Jít do práce nebo být s prckem doma? Řešily jste to?

poradvpohode
24. zář 2010

Řešili jste někdo, zda jít dříve do zaměstnání ( z obavy, že příjdete o práci) a dítě dát do jeslí nebo být doma ( než skončí rodičovská dovolená) a čekat jak se vše vyvrbí?

nevestinka2010
24. zář 2010

hm, zalezi jak brzy myslis, ziju v zemi, kde je materska 6 mesicu a pak smitec, maximalne si vyberes jeste nejakou dovolenou a max ti pak jeste muze zamestnavatel dovolit dalsich 16 tydnu neplaceneho volna, tot vse, takze maximalne se da byt s ditetem doma tak 10 a pul mesice, 6 a pul mesice placene... ja teda si nedokazu predstavit nechat takove drobatko nekde 8 hodin v jeslich, v noci se stejne nevyspat... takze jim na to kaslu a zustanu doma. Prijdu o velmi solidni praci, ale neprijdu o krasne chvile s ditetem a neosidim ho o to nejdulezitejsi... tot mu nazor.
ale asi od 2 let ditete uz si dokazu predstavit chodit do prace...

raubirka
24. zář 2010

Já to taky řeším, mám jednu nabídku, ale taky sama nevím, nechci toho pak litovat, když můžu být s malou doma, ale zas jde o 4 hodiny denně, konkrétně od 16-20.00 tak to není tak hrozné... ale v dubnu, kdy mi skončí mateřská(2letá), tak by to byl HPP a budu muset dát malou do jeslí, a to se mi moc nechce, né že bych se o ní v jeslích bála, ale spíš, že bych si vyčítala, že jsem se jí tolik nevěnovala :-/

simonceli
24. zář 2010

no je to těžký, já byla půl roku doma s malou a teď spolu chodíme do práce. V kanceláři mám dětský koutek, pracuju kdy se mi chce a jak dlouho se mi chce, takže vlastně jsem jakby na mateřské furt a můžu takhle být s malou až do doby, než půjde do školky..... takže těžko soudit.... sestra šla do práce když byl jejímu synovi necelý rok a dost se to na něm podepsalo než šel do školky. Tam se pak spravil. Prostě když tím nebude trpět dítě, tak proč ne, ale nikdy bych se neošisila a malou taky o společné chvíle.

berenika39
24. zář 2010

ahoj, máš super nick 😉
teď jsem to řešila. malému jsou dva, od listopadu jsem našla fajn školičku-jesle, našlo se tam místo. pracuji sama, ve firmě je ted za mě pohoda záskok - bratranec, takže nemám žádný stres. všechno se zdálo fajn, že nastoupím zpátky na dva, tři dny v týdnu, školka je přímo u práce.
no a pak jsme si sedli s mm u vínka, všechno probrali, a odpískali to. mateřská mi už skončila, ale mm má dobrou práci, vydělává dost, probrali jsme i finanční stránku - to co bych vydělala by z hodně velké části padlo za školku, dojíždění, k tomu časné vstávání v zimě, případné nemoci ze školky...
výsledek?
zůstanu do jeho tří let doma a budu s ním, už děti mít nebudem a tohle krásný období se už nebude opakovat. trochu uberem na výdajích a od tří let bude už chodit do školky a já do práce. jednu výhodu mám, pokud se nic nesemele, práci mám pořád.
takže tak je to u nás.

fender
24. zář 2010

taky jsem řešila..... nicméně moje práce umožňuje home office a zaměstnavatel mi vyšel vstříc. takže já pracuju, ale z domu a snažím se to organizovat tak, abych většinu dělala v době, kdy malej spí..... pokud občas potřebuju jet do práce osobně, malého buď vezmu s sebou nebo se domluvím, aby mi přijela pohlídat babička.

broucek2
24. zář 2010

ahoj, od 1.10. bych na tom měla být stejně jako fender. Babička je v důchodě, i když 1 den v týdnu ještě chodí do práce), nevýhodou je, že bydlí 200km od nás. Navíc mi zaměstnavatel povolil úvazek 0,6.

fiallinka
24. zář 2010

když on to má každý jinak - pokud je to dobrá práce a já nejsem vyloženě domácí typ a dítku to neublíží, tak proč ne... ale zase jsou ženské, které by si to neodpustily...

prostě řekla bych, že dítko potřebuje spokojenou maminu - někdy je lepší pracovat, cítit se zajištěná a dítěti to vynahradit jinak, to může mít i lepší efekt než se užírat na mateřské za každou cenu, jen abych se cítila jako dobrá matka...

mucka01
25. zář 2010

Ahojky. muzu se k vam pripojit..ja resim to same v rijnu bych mela nastoupit do prace nebo jit na rd,ale nevim co delat. mam dobre placenou praci a nechtel bych o ni prijit..v minulosti mi zamestnavatel slibil, že bych mohla nastoupit na pul uvazku ale v realny dobe se tam ted delaji organiz.zmeny a nevim jestli zrovna me vzali na 0,5 uvazku. manzel dela na smeny takze nekdy je treba cely tyden doma a jde na nočni anebo o vikendu a je ochotni byt doma s malym. takze nevim jestli mam nastoupit na plný uvazek zpet a kdyz dojde k tomu, ze manzel bude mit sluzbu v tydnu tak ho dat do soukr.jesli na hlidani.babičky nejsou k dispozici.jedna zije 700 km daleko a druha jeste pracuje.

paja
27. zář 2010

Ahoj, já dávala malého do jeslí od roku a půl. Jsem spíš rodinný typ, pro kterého je na prvním místě rodina a kariéru moc neřeším, takže jsem tak brzské ukončení mateřské docela špatně nesla. Měla jsem neskutečné výčitky a dost jsem to obrečela. Máme ale rodinnou firmu, která mě v tu dobu hodně potřebovala, takže jsem se svým otcem nechala ukecat a nastoupila... Dnes toho lituju a zařekla jsem se, že u druhého mimča budu doma celé tři roky nebo alespoň 2,5... Uvidíme. Takže pokud jsi taky spíš rodinný typ, doporučuji zůstat doma, jinak toho budeš určitě litovat, tyhle chvíle ti už nikdy nikdo nevrátí a práce se vždycky nějaká najde...,ale pokud je pro tebe práce hodně důležitá (nemyslím jen z finančního hlediska), tak do té práce klidně běž. Ikdyž je tady taky samozřejmě otázka jak se s tím vyrovná to dítko - to je taky dost individuální. Některému to nevadí a přizpůsobí se a na někom tohle brzské odloučení může zanechat třeba i následky. Nevím... Nejsem psycholog a nikdy jsem to nějak nezkoumala, jen vím, že když jsem Honzíčka vedla do jeslí a on srdceryvně plakal a volal mami, mami..., tak to byl strašný pocit, na který nikdy nezapomenu... Byly tam ale děti, které byly úplně v pohodě... Je třeba zvážit konkrétní situaci, konkrétní povahu tebe a mimča a taky zvážit priority... Toť zase moje zkušenost a můj názor. Tak ti přeji, ať se dobře rozhodneš 😉

misi78
27. zář 2010

Koukam ze malej ma rok a ctyri mesice, muj malej ma rok a pul. Od rijna nastupuju zpet do prace. Mam sice materskou na dva roky, ale uprimne nejsem ten typ, ktereme staci byt jenom doma s malym. Prcek uz byl na par dni na zvykani v jeslich a snasi to celkem v pohode. Jasne ze rano pri predani nejake slzicky jsou, ale to az ho vylozene davam sestricce a nez odejdu z satny uz ho neslysim plakat. Prvni dva dny jsem to ja nesla dost tezce ale ten treti uz to bylo celkem dobry. Takze fakt zalezi na tobe. 😉

mamkamarketa
6. říj 2010

Nas tizila financi stranka (hypoteka) Takze jsem v synovych 12 mesich se vratila na zkraceny uvazek (po,ut,st 9-15h) mam uzaseneho zamestnavatele, vysel mi vstric a mame firemni skolku. Tudiz neprijdu o rodicovsky prispevek. Maly si rychle zvykl a ty 3 dny nejsou tak moc, abych si vycitala, ze jsem o neco prisla. syn je od malinka zvykli na deti, ja si v praci odpocinu a pridam nakou korunku do rodinneho rozpoctu 🙂

petronelie
21. říj 2010

Ahojky,jsem na tom podobně jako mamkamarketa, šla jsem do práce v roce Davídka na půl úvazku, chodím na dva a půl dne v týdnu, vyhovuje nám to oběma, Davídek je doma s babičkama a není na mě už tak fixovaný. Já si odpočinu v práci od domova a doma od práce.Nelituju ani za mák a určitě.

Obecně si myslím,že je to každého věc, zda zůstane doma či jde do práce. Ale pro mě je moje práce radost a když jsem viděla, jak jsem po roce a půl bez práce ztratila sebedůvěru, kterou jsem mohla předtím lopatou přehazovat...jsem ráda,že jsem šla. Ale jak říkám,u mě jsou výhoda babičky...jsou skvělé a moooooc nám pomohly 😉