Jméno po rodičích. Ano nebo ne?

minea
24. lis 2007

S partnerem se shodujeme v tom, že dítě má právo na své vlastní jméno, tudíž nejsme zastánci dávání jmen po rodičích. Myslíme si, že s rodinou dítě pojí příjmení, ale křestní jméno je něco, čím by se právě mělo od ostatních členů rodiny odlišovat (už kvůli praktičnosti). Znám to i ze svého okolí - někdo zavolá "Mirku" a otočí se oba. Pak se musí upřesňovat, který z nich byl osloven a vznikají z toho tvary jako "malý Mirek" a "velký Mirek", přitom by stačilo dát dítěti jiné jméno. Nepíšu to proto, abych se někoho dotkla - je to svobodná volba každého z nás, spíš mě to zajímá jako průzkum, co je nejčastějším důvodem dědění jmen. Jaká je vaše zkušenost?
A - Úcta k rodinné tradici (neměli jsme na vybranou)
B - Ješitnost (obvykle tatínka 😉 )
C - Nedostatek fantazie (prostě jsme nic jiného nevymysleli)
D - ???

campi
29. zář 2008

A co byste dělaly s chlapem, kterej by na tom trval, že musí mít syna a ten se musí jmenovat po něm, jeho tatínkovi a dědečkovi a musí být lékař, protože už by byl třetí v rodině toho jména a toho titulu?

ajicek_z
29. zář 2008

Campi, tak to je síla 😖 ! To je tvůj případ? Jak může někdo někomu takhle nadiktovat život. To přeci není normální, chudák dítě ☹ ! Ale věřím, že se takový lidi najdou. Já bych byla zádaně proti, ale ono je to v týhle situaci těžký, jestli se pustit do boje proti manželovi a podstoupit nepříjemné hádky, které určitě nastanou nebo se radši vzdát a hold udělat podle něho. Já mám naštěstí manžela, ketrý je zásadně proti tomu dědit jména, protože to měl v rodině a taky v tom byla jen negativa a už vůbec by nikomu nelajnoval život.

mobina
29. zář 2008

Campi tak to je přesně můj švagr 😀 Vůbec si nepřipouští, že by mohl mít děvče, kluk se bude jmenovat po něm, otci, dědovi, bude to fotbalista a basta. Švagrová si z něj zatím dělá legraci a pošťuchuje ho, ale až opravdu to dítě budou čekat, tak jsem na ní zvědavá 😖 To jsou holt chlapi tatánci 😝

kristi
29. zář 2008

campi, rekla bych mu, at si ho porodi sam. Fakt chytraci tohleto 😲

vopka
29. zář 2008

taky doma řešíme problém, aby se náš potenciální syn jmenoval po tatínkovi (já to z mnoha výše uvedených důvodů nechci....). Navrhovala jsem tedy, aby toto jméno bylo jako druhé jmého našeho dítěte. Jen nevím, jestli je nutné tohle druhé jméno používat vždy a všude (chápu v rodném listě, na občance, ve formulářích, ale třeba i na sešitech ve škole, prostě v běžném životě...). Možná se to tu někde psalo, ale omlouvám se, nezvládám všechny odpovědi přečíst. Díky

kristi
29. zář 2008

vopka, nase mala ma taky dve jmena a to druhe krome urednich veci nepouzivame. Asi ani ve skole nebude muset, a kdyz ano tak ho zkratime a bude to psat jako Mia I. prijmeni

lubi22
29. zář 2008

Vopka, znami dali dcerke tiez dve mena, ale normalne vsade pouziva iba to prve, aj teraz ked zacala chodit do skoly, iba na uradnych dokumentoch ma uvedene obe. 😉 Inak vsimla som si, ze budete mat rovnaky vekovy rozdiel medzi detickami ako my 😵

lenkabu
29. zář 2008

campi:znam taky par takovych pripadu...ubozaci,fakt.

K tematu...jmeno po rodicich..rikam ne.Nedostatek vlastni originality,podle mne.

vopka
29. zář 2008

lubi22: no, my to neplánovali 🙂 a Linda se nám narodila o 2 měsíce dřív, takže je jí v podstatě "jen" 13 měsíců, jsem na to zvědavá 🙂 ale bude to príma!

aponchie
29. zář 2008

nikdy v zivote!!ikdyz si to manzel pral v pripade kluka,ale pochopil,ze neni o co stat ...sam se jmenuje jako jeho otec a je to pro nej velkej problem ponevadz se s tim cloveke nestykame ,btw odsouzenej za pohl.zneuzivani a jine veci a kdyz v nasem meste nekdo rekne jeho jmeno okamzite si je oba spojuje..podle me je to trapne a navic to muze prinest spoustu problemu do budoucna takze ne..

vopka
29. zář 2008

a děkuju za radu!

mmmk
29. zář 2008

Muj byvaly byl Jirka a silene porad trval na tom, ze jestli my dva spolu budeme mit kluka, bude muset byt Jirka (po tatinkovi, dedeckovi, pradedeckovi... proste asi 10 generaci dozadu). No, jak pisu, je to muj byvaly 😀 Jeste kdyz jsme spolu chodili, umrel jeho deda. Tak jsem se ho ptala, jak se mu libi jeho jmeno napsany na parte. Tak od toho na cas upustil a pak to prosazoval za cas zase 😖
Na moji tchynulku byl taktez vyvijen natlak, aby dala memu muzi jmeno Franta. Ale nepovolila, chvili bylo dusno... a? Vsichni jsou spokojeni a maji meho manzela radi bez ohledu na jmeno 😵

campi
29. zář 2008

Psala jsem o svym byvalym manzelovi, ten si na Zdenkovi trval. On byl v něčem strašně zarputilej. Až bylo srandovní, jak byl pyšný na to, že jsou od dědečka všichni se stejným jménem a titulem dr.... Ale co jsem slysela, tak ma ted holcicku, ale ceka stejne na toho Zdenka. Pry chtel z nove zeny vymamit slib, ze budou mit tolik deti, dokud se jim Zdenek nepovede!

kacka.va
30. zář 2008

já jsem znala holku, která dala jméno jiné, než se jmenoval manžel a ten s ní pak nemluvil, protože chtěl malého Milánka. Kluk se narodil z pátka na sobotu, tak to přes víkend musela změnit, aby na matriku už zapsali Milánka a ne to jméno, které se líbilo jí. Mně to přijde fakt divný, že manžel nemluví s manželkou kvůli tomu ,že se syn nejmenoval po něm.

skalnicka
30. zář 2008

Ahojte maminky, ja nie som sice zastancom opakovania mien v rodinach, ale...za seba musim povedat jedno. Moj manzel napriklad vobec nechce aby sa maly volal po nom z rovnakeho dovodu ako tu uz bolo viackrat popisovane - rovnake oslovenie, otocia sa obaja, rozlisovanie cez "maly" a "velky", atd...to, aby sa maly volal po nom chcem ja a to z jedineho prosteho dovodu - meno Ivko sa mi velmi prevelmi paci! On chce Richarda, je to fajn meno, ale dohodli sme sa, ze v rezerve zostane aj ten moj Ivko a ak bude mat tie neopakovatelne kuzelne oci po tatkovi - skratka ked sa mi bude viac "podobat" na Ivka, take meno dostane 🙂 mozno som trhla, ale ja to tak citim