Jméno po rodičích. Ano nebo ne?

minea
24. lis 2007

S partnerem se shodujeme v tom, že dítě má právo na své vlastní jméno, tudíž nejsme zastánci dávání jmen po rodičích. Myslíme si, že s rodinou dítě pojí příjmení, ale křestní jméno je něco, čím by se právě mělo od ostatních členů rodiny odlišovat (už kvůli praktičnosti). Znám to i ze svého okolí - někdo zavolá "Mirku" a otočí se oba. Pak se musí upřesňovat, který z nich byl osloven a vznikají z toho tvary jako "malý Mirek" a "velký Mirek", přitom by stačilo dát dítěti jiné jméno. Nepíšu to proto, abych se někoho dotkla - je to svobodná volba každého z nás, spíš mě to zajímá jako průzkum, co je nejčastějším důvodem dědění jmen. Jaká je vaše zkušenost?
A - Úcta k rodinné tradici (neměli jsme na vybranou)
B - Ješitnost (obvykle tatínka 😉 )
C - Nedostatek fantazie (prostě jsme nic jiného nevymysleli)
D - ???

baileysa
25. lis 2007

ja by som tiez nedala meno po rodicoch, presne kvoli tym zmatkom, aj ked pre dievcatko by sa mi moje meno pacilo, ale odolala som 😀

anamor
25. lis 2007

mne to tiez pripada bez fantazie a jesitacke, aj napriek tomu,ze sa mi aj moje a aj manzelove meno paci, urcite moje mimi bude mat meno nie po nas /aj ked jednou s variant bolo vymenit mena, moje chlapcovi, muzove dievcatku... ale netuzim cely zivot pocuvat, ze nemame fantaziu 🙂 /

mia85
25. lis 2007

to mate super. moj manzel zase trva pre chlapceka na mene po nom. tak mi nic ine nezostalo. nepodarilo sa mi ho presvedcit a nakoniec som si na to meno aj zvykla.

bibinka
25. lis 2007

my sme sa s mužom zhodli, že výber mena pre vlastné dieťa je veľmi ťažký, pretože si myslíme ,že to vplýva na jeho celý život. ja som sa napr. stotožnila so svojím menom až v dospelosti.dovtedy mi neštimuvalo 😀 .
u nás je najstarší brat po otcovi, ale ja sa priznám, chvíľu som koketovala , že ho dám ako druhé krstné meno, ale nakoniec sme zvolili Filipa.odjakživa som chcela Filipka a napodiv aj manžel(ešte predtým, než sme sa stretli).Pri druhom synovi sme dlho uvažovali a nakoniec sme vybrali potom ako sme rovnaké meno videli napísané

bihan
25. lis 2007

Toto pomenovávanie detí po rodičoch (teda hlavne chlapcov po otcoch) je zrejme špecialitka nášho regiónu - žijem vo Fr a tu nič také neexistuje (zvyknú dávať druhé meno po starých rodičoch alebo rodičoch, ale prvé meno je vždy jedinečné).
Tiež som mala bývalého, ktorý sa rozhodol, že jeho syn sa musí volať ako on (on sa tiež volá ako jeho otec), ale na toto by som nikdy nepristúpila... Podľa môjho názoru má každé dieťa nárok na vlastné meno a vlastnú jedinečnosť.

slonik
25. lis 2007

taky jsme zvolili pro děti jiná jména, než jsou naše, i když samozřejmě naše jména jsou ta nejhezší 😀 ale každé jméno je hezké, když se řekne hezky.

tatko_bubko
25. lis 2007

Ja sa volam ako otec, on by chcel vnuka s rovnakym menom. Mne na tom nejako extra nezalezalo (hlavne mam dcerku, ze?). Po mne budu mat deti priezvisko, takze meno nie. Ked bude syn, tiez bude mat ine meno. Priezvisko mu dokonca (narozdiel od cerky) ostane 🙂

Krstny syn ma po mne stredne meno. rovnako ako mam ja po svojom krstnom otcovi a paci sa mi to, je to taky prejav ucty.

ikke
25. lis 2007

moj otec vravieva(l), ze mena su na to, aby ludi rozlisovali 😉
sranda, ze jeho dvaja synovia maju synov s krstnymi menami po otcoch 😅

janickabez
25. lis 2007

Naše malá se bude jmenovat po tchýni 🤐 Jana (manžel si to přál),jen čistě náhodně to kamufluju, že je to po mě 🤐 .... moje matka je taky Jana 🤐 , takže bude všechny Jana, tchyně, moje matka, já i moje dcera 🤐 ....nevím asi je to tradice i ješitnost 🤐

cat
25. lis 2007

My s muzom sme sa rozhodli dat iba mena ktore sa nevyskytuju v ani jednej rodine.
Vobec sa mi nepaci ak niekto ako svokrovci ci ini ludia z familie nutia mladych davat mena akoze podla tradicie po dedovi, po otcovi, nikto by ma k tomuto teda nedonutil, ani keby sa na mihalnice postavili, mat trebars Frantiska s poradovym cislom 5. 😠

zuzana76
25. lis 2007

bihan, nie je to len specialita nasho regionu, dodrziava sa to dost aj v krajinach Latinskej ameriky, pomenovavat svoje deti po rodicoch.

ja a ani manzel sme nechceli pomenovat nase dieta po sebe, teda peter po otcovi a zuzana po mne, najskor sme mali vybrate Olivia a Oliver, no napokon sa to zvrtlo na meno Patrik, kedze este v buducnosti by som chcela druhe babo a ak by to bolo dievcatko, tak sa bude volat Olivia, takze som si chcela usetrit meno Olivia, kedze surodenci Oliver a Olivia by bolo asi tiez prehnane

denousek
25. lis 2007

no muj muz je Ludek a Ludecka jsem chtela kdyz jsem pred rokem cekala mimi o ktere jsme hned v zacatku prisli.....ale ted uz bych ho nedala ne jen ze se bojim ze by to zas prineslo smulu ale tak nejhorsi jen starej a mladej no....tak dame asi Vojtiska 😕

weroni
25. lis 2007

zienky dovolte moj nazor: mne osobne sa davanie mien po rodicoch nepaci - z viacerych dovodov, napr. ked dieta oslovite menom - ako clovek moze vediet ci partner neoslovuje prave svoju drahu polovicku? (samozrejme pokial sa neoslovuju zlatko, milacik, honey... cokolvek - proste pokial to nemamu nejak jasne odlisene. Neviem si predstavit ze by manzel volal na dcerku (ak bude 😉 Veroni, Veronika a zase ja si neviem predstavit ze by som synceka volala tak ako manzela, aj ked my sa s manzelom menami neoslovujeme, aj tak mi to pride cudne 😕
tiez poznam pripady ked deti dostanu druhe meno po starych rodicoch ale nie po rodicoch....
okrem toho verim ze meno urcitym sposobom poznaci dieta na cely zivot - pretoze kadze meno nieco znamena a urcitym sposobom asi vyjadri povahu alebo nieco na dietati... a hoci sa deti na rodicov v mnohych veciach podobaju - nikdy nebudu take iste, preto ani rovnake meno nie je podla mna na mieste...

karin80
25. lis 2007

Ahoj, taky jsme nechteli dat jmeno po rodicich. Spis jsme se divali na to, aby se hodilo k prijmeni.

lienockaa
26. lis 2007

ahoj, no nedáme po rodičoch..🙂a aby sa nikto neurazil, tak ani po starých rodičoch.. 😉 ja som mirka, môj otec je miro..manžel je milan a jeho otec je tiež milan..a v dedine je ešte jeden milan s rovnakým priezviskom, ako máme my, takže mi stačilo pár omylných telefonátov k nám domov a pošta doručená úplne domiešane..môj manžel odvtedy trvá na titule na obálke.. 😀 čiže chlapček milan určite nebude..a ani po žiadnom dedkovi sa volať nebude..vymysleli sme meno po mojom pradedkovi, ktorý bol adam a v celej rodine sa teraz nikto tak nevolá..

dievčatko bude katka, po mojej kamoške, takže nie po rodine..🙂

kattyn
26. lis 2007

každý človíček má nárok na své jméno .. a ne po někom ...
toho se držíme my... 🙂
a už vůbec se mi nelíbí jména po rodičích už jen ze strany pak rodičů .. to si málokdo uvědomuje ..
protže pak je stará a mladá . starej a mladej ...
už to není třeba Vašíček ... to je to miminko .. to je poak starej Vašek 😀

monatko
26. lis 2007

mne sa velmi paci meno Janko, ale nedala by som ho synovi, kvoli tomu, ze sa tak vola prave jeho otec 🙂 moja svokra ma manzela Frantiska a take meno dali aj synovi, a stale hovori, ze to bola hlupost 😀 syn sa ozenil a byval so zenou chvilu s nimi a ked mu chodila posta, stale mu to otec otvaral, lebo myslel, ze je to pre neho a naopak.....

kachnicka01
26. lis 2007

Ahojky holky, ja to neodsuzuju... vzdycky sem si myslela, ze je to prdly a nikdy bych to nedala a ted, jak cekam miminko, tak sem si rikala, ze mi prijde uplne samozrejme, ze by se melo jmenovat po manzelovi Jan - a to proto, ze jestli mam miminko po nekom pojmenovat, tak po cloveku, ktereho miluju nejvic na svete.. nemyslim si, ze bych mu tim uprela pravo na vlastni jmeno! No a manzel by zase chtel Kacenku po me 😉 jako jeste to neni stopro, ze to tak dame, ale jen chci rict, ze mi to neprijde uhozeny nebo blby ani jesitny - proste proc nedat jmeno po nekom, koho si vazim a koho miluju - kdyz se mi navic to jmeno moc libi? Jenom proto, ze si lidi budou rikat, ze nemam fantazii??? Nebo, ze si nas budou plest???

No, to je muj nazor 🙂

kattyn
26. lis 2007

monatko a přesně tak ...
z manželové strany ... jeho děda byl Vašek.. jeho otec je Vašek .. můj manžel je Vašek .. všichnistejná příjmení pochopitelně ... a manželova sestra si našla taky Vaška, už jsou manželé .. takže to naše miminko by byl chudáček ... a nemyslím si že by to byla odměna dát mu jméno které mají všichni ...
i můj manžel to nechce .. 😉

gimulka
26. lis 2007

Dobré téma, jmenuju se Lucka, od té doby co v telce běží přátelé jsem chtěla Moniku, jenže jednou jsme se bavili o jménecha říkali jsem si že by se nám pro holčičku líbila Lucinka. Ani jednomu z nás by to nevadilo, jenže už bychom byli v rodině 3 se jménem Lucie Svobodová....Na druhou stranu bych chtěla kluka Davida, tak se ale jmenuje můj brácha a už manželovi vadí,ale Lucinka ta by mu nevadila, takže jsme vybrali Filipa. Uvidíme, času máme dost.

kattyn
26. lis 2007

záleží na každém ..
to je jen můj názor .. 🙂
já třeba taky nemám nic proti svému jménu Kateřina ..a nebo manželovo jméno mi taky nepřijde špatný .. ale aby jich bylo 5 v rodině 🙂 kdoví,jestli ne víc, to mi přijde ujetý ...
záleží na každým ..

elenita
26. lis 2007

No mne svokor!! zahlasil, ze on chce, aby to bol chlapec (pritom vie, ze cakame dvojicky) a bude sa volat po jeho otcovi Jano.............. 😠 😠
Tak to uz bol uplne vrchol vsetkeho 😖
S manzelom to bude este velmi tazke.......lebo na menach sa nevieme zhodnut a on chce silou mocou dceru Vladimiru......po sebe......

kattyn
26. lis 2007

elenita... tak to tě teda opravdu lituji ...
naštěstí my sme se s manželem shodli a nenecháme si do toho kecat .. rodiče už jednou jména dávali a taky si je mohli vybrat , teď to jsou naše děti a nemám ráda,když se mi někdo moc plete do věcí .. 😖

elenita
26. lis 2007

no mne sa do toho svokrovci budu pliest urcite az do porodu 😖 a potom ma ani nepridu pozriet do porodnice, ani malym nic nekupia ako ich poznam.......
Horsie je, ze s manzelom sa vobec nevieme dohodnut....casu este dost, ale ja vidim uz teraz, aky je tvrdohlavy a ze vobec nechce ustupit......
Mne sa napr, pre dvojicky pacia take zname kombinacie mien typu Adam a Eva, Peter a Lucia, Peter a Pavol, Lujza a Lotka a tak 😅

lienockaa
26. lis 2007

no, áno..a najlepšie bolo, keď nás na jednej rodinnej oslave presviedčali, že naozaj treba dať mená po sebe, alebo po starých rodičoch..he-he..ale sme sa nedali a od samého začiatku ani jeden z nás nechcel dať dieťaťu meno po sebe.. 🙂

kattyn- súhlasím.. 🙂

dzej
26. lis 2007

můj přítel je Jiří, jeho otec je Jiří a děda taky...Když se sejdeme, tak je to děs, někdo řekne Jirko a ani jeden z nich neví na koho se mluví. A nejhorší je přirovnání mladej, starej, děda, popř. malej, velkej. Já bych jméno po někom z rodiny nedala...ani po sestře, bratranci atd... 😀

mobina
26. lis 2007

Tak mi jsme v první řadě vybírali, aby nebylo v blízkém příbuzenstvu a v druhé řadě, aby šlo k příjmení. Jméno po nás dvou bych nedala ani náhodou a manžel taky ne. I u manželovi rodiny je tohle tradice, takže je tam x-krát Tonda, Pepík, Eva...Úctu k někomu, koho si cením, vyjadřuju jinými činy 😉

petruna
26. lis 2007

Ja bych jmeno po nas nedala spis z praktickych duvodu...(dorucovani posty v dospelosti apod..) a i kvuli oslovovani. Pride mi skoda, kdyz pak nejake deti maji dozivotne ze jmena zdrobnelinu 🙂, protoze si pribuzenskvo proste zvyklo, ze tohle je "Jiricek" nebo "malej Jirka"
Chapu, ze se davaji jmena po rodicich, kdyz je to rodinna tradice, ale uprimne jsem litovala kamaradku, ktera chodila s Adolfem a u nich v rodine se prave tohle jmeno dedilo a vsichni pocitali s tim, ze jeji dite bude taky Adolf.....No pak se rozesli, takze ji to minulo... 🙂

skuli
26. lis 2007

Tak já taky zastávám názor,že by se děti neměly jmenovat po rodičích.Můj děda byl Miroslav,taťka je Miroslav a brácha taky Miroslav.Takže starý Mirek,mladý Mirek a Mireček 😀 Tak jak to tady už někdo psal,hodně problémů hlavně s doporučenými dopisy.Taky doma,zavolalo se Mirku a buď přišli oba,nebo žádný 🙂 Myslím si,že je hodně pěkných jmen,takže není potřeba se opičit.Ještě jeden příklad vám uvedu.Strejda mého bývalého muže se jmenuje Stanislav,má syna Stanislava,ten syn má taky syna Stanislava a aby toho nebylo málo,tak ještě dceru Stanislavu 😅 To už jsou lidi blázni.

vendulka
26. lis 2007

Ahojky holky, já jsem kategoricky proti tomu,aby se dítě jmenovalo po rodičích, přijde mi to trapné...můj manžel má jméno po otci,dědovi,pradědovi a možná, že to pokračuje i dál...Takže já jsem proti tomu.Ikdyby se mi to jméno líbilo sebevíc, tak bych to v životě neudělala,stejně tak bych nedala jméno dítě Adam a nebo Eva,aby měli svátek na Vánoce, přišlo by mi to, že je o svátek okrádám...