Je třeba věci na miminko žehlit?

romcovaklarka
1. únor 2011

Ahoj, prosím o zkušenosti (nebo i rady od doktorky apod. co máte), jestli je dnes ještě třeba věci na miminko žehlit. Nemyslím teď estetickou stránku 🙂 ale z hlediska hygieny. Slyšela jsem, že je to potřeba kvůli zničení bacilů. Na druhou stranu jsem slyšela také to, že vzhledem k lepším pračkám i lepším pracím prostředkům dnes (než třeba když my jsme byli miminka) to snad podle některých už není třeba.

Díky předem za názory a případně i pište, jestli si to myslíte jen tak podle zdravého rozumu, nebo jste to někde četly, nebo kde jste to slyšely atd. Díky moc 🙂

weri1
1. únor 2011

jj plínky to jde hodně znát, a nebudu svýmu dítěti utírat pusinku tvrdým nevyžehleným hadrem 😀

olgas
1. únor 2011

@romcovaklarka hele, já žehlení taky nesnáším, ale žehlit na prcka mi vůbec nevadilo. Sice jsem ze začátku žehlila každný druhý večer, ale fakt nevadio mi to 😉 .

romcovaklarka
autor
1. únor 2011

@weri1 Nevím, prostě džíny a trička mě teda v životě nenapadlo žehlit - no asi proto, že u nás doma se tyhle věci taky nežehlily, jen košile tátovi, a mámě různé blůzičky apod. co se hodně mačkaly. No a do práce mám kostámy co se čistí v čistírně, tak to taky ne. Ale vím, že ex-tchýně žehlila i kalhotky a ponožky, byla jsem z toho paf, ale prostě je to asi z toho, na co je člověk zvyklý ze své rodiny jako dítě 🙂

weri1
1. únor 2011

@romcovaklarka manžel by si přál abych žehlila ručníky aby to změklo, odmítla jsem 😀 ani utěrky nežehlím
Na prcka mi taky nevadí žehlit, jsou to pidi věci a je to raz dva
Holky ono je to jedno, ať si každej dělá tak jak to má a cítí, nikdo chybu nedělá, jen za mě, pro novorozeně bych žehlila

romcovaklarka
autor
1. únor 2011

@weri1 🙂

janinkaves
1. únor 2011

Ahojky tak já teď žehlím o sto šest, do nedávna jsem nežehlila vůbec a bylo to pro mě super ale taky sem se pořád divila z čeho má malý pořád tak suchou pokožku (myslela jsem si že je to z toho že byl dost přenosený a dvakrát se mi sloupal a doteď s tím máme problémy) a bylo mi poraděno začít žehlit jeho oblečení a musím říct že to ne uplně, ale dost pomohlo, a na malou teď žehlím všechno ale jsou to pidi věcičky tak to jde samo a s látkovýma plenama je to teda horší, to mě teda nebaví ale zase si nedovedu představit že bych je nevyžehlila, to bych jí pusenu a stehna (dáváme jednu plínku navíc) parádně odrala. Takže žehlení strávím dost času ale u nás je to nutnost ☹ !

ivuska.h
1. únor 2011

@romcovaklarka No já teď žehlím některé věci pro dceru, protože čím je obleček větší, tím víc jsou na něm vidět pomačkaná místa a u něchterých jejích pekných triček by to byla škoda. Ale ty miminí mikro věci fakt ne.

romcovaklarka
autor
1. únor 2011

@janinkaves ☹ Tak to je mi líto a budu doufat, že se mi něco takového vyhne. Jinak tohle je samozřejmě přesně důvod, proč bych se do žehlení holt donutila.

janinkaves
1. únor 2011

@romcovaklarka přesně ☹ a já byla tak nadšená že už nemusím žehlit že je Filda už veliký a u malé to chvilku přežiju a teď mám zase hromady prádla, ale když to malému pomůže tak zatnu zuby a jedu 😀 !

romcovaklarka
autor
1. únor 2011

@janinkaves To je jasný... No každopádně ti přeju, ať se to děckám brzo srovná 🙂

janinkaves
1. únor 2011

@romcovaklarka díky 🙂

lenulab
1. únor 2011

tak já taky vyžehlila jen první várku prádla, když byla malá ještě v bříšku a teď už vůbec. Vůbec to nejde poznat, peru na 40 v prášku pro děti bez aviváže a je to OK, žádná varážka a nic podobnýho.. Navíc převlékám asi 4x za den, někdy i víc krát, protože malá hodně blinká. Je to myslím zbytečný, nikdo nic nepozná.

romcovaklarka
autor
1. únor 2011

Díky všem zatím za názory, hezky jste se rozepsaly 🙂 Ještě jednou bych upřesnila, že jestli to někdo pozná nebo ne mi nevadí, ani jestli to vypadá hezky neo ošklivě - spíš, jestli bez žehlení se nějak šíří bacily nebo tak něco 😅

lenulab
1. únor 2011

@romcovaklarka jinak jako nežehlím vůbec nic (akorát košile, naštěstí namža nemá košilový povolání)-mamka mi zato nadává, ale co ušetřím spustu času. Když se to pěkně pověsí, není nic vidět 😉

lenulab
1. únor 2011

o těch bacilech si myslím, že už je to dnes jiný, že stačí těch 40 a ty prášky to zlikvidují 🙂

romcovaklarka
autor
1. únor 2011

@lenulab Jo to máme stejný - jenom košile a Romča je naštěstí do práce taky nepotřebuje 😵 Akorát mamka mi nenadává - taky nežehlí 😀 Díky, to jsem si tak nějak myslela a koukám že i většina "žehliček" tady to dělá spíš kvůli vzhledu, takže možná vyžehlím na mateřské před porodem, dokud bude dost času a pak to asi vypustím, pokud nebudou problémy.

lenulab
1. únor 2011

@romcovaklarka no já nevím, kde jsem k tomu získala "odpor" protože mamka nám žehlila úplně vše když jsme byli malí, dodnes si pamatuju jak mě nechala žehlit rovný věci-kapesníky, ale to mi bylo asi tak 6 nebo 7 let... Není to ani odpor, ale když dítě hodně blinká a převlíká se skoro po každým krmení tak je ten ušetřenej čas poznat 😉 Maminky neblinkajících děti mají štěstí 🙂

ja.na81
1. únor 2011

Ahoj, ja teda taky zehlim minimalne 😉 Pro prcka jsem vsechno vyzehlila jen pred porodem 😉 Ted se snazim vetsinu hezky slozit a co teda nejde tak vyzehlim (ale takovych veci ma fakt jen par - kosile nebo body s limeckem - kde ten limecek by jinak odstaval a tak ho musim prezehlit 😉. Ty male vecicky se fakt daji pekne slozit, takze to zmackane neni. Peru bez avivaze a nepozoruju, ze by oblecky byly nejak tvrde. 🙂 Maly teda nema zadne problemy s kuzi, takze fakt pohoda. A hlavne porad dost blinka, takze ho casto prevlekam a tim i casto peru - to bych pak jen zehlila a zehlila a na to nemam naladu (staci mi manzelovy kosile - on je bohuzel do prace potrebuje 😉 )

ined77
1. únor 2011

@romcovaklarka 🙂 ...já teda žehlím pro malého vše a téměř vše i pro nás... 😅 ...mám kamarádky, které prádlo ''jen skládají''....ale já jsem asi levá, neboť když jsem to zkoušela, tak vše vypadalo neustále jako z kraviččiny prdky vytažené 😝 ..tak je můj úděl asi žehlit a žehlit 😀 .
oboustranně jsem žehlila ale jen první asi 3 měsíce..myslím, že dnešní napařovačky to spolehlivě protáhnou i vnitřkem 😉 .
ale musím uznat, že mně to žehlení pidivěciček spíš vždycky těšilo 😉 .

rubika
1. únor 2011

@weri1 já našla co se nemusí žehlit, termoprádlo, ale jinak žehlím taky vše... Perem sice v kvalitním prášku, ale myslím, že se tím přežehlením to prádlo ještě trochu dezinfikuje, vyprchají z něj zbytky prášků a aviváže a krásně změkne...

romana29
1. únor 2011

@romcovaklarka jj, já právě taky nerada žehlím, ale hold mi to nedá - když jsem byla v porodnici, tchýně nám vyžehlila i povlečení! - netuším, proč jí ho přítel dával k žehlení....a to byl požitek - no od té doby spíme opět jenom v nevyžehleným - to fakt odmítám žehlit, ale synkovi jeho povlečení žehlím.
Nežehlím svoje věci prakticky kromě riflí vůbec žádné - ono nikam taky moc nechodím, že 😀 a jinak ostatním členům rodiny jooo.
Moje máti žehlení nesnáší a žehlí i ponožky! Děsný 😀

dana3262
1. únor 2011

@romcovaklarka Žehlení hraje velkou roli. Můžeš prát na 90°C, ale stejně to některé špatnosti nezabije. Zničí se až žehlením. Žehlila jsem z obou stran asi do 3.m a teď už jen nové věci (po prvním vypraní), ty, co nosí opakovaně jen důkladně napařím z líce. Jsem také nežehlič 😅 , žehlím jen na syna a na nás spodní prádlo, ručníky a povlaky na polštáře. Asi do 9.m malého jsem napařovala i podprsenky, ale to už nedělám. Stejně už všechno strká do pusy.. 🙄 😉

latunka
1. únor 2011

Já nenávidim zehlení - před mimi jsem zehila na jaře a na podzim,kdyz se nastřádali věci co jsem blbě pověsila (a ty jsem pak radši dala ségrám,protoze kdyz mohly půl roku čekat na vyzehlení,tak je asi stejně moc nenosim 😀 😀 ), jinak všechno šupalo rovnou do škříně. Na malého jsem prvně všechno poctivě vyzehlila, kdyz byl úplně mrnavej tak jsem se bála mu dát něco nevyzehleného,ale protoze absolutně nebyl čas a pořád jsem převlékala,tak mi občas nezbylo nic jiného nez mu obléknout i něco nevyzehleného a zjistila jsem,ze mu to nic nedělá. TAkze ted to řešim tak,ze po usušení to všechno narovnám do prádelního koše a co se dočká zehlení to vyzehlim,ale většinu z toho potřebuju dřív,nez je na zehlení čas 😉 Sousedka je zehlící blázen,kazdou neděli všechno poctivě zehlí - i fusekle a kdyz omdlévala z mého přístupu,tak jsem jí řekla,ze jsem ekologická a neplytvám elektrikou 😀 😀 😀

dagmarkaaa
1. únor 2011

Žehlení netřeba, miminko to zvládne 🙂 🙂 🙂 - já možná žehlila z hnízdících důvodů jednou když jsem chystala věci malé a nudila se na mateřské před porodem. jinak nežehlím nic (ani pro nás krom košilí do práce), vůbec mě nenapadlo že je to potřeba jak píšete.... 😅 když se to hezky narovná a poskládá tak z estetického hlediska dobrý 😀
nicméně když to někoho baví a odreaguje se u toho tak fajn terapie ale jinak zbytečnost 😉

brisalek
1. únor 2011

ja musim jeste pripsat, ze to poctive veseni, aby to nebylo zmackane(i kdyz jako vyzehlene to podle me nikdy neni) a poctive skladani podle me zabere vic casu nez kdyz to pak vyzehlim a jeste mam i pocit, ze je to lepsi a cistejsi vyzehlene. Navic ne vzdy kdyz pracka dopere jsem doma nebo mam zrovna cas to protrepavat a veset hned jak to dopere🙂. Ale myslim, ze ta hygiena neni zase tak hrozna(kdyz se nevyzehli), aby se miminku neco stalo. Je to spis o pocitu a postoji. Vzehlila bych prvni veci a na uplne nejmensi mimi a pak kdyz nechces a nebvadi ti, ze je to zmackane, tak je to jen tvoje vec🙂. Urcite nekoukej na ostatni okolo. Jak vidis spoustu nas zehli a spoustu nezehli.

elgereta
1. únor 2011

@romcovaklarka jsem na tom podobně, žehlení vyloženě nesnáším, nežehlím skoro nic, jen to co je opravdu potřeba a na Moni jsem žehlila asi do měsíce, pak už ne🙂

kristi
1. únor 2011

ja zehlim, mam muze kravataka s kosilema, tak proste musim a i kdyz mam v pracce program Snadne zehleni a kosile Non iron, stejne se to musi. Zehlim to nejnutnejsi, tricka na doma atd fakt ne, ale veci na ven urcite ano

povleceni, rucniky, ponozky a uterky opravdu nema smysl zehlit

sovicka_
1. únor 2011

vyžehlila jsem vše po prvním praní před porodem. Prala jsem na 40. Po porodu budu žehlit jen kdyby se mi nelíbilo, že je něco zmačkaného. Jinak ne.

fiallinka
1. únor 2011

žehlila jsem poctivě jen tak do tří měsíců, plenky látkové se dnes nežehlí vůbec (ty kapsové) a i to dítě zvládlo... později jen to, co to potřebovalo "vzhledově"... myslím, že děcko se s tím musí porvat... ale vzhledem k případným alergiím na prášek apod. je dobré víc vymáchat - to ale nezničí bacily...

prostě si myslím, že stejně děcko položíš na tolik věcí, které už hygienicky vyčištěné nejsou, že to žehlením nezachráníš 🙂

@weri1 tak to nesouhlas, ono jde o to prádlo dobře pověsit, pak taky nenechat přeschnout, a když ho poskládáš na sebe, tak se tou tíhou trošku vyžehlí samo. Ale i já žehlím věci do práce, košile, apod., ale vzhledem k tomu, že teď mám převážně věci na doma + věci na děti, tak žehlím málo, jen na to mimino.

fiallinka
1. únor 2011

Jenže holky, co si budeme povídat, někdo je žehlící typ a někdo prostě ne a každému vyhovuje něco jiného 🙂, někdo při pohledu na trošku nevyžehlenou věc už blázní, jinému se ta samá věc zdá nádherně rovná, že 🙂