Jídlo a zdraví

lynks
21. bře 2013

Sem můžou přispívat všichni , co se zajímají, jak nám jídlo pomáhá nebo škodí,ty, co chtějí zjistit , co je pro jejich tělo to správné . Informací je spousta, a tady se budem snažit si to trochu urovnat a vyselektovat co je pravda a co pověry. (jestli to vůbec jde)
Je to taky pro ty, kdo zkoušejí nebo žijím vegetariánstvím, vitariánství, makrobiotikou, ajurvédou,jídlem podle krevních skupin nebo vlastní kuchyně 🙂 Pište zkušenosti, recepty..
Chtěla bych, aby příspěvky o působení potravin na tělo byli něčím podložené, nějakým odkazem na studii nebbo tak - ne jenom "říká se" nebo "slyšela jsem".
Ať jsme zdraví a máme z jídla radost! 😎

ofelieee
16. pro 2013

@premca já teď velmi svědpmitě pracuji PRO svoji závislost na cukru ☹ letos mi to tak nějak STRAŠNĚ moc chutná všechno vánoční... ale už se těším po Vánocích na zaběhanej režim

premca
16. pro 2013

@ofelieee Ale ty jsi těsně po porodu, to je asi trochu jiná situace, než u mě 🙂 ...

Holky dneska jsem byla na pedikúře a objevila jsem spřízněnou duši. Paní má známou, která jezdí do Varů 1 x měsíčně a dělá analýzu zdravotního stavu z kapky krve a také test na parazity ... máte s tím někdo zkušenost?

lynks
autor
17. pro 2013

@premca nemám, jestli do toho půjdeš dej vědět. četla jsem, že z přesnější měření se dělá z vlasů je tam informace za 3 měsíce o stavu vitaminů a minerálů - kdežto krev jenom momentální. Ale bohužel nedokážu si nebarvit 3 měsíce vlasy- ještě se necítím na svoje šediny 🙂
A cítíš se nějak špatně, že tě zaujala možnost si vytestovat zdraví?

premca
17. pro 2013

Cítím se dobře, od té doby, co jsem omezila cukr, jsem mnohem méně unavená, vyrovnanější a klidnější. Už není tak těžké si "nedat". Mám teď takové pročišťovací období ... a tohle přišlo, ale zatím jsem o tom neslyšela. Tak mě zajímá, někoho praktická zkušenost. Prošla jsem detoxikací dle dr. Jonáše, dělám si očisty střev (po porodu a kojení jsem dělala poprvé asi před měsícem ...)

lynks
autor
18. pro 2013

@premca to je fajn, že to pozivině cítíš. No za zkoušku nic nedáš a aspoň nás tady informuješ 🙂 Já na toho Jonáše chtěla ale pak jsem pojala nedůvěru a nešla. Jak to na tebe působilo? Brala jsi ty kapky ?

Já ted pročítám tohle forum ------ http://www.zdravi-az.cz/

Je tam hodně informací o fungování těla.

punky
18. pro 2013

ahojky chci prispet pozitivem jidla na nase zdravi.v nasi rodine mame genetickou poruchu ktera ma za vinu ze nam v tele rostou neurofibromi(nadurky),sestra ktera je letos v lete po operaci nadoru a ma jeste nadory na mozku ktere ji nejak neovlivnujou normalne funguje coz je super ale po pul roce makrobiotiky se ji nadory o nekolik mm zmensili 😉 jime proto aby jsme zili 😀

premca
18. pro 2013

@lynks podle mě hodně záleží, s jakým se potkáš terapeutem či lékařem od Jonáše; nestačí jenom teoretické vědomosti, ale i cit, pečlivost a šikovnost kam se podívat, co vytestovat, dát to do souvislostí a srozumitelně interpretovat; a také jaké kapky vybrat a jak je zkombinovat

lynks
autor
19. pro 2013

@premca souhlasím, asi jsem "to" necítila. Takže ty máš dobrou zkušenost?

premca
20. pro 2013

nejlepší mám s naší paní terapeutkou z vesnice, kde jsme dříve bydleli - poctivá, pečlivá a relativně levná 🙂, všechno vysvětlila, vytiskla mi domů na pročtení; v Praze jsem kdysi chodila k mudr. Popelkové, nebylo to špatné, kombinovala i jiné postupy, ale bylo to dost drahé; nyní chodím s malou k dr. Strnadelové v Praze - tak ta testuje velmi málo, ale zase poradí homeo po telefonu, když se něco děje; důraz klade na MB styl jídla; na dietologii u jejího manžela p. Zerzána jsem se nic moc nedozvěděla; cena je také dost vysoká, ale zase po telefonu je velmi ochotná, mohu zavolat kdykoliv, zeptat se a tak jsme se snad nyní vyhli s Věruškou ATB

karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lynks
autor
27. pro 2013

@karolin54 zase nepanikař 🙂 cukr je i v cibuli a zelí asi kostka . Jde o to kolik ho a v jaké formě přijmeš - v ovoci, zelenine se do těla dostane spolu i s minerály, vitamíny a tím ti neubere z těla ze zásob - jako to dělá čistý cukr jednoduchý rafinovaný.Takže jako příklad si vezmu tvůj banán 🙂 jsou tam teda 4 a 1/2 kostky cukru (ekvivalent)to jsou 4 a půl čajové lžičky, tzn cca 18g cukru. Kolik banánů se dá sníst na posezení? 3? takže dostaneš do sebe 42g cukru - ve spojení s minerály, vitaminy, vlákninou. když si dáš 100g čokoládu Milka, tam je cukru 57 g, a nic k tomu.Kolik se dá sníst abys měla dost... 2? Tak je v těle 114g cukru, který právě začíná být neutralizován minerály z těla. Jde tedy o to, jíst cukru tolik kolik by se dalo sníst v přirozené formě - i s tou vlákninou z ovoce. Veškeré koncentrované, uměle vytvořené potraviny budou škodit.
Jo a všimly jste si jak na čirý cukr, nejlíp s barvivem , reagují děti? Zkuste to - dejte jim najednou větší množství sladkostí a pak koukejte na ten šrumec a la zajíček Duracel. 🙂

BTW, kolik používáte cukru do pečení? Já to tedy dělím 3mi vždycky 🙂

karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivular
27. pro 2013

Dovolím si zapojit se do vaší diskuse. Jaký tuk byste doporučily při pečení cukroví? Peču synovi sušenky z rozemletých oves. vloček místo mouky, což mu dost pomáhá proti zácpě.
@josefka A co patogenní mikroorganismy? Není to bez pasterace problém?
@lynks Prosím jakou hmotnost rozemletých hrozinek příp. datlí dáváš do pečiva? Stejnou jako bys dala cukru?

lynks
autor
28. pro 2013

@ivular já dávám tuk máslo, nebo olej slunečnicový. alepečeme tak málo, že to neřeším, máslo jíme normálně, ajurveda ho zas doporučuje.
no a rozinky, bych dala podle chuti, já dávám hodně málo sladidel, my už jse tak zvyklí.sama si musíš najít míru, která vám chutná 🙂

premca
29. pro 2013

já jsem matka asketa 🙂, alespoň to tvrdí manželova maminka - do letošního vánočního cukroví jsem nedávala žádný cukr, slepila marmeládou zn. Dalfoour - bez cukru, slazenou hroznovou šťávou a nahoře polila 85% čokoládou a dala oloupanou mandli ... jen se po nich zaprášilo ...

do pečení cukr už nepoužívám, používám buď sladěnku - peču-li pro sebe a dcerku, nebo sirupy (nejraději datlový), peču-li pro ostatní

ofelieee
1. led 2014

uff holky já jsem teda příklad všeho zlýho co cukr umí, jedla jsem ho o svátcích fakt hodně, holt to cukroví, nijak jsem se neomezovala... a na konciho toho období jsem nastydlá a musím jít spát o půl devátý (zatím stíhám 🙂 ) abych vůbec přežila. Jo a jsem závislá. Nesmírně se těším na "normální koleje" zase, kdy budu vařit já a jíst to, co dám na stůl já.

josefka
2. led 2014

@ivular ja pecu hlavne s maslem prip. kokosakem. No, musis mit dobry zdroj. Nelajzla bych si pit jakekoliv mleko. Farmar, od ktereho beru dodava mleko do jedne velke mlekarny, takze testuje kazdou sarzi. Ted odstavil nepasterovane mleko kvuli nejakemu problemu. Podle me zkusenosti je zkysle nepasterovane mleko porad stravitelne a nesmrdi, pasterovane zkysle mleko je hruza. Me vydrzi nepasterovane mleko v lednici tyden.

lynks
autor
3. led 2014

@ofelieee to já taky 🙂 a pak jsem tu chut přebíjela kyselýmy okurkami v br.salátu. nojono,. Přílišné sledování co sníme vede k dalšímu stresu a ten je snad horší než cukr! zakyseluje tělo pořádně. Takže hlavně se nestresovat tím co jíme!

lynks
autor
3. led 2014

@ofelieee jo a poznatek z jiných stránek, závislost na cukru může být z kvasinek, vlastně ti otravují celé tělo a vyžadují svoji dávku - ovlivnují mozek. Můžeš si zkusit kvasinkový plivací test
http://media0.mypage.cz/images/media0:4bc36db5d...

ráno po probuzení nasbírat v ústech slinu a plivnout do sklenice a sledovat jak dopadne 🙂 do 30 minut, jestli se rozpadne na dlouhá vlákna, tečky, nebo spadne ke dnu, tak máte kvasinku . podle obrázku

ofelieee
4. led 2014

aha... a když bych ji neměla, tak se stane co? 🙂 zkusím to schválně ráno. A když bude test pozitivní, svedu to na to, že starší kluk má neštovice a bojím se co na to mladší 😀
ne, vážně, já docela cítím, že je to jen o mojí vůli... když si prostě řeknu, že si nic nedám, tak si nic nedám... teď 3 dny jsem byla makrobiotik a bylo to prima... a dneska po obědě jsem si zase zamlsala ☹

luthien.k
6. led 2014

@lynks kvasinky má dneska v sobě víceméně každý... Daň za antibiotika a na sacharidy bohatou stravu. Na cukru se fakt pěstuje závislost a je to i tím, že při jeho konzumaci víc lítá glykémie v krvi - rychleji stoupá a klesá a při tom poklesu přijde zase chuť na sladké...

luthien.k
6. led 2014

Jinak kvasinky prý umí docela dobře vyžít i z cukrů z obilovin, se kterýma by se to při hubení kvasinek v těle též nemělo přehánět (GAPS dieta, která je asi nejdůkladnější dieta pro ozdravu zažívání, jakou znám, je vylučuje zcela a ponechává jen některé druhy zeleniny, ovoce, luštěnin a k tomu ořechy, maso, vejce a máslo, sádlo, za studena lisované oleje). Možná i proto nám ve velkém nedělají dobře, že jsme spíš plodožravci původně a na začátku našeho bytí si lidé obilí jaksi nepěstovali, ale živili se sběrem a příležitostným lovem (minimálně jedli hmyz).

lynks
autor
7. led 2014

@luthien.k no to je pravda, kvasinky jsou ve střevěch normálně, problémy na těle vznikají jenom když se přemnoží. Tak opatrně se sacharidy 🙂

luthien.k
7. led 2014

@lynks a hlavně na ta antibiotika, i na ta "skrytá" v potravinách, takové maso by mělo být ideálně bio atd....

lynks
autor
8. led 2014

@luthien.k já maso nejím, ale souhlasím s bio.

premca
8. led 2014

Holky, já mám radost - mně se dneska povedl první kváskový chléb z kvásku, který jsem sama vyrobila doma 🙂

luthien.k
9. led 2014

@premca paráda 🙂 Já jsem zrovna o víkendu taky dělala nový kvásek (jinak peču už delší dobu), protože s těma třema dětma se mi nedaří péct tak často, jak bych chtěla a někdy ho zapomenu a zkazí se... A moc pěkné inspirace jsou tady: http://conovehonakopci.cz/?p=1413 Já akorát sháním nějakou ošatku 🙂

lynks
autor
9. led 2014

@premca cítím s tebou radost, vím jak je to krásný pocit, když se ti něco povede a zvlášt chleba! ten mi přišel echt těžký! Já se ted učím bábovku, nemáte nejlepší zdravý recept?

premca
9. led 2014

Děkuju, vím o nich. Já moc nepeču, protože si myslím, že to není moc zdravé, tak spíš dělám nějaké dezerty nebo čerstvé či dušené ovoce. Nicméně, protože jsem pracující matka - dělám papíry z domova a chybí nějaká ruční práce a byla jsem už několikrát dotazovaná okolím, tak budu péct pár chlebů - pro radost sobě a ostatním - oni by si stejně chleba koupili někde jinde, tak alespoň budou mít zdravý či zdravější 🙂

erinka83
13. led 2014

@lynks já ráda peču tohle http://tichyzivot.blogspot.cz/2013/02/kvaskova-... nejradši teda na plech a na to ovoce, část bez ovoce, to mají holky na ven do ruky 🙂
Místo mlíka klidně vodu a myslím, že by nemusel být problém vynechat vejce, pokud je nejíte...