Jídlo a zdraví

lynks
21. bře 2013

Sem můžou přispívat všichni , co se zajímají, jak nám jídlo pomáhá nebo škodí,ty, co chtějí zjistit , co je pro jejich tělo to správné . Informací je spousta, a tady se budem snažit si to trochu urovnat a vyselektovat co je pravda a co pověry. (jestli to vůbec jde)
Je to taky pro ty, kdo zkoušejí nebo žijím vegetariánstvím, vitariánství, makrobiotikou, ajurvédou,jídlem podle krevních skupin nebo vlastní kuchyně 🙂 Pište zkušenosti, recepty..
Chtěla bych, aby příspěvky o působení potravin na tělo byli něčím podložené, nějakým odkazem na studii nebbo tak - ne jenom "říká se" nebo "slyšela jsem".
Ať jsme zdraví a máme z jídla radost! 😎

josefka
21. říj 2013

@lynks my jime zatim furt stejne, zeleninu, co trh da. Delam hodne polevky. Ninka miva u nosu nudle, ale tomu se nevyhnu, kdyz je mezi detma. Jinak nic vaznejsiho. S jidlem bojujeme, takze z toho, co ji, se snazim davat ji kvalitni potravinu.

lynks
autor
21. říj 2013

@ofelieee u nás byl jenom zánět spojivek 2x, ale bez horeček , jenom zalepené oči -i já . podruhé jsme to už nechali být a je to pryč za den.
K jídlu - cuketová kukuřičná zní dobře - já to dělávala s jáhly - a cuketu koupím klidně i v Bille - nebo zkus dýni podušenou - taky mnamka. My k snídani jíme - miso polívku většinou, a k tomu kaše -obilné z celých zrn a na to , minule jsme dělala wow skvělý mrkvový rozvar s mandlovým máslem - to bylo něco!
No a začal chodit do školky, tak tam vozím jídlo jinak se mi nechce sledovat přesně jak tam "hřeší" zatím jsou dny hezké uvidíme jak topůjde dál.

lynks
autor
21. říj 2013

@josefka jak bojujete? Jakože nechce jíst to co navaříš, ale jiné by si dala? A sopliky jenom ty průhlené nebo žlutaky. A jíte mléčné výrobky?

luthien.k
21. říj 2013

@lynks ahoj 🙂 U nás určitě nejíme jinak ve smyslu www.jimejinak.cz 😀 Já makrobiotiku nepraktikuju, vadí mi na ní dost věcí, spíš se snažím o přirozené stravování dle W.A.Price.
U nás se jídelníček upravil hlavně mně, protože mi zjistili těhotenskou cukrovku - máme diabetes 2. typu v rodině a už je mi taky pár let nad 30, takže jsem se "nedobrovolně" vzdala všeho sladkého kromě ovoce a musím říct, že to na tělo má pozitivní vliv - od té doby nevím, co je to mykóza (zřejmě i kvůli té cukrovce mě dost natrápila) a i imunita je na tom myslím lépe, poslední nachlazení bylo brzy za mnou.
Děti jsou zdravé 100% - protože nechodí do školky. Nemyslím si, že jakákoli strava 100% zabrání prodělávání běžných infekčních nemocí...

josefka
21. říj 2013

@lynks ano, nechce jist, co uvarim ☹. Jedla by kdykoliv snad jen maslo 😝. Ji jen vejce, z mlecnych vyrobku jogurty a mleko a jeden typ platkoveho syra. Mleko ji davam raw (nepasterovane, nehomogenisovane), jogurty ted zacnu taky a syr jsem zakazala m kupovat, chci ji naucit jist jiny, nepasterovany. Ze zeleniny sni trochu avokada, okurku, papriku, kukurici, ovoce jakekoliv. Kdyby mohla, jedla by sladke, to ji ale nedavam (resp hodne vyjimecne kousek tmave cokolady, kdyz ji mam ja a nebo, kdyz upecu), ale asi obcas neco dostane u sousedky, ktera ji hlida. Ji nastesti ovesnou kasi se seminkama rano a z dalsich obilovin jen bulgur, testoviny a ryzi. Sni mi polevku, tak ji dostava k veceru. Vzala na milost mlete hovezi, tak vymyslim, co s nim, abych ji jo alespon 2x tydne udelala.
Sopliky vesmes jen ty pruhledne ... Nechci ji vyndavat z jidelnicku zadne judlo, kdyz ji tak malo, takze ji mlecne vyrobky davam, ale raw mlecne vyrobky by nemely zahlenovat.

lynks
autor
21. říj 2013

@luthien.k to asi ne, infekce musí do života přijít, aby tělo získalo imunitu..Nejlepší je jíst to co každému vyhovuje - já jsem pro. A hlavně pozitvní mysl

ofelieee
22. říj 2013

🙂 tak jsem to zakřikla a dneska Kuba prozvracel noc... velký čištění...

@lynks mrkvový rozvar s mandlovým máslem zní hodně dobře. Zkusím. A k snídani ještě kedlubnu, tu dýni... mám chuť ctít sezónu a prostě se smířit s tím, že cuketám odzvonilo. A těšit se na léto...

Když snídáte miso polévku, jede v tom s vámi i manžel/tatínek? U nás on je největší překážkou dobrýho jídla tak, jak bych si to ideálně představovala... (když snídají kluci sami, tak to je kako z mlík, ovesná kaše slazená medem, ale spíš rohlíky s marmeládou nebo sýrem 😅 )

luthien.k
22. říj 2013

@ofelieee můj muž by ji klidně snídal, ale sám by ji nevařil, ale kaši klukům klidně uvaří kaši, to ano (slazenou ovocem a rýžovým sirupem nejčastěji). Nicméně mně miso, které není opravdové miso (z rybího vývaru) nijak zvlášť nechutná, jak to není ta skutečná japonská verze, tak je to takové "ploché" 🙂 A to mi třeba vadí na makrob. stravě, že přejímá jenom něco z toho východního stravování a přitom tradiční miso je z rybího vývaru 🙂

lynks
autor
22. říj 2013

@ofelieee tady je ten recept na mkvový rozvar http://pani-dyne.cz/usr/ReceptDetail.aspx?Recep...

a copak mu bylo malýmu že zvracel? to jste měly asi náročnou noc. Já mému dneska do školky vařila tempeh na sladko (mají k obědu hovězí s rýží tak to bude mít podobný ) a jo, my s mužem jíme stejně už skoro 20 let (známe se ale jenom 5) takže problém není - ale pravda, musím to uvařit já, on je víc chlebový, ale sní když to udělám k snídani.
@luthien.k je to tak jak to přijmeš, nic nemusí být striktního, a klidně si miso polévku můžeš vařit s rybím vývarem - já to mám tak, že mi chutná to miso jenom samotný-Každému co mu chutná a , jidlo lze kombinovat podle různých směrů -makrobio, raw, ajurvéda....

lynks
autor
22. říj 2013

@luthien.k a k té cukrovce - co to všechno obnáší? řekli ti jak to vzniklo? a čím to léčíš? jenom tím vynecháním jednoduchého cukru?

lynks
autor
22. říj 2013

tady to holky znáte? http://zdravi-az.cz/

luthien.k
22. říj 2013

@lynks ta cukrovka - co jsem si načetla, tak jsem se nedopátrala jiných informací, než těch, že u těhotenské cukrovky roli hraje dispozice - genetika, věk a hlavně hormonální změny, které mají na produkci inzulínu vliv. Těhotenská cukrovka prakticky končí porodem placenty (která ty hormony produkuje). Ti, co mají těhotenskou cukrovku, ti mají i vyšší riziko diabetu 2. typu, a to zejména proto, že tenhle typ diabetu mají prostě v rodině - ale to se narozdíl od té hormonálně podmíněné těhotenské cukrovky dá ovlivnit životním stylem.
Jinak těhu cukrovka se řeší dietou, prostě se vyloučí všechny jednoduché cukry, včetně sušeného ovoce a mělo by se jíst pravidelně a hlídat si množství i těch složitých sacharidů v jednotlivých porcích. Nelze jíst jenom sacharidové jídlo, musí se k tomu bílkovina a ideálně i tuk, aby ten cukr nelítal. Někomu dieta nestačí, jsou mamky, co si musí píchat inzulín, ale těch je naštěstí jen malé procento.

lynks
autor
22. říj 2013

@luthien.k aha, dík za vysvětlení. Takže je to náročné, ale ne nemožné. Držím palce at to zvládneš v poho.

luthien.k
22. říj 2013

@lynks no já mám hlavně týden do TP třetího prcka, tak se jí brzo zbavím 😀

lynks
autor
22. říj 2013

@luthien.k pěknééé! tolik dětiček! to je pro mě obdivuhodné! Tak at mlíko teče proudem! 🙂

luthien.k
22. říj 2013

@lynks díky 🙂 To doufám nebude problém, zatím nikdy nebyl 🙂

llluckaaa
22. říj 2013

@luthien.k Chodím sem načuhovat a teď čtu, že budete mít brzy třeťátko 😵 Gratuluju 🙂

lynks
autor
29. lis 2013

hlásím se ke slovu- zkouším na sobě tentokrát bezpečivovou dietu a skutečně moje Ph vyskočilo za pár dnů o stupeň z 5,5 (slušné zakyselení) na 6, 5. žádný sladkosti , jenom zelenina syrová , ořechy a ˇštávy. Hladová nejsem, ani mi není zima, jak mi stejně byla i po vařeným.

ofelieee
10. pro 2013

@lynks páni! to čučím... jedeš v tom dál? A jak se cítíš?

punky
10. pro 2013

ahojky je tu nekdo kdo do sveho zivotniho stylu zahrnul makrobiotiku 🙂 ?

lynks
autor
10. pro 2013

@punky ahoj, ano, já jsem byla zanícená do makrobio, chutná ti to? vaříš tak komplet? Já za sebe říkám, že nejsem vyhraněná na ani jeden směr, beru co mi vyhovuje ze všeho.

lynks
autor
10. pro 2013

@ofelieee no chutná mi to, odštavňuji ve velkém. Makrobio vařenou stravu nemůžu ani vidět momentálně. Zjišťuji, že můj žaludek postrádá kyselinu , tak že se mi skoro nic netráví, takže ta vařená strava mnou jenom projela a nic.A druhá věc, že Stres je příčina č. 1 -krásně zničí trávení 🙂

punky
10. pro 2013

chutna nam to a varim tak vetsinu tydne obcas nekdy neco co neni makrobio ale ze zdravotnich duvodu si to nemuzeme moc dovolit ale snazime se a hlavne se porad ucime je toho dost co jeste nevim 🙂

punky
10. pro 2013

@lynks chutna nam to a varim tak vetsinu tydne obcas nekdy neco co neni makrobio ale ze zdravotnich duvodu si to nemuzeme moc dovolit ale snazime se a hlavne se porad ucime je toho dost co jeste nevime 🙂

lynks
autor
11. pro 2013

@punky tak to je v pořádku, hlavné že vám chutná a dělá vám to dobře. Je to ale někdy honka na čas, viď. Já jsem pořád stála za plotnou, měla stres co navařit, zapatlala 5 hrnců a dítě si pak zoblo a že má plné bříško. Ono si chce v tom najt systém a pak to jde.Chceš nějaké stránky, inspirace?

punky
11. pro 2013

@lynks jo obcas je to k zblazneni kdyz stojim celej den u plotny a pak to nechtej bastit ale jak rikam porad se ucime tak snad to bude za nejakou dobu v poho a nejak do toho zapadneme ale jak rikam varime i nemakrobio obcas udelame na co mame chut ale neprehanime to 🙂 jojo to budes hodna ja znam jen stranky pani dyne takze nejkej tip se mi hodi dekuju 😉

lynks
autor
12. pro 2013

treba jimejinak.cz

premca
13. pro 2013

@lynks já se nyní snažím zbavit závislosti na cukru, ale někdy je to boj ... držím cca 3 týdny bez jednoduchých cukrů - tak na 95% a dělá mi to velmi dobře - kromě toho, že ze mě vylezl nějaký exém na čele (ten už ale zmizel) a mezi prsty na ruce - tak nejsem tak unavená, psychicky se cítím i odolnější při emočních scénkách dcerky, nyní mám menstruaci - a já ani manžel jsme nezpozorovali žádný PMS 🙂, nebolí mě břicho, tak doufám, že mi to vydrží. A s váhou jdu dolu, což mě velmi těší, protože bez omezení sladkého to ani nejde

Na vánoce jsem řekla, že udělám max. 3 druhy cukroví - první linecké bez cukru - slepuji marmeládou slazenou hroznovou šťávou, druhé ořechovo - ovocné kuličky a třetí ještě nevím ....

lynks
autor
14. pro 2013

@premca gratuluji! 3 týdny a už pozorujěš změny. to máš teda pevnou vůli! za to se nějak odměň 🙂 Tělo si poradi s jednorázovou dávkou cukru jednou za čas, těžké je odbourávat každodenný přísun sladkého.

Vánoce se dají prožít i zdravě .místo cukru do pečiva můžeš dát namleté rozinky nebo datle - pak to máš navázané na minerály a už by se ti nemuselo tolik z těla vylučovat. četla jsem že datle jsou i zasadotvorné-takže dobé jako náhražka slazení - mají i sirup z datlí v obchodech. Přpadně trochu medu a celkově já vždycky snižuji dávky co jsou uvedeny v receptu - až o 2/3. Nám to bohatě stačí, návštěvy říkají, že je to málo sladké.Já budu dělat vosí hnízda z klíčků a sojové mouky, plněné mandlovým máslem, vanilkové rohlíčky s rýžovým sirupem a linecké slepované. hledám na netu zdravé varianty -i tady třeba
https://www.facebook.com/chutneazdrave/photos_s...

lynks
autor
14. pro 2013

nebo pro ostraváky

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=7317468...

raw sladkosti, taky velký hit, já je jednou dělala a pohoda