Jídelníček 4,5letého dítěte. Jaký je váš názor?

4. bře 2022

Dobrý den,prosím o názor na jídelníček syna. Je to milovník jidla,dobre prospívá,roste,má dostatek energie,je neustále v pohybu. Nijak jsem to doteď neřešila,ale přemýšlím o tom,ze možná má málo jidla,když by neustále jedl..to má už od narození tedy,dříve jsem se držela hodně tabulek a gramazi. Co začal chodit do skolky a tam je schopny si třikrát i vícekrát přidat oběd,načež mu je pak samozřejmě spatne,ale nemůže si zřejmě pomoci,tak mi to vrtá hlavou. Sní absolutně všechno a jakmile někdo kolem nej ji,tak loudi,jedl by vážně nonstop cely den.
Prosím klidne i o vaše vzorové jídelníčky.
Syn měří asi 112-115 cm a váží kolem 17,5-18 kg.
Ráno snida většinou něco sladkého-pečivo s nutellou,marmeladou,cerealie s jogurtem,babovku,…
Svačinu má kus ovoce-jablko,banán,pomeranč…
Oběd klasika,co varim,polévky tedy u nás moc nevarim,takže pouze hlavní jídlo.
Svacina-jogurt nebo ve školce mívají pečivo s pomazankou..
Večeře- obcas teple jídlo,nebo toust,pečivo s něčím+zelenina.

Premyslela jsem i o tom,jestli nemá nějakou poruchu,před rokem byl na krevních testech,zda mu něco nechybí,ae vyšly ukázkove,vím,ze existuje i nějaký syndrom,kdy jsou lidi nemocní,nedokážou tu chuť na jídlo ukojit…mám z toho takový špatný pocit. 😔

lida9
4. bře 2022

sladka snidane, sladke ovoce na svacu... za me se nedivim, ze ma hlad, samy rychly cukr... zmen slozeni jidelnicku

blondynka400
4. bře 2022

Chybí složení oběd - večeře, označení klasika není moc vypovídající. Jinak souhlasím, jídelníček není žádné terno, samé sacharidy...

1pomnenka
5. bře 2022

Já nedávám sladké snídaně, má chléb, žervé, kousek avokáda, šunku nebo plátek sýra nebo kapii. Pak školkové jídlo a vařím teplé večeře, jídlo si pak bereme v krabičce do práce. Když nestíhám, vařím polévku, frčí u nás pórkový, květákový nebo špenátový krém, zahustí mi to brambor. Hrstková polévka, bramboračka, s kapáním, kulajda. Pro děti, které se hýbou je školkové jídlo dost hladové, studená večeře by neměla význam. Ale vím, že nejedlíkům stačí.

janaaanna
5. bře 2022

Neumim posoudit to loudeni, jestli je v tom neco jiz nezdraveho ve vztahu k jidlu. Ja vzdy duverovala detem, ze poznaji, zda maji hlad a pokud ano, tak jim pridam (ale nedostane sladke). Je fakt, ze nas 4 letak je schopny si dat ke svickove 4 knedliky, ale ja kdyz vidim jeho vydej energie, on se cely den nezastavi. Dam mu kolik chce, tlusty neni. Ma obdobi, kdy ji vice (rozhodne vetsi porce, nez ja) a kdy mene. Podle rustovych tabulek je vas syn hubeny, kolem 25. kvantilu, takze nevidim duvod ho omezovat v jidle a v cukru (treba na ovoci k svacine nevidim nic spatneho), ale nejsem nutricni poradce ani psycholog

aspie83
5. bře 2022

Jak je zde již napsáno, tak alespoň to dopoledne je samý sacharid, což ho na dlouho nezasyti 😉

aspie83
5. bře 2022

Jinak já mám doma kyseliny dvě... Oba jsou spíš hubení, i když jedí občas celé dny 😁 ale zkusila bych na snídani dát spíš pečivo nebo chleba s gervais + zeleninu, třeba i kvalitní šunku, sýr, nebo udělat pomazánku apod...

merope
5. bře 2022

Chybí mi, kolik má dopoledne mléka, jaké je to pečivo - prostě kolik v tom je bílkovin a vlákniny. Přijde mi, že nula-nula-prd. A tím pádem prostě musí mít pořád hlad. A podle té váhy mi přišel opravdu dost drobný a hubený - @janaanna to potvrzuje růstovými tabulkami. Čili v jídle neomezovat a hlavně doplnit živiny - bílkoviny (tuky tam snad v nějakém rozumném množství jsou).

aspie83
5. bře 2022

Děti mi tu skáčou a mně se to odesílá nedopsané... Na svačinu bych dala třeba jogurt + ovoce.. klidně bych si stáhla kalorické tabulky, kde se clovek dobře zorientuje, kolik má které jídlo sacharidů, bílkovin, vlákniny atd... Rozhodně pridat bílkoviny a vlákninu 😉

autor
5. bře 2022

Děkuji za rady,zkusim to změnit 🙂

zelenaesmolda
5. bře 2022

@aspie83
ovoce ma taky plno cukru

aspie83
5. bře 2022

@zelenaesmolda ano, ovoce má dost cukru... Ale není cukr jako cukr 😉 navíc ovoce obsahuje i vitamíny, vlákninu atd. Zase nedávat dítěti cukry vůbec,to rozhodně zdravé není 😉

zelenaesmolda
5. bře 2022

@aspie83
netvrdim,ze nedavat vubec ale nahrazovat jeden cukr druhym taky moc nepomuze

cuuza
5. bře 2022

Ty svačiny jsou dost malé, takže tomu hladu u oběda se moc nedivím. Pokud dávám ovoce, tak k němu alespoň na kostky syr nebo pečivo se šunkou...