze to neni : nezehlis=mas zdrav. problemy

mataharyy
3. únor 2011

@xvitk101 Já na děti peru v mýdlovejch ořechách, místo aviváže používám vonnou esenci od ulricha, případně na ořechy dám pár kapek silice (tam nevím jaký to má vliv pro atopika, v rodině to nemáme) a od útlého věknu naprosto v pohodě, žádná vyrážka nic, pleny používáme látkové a jediné (jak už jsem psala) jsem žehlila čtvercové, pač se mi pak lépe složili, ty ostatní ne a pohoda 😉 Jediný problém byl když jsme použili papírové pleny, to pak byl masakr... Takže u nás se to s chemií nesmí přehánět, u druhého to udělám tak že vše vyperu vyžehlím dám do skříní (hlavně z důvodu že spousta věcí byla v bednách na půdě, takže pro klid v duši) a pak už budu opravdu žehlit jen to nejnutnější 😎 A budu doufat že druhé mimčo bude taky v pohodě...
Jináč o údržbě praček, nebo spíš celkově o čistotě prostředí jsem jednou četla článek, kde bylo napsané že místa kde člověk podvědomě nevykonává "špinavou" práci, jako je kuchyň atp. tak tam je nejvíce bakterií, zato v koupelně provádíme "očistu" tak jí každej v podvědomí má za špinavou, proto se tam více uklízí, stejně tak je to s tou pračkou, málo koho napadne že když pere (čistí) každý den, tak by pračka měla být špinavá.
Každopádně kdo chce žehlit proč ne, kdo nechce jeho věc, dítě stejně s těma bakteriema domácnosti přijde do kontaktu a ve všeobecnosti platí že čím dříve tím lépe pro tvorbu obranných látek 🙂 A jak už jsem říkala žehlení jako zabijení bakterií je funkční (podle mnoha doktorů) jen tehdy když hned vyžehlené to dítě oblékneme 😉 Ale je to věc každého 😉

xvitk101
3. únor 2011

@mataharyy Díky za typ, o ořeších taky uvažuju. Taky budu žehlit pouze to nejnutnější. S Tvým názorem se ztotožňuju 😉 Asi nebude moc maminek, co by po vyžehlení ještě teplý kousek oblékly hned na dítě. Se tu přiznám, že svého času jsem taky žehlila a hodně a téměř vše, ale ono 3 pračky za týden a to pořád dokola, tak to by mi za chvíli vážně lezlo krkem.

blanches
3. únor 2011

@romcovaklarka no já tě uklidním, nežehlím, nežehlila jsem a žehlit nehodlám. Jediné co žehlím jsou košile, džíny, prostě věci co se hodně mačkaji ale jinak nee (stejně těhle věcí moc nemáme, když něco kupuju, tak koukám, jak moc se to mačká), věším tak aby to prádlo dobře uschlo. Na mimčo jsem myslela, že žehlit začnu a ani prd. Začala bych pokud by dostal vyrážku, ale on je úplně v pohodě. Je to ztráta času, ten raději využiji jinak, než pocením se u prkna 😝 😀 😝

dagina
3. únor 2011

Ahojky maminy,
jeden dotaz prosím - s čím perete látkové kapesníky??? Na várku mi to nedá ani za půl roku, bo je používá jen manža a i tak jich má hrozně málo. Díky

mataharyy
3. únor 2011

@xvitk101 No já momentálně jedu tak pračku až dvě za den a kdybych měla vše žehlit tak mě fak trefí 😝 Jináč ořechy jsou super, jen se nelekni mě strašně smrděj, tak jsem se jich ze začátku bála, že mi všechno bude páchnout, ale když jsem vyprala tak ten pach z prádal vůbec není cítit, vlastně to nevoní nijak, tak jsem začla dávat tu silici, nebo to "aroma" 😉 a paráda
@blanches Jsi můj člověk 😀
@dagina Já je nepoužívám, ale tchýně ano a ta je vždy před praním máchala v ruce a pak prala s věcma na šedesát (ručníky, ponožky, utěrky...). Další důvod proč je nebudu používat 🙂