Jméno po rodičích. Ano nebo ne?

minea
24. lis 2007

S partnerem se shodujeme v tom, že dítě má právo na své vlastní jméno, tudíž nejsme zastánci dávání jmen po rodičích. Myslíme si, že s rodinou dítě pojí příjmení, ale křestní jméno je něco, čím by se právě mělo od ostatních členů rodiny odlišovat (už kvůli praktičnosti). Znám to i ze svého okolí - někdo zavolá "Mirku" a otočí se oba. Pak se musí upřesňovat, který z nich byl osloven a vznikají z toho tvary jako "malý Mirek" a "velký Mirek", přitom by stačilo dát dítěti jiné jméno. Nepíšu to proto, abych se někoho dotkla - je to svobodná volba každého z nás, spíš mě to zajímá jako průzkum, co je nejčastějším důvodem dědění jmen. Jaká je vaše zkušenost?
A - Úcta k rodinné tradici (neměli jsme na vybranou)
B - Ješitnost (obvykle tatínka 😉 )
C - Nedostatek fantazie (prostě jsme nic jiného nevymysleli)
D - ???

adetka
26. lis 2007

moj otec sa urazil... ked som povedala, ze ja urcite mojmu dietatu svoje, alebo manzelovo meno nedam... lebo nechcem aby mal pocit dozivotneho juniora, doslovnej kopie svojich rodicov a podobne.... (ona bol uz asi siesty Ivan v rodine)...
pripadalo by mi to zvlastne, keby moja dcera mala take iste meno ako ja... a to napriek tomu, ze sa mi moje meno paci 🙂

leonunuska
26. lis 2007

Mě se pojmenovávání po rodičích také nelíbí. Bratr se jmenuje po tátovi a vím jaké jsou zmatky. Moje jméno (Leona) se mi moc líbí, ale aby mi jednou říkali Leona starší to vážně ne 😖

lenka386
26. lis 2007

Ahojte! Ked sme vyberali meno pre Adamka, dlho sme si nevedeli vybrat, ale jedno co som vedela urcite bolo, ze to nebude po rodicoch..(aj ked som sa bala, lebo v rodine mojho manzela su uz asi 4 generacie Jozefov, tak som sa bala, ze budu na to tlacit, ale pohoda, lebo to meno sa mi moc nepaci) Ked to bol Adam, vsetci(z mojej rodiny) sa zacali vytesovat, ze to je po pradedkovi, ktory sa dozil 101 rokov a este v 100 rokoch rubal drevo.. Ale to ma absolutne nenapadlo.. Takze som proti menam po rodicoch.. Ale mozno keby sa mi pacilo moje, alebo tatinove meno, tak by som nebola proti, ale bolo by to iba preto, ze sa mi paci, nie preto, ze to je po rodicoch..

leonunuska
26. lis 2007

No já jsem se taky trochu bála, u manžela je zase rodinné jméno Štefan. Ale když už se prvorozený jmenuje Lukáš tak je to myslím jedno. My jsme vybrali buďto Filípka nebo Sárinku.

janulas
26. lis 2007

Ahojte, tak já jsem taky vzdy zastávala ze po rodicích, neeeee, ale nejak jsem vymekla, a nás synek se jmenuje Tomásek po tatinovi 😀 , byl strasne stastný, ze jsem to jméno dala, svítili mu oci jak zárovky....Strasne dlouho jsem si vybírala jméno na chlapecka...a moc se mi jich nelíbilo...vzdycky mi ho nekdo zprotivil a tak si myslím, ze jsme vybrali dobre...
no a druhé dvojce se jmenuje Marina, tu v rodine fakt nemáme....ale aj tak budou kazdý originál...

lenka386
26. lis 2007

Janulas, s tym suhlasim. Ked si dala meno preto, ze sa ti paci a zhodou okolnosti sa tak vola tatino, tak je to v pohode..

vendulka
26. lis 2007

já mám pro své děti vybraná tato jména:holčička bude nikol a nebo Daniela, a kluk bude Daniel....

vendulka
26. lis 2007

myslím, že josefů je v naší rodině až až....

jabber
26. lis 2007

Jména jsou od toho, aby se lidi rozlišovali 🙂 u nás v rodině byl vždycky skoro každý Jaroslav a bylo to děsný 🙂.

plostica2502
26. lis 2007

ano pravda,mne sa to tiez dako nepaci,ale co mam robit,ked muzik povedal,ze syn bude po nom a dievke mozem dat meno ake ja chcem...a najhorsie je,ze boli asi 4generacie milanov po sebe 😒

deina
26. lis 2007

Ani ja by som nedavala meno dietatu po nas. Su s tym len problemy. Volam sa rovnako ako mama, takze som si ich par zazila a hoci som spokojna so svojim menom, tak mi bolo blbe byt "malou Dankou" a "kissdanus" a neviem, co vsetko este, len aby nas od seba rozlisili. A samozrejme, v telefone si vsetci mysleli, ze hovoria s mamou a nie so mnou. Takze nasim detom meno po nas nehrozi. 😅

alionuska
26. lis 2007

Ja ked som cakala nasu malicku tak sme sa nevedeli rozhodnut a nakoniec ocino povedal,ze chce mat doma dve Alenky,a bolo rozhodnute...tak ma nasa princeznicka meno po mne.A velmi sme tomu radi!!! 🙂 🙂 🙂

kachnicka01
26. lis 2007

hm zase tohle je fakt, s tema generacema... u nas tohle neznam, tak mozna proto si neumim predstavit ty komplikace 😉 jako kdyby mi vsichni tlacili, ze musim dat uz sesteho Vaclava v poradi, tak bych se teda pekne cukala 😅

zany
26. lis 2007

My jsme se rozhodli jména po sobě nedávat. Manžel se jmenuje po tátovi a když na ně máma volala, tak nevěděli kdo má jít. Tak to bylo malej, velkej 🙂 Takže ani netoužil po tom, aby se prcek jmenoval po něm. A po sobě bych jméno možná dala a to z toho důvodu, že taťka si přál (bohužel už něžije), že když budu mít holčičku, tak bude Žanetka po mě 🙂 Ale stejně jsme měli vybránu Elišku 😵
Ale u bráchy v rodině je to jedno jméno! Bráchy tchán i švagr se jmenují stejně jako on a synovec je taky po bráchovi. Takže tam se zavolá a nebo o někom mluví a nikdo neví o kom 🙂 Prostě zmatek!!!

pralinka25
27. lis 2007

Neviem ako vam, ale mne pride uplne strasne ked vas manzel postavi pred hotovu vec ze syn bude skratka mat meno po nom. Zda sa mi to strasne z principu. Vy dieta vynosite, vy mu budete venovat vacsinu casu a myslim si , ze kazda matka ma co hovorit do toho ake meno by si pre dieta priala aj ona. Ja by som s takymto postojom draheho poslala do prdele a nech si porodi on. Nevadi mi ked sa mamina rozhodne sama, ze dieta pomenuje po manzelovi lebo ho lubi a vazi si ho a tak. Ale aby mne niekto bez sance vyjadrit sa dal ultimatum ze tak a tak fakt by som ho poslala.

Mala som kamosa (teda on za mnou chodil a chcel nieco viac a ja som nechcela ani neviem preco) raz mi povedal, ze ked bude mat syna bude sa volat jednoznacne po nom, lebo on sa vola po otcovi, jeho otec sa vola zase po detkovi a tak vymenoval asi osem generacii a ze druhy syn sa bude volat ako otcov brat lebo to je tradicia. Pozerala som s otvorenymi ustami a keby som aj nahodou niekedy nieco s nim chcela mat tak toto by ma odradilo a myslim to smrtelne vazne. Mne to totiz pripada ako by som bola nosnica co rodi na pocest chlapa deti ktore budu nosit hrdo jeho meno a niest tak jeho slavny odkaz dalej. Nakoniec sa ozenil a naozaj ma dvoch synov a volaju sa tak ako si prial. Chvalabohu ze som ho nechcela.

Ak by som uz musela tak jedine ako druhe meno. Mena maju byt o dohode rodicov a nie o rozhodnuti jedneho z nich ani o rozhodnuti inych pribuznych. Mena su naozaj na to aby rozlisovali. Inak by sme sa mohli volat vsetci rovnako.

kristi
27. lis 2007

pralinka, to presne jsi to vystihla, mne kdyby tohle rekl chlap, tak ho taky poslu do haje, stejne mi prijde pitomy ja vymyslim pro kluka a ty zase pro holku...to je prece taky kravina..

lukin
27. lis 2007

Taky jsem rozhodně proti pojmenování po rodičích. Každé dítě má mít svoje jméno, a ne po rodičích. A navíc je to složité při korespondenci, oslovování atd.

lussinda
27. lis 2007

Myslim si, ze rodice ditete by se meli spolecne shodnout na jmene ditete .. a ne ze ja vymyslim pro holku a ty pro kluka .. to je des, pri pomysleni, jake jmeno by treba mohlo padnout ..
Me osobne se nelibi, kdyz ma dite krestni jmeno po svych rodici .. je prece tolik krasnych jmen v kalendari!!! Muj partner si prosazoval chlapecke jmeno Milan (i jeho tatinek je Milan .. ojeee) .. ale asi tomu tak osud chtel, cekame holcicku 🙂 Jsem happy!!! 😀

mobina
27. lis 2007

Tak můj švagr je právě takový exemplář jak píšeš Pralinko. Takže určitě bude mít syna, holku nebere, a určitě bude mít jméno po něm, stejně tak jako po dědovi a pradědovi. Jeho sestře se narodil kluk a on jí prosím pěkně zakázal dát jméno po dědovi, protože tak se bude jménovat jeho syn 🙄 Do sedinky bych ho nakopala 😝

ella1
27. lis 2007

hrúza.ja som proti.tiež si myslím,že je veľa pekných mien a netreba aby bol v rodine pomaly jozef 24-tý.
aj môj manžel vravel,že ked budeme mať syna,bude sa volať po ňom.paradoxne je to jedno z mála chlapčenských mien,ktoré sa mi kedy páčili,ale jedine ako druhé ho dám.
ani dcéra sa nevolá po mne,navyše aj svokra sa volá ako ja.ale uvažovala som,že malinkej dám meno po mne,lebo som bola zúfalá,že aké.no ale ona si sama vybrala. 😉

kristi
27. lis 2007

mobi, a uz ho nekdo poslal k sipku?

caira
27. lis 2007

kdyby jsme meli chlapecka tak by mel prvni jmeno "svoje" a druhe po manzelovi, holcicka bude mit dokonce tri jmena, prvni "svoje" a pak po babickach 🙂

mobina
27. lis 2007

Kristi bereme ho s rezervou, jak se zdá i švagrová, ale asi si s ním ještě užije až budou čeakt svoje. Já jen děkuju nevím komu, že jsem si něco takového nenašla já 😀

r.o.s.s.i.b
28. lis 2007

Já jsem z toho neštastná,protože přítel prostě chce,aby se prvorozený syn jmenoval poněm Pavel a jeho rodiče ho do toho taky cpou,ale já nechci příjde mi to jak,když rodiče nedokázali vymyslet jméno 😒 jestli máte někdo stejný problém,jak jste to vyřešily?? 🙂

plostica2502
28. lis 2007

bayny,mne to je uz v podstate jedno,nech je zdravy,silny,mudry a pekny 😀

certica
28. lis 2007

rossib, a keby ste dali dve mena? 😅

pralinka25
29. lis 2007

rossib priklanam sa k certici, tiez sa mi vidi ako dobra alternativa dat dve mena ked nechcu polavit.

r.o.s.s.i.b
29. lis 2007

To jde dvě jména??tak to jsem nevěděla je to moje první mimčo,zkusím to nabídnout 😀 😉

maart
29. lis 2007

Rossib...jasne, ze to jde! Mame to tak u obou kluku a ted to planujeme taky, mne se to libi! Jak uz jsem tady na zacatku diskuse psala, moje deti maji sva originalni jmena a pak maji jeste jmena po svem otci (muj prvni syn), po mem dedovi (muj druhy syn) a ted bude mit miminko druhe jmeno po babickach...

elenita
29. lis 2007

Ja neviem, mne sa zda zasa divne, ked ma male nemluvniatko dve-tri mena......... 😅