Klub maminek "zaostalých" dětí

karotky
25. led 2008

Zdravím všechny maminky,které mají pomalejší dítka ve vývoji.Jsem jedna z Vás,která má momentálně 9.měsíčního chlapečka,který zatím(i přes to,že se mu snažím max.věnovat a podporovat ho v pohybu 😉 )jen sedí a postaví se na všechny čtyři.Jiné děti v jeho věku už lezou a dokonce i chodí. 😖
Vím,že to není kdovíjaká tragédie,ale občas to člověka zamrzí,když se jiná maminka chlubí,jak má šikovné dítko.
Chtěla bych tu s Vámi probírat "úspěchy"(ikdyž budou sebemenší 😉 )našich dětí,abysme si vzájmně posílily sebevědomí. 😵
Teším se na Vaše příspěvky. 🙂

kokaka
15. dub 2009

keba:
u nás je to se cvičením čím dál obtížnější, teď nám ukazovali cvik s pokrčeným kolínkem pod bříškem, ale já ji tam prostě nedostanu, má sílu až se divím, protože jinak ručky do vysoké opory stále nedá aby se vyhoupla na čtyři, s tím polosedem to tak občas udělám, protože s ní nemůžu ven, jen pokud má spát, jinak tam nechce být a z nošení na rukou už mám bolavé levé rameno, tak to odmítám, vybírám sportovní kočárek
držím pěstičky všem kteří cvičí, ať to jde lépe a jsou brzo výsledky

misule27
15. dub 2009

mat: ono to tak mají ty děti, že dlouho dlouho nic a potom tě překvapí, že začnou dělat všechno najednou 😎

1980mat
16. dub 2009

misule: Taky jsem to slyšela, že děti třeba udělají několik vývojových kroků najednou a pak dlouho nic a pak zase nějaké pokroky. Já na malýho nespěchám. Někdy jsem dokonce ráda, že ho ještě nemusím honit po domě, ale vím, že to jednou přijde a že se nezastavím. Mně zatím stačí, že se mi pomalu ale jistě začíná stavět na 4 a dělá to docela často a občas si i zapéruje v kolínkách a to považuji u nás za velký pokrok. Teď má Ondra kecací období. Celé dny říká pořád dokola "táta, pepa, papa, embe, baba,...."

A jak jste na tom teď Vy s Bereničkou? Četla jsem, že už se krásně přetáčí. Tak to moc gratuluju. 🙂

keba
16. dub 2009

koka:tak to budeš mít svaly jak Herkules jestli malou nosíš na rukách! 😀 já bych asi Neli nosit nemohla,fakt bych jí neunesla...má kolem 10kg.Ale v kočárku se taky pěkně steká,co se dá dělat 😒 když jí dám do polosedu tak zase pořádzvedá hlavua čučí dopředu,tak nevím aby neměla nějak zase namožeený krček!musím se poptat na rehabce..
Tak jsme dnes po pauze začli cvičit,no ráno hrůza,vůbec nám to nešlo místo cvičení jsem jí pořád upravovala do danné polohy!!!když jsem spravila nožky tak mě ujela zase hlavou....takže o ničem 😖 k tomu se mě důkladně vyprázdnila takže jsme museli do sprchy a vytírat kuchyn ☹ no,takže ráno bylo náročný...o už se hrozím poledne a večera!!! 😠 je to boj a přemáhání...
Neli se mě taky nezvedne na ručkách..teda ruky propne ale je tak do oblouku jestli víš co myslím!!že nohy má rovně nazemi,žádný náznak nakolínka... ☹

kokaka
16. dub 2009

malou nosím jen doma, venku je v kočárku, dneska jsem jí dala opěrku do polosedu a ona se pořád snažila sednout, ale bylo vidět, že je to nestabilní poloha, ale jak byla šťastná, pozorovala kolem sebe s takovou chutí, no už aby se zpevnily zádové svaly a mohla pěkně sedět, váží necelých 9 kg ale dá to zabrat i tak,
cvičení je u nás čím dál horší, mám pocit, že ji to nějak stresuje, je potom taková hodně neklidná, někdy sebou cuká, musím se poptat na rehabce zda je možné, že by jí to už nesedělo, holky něco psaly v tématu o Vojtovce, že taky se jim zdá, že jim to cvičení nesvědčí v tomto směru
u nás taky žádný náznak na kolena, břicho od podložky nezvedne, když se ji tak snažím dát já, tak vůbec nechce, zkoušíme i "trakař" za nohy, ale ruce ji neudrží, ach jo

sisstin
16. dub 2009

1980mat: vy máte nějakou indikaci, že je malej trošku pozadu? Jako fyzickou..pže mně nepřijde, že by byl nějak extrémně pozadu...malej si sám sednul v 9m, lízt začal v 10m, stát s drženim na roce..bez držení asi ve 14m..a v 16začal chodit..a je naprosto zdravej a nic mu není....prostě některý děti nejsou v pohybu mega rychlíci 😕

sisstin
16. dub 2009

protože holky...mně občas přijde, že někteří lékaři to přehání a bezdůvodně posílají děcka na rehabilitace..když jim nic není...prostě jen kvůli tomu, že nejsou dle tabulek..divný 😒 pokud máte nějakou vadu zjištěnou..tak to je jasný..ale jen tak..nechápu 😒

sisstin
16. dub 2009

ču trošku dozadu..a nestačim zírat..posílat děcka na neuro jen proto, že v 9m nelezou 😲

aja9
16. dub 2009

Ahojky moje malá se zatím plazí jako voják,sem tam se jí podaří na čtyři ale tak na 15 sekund a začíná si sedat. Já na malou vůbec nespěchám ono je fakt,že každé dítko je jiné. Někdo lítá v roce a někdo začne později. Moje doktorka,říkala že jsme zdraví a že na to prostě příjde sama. Hlavní je že se doplazí tam kam má. Sice podle tabulek by už měla pérovat na čtyřech, ale prostě jí k tomu nedonutím. Nechám to osudu,kdy na to příjde. Je fakt,že to některé maminky znepokojuje,když vidí že jiné dítko třebas už začíná chodit za ručičky,ale prostě jak říkám každé je jiné.
Hlavní je že jí máme zdravou a to myslím je to nejdůležitější. 🙂 🙂

sisstin
16. dub 2009

aja: byli jsme na tom stejně jako vy 😉 v8m se plazil 😉 jako cvičit určitě nutné je, když je problém..a co jsem tak četla v jiných diskuzích..tak zejména v Praze se vojtí jak na běžícím pásu jen kvůli tomu, že není dítě tabulkové 😔 dokonce jednu holčičku tam učili lézt..a když lezla, tak se jim zas zdálo, že moc pomalu 😝 mám pocit, jestli za ty rehabky nejsou nějaké bodíky 😝

aja9
16. dub 2009

Tak to už je moc,učit lézt dítě jen kvůli tomu,že není podle tabulek 😒 . Taky bych šla s malou cvičit jen v případě,kdyby byla nějak na tom špatně. Ale je zdravá,nic ji nechybí. A že ještě neleze tak to jsem někdy ráda,nemusím jí náhánět. No i když jak se plazí tak to jsou někdy mety. Prostě příjde na to sama. 😉

sisstin
16. dub 2009

aja: já netvrdim, že mě to neznervoznovalo, když už všichni seděli, lezli, stáli, chodil... 😝 ale taky se to naučil 😉 blbý je, když se třeba plazí špatnou technikou atd, to by se možná řešit mělo..ale ten čas? 😕 jako, že kdo nesedí do 9m, tak je opožděnej...já ho prostě do ničeho nenutila, nikdy ho neposazovala, netahala za ruce atd, všechno se naučil dělat sám dle svýho tempa 😎

aja9
16. dub 2009

Asi tak nějak. A opravdu nechápu jak někteří doktoři dokážou maminy zdeptat. Od známe má 9 a půl měsíců a posílá je na vyšetření hlavy zda tam něco nemají když ještě neleze,což teda to i na mě je moc. A přitom ten malý je zdravý. Každé dítko si jede podle sebe a je fakt,že nekteré dokonce lezení přeskočí a začnou se hned stavět. Já sice malou posazuji,ale protože si v kočárku už umí sednout. A kdyby měla ležet tak s ní nevydržím řvala by jak tur,prostě potřebuje vidět

misule27
16. dub 2009

sisstin, aja: ono je taky někdy nutné cvičit kvůli tomu, aby děti později neměly chybné držení těla, skoliozu atd 😒 nás tím teda rehabka dost straší ☹ problém je, že je všude jenom vojta a nic jiného 😠 já jsem už s malou cvičit přestala, protože to dost špatně snášela a snažím se s ní cvičit jinak - posilovat svaly na míči atd. a taky souhlasím s tím, že děti mají každé svoje tempo 😉

jita127
16. dub 2009

ahojky holky,s tím cvičením je to boj ☹ My jsme skončily na rhb v 5m, protože Ela se neotáčela na bok a vůbec se nepřitahovala do sedu. Přitahování se napravilo během pár dní cvičení, ale na to otáčení jsme cvičily skoro 2 měsíce 😢 Měla jsem z toho docela nervy, dokonce u nás zazvonila souseka, cože s tou malou proboha děláme, že tak pláče. Ještě dlouho jsem jí vysvětlovala, že ji to nebolí. No,a teď jsme na tom tak, že jsem cca měsíc pozadu oproti tabulkám 😠 . Na rhb jsou sice spokojení, ale stejně musíme cvičit pořád 3x denně. Už to přestávám chápat. Cvičení když je něco špatně chápu, ale trápit nás vojtovkou když je vlastně už docela v poho nechápu. Po pravdě to teď dost flákám, malá se snaží na kolínka i sama a na rhb jsou spokojení jaké děláme pokroky. Jen to, že necvičíme jsem jí raději neřekla.

misule27
16. dub 2009

mat: tak já nevím, malá snad pérovat nebude nikdy 😀 teď momentálně je úplně nadšená z "plazení" nebo spíše z přitahování a naučila se hrozně rychle točit dokola.. takže teď je spokojená.. překulí se když potřebuje, doplazí se kam potřebuje (k naší sbírce DVD a časopisů) 😀 a ukecaná je teda taky dost 😀

sisstin
16. dub 2009

misule: já souhlasim s cvičením, když je nutné..ale fak mi přijde zcestné posílat tam děti jen kvůli tomu, že něco nedělaj dle tabulek 😒

aja9
16. dub 2009

misule27: já neříkám,že to cvičení není nutné. Jen si myslím,že posílat zdravé dítko na rehabilitaci mi příjde dost divné. 😒
Ano když je problém tak to cvičení určitě hodně pomůže 😉

misule27
16. dub 2009

sisstin, aja: no já Vojtovku taky rozhodně neobhajuju, myslím, že existují i další možnosti cvičení - bohužel většina rhb. je neuznává 🙄
většina dětí, které nejsou "dle tabulek" nemají posílené svaly a tudíž nemůžou vykonávat ten určitý pohyb, který potřebují například k plazení - takže cvičit by se mělo. Ono to dítě ten pohyb začne dělat.. bohužel většinou špatným způsobem, protože jinak nemůže - tělo mu to nedovolí - proto myslím, že cvičit na podporu těchto pohybů, svalů určitě ano, ale ne vojtu 😉

aja9
16. dub 2009

misule:já teda nevím,ale chceš říct že pokud malá ještě neleze že bych s ní měla cvičit? No nevím já jsem zastáncem,že každé dítko si jede podle sebe. A jak jsem už psala doktorka říkala,že jsme zdraví a moc šikovní. 🙂

sisstin
16. dub 2009

misule: tak u nás žádnej problém není s ničim 😕 taky by mi přišlo divné jít s nim v 9m cvičit jen proto, že neleze 😕 když není žádnej fyzickej problém 😕

sisstin
16. dub 2009

misule: právě doktor by měl poznat, zda je to jen lenost nebo problém..a mám pocit, že se tam posílají právě i zdravé děti, které jsou prostě jen pomalejší...to nepochopim 😉

sisstin
16. dub 2009

misule: a ty tabulky jsou nějaký divný...i lezení v roce a chození na 2rokách je furt v normě 😉

sisstin
16. dub 2009

misule: třeba malej by chodit uměl dřív, ale prostě je opatrnej, bál se, že spadne..tak se ujištoval lezením..a až si byl fakt jistej, tak začal chodit..přece ho kvůli tomu nebudu tahat po nějakejch cvičeních, že nechodil na 13m 😉

misule27
16. dub 2009

sisstin, aja: holky já nemám žádný lékařský ani rehab. vzdělání - každé dítě je jiný.. a podle mě, každá máma intuitivně vytuší, jestli je všechno OK a dítě si dává pouze na čas.
Berenika třeba na začáku 8m, jenom ležela na zádech a zvedala hlavu a to bylo všechno - na břiše se jí nelíbilo, naučila se otáčet zpátky na záda a zase jenom ležela a zvedala hlavu 😖 tak to mi přišlo, jako že to moc v pořádku není.. na jakoukoli motivaci dokázala jenom zvednout hlavu, žádný náznak přetočení na bok, na břicho.. prostě nic.
Jestli vidíte, že ty vaše děti ty pohyby dokážou udělat, jenom se jim prostě "nechce", tak žádné cvičení nepotřebujete.. já viděla, že by ten pohyb udělat chtěla, ale nemohla - neměla prostě ty svaly :(

doktoři posílají na rhb. jen tak pro jistotu 😔 Problém je, že je všude jenom vojta a nic jiného - pro zdravé dítě, které potřebuje jenom nakopnout dle mého naprosto nevhodná forma cvičení - a ani prof.Vojta to nevymyslel pro zdravé děti 😠

sisstin
16. dub 2009

misule: tak kdyby mi dítě v 8m nedělalo to, cos psala..tak to už bych taky řešila.. 😉 to jo...my pásli na 4m, přetáčel se v 6m, lezl v 8, seděl v 9, lezl v 10m, stál na roce...bez držení na 14m, samostatná chůze na 16m... 😉 ale už jsem fakt viděla to, že posílali na rehabku 9m děti, které nelezly..ale jinak držely tělo a hýbaly se normálně 😉 prostě jak kdyby bylo tabulka, v 6m musí sedět, v 8lízt atd...a nejede přes to vlak 😉

sisstin
16. dub 2009

plazil se v 8m tam mělo být 😉 ..třeba pokud holčička aja9neleze, tak na tom nic nevidim..pokud jinak drží tělo normálně a není to nějakej ležáček na zádech 😉

misule27
16. dub 2009

sisstin: to jo, malý je šikula.. taky bych to neřešila, kdybych věděla, že se hýbat umí a jenom se jí "nechce".. malá se už plazit začala, přetáčí se.. to všechno začala dělat, když jsem přestali cvičit vojtu a začali jenom posilovat svalíky.. takže myslím, že už je to všechno na dobré cestě.. 😔

sisstin
16. dub 2009

misule: já tohle moc nastudované nemám...ale Vojta je prý učinný i u dospělých 😕 vlastně mozek nespolupracuje s tělem a nevysílá potřebné signály..a je třeba to tělo donutit pracovat 😕 ...já spíš Vojtu hodnotim kladně..ale opravdu u dětí, které ho potřebují a asi to není úplně pro každého..ještě je ta Bobathova metoda..ta by měla být formou hry a ne násilného nucení do určitých pozic 😕

misule27
16. dub 2009

sisstin: na tom se myslím shodnem.. Vojta podle mě opravdu pomáhá - tam kde je třeba, jenom je problém že na někoho může působit taky negativně (náš případ - takže jsem řešila otázku: cvičit vojtu i za cenu toho že malá odmítá jídlo a hubne? i když je naprosto zdravá? - nicméně obě moje rhb. se shodly, že cvičit mám 😖
ale sehnat něco jiného (Bobath) není jednoduché.. proto cvičím aspoň podle knížky (kde jsou zařazené i cviky s Bobatha)..