Kdy se začíná s nočníkem v cizině?

morturi
27. říj 2009

Ahoj holky, které žijete a vychováváte mrňata po světě: prosím vás, v kolika měsících/letech se tak nějak v průměru a běžně odplenkovávají batolata v různých zemích? Někde jsem četla příspěvek, že na západ od ČR to je tak kolem tří let (!), holčičky trochu dřív než kluci, ale rozhodně to bylo hodně po druhém roce věku.
Tak by mě zajímaly vaše konkrétní zkušenosti.
Ptám se proto, že náš mladej se tváří, že času pořád dost a dost, mě už to trochu stresuje, ale třeba ještě nejsme tak "strašní" a třeba jinde než v ČR by to bylo úplně vpohodě?

binki
27. říj 2009

směrem na východ 🙂 tak kolem roku plus mínus...podle děcka. ten náš zatím ale odmítá 😅

kacka79
27. říj 2009

Ahojky, tak naši příbuzný žijící v německu a v holandsku začínali s nočníkem tak ve dvou letech nejdřív, no my teda taky a do týdne jsme byli bez plen... dřív mi to přijde, že je to stejně k ničemu

timbouctou
27. říj 2009

Ahoj, naši příbuzní v Americe jsou američtější než Američani, na nočník dávali Rubinu u Davida až skoro ve třech letech. Ale tam zas jsou děti od hodně útlého mládí po jeslích, a tam jsou radši, když to nemusej hlídat a plenkování spíš podporujou 😠 My dávali už od 10 měsíců, aspoň na kakání, malý měl ve 4 měsících potíže s bakteriemi e.coli v močovodech, tak abysme to neprovokovali. Teď mu je 20 měsíců a doma plíny nenosí už vůbec, normálně si řekne. Venku někdy taky, ale jak je už zima tak to moc nepraktikuju. I když dneska hodil bobek do slipů 😖 😅 ale to byl moc zaměstnaný a nestihl to. 😀

sisi.v
27. říj 2009

moje švagrová a kamarádky v itálii kolem 2 let. já jsem začala ve 22 měsících a bez plenky byla malá během 14ti dnů.

iloha
28. říj 2009

My začaly bobkovat cíleně na nočník v deseti měsících, na nočník čůrat cca 15 měsíců, ale bez plenek přes den byla až 20 měsíc a od 26 m i v noci. Prostě řekla, že nechce plínku a je velká. Většinou vydrží do rána, nebo se vzbudí.

jjaanca
28. říj 2009

Byla jsem jak au-pair v Německu. 4 letý chlapeček kakal do pleny a čůral na záchod. ☹

morturi
autor
28. říj 2009

jjaanca - to je ale extrém ne? 😀 ach jo, tak to vypadá, že holt jsme pozadu pozadu pozadu, ale co s ním, když on si prostě neřekne, až když je mokrej nebo pokakanej, tak běží, že musí na zaáchod, ale to je pozdě. nevím, jeslti ho mám nechávat ve slipech nebo vrátit pleny, ale když mu dám pleny, nebude si říkeat už vůbec, bude mu to jedno. jsem doceala otrávená a hlavně vc tom mám zmatek.

maart
29. říj 2009

Morturi a jak stary je chlapecek? Ja Ti napisu zkusenost z NL. Oba kluky jsem tam rodila....u prvniho jsme tam prosli i fazi "odplenovani". Jeste presne si pamatuju, ze kdyz mymu prvnimu klouckovi byl rok, tak jsem mela sraz s babama z tehotenskyho cviceni, kam jsem chodila. Takze vsem tem detem bylo kolem roku, muj byl nejmladsi. Nadhodila jsem tam slovo "NOCNIK"...vsechny na mne koukaly, jestli jsem nespadla z Marsu, ze jsou to prece jeste miminka. Nicmene jsem tak nejak vahala, prece jenom jsem byla "naockovana" z Ceska, ze uz bych to mela prece jenom zkouset.
Noncik jsem teda koupila, kdyz bylo malymu 14 mesicu. Chvili se darilo, pak zase ne..proste tak nejak stridave. Pak jsem byla tehotna s druhym, na trenovani nocniku jsem ani nepomyslela + nic me netlacilo, protoze vsechny nasi stejne stari kamosi a kamosky vesele nosili pleny, takze muj kluk taky 😉 .

....abych to zkratila....narodil se mi druhy kloucek....starsi byl porad v plenach (2 roky a 5 mesicu) 😅 ...pak bylo parne leto....synovi byly 2 roky a 8 mesicu a nas soused o mesic starsi byla akorat par dni bez plen. Tak jsem holt klukovi na zahradce plenu sundala, dala tam nocnik, at se snazi. Na nocnik chodil okamzite...byl uz velky, naprosto presne chapal, co po nem chci. Nocnik fungoval den, pak hned normalni WC (s redukci, aby tam nespadnul)....behem tydne byl kompletne bez plen, asi s jednou nehodou. Pozde, ale velmi velmi rychle se to naucil (na noc jsem jeste davala pro jistotu par mesicu). S druhym jsem byla ve fazi "uz musi byt bez pleny....uz jsou mu 2 roky" v Cesku, ale uplne jsem vsechny tyhle poznamky ignorovala, delala jsem si to podle sveho. Druhy syn byl sikovnejsi, bez plen (i na noc) byl ve 2 letech a 7 mesicich 😀 .

Moje dcera bude mit v prosinci 2 roky. Ma pleny...asi to mame v rodine holt no 😀 😅 ..neresim to, az bude pripravena, tak zase udelam akci "kulovy blesk" a bude vlastne ze dne na den odplenena. Je to pozde??? Asi ano, ale je to moje vec.

Jedina vec, kterou jsem zvazovala byla, aby kluci nemely kulicky moc v teple a mokru, aby mohli za 20-30 let plodit deti....na druhou stranu ted je tolik mladych muzu se spatnym spermatem a ty uricte v plenach do 2,5 roku nechodili....takze asi tak.

Odplenovani zdar...a hlavne bez nervu! 🙂

klouzavka
29. říj 2009

Ahoj!
Díky za fajn téma!
Davídkovi je dnes 19 měsíců a s nočníkem se to střídá, ano - ne!
Po přečtení tohoto tématu jsem trošku v klidu,ono to snad přijde.
Nechávám ho dost doma běhat bez plíny, jen tak a je to horší,než s malým štěnětem, stále jen uklízím! 🙂 ☹ 😒 .

power700
29. říj 2009

Ahoj maart, krásně jsi to napsala a úplně s tebou souhlasím!
Moje dcera je stará jako tvoje a co myslíš, jsme na tom stejně jako vy. Ale lámat to nebudu. Až bude připravená, přijde to samo. A ať si každý myslí, co chce. 😅

kubaka
29. říj 2009

ahoj power a maart - taky souhlasím - nic jiného mi taky nezbývá - synkovi je 2a 7 měsíců a záchod ani omylem. Absolutní nezájem. Jen doufám, že do školky to zvládneme.

Ta honba za odplenkováváním mi přijde chorobná a hlavně podědělná od našich matek a babiček. První syn to pochopil ze dne na den sám ve 20 měsících a do týdne byl bez plen i v noci. Náš malý je úplný opak ve všem 😅
Ať si každý myslí, co chce 😝

maart
29. říj 2009

😉 ....sem asi naka nemozna "matka odplenovacka", neumim to, nepohlidam to, nedonutim to decko, aby sedlo a vykonalo potrebu.... 😀 ....Kubako, kluci to do skolky rozhodne zvladli, tak to Tvuj prcek zvladne taky. Jeste chci dodat, ze jsou to jinak sikovni kluci, bezproblemovi, chytri...proste normalni deti. Holt meli dyl plinu....no a co 😉 ?

morturi
autor
29. říj 2009

Maart, kubako, power ... díky 🙂 Našemu je skoro 27 měsíců 😲 tak já se na to asi zase na nějakou dobu vykašlu, nechám plíny a nebudu se o nic snažit. Už si to ozkoušel, nočník i záchod s redu´kcí, tak budu doufat, že fakt dozraje a řekne si a potom to bude víceméně bez problému. dík ještě jednou, jste mě uklidnily!

evicka7
29. říj 2009

morturi, sice jsem v Čechách, ael chůvovala jsem u rodiny, kde chlapeček chodil do anglické školky, šel tam ve dvou a půl letech a minimálně půl roku si nosil batůžek s plenkami 😉 pak jsem se ho zeptala jestli by nechtěl čůrat jako velkej a ze dne na den před třetím rokem začal chodit na záchod, čím jsou starší, tím rychleji to pochopí, jeho mladší bratříček se sám od sebe odplenil asi v 18ti měsících, protože to viděl u bráchy, ale zas se muselo počítat s občasnou nehodou, protože byl malej, tak se občas zapomněl u hraní 😀

schwarzovka
29. říj 2009

malej taky není kamarád s nočníkem a je mi to tak nějak zatím jedno, jen mě nebaví poslouchat ty keci ostatních...ale jak se říká jedním uchem sem.... 🙂

sandra81
29. říj 2009

Tak v Holandsku zacinaji tak kolem 2 roku, nekdy i dyl. Rozhodne ne v roce a pul jako jsem to delala s dcerou ja. Je ji 2,5 roku a uz je rok bez plen na den a na noc taky nema plenu. Kdyz ji nebyly ani dva roky a chodila na nocnik a vnoci se nepucuravala, tak z ni vsichni byli v soku....

motylekmn
29. říj 2009

Ziju v USA, holky dostaly nocnicek tak v roce a pul, ale zacinaly jsme opravdu lehce a pomalu, tady v nasi oblasti je bezne zacit kolem 2. narozenin. Trvalo nam to hodne dlouho, vyzkousely jsme spolu spoustu metod 😅 , prave ted od srpna jsme snad konecne bez plinek uspesne s tou mladsi aspon pres den, v srpnu ji bylo 3 roky a 5 mesicu. Nocnicek ji nikdy k srdci neprirostl, az zachod ji upoutal vic. Kdyz konecne chtela, tak to najednou slo a celkem rychle. Nekdo tu psal, ze ve skolkach maji radsi v USA plinky, mozna jak kde, ja treba porad malou ucim, jak si utirat zadecek, samotne ji to nejde. A nase "preschool" vyzaduje naprostou samostatnost. Na zachod chodi od 3 let deti samotne, dvere zavrit a vsechno sami. I utrit. Asi mozna vliv strachu z obvineni, ze deti nekdo sexualne obtezuje? Tak se mi to coby cizince jevi... Preventivni pristup ucitelek, aby je (nebo i skolu) pozdeji nekdo nesoudil. 😒 To, ze se utirat sama mala neumi, je jediny duvod, proc jeste nemuzu zpatky do prace aspon na castecny uvazek. Tak si ten extra rok snazim aspon uzivat. 😉 Na noc plinku nosime, ale spis pro jistotu. Uz jsem se ji chtela zbavit, ale s prichodem zimy (tady uz mrzne pres mesic) se zacala pocuravat v noci casteji. Nevim proc.

timbouctou
30. říj 2009

motylek - možná cítí, že zároveň se zbavením se plínky nastane nějaká změna, oni to prckové nemají rádi.

morturi - hlavně klídek 😀 To naše číslo chodí na nočník a teď i na wc jen proto, že ho to baví. Kdyby nechtěl, tak ho tam ani bohové neudrží. Dokonce si teď i vyklepává pindíka, že to viděl u tatínka 😀 😀
Ale máme kamaráda, tomu byly v červnu dva roky, a na noc musí mít pořád plenu, i když normálně ji už nenosí, protože když se ráno vzbudí, v postýlce si hraje tak dlouho, až se pokadí. A nevolá maminku, nic, Terka na to přijde až když ho vytahuje ven. Ono na to dojde, do puberty se pokakávat nebude. Zkus to zase za dva týdny a uvidíš.

lu24
1. lis 2009

Ženy, tak jste mě právě max. uklidnily, protože moje mamina na mě naléhá s odplenkováním téměř každý den 🙂) Filip ví co po něm chci, když se ho zeptám kam se dělá čůr čůr, přinese nočník, ale prostě ještě nemá potřebu na něj chodit..... Už jsem si začínala myslet, že jsme staršný ostudy, takže díky moc..... budu tvrdší ke starší generaci a nechám našeho sviště zatím v klidu čůrat do pampersek 😉 😀

petronuska
1. lis 2009

Ahojky, ja jsem v Irsku a tady se na nocnik, nebo spis primo na zachod davaji deti tak kolem 2 let a dyl.
Kazdopadne nas malej ma doma nocnik, ale spis jen na hrani. Sedet na nem nechce. Ale ja nenutim, ani to ted uz nezkousim. Je mu prece jen 11M skoro, tak co. Jen jsem se smala, kdyz vsichni irove, co k nam prisli a videli nocnik, oci s hruzou otevrene, ze je prece jeste desne brzy! 😀 😉
Takze to beru v klidu 😎

mirax
2. lis 2009

Ahoj holky, taky řešíme nočník, ale tak nějak vklidu..
Myslím, že kluci jsou vtomhle i trochu pomalejší..Už ví, že dělá e e 😉 , o čůrání nejsem přesvědčená..myslím, žeto prostě ještě vůbec neovládá. Na nočník vysazujeme pravidelně ráno a večer..prostě jen tak apak když vidím, že tlačí 😉
Moc s enedaří, ale sedí ochotně, kouká jestli tam něco je..a má radost, když tam něco výjmečně je 😀

Každé dítě dozraje pro nočník jindy a myslím, že každá máma to bezpečně pozná, kdy dítě na nočník jít umí..tím, myslím, že ovládá svěrače a umí si říct, že ta VĚC 😀 blíží.

janadean
2. lis 2009

ahoj maminku,
ja bydlim v Londyne a s mojim chlapeckem jsem zacala uz ve 3 mesicich, ted uz mu bude 8 mesicu a na nocnik mi chodi pravidelne (akorat si jeste nerekne) ale vzdy kdyz ho tam posadim tak buddto zacne hned tlacit anebo se vycura. Tak doufam ze uz v roce budu mit od plenek klid 😉 . V Londyne vidim i 3 az 4 lete s plenkami ☹, myslim ze kdyz dite zacne rikat par slov tak by se melo urcite uz zacit 🙂

maart
2. lis 2009

...tak jasne, Janadean...Ty jsi sice v cizine, ale Ceska predpokladam, ne? Myslim si, ze tahle diskuse byla spis myslena tak, aby zakladatelka tematu zjisila, jestli se tady (v Cechach) nekdy s nocnikam (zbytecne) nepospicha, nebo proste jenom tak k porovnani, ne? Proste CR vs. cizina. Jinak malej je sikulka 🙂 .

janadean
2. lis 2009

dik Maart, ja jsem s malym zacala driv protoze si myslim ze kdyz se zacne pozdeji tak je to trochu tezsi. Kdyz se tady v Londyne kouknu na zname tak je to u kazde maminky jine. Moje znama (africanka) zacala s malym na nocnik ve 3 letech, ted ma skoro 4roky ale jeste porad ma na sobe plinku, druha znama (taky africanka) ma dvouleteho chlapecka a snazi se ho ucit na nocnik ale rikala ze taky se mu moc nechce, jinac znam dve anglicanky a ty uci sve holcicky uz ted a ty maji a rok a pul.

Kdyz jsem pracovala jako au parka tak jsem toho chlapecka zacala ucit v roce a pul a trvalo nam to nejak 14 dni, proste si tam hral, koukal na TV, a vlastne cely den jen slysel ode me nocnik nocnik nocnik nocnik a kdyz se tam vycural tak jsem ho moc pochvalila (tleskala, zpivala, tancovala) on z toho mel taky radost, a pak uz nejak vedel.

Drzim vsem maminkam palce a hlavne klidecek 😉

timbouctou
3. lis 2009

janadean - no my taky chodili v pohodě, ale oni tak nějak mezi tím rokem - rokem a půl tyhle věci začnou bojkotovat, je to pro ně děsná psina. Ale myslím, že jsme se už dostali za tohle období 😎

peppapig
6. lis 2009

Tady v UK jsou deti bez plenek v prumeru mezi 2 a pul az tretim rokem. Ze zkusenosti okoli mi prijde, ze se na deti nespecha a 4 lete ditko s plinou neni zadna hanba.
My jsme bez dennich plen od druhych narozenin, nocni mame (jeste nepadl ani navrh na odnaucovani). Ruzne publikace zminuji, ze deti jsou pripravene na odplenkovani az po dvou letech. Netreba proces urychlovat, ale je dulezite detatku ukazovat, ze wc existuje, ze plenka neni treba, ukazovat, ze i maminka vykonava potrebu do zachodu atd.