Je vhodné jít na pohřeb s miminkem? Nemám hlídání

dzej
8. říj 2008

ahoj, chtěla jsem se zeptat co si o tom myslíte. Já nemám hlídání, ale vůbec se mi nechce ji s sebou brát..

segricka
8. říj 2008

Ak ti drobca nemá kto postrážiť, možno by si si to mala rozmyslieť a na pohreb neísť. Každý normálny človek pochopí, ak tam nebudeš a rozlúčiť sa môžeš ísť po pohrebe s drobčaťom v kočíku.

pepibubu
8. říj 2008

Dzej, v první řadě upřímnou soustrast ☹ Osobně bych asi zvážila účast.... vždyť s tím zesnulým se můžeš rozloučit sama někde v tichu, nemusíš "být viděna" na oficiálním pohřbu... Rozumný člověk to pochopí a kdo to nepochopí, ten za to nestojí 🙂

tereska
8. říj 2008

Ahoj, tak já na to mám úplně jiný názor. Jestli bych měla jít na pohřeb někoho koho jsem znala a měla ho ráda, tak bych šla i s mimčem. Mám 7.měsíčního chlapečka a rozhodně si nemyslím, že by mu to něak vadilo, z toho ještě nemá rozum. Stejně je mimi pořád v kočárku a pravděpodobně by spinkalo, takže pro mě je v tomto případě dát poslední sbohem blízkému důležité a určitě bych šla i s mímem...... 😉 S miminkem se chodí i na svatby, tak proč ne na pohřby? K životu to patří stejně..... 😉 Myslím, že mimi trpí víc v přeplněných nákupních centrech, kde je vedro....

dzej
autor
8. říj 2008

taky to tak vidím, pokud neseženu hlídání, tak nepůjdu. Chtěla jsem znát názory, jestli je to vhodné nebo ne. Díky.

kamcatko
8. říj 2008

ahojky dzej,já bych tam s malou nešla...říká se že do roka se s dětma nemá chodit na hřbitov,kvůli špatnejm zonám!!sice je to jen pověra ale nešla bych

segricka
8. říj 2008

tereska, osobne by som s takým malým bábom nešla ani na sadbu 😉

konja
8. říj 2008

dzej: já myslím, že malé to vadit nebude. Zvaž sama jak moc tobě se chce na pohřeb jít.Pokud tam být chceš, tak jdi, pokud máš nějaké pochybnosti,tak zůstaň doma.Ale o malou bych se vážně nebála.Vždyť pohřeb trvá chvilku a není tam žádný příšerný hluk.Malá je ještě malá na to aby to nějak špatně vnímala. Já sice nebyla s cerou na pohřbu, ale když ji byly tři týdny vzala jsem ji na svatbu.Někdo by si možná ťukal na čelo,ale já nechápu proč. Do velkejch hypermarketů se s miminama tlačíme a nikomu nepříjde divný, že během chvíle příjde do kontaktu se stovkama lidí, ale na rodinné záležitosti nám to příjde divne?Dzej, pokud na pohřeb chceš, tak jdi,myslím, že nikdo se nebude dívat divně, že tam jsi s mimi. Já prostě nevidím žádný důvod proč by to nebylo vhodné.

konja
8. říj 2008

kamcatko: špatné zóny? A co se v té pověře říká, že ty špatné zóny způsobí? Docela by mě to zajímalo, tohle jsem totiž ještě nikdy neslyšela. Já jsem se svými dětmi byla na hřbitově do roka několikrát, s dcerou dokonce když ji bylo asi čtrnáct dní. U nás je prostě normální, že se děti chodí "ukazovat" 😉

kristi
8. říj 2008

ja bych nesla, pokud nemas hlidani. S sebou bych ji v zadnem pripade nebrala

johanda
8. říj 2008

Já na pohřbu byla s 6 týdenní dcerou. Umřela mi babička, se kterou jsem v podstatě od 18 bydlela, nedalo se nejít. Ani mě to nenapadlo. Trochu jsem se obávala, že bude rušit obřad řevem, ale z obřadní síně/kostela se dá odejít. Pohřeb není nic morbidního ani tam člověk nechytí nějakou děsnou infekci. Na hřbitov taky chodíme pravidelně a rádi a nejsme a nejsme Adamsovi. 😉
Ty špatné zóny jsou jako co? To slyším prvně v souvislosti s pohřby.

ladunka
8. říj 2008

dzej, jestli ji tam brát nechceš, tak ji tam neber. Vhodné nebo nevhodné, na to se bude každý dívat jinak, řiď se podle sebe a svého pocitu.
Já jsem svou dceru v podobném věku na pohřeb svého dědečka vzala. Byla tam celá rodina a pro mne nebyl jediný důvod, aby tam zrovna ona chyběla. Děda ji měl moc rád a měl z ní radost, navíc díky ní byla rodinná sešlost po pohřbu mnohem veselejší. Během pohřebního obřadu se dcerka začala hlasitě projevovat a manžel ji proto vzal ven.
Na druhou stranu na pohřeb mé vzdálené tety před nedávnem jsem ji nevzala. Ta rodinná blízkost už tam nebyla, teta Kajku taky neznala a tak, prostě nechala jsem ji doma, a taky vím, že to bylo dobře.
Tož podle své zkušenosti bych zopakovala svou radu, aby ses řídila podle toho, jak se citíš.

konja
8. říj 2008

holky já jsem asi zabržděná, ale nějak mě nedochází proč je tak strašné jít s šestiměsíčním dítětem na pohřeb?S dítětem které z toho nemá vůbec ponětí? Chápu to u dítěte staršího, které už chápe svět kolem sebe, třeba pětiletého syna bych tam nevzala, ale půlroční mimi? Mě to nějak prostě nedochází 😅

dvojka
8. říj 2008

no já bych dítě asi nevzala,ale je to spíš z toho důvodu,že naše malá už pár měsíců od narození když vycítila nějaký neklid tak vždy spustila huronský řev.A vůbec si nedovedu představit,kdyby viděla několik plačících lidí jak by to dopadlo.
Určitě záleží na povaze i tak malého miminka.Podřídila bych se jemu

krista
8. říj 2008

Ahojky,
já chtěla jít s malou jen na hřbitov (zalít kytky ap.) když jsme byli s manželem na dovolené u jeho příbuzných, protože tam je pohřbena všechna jeho rodina a vždycky tam zajdeme, když tam jsme, ale dostala jsem vynadáno od manželovi tety, že se s malým miminkem do roka na pohřeb ani hřbitov nesmí, že prý to je pověra 😔 tak jsem radši nikam nešla... ne že bych na to až tak věřila, ale kdyby náhodou nedej bože se něco stalo, tak bych pak z toho byla špatná. 😔

kristi
8. říj 2008

konjo, kazdej to ma hozeny jinak. Ja na pohrby nerada tak i tak. rada mam posledni vzpominky na zive lidi....

coriven
8. říj 2008

dzej, upřimnou soustrast
já osobně bych se rozhodovala podle toho, jak jsme si byli se zesnulým blízcí, velmi blízkému bych určitě šla i s malou, ostatní bych zvážila...
a s nechozením na hřbitov - u nás se taky chodí "ukazovat" mimčo na hřbitov, my tam už byli někkolikrát

alenka83
8. říj 2008

dzej, my jsme taky před týdnem řešili to samé. Protože pohřeb většinou netrvá nijak dlouho, nechala jsem malého venku s "náhradní" babičkou, která tedy sotva chodí, ale pohlídala venku. Nechtěla jsem ho tam brát, aby nebyl třeba pak mrzutý, kdyby viděl tolik plačících lidí...
a s nechozením na hřbitov...žádnou pověru jsem zatím neslyšela a nepřijde mi na tom nic špatného jít "ukázat" např. vnoučka...

tannawe
9. říj 2008

dzeji:uprimnou soustrast.
Tema me zaujalo hlavne proto,ze jsem resila velmi podobnou situaci, kdyz zemrel manzeluv tatinek, muj tchan, na rakovinu. Dceri tenkrat bylo kolem roku a pul a resili jsme docela dlouho zda ji tam vezmeme nebo ne. Nakonec jsem se rozhodla, ze ji radeji odvezu na hlidani k moji tete a po pohrbu si pro ni zase zajedeme. Batole je ale neco jineho nez kojenec a myslim si, ze pokud bys mela malou treba u sebe v satku, ze by ani nemusela nejak vyrazne zaznamenat, ze je na pohrbu. Nalada se samozrejme prenasi i na malinkate deti...

Ja jsem nakonec byla rada, ze jsem s sebou dite nemela, protoze manzel mel smutecni rec a tak se hroutil a ja jsem se starala o nej a citila jsem to tak, ze venovat se jeste diteti v tu danou chvili by bylo nad moje sily.

Ale jinak s obema detma chodime na hrbitov ke hrobu tchana docela pravidelne, jak dojizdeni do manzelova rodneho mesta dovoli...a musim rict, ze obe deti chapou vyznam mista a dokonce dvoulety klucina uz sam vyndava svicky a podava nove...Me na tom neprijde nic morbidniho, samozrejme davame pozor, aby se o nic nezranili atd., preci jen i pres ockovani jsem opatrna, ale ja zastavam nazor, ze je treba deti ucit vnimat smrt jako prirozenou soucast zivota takze me nikdy ani nenapadlo,ze bych je na hrbitov nebrala...
Hlavne musim rict, ze nekdy starsi generace vnima pritomnost deti na pohrbech jako neco vylozene "nevhodneho"...ale je to otazka dane kultury...
Proste delej to, co citis srdcem, pak nemuzes slapnout vedle
😉 😉

dzej
autor
9. říj 2008

holky díky moc za názory. Nakonec mám hlídání po dobu obřadu a na hostinu potom už berem malou s sebou. Tam už to bude jen nejbližší rodina a spíš přítomnost mimča rozveselí.
Konja my jsme ted absolvovali 2 svatby s malou bez problému, to mě ani nenapadlo ji tam nebrat.

kristi
9. říj 2008

hostiny uz byvaji v pohode, tam byva i sranda

verapa
9. říj 2008

Ahojte,
s mimčem, bych asi jo,a le jen pokud by to byla hooodně blízká osoba, jiank bych se omluvila. Jinka na hřbitov chodíme hodně často, je tam klid a malé se tam dobře spinká :o/

jck
9. říj 2008

Ahoj holky, nedá mi to nenapsat...protože o chození s mimčem do roka věku na hřbitov kůli pověře, to jsem nikdy neslyšela 😕 😕 přijde mi to jako absolutní blbost
Já když jsem jela a Natálkou z porodnice tak první cesta byla na hřbitov...Natálka tam má babičku od taťky...a pak na druhý hřbitov, tak je můj taťka...nic špatného na to nevidím. Je to dost hloupá pověra, protože i když nejsou ty pohřbený mezi námi mají nárok na to vidět svoje vnouče (zní to blbě, vím, že jsou mrtví a nevidí je...ale je to ta nejbližší rodina, jsou to lidi co jsem milovala a budu milovat i když tady nejsou tělesně, tak je to moje součást, je to rodina)

a na pohřeb bych Natálku vzala v jakémkoli věku, když by to byl někdo z rodiny, vůbec bych o tom nepřemýšlela, nemyslím si,že by to pro děti bylo trauma je to prostě život

kristi
9. říj 2008

no,je videt, ze kazdej jsme nejakej. Ja na hrbitovy nechodim, proste ne. Je mi to neprijemny

nensy
9. říj 2008

no nevím ale já bych tam nešla mimčo do roka nesmí na hřbitov

lenkabu
9. říj 2008

nensy:proc?

dzej:ja to resila pred 14 dny a nesla jsem..na povery nedam,ale kdyby mala zacala pistet uprostred obradu tak to nebude zrovna pietni..

nara
9. říj 2008

Ahoj holky, asi záleží jak je kdo zvyklej z rodiny.
My jsme s malým absolvovali jak pohřeb, tak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavoval a ani do budoucna se tomu nechci vyhýbat. Beru to jako součást, ale možná je to tím, že mě rodiče taky brali s sebou a o smrti se doma otevřeně mluvilo a já sama jsem několik let pracovala s umírajícími.
Ale vím, že někdo by nevzal ani předškoláka a to už si myslím, že je chyba.
Ale pokud se nejde s miminkem, tak i když je to hodně blízký člověk, tak to každý pochopí.

hankah
9. říj 2008

ahojky,
pověra je, že do roka se nemá chodit s miminkem na pohřeb. my měli pohřeb v rodině a to bylo malé 14 dnů. udělali jsme to tak, že manžel čekal před krematoriem, já šla jen na obřad a jeli jsme domů, žádná smuteční hostina nic.......

johanda
9. říj 2008

vidím, že platí nejen "jiný kraj, jiný mrav", ale i "jiný kraj, jiná pověra". Já nedám ani na ty lokální, je to takové srandovní, bát se černých koček, lekat se jeptišek, obávat se návštěv hřbitovů....

radka.m.
9. říj 2008

ahojda,tak já tedy pověrčivá nejsem,ale tohle přísloví-že do roka děti na hřbitov nesmí u nás platí taky a přiznám se,že se toho bojím jako čert kříže,nevím proč,ale bojím,asi co kdyby se opravdu něco stalo.dítě bych s sebou nevzala,i přesto,že vím,že z toho rozum nemá.pohřbů jsme měli v rodině dost,ale ani starší děti jsem s sebou nikdy nevzala.

tannawe
10. říj 2008

ahoj, tedy ta povera me docela prekvapila, jeste jsem o ni nikdy neslysela. Nevim, jestli je to tim, ze jsem Prazak? Asi to bude pochazet z dob, kdy se jeste pohrbivalo normalne do zeme...to by bylo celkem i logicke, obava z mozne nakazy atd. Ale treba takove Mexiko, tam jsem videla maminky s detmi v satku pri oslavach umrti, opravdu oslavach a nikdo nic neresil, vsichni hodovali a smali se...opravdu jiny kraj jiny mrav...na me tedy vzdycky ceske hrbitovy pusobily strasne ponure...takovy velky hrbitov na Olsanech...brrrr, ale treba zidovske hrbitovy v Izraeli mi prisly opravdu misto klidu a miru, prosvetlene, zadne krize a desivy andele se vztycenym prstem.... 😕
Mozna proto mi nevadi chodit na hrbitovy i s detmi...je uz jina doba...