Knedlo, zelo, vepřo. Jaký knedlík vaříte?

roofie
10. pro 2010

Ahojte,
nedávno jsme s manželem opět debatovali... Já pocházím z Čech, kde vaříme knedlo zelo vepřo s bramborovým knedlíkem, vařila to tak ale i moje moravská babička... Ovšem manželova matka vaří knedlo zelo vepřo s houskovým! Já tvrdím, že prostě k vepřu zelu patří bramborový, manželova rodina, že jedině houskový, že na Moravě se vaří jedině houskový...
Jaký knedlík vaříte k tomuto jídlu vy a odkud jste? (stačí okres) Děkuji za vaše odpovědi.
Omlouvám se, pokud jsem otázku zařadila do špatného fóra

crca
11. pro 2010

Východní Čechy-jak už tady zaznělo-ke knedlo zelu jedině houskový,ale k uzenému a špenátu bramborový 😉

pajapoj
11. pro 2010

Třebíč hlásí knedlo zelo bramborový 😀 houskový pouze vyjímečně, ale taky se dá. Ke špenátu u nás brambory nebo palačinka 😀. K omáčkám houskový pokud se nehodí rýže.

zany
11. pro 2010

Příbram (Střední Čechy) - my zásadně bramborový 😀
Houskový k omáčkám 😉 😉

sayast
11. pro 2010

Strakonice-Jizni Cechy. ke spenatu, zeli bramborovy, k omackam houskovy 🙂

peroli
11. pro 2010

Brno - jedině houskový 😉 a nejlíp domácí 😵 dám (z dovolením 😉 ) rovnou i můj recept:

50 dkg polohrubé mouky
1/4 l vlažného mléka
1 sypké kvasnice (nebo 1 kostka)
1 vejce
2 rohlíky na kostky nakrájet
2 lžičky cukru krystal
špetka soli

Do misky dáme mouku, špetku soli a zamícháme, do prostředka uděláme důlek a do důlku dáme cukr, kvasnice, zalejem vlažným mlékem, pomocí vidličky si zboku nahrneme trošku mouky a uděláme těstíčko a necháme nakynout. Potom přidáme vejce, rohlíky na kostičky a zpracujem v těsto, necháme kynout asi 1/2 hodiny, propracujem a znova necháme cca 1/2 hodiny kynout. Potom vyválíme 2 stejně velké knedle. Vaříme v osolené vodě +-7 minut z jedné strany a +-7 minut z druhé strany.

Je výbornej a vždycky se stopro povede 😉

aleachim
11. pro 2010

My jsme středočeči - Kutná Hora a děláme houskový knedlík. Tchýně ze Dvora Králové, tedy východočeši dělají také houskový 😉.

el267
11. pro 2010

Č.Budějovice

U nás jedině bramborový 😉 Houskový by mi neprošel 😉 Houskový jen k omáčkám 😉
Asi fakt záleží na tom, na co je každý z rodiny zvyklej.

marecek4
11. pro 2010

teď bydlím ve zlínském kraji,i jsem tady hodně pobývala coby dítko,s BM jsem procestovala půl republiky(Jeseníky,Jižní Čechy,Olomoucko) s našima taky(Ostrava,Brno,Tišnov) a na knedlíky teda vyhranění nejsme a vaříme podle chuti,takže máme vepřo i s houskovým,i s bramborovým,nebo dokonce s bramborama,spíš by mě zajímalo jaký vaříte zelí-někdo jen tak podusí,někdo jen kysaný a někdo zahušťuje-to je spíš podle kraje,než knedlíky

kajovaevicka
11. pro 2010

No já teda nevím, ale u nás prostě kdo co rád. Přítel má období, kdy jedině bramborový a jindy naopak. Ke knedlo-zelo-vepřo a špenátu si dávám bramborové, k omáčkám houskový. Přítel má právě houskové období. A jsme z okresu Ústí nad Orlicí. Takže jak bylo zmiňováno- prostě jak kdo, řekla bych, že s polohou v ČR to nemá moc co dělat.

beata.n
12. pro 2010

já teda nevím,já jsem jihočeška a my to děláme tak,že dáváme oba 😀 i mi to tak víc chutná 😎

mispuli
12. pro 2010

Jižní Čechy k zelí,špenátu bramborovej,k omáčkám houskovej, když oba oba tak ještě uzený,oba druhy zelí a je to tzv.Táborská bašta 😉 😉

katy007
12. pro 2010

Ostrava jednoznačně houskový
ale ke špenátu, červenému zelí dělám bramborový a k zelí s kachnou nebo krocanem pak chlupaté.

kristi
12. pro 2010

já to nevařím, ale když to dělá tchýně - Pardubice - tak houskovej

andykov
12. pro 2010

U nás se to dělá z obojího :o

forji
12. pro 2010

Jižní morava - houskový knedlík, bramborový tak ke špenátu, ale i to máme radši vařené brambory. Můj přítel jedl k zelí jedině chleba, knedlu jen k omáčkám.

weri
12. pro 2010

Já to teda nevařím, ale jedla jsem to s oběma a popravdě mě ani nenapadlo, že se tohle nějak řeší podle bydliště 😀. Já vždycky myslela, že se jedná o chuť jednotlivce 😉... Jo a jsem z Prahy, ale máma je z Moravy.

romcovaklarka
13. pro 2010

Praha - děláme jen houskový, ale asi jen kvůli zvyku. Myslím, že bramborový k tomu musí být taky dobrý. Ale nikdy jsem to teda neviděla. Bramborový děláme ke špenátu. Ke kachně se zelím děláme oboje.

nikka.vo
13. pro 2010

Tady třeba vůbec nepíší o tom, že se k tomu dělá houskový, což mě překvapuje http://www.czechspecials.cz/specialita/veprova-... podle nich buď bramborový, nebo chlupatý knedlík 😕

xvitk101
13. pro 2010

Moje mamka je z Brna a děláme k tomu houskový domácí. Babička z tátovy strany ze Středních Čech dělá výborné bramborové. Na houskový musím mít vyloženě chuť a jestli ho mám 2x za rok, tak to bude hodně 😵 Někdy doma maminka přidá oba druhy, já mám rači, když už kledl, tak bramobrovej 😎

luci_enka
13. pro 2010

Ostravsko: bramborovy.. zrovna jsme o vikendu meli 🙂 jinak k omackam houskovy... 😎

heliik
13. pro 2010

Ahojky, tak já jsem z Příbramska, a vždycky, jsme Vepřo, zelo dělaly s Houskovým knedlíkem.. 😉 S bramborovým děláme uzené se špenátem, nebo zelím 😉 .

hojda
13. pro 2010

Jižní Čechy - většinou bramborový, ale jedla jsem i s houskovým, ale přijde mi to dost suché☹, ten bramboruvý lépe klouže do krku🙂

jakoubka
13. pro 2010

Taky houskovej....ale ,každý podle gusta 🙂 i s bramborovým to není špatný 😉 i s bramborem vařeným to jíme 😉

jabber
13. pro 2010

Praha - děláme oba, ale bramborový je lepší 🙂

bielanevesta
13. pro 2010

ja mám radšej bramborový, manža kynutý, ale doma nerobím žiadny, keď tak kúpime alebo ideme na obed k tchánovcom 😀

evlyn
14. pro 2010

Moravská Třebová - sice ještě Pardubický kraj, ale taky jedině houskový...

pepibubu
14. pro 2010

Praha, Liberec - houskový

brusinka.pusinka
14. pro 2010

Ostrava Havířov- chlupaté knedlíky a houskový vždy dva. k zelí vždy dva druhy . K omáčkám většinou Karlovarský, ale ke špenátu Noky 😉

coxa
14. pro 2010

Ahoj, severní Čechy - Jablonec, já dělám bramborový, mamka občas i houskový, aby byla zněna, ale to já nerada, připadá mi to pak suché, houskový patří podle mě k omáčkám. 😉

mkr
14. pro 2010

jedině bramborový, nebo i chlupatý, ale nikdy né houskový a ještě ten hnusný kupovaný 😖