Jsou dnes na děti kladeny větší nároky?

bobsove
18. srp 2010

Ahoj, chtěla bych se vás zeptat na názor... možná mi to tak jen připadá, ale někdy mám pocit, že jsou kolem samé dokonalé děti. 🙂 A že vlastně i rodiče často nevědomky (nebo vědomky) děti přetahují. Tak mě napadlo zeptat se vás, jak to vidíte.
Zdá se mi, že dnes se dítě musí do dvou let zbavit plín, do třech let krásně mluvit, v první třídě se učí to co my kdysi ve třetí... A jakmile je jen někde malá odchylka, už se letí do psychopedagog. poradny, k logopedovi, na neurologii... atd. Na druhou stranu přibývá depresí u dětí, jsou neurotičtějí, víc stresované, agresivnější. A jakoby míň v pohodě.
Jak to vidíte vy? MOC děkuju za případný názory.

ygreen
19. srp 2010

to rušení pravopisu mi přijde jako prasárna. Na střední stejně každej píše jak chce a začíná větu tiskacíma písmenama, apod. Ale nějakej základ pravopisu by zůstat měl. Vždyť je to krásný.

beruska2x
19. srp 2010

@brisalek trid je ale uz zase davno 9 na ZS 😉

my jezdime kazdy - skoro vikend k babi od narozeni s malym, ne sice tak daleko ale to asi neni tak podstatne.. zalezi hodne na povaze ditete, nas s tim nikdy nemel problem je to pohodar, je rad ze ma kolem sebe hodne lidi co ma rad a misto je mu fuk...
pokud se nenechas vystresovat ty a neprenes to na dite tak vetsina je v poho 😉

brisalek
19. srp 2010

ygreen presne🙂.

@beruska2x to je prave skoda, ze se krasopis rusi🙂

beruska2x
19. srp 2010

a nemyslite ze prave treba krasopis stresuje dysgrafiky, dyslektiky, ze se jim tiskoci lip rozeznava, cte? 😉

brisalek
19. srp 2010

@beruska2x vidis jak si protirecis🙂 zalezi na povaze ditete, ale pak to prenasim na nej ja🙂
🙂
Mala ma taky moc rada deti a lidi kolem sebe , ale takhle to na ni pusobi. A mozna si to treba jednou nekde prectes...treba Dr. Matejcek..., ze to neni jen muj nazor🙂

A hlavne diskuze ma nazor na naroky na deti a tohle je prave jeden z nich pred 30 lety...a drive se proste takhle necestovalo a podle mne to deti pretezuje.

neumisa
19. srp 2010

@beruska2x dysgrafik a dyslektik má ve škole úlevu, může psát tiskacím a tolerují se mu jisté nedostatky, text dostává z 90% tištěný - jde jen o to, aby se dys- odhalila včas ... a znám dysgrafika, který měl hezčí písmo než "zdravé" dítě

tohle tvrzení neberu, není relevantní.

ygreen
19. srp 2010

moje ségra je dysgrafik a píše moc hezky, úhledně, akorát občas vloží mezi písmena mezeru nebo tak.

brisalek
19. srp 2010

dysgrafik, dyslektit je porucha a ma mit specialni peci jak pedagoga tak hlavne rodicu. Navic myslim, ze se to dnes s timhle prehani !! Misto aby se snazili, tak je proste chudak dys a tecka.

Ja mam 181cm nemuzu si koupit kalhoty v normalnim obchode na moje krasne dlouhe nohy. Taky nejsemzdaleka jedina v tehle republice a kalhoty nezacnou prodavat vsechny v delce nohavic 119cm🙂 😀

ygreen
19. srp 2010

prostě děti by se měli snažit psát hezky do sešitů, i když je to k "hovnu" a pak se to vyhodí. Je o to tom po nich něco chtít, nějakou snahu o úhlednost. Vždyť z hezky psaných sešitů se i líp učilo, bylo to přehlednější, apod. Né aby mi mladej naškrábal jak vepř něco do sešitu s tím, že je to jedno a učitelku to nezajímá 🙄

brisalek
19. srp 2010

koukam ze i ja jsem pekny dys🙂

diskuze ma nazev ne nazor🙂...

k.ate
19. srp 2010

@neumisa S těma vyjmenovanýma slovama nesouhlasím... 😀 Učit se je nazpaměť jako básničku mě osobně nikdy nebavilo a vyjmenovaný slova jsem uměla vyjmenovat snad jen po s, b, m, f, ale víc ani ťuk, i tak jsem byla schopná psát bez chyb a diktáty jsem mívala většinou za 1... Ale k tomu nebylo potřeba, abych je uměla před celou třídou nazpaměť přeříkat 🙂 Podle mě je tohleto zbytečná buzerace. Hodně jsem četla a prostě mi přišly ty slova "divný", když to bylo napsaný jinak 😀

Podle mě nejsou kladený na děti větší nároky, jen je prostě jiná doba. 🙂 Zatímco kdysi (a není to tak dávno) byl ten, kdo měl doma počítač (a to už vůbec nemluvím o internetu 😀 ) "někdo" a "machr", dneska má doma počítač většina lidí a počítá se automaticky s tím, že s ním umí aspoň v základu zacházet. Stejně tak, jako standardem začíná být to, že člověk umí i anglicky.

Souhlasím s tím, že hlavně by se děti měly učit, kde informace hledat, ne je umět nazpaměť. Já třeba kolikrát žasnu, že lidi, kterým je stejně jako mně mají šílenej problém něco najít na internetu, informace o čemkoliv protože "to tam asi není" a mně to potom vyskočí jako první odkaz při zadání potřebých hesel do vyhledavače.

Sčítat, odčítat, násobit, dělit, se člověk dokáže naučit, i teď, i ten největší lenoch totiž časem zjistí, že vypočítat to z hlavy je rychlejší, než to ťukat do kalkulačky 😀 a hlavně i tím, že to bude často do té kalkulačky klapat, se mu to v té hlavě uloží a bude si to pamatovat... 🙂 Stejně tak podle mě není potřeba, aby dítě umělo krasopisně psát. Já jako levák měla s psacím písmem problémy. A postupem času jsem kolem 6 třídy přešla na tiskací písmo, kterým píšu doteď 🙂

A ještě poslední, mýmu švagrovi teď bude 8 😀 a půjde do druhé třídy. Párkrát jsem se s ním koukala na úkoly a styl učení je jinej, než jakej byl u nás. I co se učení čtení týče atd. Třeba se učili i to, jakej prášek se používá při bolení hlavy atd. To my jsme ve škole neřešili snad nikdy 😀

beruska2x
19. srp 2010

@brisalek to si neprotireci, citlive dite to proste snasi hur, kdyz navic je nervni z cestovani matka tak uz vubec klidne nebude - oproti tomu nas se znervoznit nenecha, je zvyklej a na babi a dedu se tesi - chodi na konicky, proste s nim delaji jine blbosti nez my ve meste...

k.ate
19. srp 2010

Mimochodem u nás na vejšce je to rozhodně víc o tom, aby člověk pochopil to, co se učí, než o biflování se nazpaměť 🙂 Záleží na oboru (co já bych kolikrát dala za obor, kde se to jen mechanicky našrotím 😀 ), ale nejde zevšeobecnit, že "vejška" je o tom 🙂 U nás pokud člověk ty principy nepochopí, tak nejpozději u státnic (ale většina dřív) bude mít docela problémy...
Dokud jsme neměli malýho, vyhovovalo mi to, protože pro mě nebyl takovej problém ten princip pochopit, ale s malým si říkám, co bych dala za to mechanický učení, který jsem dřív tak nesnášela 😀

sisstin
19. srp 2010

@brisalek no je vidět, že nemáš dítě s problémem..ony veškerý dys můžou být pěkné svině, záleží, jak je ta porucha těžká...a některé děti jsou rády, že VŮBEC píší...natož, abych ještě bazírovala na tom, jak je to napsané... já mám syna se smíšenou dysfázií, tudíž ty předpoklady k všemožným "dys" jsou ve škole hodně pravděpodobné. Taky je možný, že číst a psát se naučí až tak ve 3-4.třídě (dysfázie je porucha řečového centra, syn i hůř rozumí mluvené řeči a nemluví vůbec)...je to i fonetická porucha, děti nedokáží sluchem rozlišit hlásky, tudíž pak slovo neumí ani správně napsat... je k tomu možná dysortografie, dyslexie, dysgrafie, dyspraxie, dyskalkulie... 🙄

takže odklady do školy nejsou kvůli tomu, že by byli rodiče se líní s dětma učit..já se se synem "učím" od jeho 20m, docházíme na logopedii atd., a už ted je jasné, že roční odklad do školy mít bude..

jinak je normálně inteligentní, všechno má k věku..bohužel ta řeč a porozumění řeči je narušené, a má díky tomu nevýhody už ted 😒

takže já jsem opravdu ráda, že se nebude řešit, jakým stylem to bude mít syn napsané 🙄

sisstin
19. srp 2010

@ygreen čauvec, ještě jsem chtěla reagovat na ten tvůj příspěvek o internetové poradně 😉 já si dovolím říct, že o vývoji řeči a všeho, co se týká okolo mám nastudované mraky, radím se i s nejlepší psycholožkou v republice, která má v péči spoustu nemluvících dětí 😉 to, že máš hlavně na syna mluvit ve větách je totální blbost...na nemluvící děti se právě musí mluvit jasně, krátce a výstižně... jakoby "dětskou" řečí.. ptáček -píp...protože jim se samozřejmě ze začátku líp řekne "píp", než pták atd. Předpokládám, že tvůj syn rozumí všemu, "jen" nemluví...takže zatím bych to opravdu neřešila, ale pokud by se ta slovní zásoba nevyvíjela vůbec..a okolo 3 let by pořád ještě nemluvil, tak už bych si oběhla kolečko neurologie- psychologie- foniatrie..mohlo by jít o expresivní dysfázii( dítě rozumí všemu, ale samotná mluva je narušená)..patří k tomu právě ta ignorace knížek, dítě může mít horší grafomotoriku atd. 😉 Je dobrý to hlídat a nespolíhat se na to, že se každej rozmluví...stát se to nemusí..a pak bohužel jsou i děti, se kterýma jdou rodiče v 5letech, že neřeknou ani pfn..a to už je dost pozdě 😉 držím palce, klučina je jinak moc šikovnej 🙂 Tygr se ted hrozně zajímá o písmena, umí názvy jako Ceská spořitelna atd., ale neřekne ani bůůů 😖 😝

brisalek
19. srp 2010

@sisstin to samozrejme chapu, ale v urcite dobe melo skoro kazde dite nejake dys bez zprave diagnozy a od toho kdo ji ma udelat. Takze proste jen hur psal...nebo mu dele trvalo se ucit cist a uz mel chudak dys misto aby se ho mu nekdo trochu vic venoval tak jsem to mylsela. Samozrejme jsou deti ktere tyto poruchy maji a maji taky tezsi zivot ve skole...., ale to prece neznamena, ze kuli nekolika detem se ostatni deti nebudou ucit poradku-uprave sesitu a peclivosti i treba v psani...atd, to je podle mne spatne.

sisstin
19. srp 2010

@brisalek no je pravda, že mít správnou dg. chce dobrýho odborníka, kterých je málo...že někdo škrábe, to hned neznamená, že má dysgrafii 😉 😉 je dobrý s dětma, co mají horší grafomotoriku ještě před školní docházkou navštěvovat grafomotorickej kurz 😉

ono je fakt dobrý ty děti hlídat, jestli správně drží tužku, jestli správně mluví, např. ve 3 letech by se mělo začít chodit na logo i kvůli špatné výslovnosti a nečekat, že se to spraví samo... před nástupem do školy je tolik možností, jak s dítětem zamakat, že se případný dys dají kompenzovat ještě před nástupem do školy( samozřejmě lehčí formy)...

spousta rodičů na to lidově řečeno "dlabe"...a pak jsou děti fakt v nevýhodě..já bych neřekla, že je ted víc nároků na děti..jen se dá spousta věcí už řešit dříve, než ty problémy skutečně nastanou 🙂

kukuli
19. srp 2010

Myslím, že nejde na všechno koukat je černě, nebo bíle. Ze základy nikdy nevymizí to základní. Není pravda, že by se rušilo biflování. A je jen dobře, že se začíná prosazovat, najdi si, pochop, zpracuj, odprezentuj, diskutuj.
K čemu mi je, že dnes mi dítě odříká naučenou stránku z učebnice a když se ho na to zeptám za 2 dny nebude z toho vědět absuletně nic????
Pro mě je rozhodně lepší zpracovat s dětma projekt, kdy vím, že se těma informacema zabývaj a musí je taky pochopit.
Nauč se básničku, odrecituj ji, ale taky o ni diskutuj. Na co je, že se tu basničku jen naučí, ano procvičí si pamět,ale když se ho zeptám o čem ta básnička je, tak mi řekne o Polednici, protože si pamatuje název básničky, ale už neví co je to Polednice.

brisalek
19. srp 2010

beruska me hrozen vadi jak si tady vsichni vztahuji vse na sebe☹. Pisu to obecne,, protoze o tom diskuze je. Samozrejme, ze jsou deti, ktere snesou vse a nektere jsou citlivejsi...Ale jak jsem psala, zakladatelka se ptala, jestli jsou na deti dnes kladeny vetsi naroky. Tak pisu, ze si myslim, ze tim, ze se pretezuje zmenou prostredi treba ano, protoze drive(kdyz jsem treba byla mala i ja) to tak nebylo. A ze je to dokazane, ze premira podnetu, vzruchu...detem skodi, protoze jejich jeste ne zcela vyzrala nervova soustavase rychleji unavi🙂 🙂. A mluvim samozrejme o detech 6m-18 mesicu pak se to samozrejme zlepsuje...nemluvim o detech 3 letych apododne.

brisalek
19. srp 2010

@kukuli to jsem se snazila asi uz 5x napsat, je potreba oboji a ve spravne mire. A podle me se dnes precenuje snaha o individuality a schopnost prosadit se nad snahou, aby neco umel a znal(a to prece neznamena jen uceni se zpameti). Priklad je lekar. Musi se nabiflovat 1000 sice a 1000sice veci , ale musi jim i rozumet, musi znat fyziologi=mechaniku tela. A to kdyz nepochopi, jak jsou jednotlive veci propojene, kdyz si neumi z tech vsech nabiflovanych znalosti udelat ty spoje...tak je to fakt nanic. Ale bez tech informaci naucenych jako basnicku jemu schopnost logiky..."najdi si, pochop, zpracuj, odpretzentuj..." uplne nanic!!!
Ale testy deti myslim 5 trich v Evrope proste dokazaly, ze nase deti na zakladnich skolach za poslednich 10-15 podstatne zhlouply. Tak cim to asi teda je??

sisstin
19. srp 2010

jinak kdo spíš preferuje přístup individuální - kdy se s dítětem pracuje, používají se pomůcky..a není jen biflování zpaměti... na to jsou dobré zařízení s Montessori pedagogikou..syn bude příští rok nastupovat do Logopedické MS s prvky Montessori, a pak plánuju Montessori základku a pak se uvidí 😀 už budou i středoškolské obory s Montessori přístupem 😀

jo, a není to o tom, že se s dítětem dělá jen to, co ho baví atd., jak občas koluje..musí normálně dodržovat osnovy ZS..jen ta výuka probíhá jinou formou...pro děti, které mají nějaký problém je to ideální 😉

sisstin
19. srp 2010

poslední věc..doporučuju Diagnostika dítěte od 3-6let( autorka J. Bednářová), skvěle udělaná knížka. Na děti se tam nekladou přehnané nároky, je to dělané formou širší normy...všechny oblasti jsou tam pěkně vysvětlené, druhá půlka knihy je pracovní sešit.

Já mám ještě Rozvoj grafomotoriky, to je taky moc pěkně udělané .. 🙂

koho by to trošku víc zajímalo, tak mám nafocených spoustu pomůcek na rozvoj řeči, barvy, tvary atd., ukázka je v jednom albu 😉 takže případně pak můžu oscanovat, nebo poslat odkazy 🙂

ygreen
19. srp 2010

@sisstin máš pravdu, ono to je i proti srsti mu zbytečně něco vykládat v souvětí 😉 taky na něj mluvím pomalu, zřetelně a jasně.
A trošku mluví abych mu nekřivdila. Říká ahoj, mami, tati, hop, hopi, bác, mňam, na, ne, auto. A jinak jen žvatlá. A rozumí tomu čemu chce. Nerozezná určité auto od jiného, když ho chci - v tom je ta jeho nechuť se učit. Ale když mu řeknu, jestli bude papat a jestli bude papat puding, tak vstane, jde od lednice, vezme si puding a v šuplíku lžičku a jde si sednout na gauč a čeká až mu ho otevřu. Ale nezná barvy, čísla, neřekne své jméno, nic. Já moc doufám, že se to "spraví" a docvakne mu to brzy samo. Za pár týdnů mů přibude sestřička, tak se třeba něco změní 😉

ygreen
19. srp 2010

@sisstin ale poraď mi, jak ho mám donutit se něco učit - třeba barvy. Když si posíláme auta, tak dobrý, to toleruje že si s ním hraju. Ale jakmile začnu kdákat červený auto a zelený auto a pošli mi malý auto a hele velký auto, tak mě posílá k šípku a otáčí se a hraje si po svým 😅 i knížky jsem mu koupila s autama nezájem.

Jediné co ho z tohohle baví je čmárání - tužku drží hezky a čmárá vcelku konstantně. A pak nálepky Cars a lepící sešit. To ho baví a jde mu to, ale to je vše.

sisstin
19. srp 2010

@ygreen na rozlišování barev názvem je fakt malej 😉 to je na něj moc těžký...v tomhle věku bohatě stačí, aby ty barvy přiřazoval...že dá modrou kostičku k modrý, na modrý kolečko přiloží modrej puntík atd. 😉 barvy názvem stačí až okolo 3 let 😉 já bych se hlavně zaměřila na to, jestli sdílí pozornost( tj, jestli ukazuje...ukáže na něco, co ho zajímá- podívá se na tebe, udělá nějakej zvuk, gesto a zas se podívá zpátky), jestli rozumí tomu, co říkáš..ve 2 letech by měli rozumět všemu - samozřejmě k věku, takže prostě klasický věci a kratší vysvětlování 😉 to malý - velký..to už by mohl zvládat, ale na to je ještě taky čásek 😉

já to tady nechci zahlcovat, tak kdyžtak mám v Matka,otec, rodina téma "Maminky nestandartních dětí", nebo jsem na IP..ted valim cvičit, páčko 😉

dagina
19. srp 2010

Ahojky, holky nestrašte - Jágra namixovaného s Einsteinem 😀

@sisstin zajímavé věcičky v albu máš, něco jsem si opsala a půjdu o obhlédnout do knihy. Tu truhličku na první slůvka máme doma, dostala ji malá od babi k vánocům, je dobrá 🙂. Někdy mě už dochází fantazie co s malou vytvářet, mi přijde že děláme to samé dokola a že ji moc nemotivuji (ikdyž pravděpdobně ano) 😅. Takže tygr dělá pěkné pokroky...., musí to být náročné..., ale ovoce to přináší. Držím pěsti -ať se daří i nadále.

didi07
21. srp 2010

nemyslím si, že by se obecně kladly na děti vyšší nároky než dřív, spíš to, podle mě, záleží na konkrétním přístupu rodičů a touze dětí - někdo chce dítě naučit co nejvíc sám a brzo a jiný si prostě počká na školku/školu.
ale biflování tedy není můj favorit, sama mám dvě VŠ a nikdy mi k ničemu praktickému nebylo - resp. bylo, ale pouze tak na měsíc nebo např. na zkoušku, pak jsem stejně to, co jsem bez souvislostí nadřela, zapomněla nebo si pamatuju útržkovivě. něco jiného je násobilka, gramatika, pravopis, prostě základní znalosti atd., tam to samozřejmě má opodstatnění.
některé děti jsou prostě zvídavější a jiné ne, ale vůbec nic to neznamená - naše malá je hodně bystrá, vyrůstá v dvojjazyčné rodině, do dvou a půl roku nemluvila téměř vůbec a pak začala rovnou ve větách a oběma jazyky, neustále se ptá jak co funguje a proč to tak je - takže se bez mučení přiznávám, že ji učím věci, na které by třeba, podle obecných tabulek, měla čas. ale nemám pocit, že ji přetěžuju, kdyby o to neměla zájem, nechala bych to být.

no a cestování - já když byla malá, od pěti měsíců jsem jezdila téměř každý víkend k babičce 120 km na chalupu sem a tam a nemyslím si, že by to mě zanechalo následky 🙂, až do puberty jsem se tam vždycky těšila. naše malá létá k druhé babičce letadlem cca od roku, tak jednou za tři měsíce na 1-2 týdny - ne proto, že by to pro mě byla bůhvíjaká slast udržet dítě v letadle, ale prostě proto, že jinak by se neviděly - což mi přijde škoda pro obě. kdybych totiž aplikovala obecné pravidlo, že s malým dítětem cestovat není ideální (a někdy fakt není) , tak se s babičkou a dědou nebudou znát nebo se začnou poznávat ve třech letech...takže pro mě nad negativem cesty převážil důvod.

kristi
23. srp 2010

mně to tak nepřijde, vím sama jaké to je, když jsou na dítě kladeny nároky často fakt úplně zcestné a proto to sama nedělám, neřeším že dcera byla bez plínek v necelých 3 letech, že neumí R a Č, že je v některých ohledech vejce. Prostě je to dítě a sama si na to přijde časem, já z ní nechci mít ani právničku a ani doktorku, chci jen aby ji život bavila aby se pokud možno bavila svou prací a tím jaka je to skvělá holka, nikdy ji nebudu její seběvědomí shazovat tím, že si na ní budu vylejvat svoje ( i cizí) hlášky.

jasně, že jsem proščla obdobím srovnávání, ale je již dávno za námi a teď jsem fakt šťastná za to, jaká je.

korcula
15. dub 2011

Ahojky, obnovuji diskuzi možná trošku s jiným pohledem. Mě přijde že co se týká nároku tak v poslendí době rodiče v zápalu soutěživosti do dětí cpou věci přehnaně brzo. Např. kolem mě, dost lidí učí dvouletý děti počítat a písmenka.... mě to přijde brzo... vždyt co se budou učit ve škole, dobře možná rok před školou bych to brala,ale ve dvou????
jneže přijde mi, že si dost lidí hraje na to, že vypadá "IN" když řekne "prcek umí písmenka" než aby uměli třeba pozdravit nebo poděkovat....
co si o tomhle myslíte?

mamkamarketa
15. dub 2011

@korcula 😀 Naprosto souhlasim. Dneska to lidi desne moc ''hroti'' prijde mi,ze se matky predhani v tom kdo ma nej dite! Me se tohle osobne vubec nelibi. dite se ma ucit to na co je pripravene. muj 2lety syn nosi pleny. a proc? protoze ho nehodlam stresovat a porad nasilim posazovat na nocnik. jeste neni pripraveny, tak se nic nedeje. Teda podle me 🙂 treba nejsem ani zastancem Monnesteriho (nebo jak se to vubec pise 😅 ) vyuky u tech nejmesich. ja nevim, tyhle veci proste nejsou pro me .... asi jsem stara skola 😀