Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

clara86
1. čer 2009

Ja by som tiez rada dala predtym ako tu macku kupime dala pletivo na balkon, komplet az po vrch. Byvame na 5-tom poschodi. Neviem ale ako na to 😅 Manzel sa bude muset cinit 😀

sshiva
1. čer 2009

ahojky, tak pridávam svoju skúsenosť 🙂
Mali sme v byte aj mačičku (od malinka, z útulku), a hoci bola sterilizovaná, často "nariekala" pri dverách...bola skor plachej povahy, nerada sa maznala a občas vedela robiť pekné naschvály (miesto na wc chodila na koberec,škrábala nábytok a pod.)
Teraz máme kocúra, hneď od malinka kastrovaného, a nebol s ním nijaký problém, má skvelú povahu, keď sa chce vyblázniť tak ide provokovať za manželom a spolu sa naháňajú alebo hrajú schovávačku 😀 a keď sa potrebuje upokojiť tak za nami príde a pýta sa na ruky na "maznanie"... Keďže už máme aj záhradu, tak trávi veľa času vonku, ale pokiaľ sme ho mali v byte, stačilo mu dať dostatok príležitostí na vybitie energie, aby nebol agresívny 🙂
clara: nám spomínaný kocúrik ako malý vypadol z 5. poschodia z okna (ostala mu našťastie "len" citlivá kostrč), a mačička sa rada promenádovala po balkónovom zábradlí, alebo chodila po parapete navštevovať iné balkóny, aj u susedov...takže asi by som sa zariadila podľa podmienok a možných rizík 😉

lenki33
1. čer 2009

tiez poznam viacero maciek co vypadli, jednu z 5teho poschodia, vsetky to prezili, ale ja by som to teda neriskovala 😝

popelka.miri
autor
1. čer 2009

Tak holky, teď jsem našla inzerát, kde nabízí koťata zdarma britské modré kočky, ale kočka je venku, tak je mi trochu divné, že tohle plemeno dávají zdarma a je venku 😒 ..Určitě bude s něčím lízlá, ne? Myslíte, že je to dobrá volba k dětem do bytu? Je k odběru do 14 dnů, takže ještě malé 🙂

len
1. čer 2009

Popelko, já znám několik britek, co se volně trajdají venku 😉 Přišlo mi to k dětem jako ideální plemeno, ale zatím máme jen britku a děti ne... Ale fakt je, že pokud někdo dává britský koťata zadarmo od venku žijící kočky, tak bych si tak na 95 % tipla, že máma britka opravdu bude, ale otec asi ten nejvíc voprsklej vesnickej kocour 😀 Takže vlastně od každýho plemene troška - není to ideál? 😀 holt nevíš, co přesně nakonec z nich vyroste, ale to u koček "obyč venkovních" nevíš nikdy, obvykle to máš jako s voříškama - nic nezaručený, ale jsou to osobnosti, hodně odolný, hned tak nějaká choroba je neskolí a umí být pěkně přátelští i divocí...

Jo, byla jsem u veterináře (očkování) a ptala jsem se na tu toxoplazmózu, tak jsem byla vyvedena z omylu, že prý téměř KAŽDÁ kočka, včetně těch bytových toxu má, akorát kotě ji vylučuje cca tři týdny někdy do věku jednoho roku, akorát nikdo netuší, kdy přesně to bude 😉 Takže rada - ideálně snažení o děti (v našem případě IVF) tak o půl roku odložit a jakmile zjistím, že jsem těhu, tak veškerou péči o misky a záchůdek přebírá manžel. Ale společné spaní v posteli nezakázáno 😉 To teda spíš rada pro snažilky...

lenki33
1. čer 2009

len to som prekvapena 😕
mne veterinar povedal ze toxo u bytovych maciek prakticky neexistuje
okrem toho nakazit sa mozes, len ked je macka akutne chora, co by si vraj videla, a dalsia vec je ze sa da nakazit len fekalno -oralnou cestou, zachod u nas odjakziva cisti manzel, pre istotu
takze sanca ze by si sa nakazila od maciatka cistokrvnej macky je asi minimalna, resp nulova
ale chapem ze nechces nic riskovat 😉
najviac ohrozenou skupinou na toxo su deti, ktore sa hraju na pieskoviskach a dalsia moznost nakazy je zo zle umyteho ovocia a zeleniny
toxo u maciek sa da vysetrit, ale treba na to vraj vela krvi odobrat

popelka.miri
autor
1. čer 2009

Len, já jsem kdysi viděla jednoho britského kocoura, a tak mě okouzlil, žče jsem si řekla, že bych ho jednou moooc chtěla! Super línej, drbací, mazlivka chlap 😀 , lepší než opravdickej...já toho opravdovýho chlapa totiž nemám a takovýhle kocour by mi úplně stačil 😀 ..Miluju, jak předou a otírají se ti o nohu 😵 ..ten zvuk je pro mě hudba 😵 ..Když to nebude lízlý s nějakým opravdu divokým kočičákem, tak to snad půjde ne? Ale asi bude chtít odčervit, může se už v 6 týdnech? Teď ještě, aby děti nebyly alergický...na pyly a roztoče teda jsou, ale to je snad fakt všude, koberce, záclony, peřiny a já často uklízím a vytírám, tak by to snad mělo být v pohodě ne? 😒

len
1. čer 2009

Lenki, mně právě říkala, že si to kočky předávají po generace od maminky, ale že reálně se mohu nakazit akorát v těch třech týdnech, kdy je kotě infekční. Ale myslím, že když budu dodržovat nějaké základní hygienické návyky, tak to bude v pohodě, vždyť já už si s tím vědomím kotě pořizovala 😉 A IVF kvůli tomu odkládat nebudu, už je to rozjetý. Je to docela legrace, protože mi v prosincových náběrech našli nějaké toxoprotilátky, takže se mě teď ptali - máte kočku? A já říkám - ano, mám ji už týden 😀 Ale jak doktoři tak veterinářka mají rozum, jednak vědí, že to člověk 10x pravděpodobněji chytne jinak než od kočky a druhak asi všichni vědí, že kočka je kámoš a u kámoše spíš hledáte cestu, jak riziko minimalizovat, nežli byste ho vykopli z domu, protože by mohl být v teoretické rovině nebezpečný 😉

Popelko, s tí odčervením určitě poradí vet, já teď zase vyfásla pastu, malá koťata se prý mají odčervovat každých pár týdnů. Jinak s chlupama u nás - já mám vlasy do pasu, takže spíš než že já bych byla ohrožená kočičíma chlupama, tak kotě je ohrožený mýma vlasama (tuhle jeden snědlo a bobky pak za sebou tahalo jak navlečený na niti 🤐 ) 😉

sicinka
1. čer 2009

Ahoj Popel,
radši počkej na tu alergii u kočky je nejčastější alergen slina a jak se kočka olizuje tak si je rozetře po celém těle. Alergie na srst je podstatně vzácnější. Takže pokud je alergi na kočku tak se ji nezbavíš ani super čistotou a dokonce ani bezsrstou kočkou. Bohužel to byl jeden z nejčastějších důvodů proč se kočičky vracejí - ona ta alergie umí být opravdu silná. Britské to kotě z venku asi nebude - ale pokud toužíš po modré srsti je to jedno. Opravdová britka má velmi hustou srst co jakoby stojí a modrá bývá zbarvena skoro až do stříbrna. Já tím že jsem roky jezdila po výstavách tak na ty přešlechtěné exteriové kočky moc nejsem 🙂 nejradsi mám kočičí voříšky. :-¨)

popelka.miri
autor
1. čer 2009

Sicinka, já ani tak neprahnu po té barvě, ale celkově se mi líbí stavbou těla, mohutná číča a taky ta povaha 😅 ..No doufám, že alergici nebudou...zatím se teda s kočkou mazlili a nic extra se neprojevilo, ale možná se projeví až po delším styku s tou kočkou 😒

sicinka
1. čer 2009

Tak uvidíš po testech já nikdy na nic alergická nebyla, tak nevím jak rychle se to projeví, ale když k nám někdo alergický příjde, většinou nateče docela rychle. Jinak se mi líbí jak k tomu přistupuješ zodpovědně, spousta lidí to neřeší a zbytečně tím ublíží jak tomu zvířeti tak i dětem které si k němu vytvoří vztah. Škoda že nejsi z Prahy zkusila bych se ti po něčem podívat. S tou povahou fakt se na to spolehnout nedá - je spousta výjimek potvrzujících pravidlo 🙂

len
1. čer 2009

Já asi tak 5 dní po pořízení kočky začala v posteli hrozně kýchat, tak jsem si říkala - sakra, alergie 🤐 Pak mi došlo, že zhruba v tý době začala být kočka natolik voprsklá, že ocáskem vymetla uzoučkou štěrbinu za čelem postele, kam se ani vysavač nedostane, no a vymetla odtamtud prach a pavučiny a začala mi s tím mávat nad hlavou - abych pak nekýchala, že? 😀 Teď mohu zodpovědně říct, že už máme ve všech koutech a skulinách čisťoučko a ani zrnko prachu - kotě se o to postaralo 😀

benjik
1. čer 2009

len: a nechceš mi číču na chvíli půjčit? taky bych potřebovala udělat takový úklid,ty naše na to kašlou 😀

sshiva
1. čer 2009

len: ja si moc dobre spomínam ako sme nechápali kam všade sa dokáže také mačiatko naládovať 😀 Ten náš v pohode zmákol škáročku vedľa sporáka , aj za cenu že von musel vycúvať spiatočou 😀
Ohľadne toxoplazmózy: bola to prvá vec na čo som sa pýtala ako svojho Dr tak aj veterinára a šanca že žena sa nakazí od mačky je minimálna, riziko može predstavovať mačiatko do veku cca 1 roka, kedy není dostatočne imunné, staršie mačky toxo neprenášajú. Nakaziť sa dá kľudne niekde vonku pri práci na záhradke, ihrisku, alebo zo zle upraveného masa...
A keď som otehotnela hneď som poprosila Dr aby mi skontroloval krv, pre istotu 😉

popelka.miri
autor
1. čer 2009

Teď mi psala jedna paní na mail z inzerátu, že by mi nabídla modrou 3letou vykastrovanou, mazlivou, čistotnou kočičku(darovala), tak mě zajímá, jestli bych to měla vzít 😒 Výhoda je pro mě, že už je kastrovaná a naučená na záchod, ale zdá se mi divné, že se jí zbavuje, když jí takhle popisuje...Mám možnost jí vidět a omrknout jí, tak mi dejte tipy, jak mám poznat, jestli bude do naší rodinky vhodná 😅 ..Jestli existují nějaké znaky, podle čeho se pozná, jak snáší děti a trochu ta povaha 😕

sicinka
1. čer 2009

Ahoj, treba to můlže být chovatelka a kočka z nějakého důvodu není dál vhodná na chov - např. má těžké porody, udělá si zálomek, ... a pak ji vykastrují a někomu darují. Já jsem vždycky kočku i výstavní měla jako člena rodiny, ale několikrát jsem se s tím potkala. Pak taky důvod může být stěhování někam do ciziny, nebo i těhotenství, každý to řeší jinak. Předpokládám že ti to paní vysvětlí. Dobrou známkou je i to že te bude prověřovat jak se budeš o kočku starat a tak - že ji nedá každému 🙂 No a asi nejlepší na poznání povahy vezmi nejstarší dítko sebou, to že je kočka mazlivá poznáš hned 🙂 pokud se nebude bát dětí je to dobrá zpráva, ale nezapomínej že jste pro kočku cizí není to pejsek. My měli kolikrát doma nádherná koťata, ale zájemci se ptali jestli by jsme jim nedali našeho medvídka (vypadá jako exotická kočka) hlavně proto jak se mazlila a tulila. U dospělé kočky je výhoda, že to fakt poznáš hned.

len
1. čer 2009

Benjik, že bych ji pronajímala, jako někteří za úplatu půjčují takové ty drahé vysavače? 😀

Sshiva, já už jsem teď odborník na toxu, poté, co mi kvůli ní málem šoupali IVF (našli před půlrokem nějaký protilátky, tak se v tom furt hrabou, moc se to nehejbe) a netvářili se zrovna nadšeně, že mám kotě, ale nikoho ani nenapadlo mi ji rozmlouvat. Stejně bych ji nedala, za těch 10 dní už si nás oba omotala kolem prstu 😀

sshiva
1. čer 2009

len: celkom si viem predstaviť ako sa za tých pár dní "votrela do rodiny" 😀malá zlatá...
Ja som mala tiež malú dušičku, keď som bola asi v 3. mesiaci tak mi moj šéf oznámil že prekonal toxoplazmózu, zrovna v období kedy som otehotnela, prišli mu na to až neskor a keďže sme boli v denno-dennom kontakte, hrozilo že by som ju mohla mať aj ja,to boli teda nervy 😝

len
1. čer 2009

No, už jsem slyšela o nákaze strašně moc způsobama (a kočky vážně hrají dost podřadnou roli), ale ze člověka na člověka při běžném kontaktu snad ne... Ale strach chápu, taky jsem byla těhule...
Jinak právě přišel manžel a s ledovým klidem povídá - asi mám na zádech kočku, mohla bys ji, prosím, odstranit? 😀

benjik
2. čer 2009

len: no vidíš nový způsob podnikaní.pronajmu kočku značka: dokonalý úklid celého bytu 😀 jen až z tebe bude milionářka,nezapomen ,že jsem ti to poradila já 😀

len
2. čer 2009

Chceš provize, jo? 😀 Asi to neklapne, včera jsem totiž měla chuť najmout si úklidovou firmu po naší kočce 😝
Kdo si chce počíst:
www.plivnik.blogspot.com

Jinak mám dotaz pro majitele čistě bytových kočiček - necháváte je očkovat proti vzteklině? Opravdu bude pořád bytová, na výstavy jezdit nebudeme, do ciziny s ní cestovat taky ne, přesto mi to veterinářka doporučila - má to cenu? Četla jsem, že v ČR se vzteklina objevila naposledy před 20 lety, a to ještě u netopýrů...

popelka.miri
autor
2. čer 2009

Holky, mluvila jsem s alergologem a testy na kočku jsou negativní, ale mají alergii na pyly a nějaké bacily a roztoče...tak teď fakt nevím, jestli tu číču mám pořídit nebo ne...Faktem je, že jsem tak před 2 lety měla doma zvěřinec 😀 (králíky, ptáky, činčily a jiné) a nějak jsem nepozorovala, že by jim to škodilo, tak už teda nevím a kočku jsme měli taky 😒 ..Prý se to může projevit až po nějaké době a berou Aerius na alergii. Nemáte nějaká zkuššenost? Když nemají alergii přímo na kočku, ale na roztoče jo, tak co teda? ☹

lenki33
2. čer 2009

len odkedy nam umrel kocurik ,prave po ockovani na besnotu, tak uz neockujeme a poznam viac ludi, s bytovymi mackami co to tak robia

popelka, podla mna to s tou alergiou moc riesis, ja mam alergiu na pel a prach, na roztoce mi testy nerobili kedze som bola na nich uz pomerne davno,mozno mam aj na ne, ale pokial nemaju priznaky, tak by som to neriesila, a alergolog mal pravdu moze sa to prejavit aj po nejakej dobe, napr aj ked budu mat tvoje deti 50tku 😅
nechcem to zlahcovat, ale aj tak sa vsetkym moznym alergiam nevyhnes, aj keby zili v sterilnom prostredi
skor naopak 😒

marcet
2. čer 2009

Ahoj,

taky jsme si pořídili kocourka,musel by jinak do útulku,takže jsme se ho ujali.Očkování už u něj proběhlo,jenom zatím proti vzteklině neni naočkovanej,jelikož ho zatím máme v bytě,ale jelikož stavíme barák,tak než se budeme stěhovat,tak ho necháme naočkovat,tam přece jenom bude chodit i ven.Vykastrovat ho taky necháme,ale zatím je všechno v pohodě,navíc veterinářka říkala,že neni kam spěchat,že pokud vydrží,tak se může až v roce...
Jinak je pravda,že když chce aby jsme ho hladilli,tak musí mít jednak náladu a musí přijít sám,rozhodně neni ten typ mazlícího kocoura..ale je to naše zlatíčko...samozřejmě pár škrábanců máme,ale co zatím je to kotě🙂

popelka.miri
autor
2. čer 2009

Lenki, tak se tem ex byl u toho dr. ptát osobně dneska a on mu řekl, že prý mají alergii jen na pyly a bacily (o roztočích nic neříkal 😒 ), nějak to už nechápu 🙄 a prý kočku ne, ale že jako alergici prý můžou časem dostat horší a taky nemusí...Tak jsem se rozhodla, že to zkusím, když jsem měla ty zvířata a nic nebylo tehdy, tak teď snad taky ne..a lino mám, ne koberec, takže i se lépe uklízí chlupy at. Myslím, že to tady mám docela přizpůsoboné na snadný úklid 😉 ...Spíš jsem se bála o malou, ta má asi astma, ale kupodivu alergii ne a dr. řekl, že jí by vadit neměla, tak už nevím a jdu do toho 🙂 Hlavně mi šlo o to, abych to číču pak nemusela dávat jinam, když si na sebe zvykneme...Ale můj ex a jeho komplet celá rodina jsou alergici-astmatici a mají plný barák psů, koček a koberců a různých blbostí lapačů prachu a zatím neumřeli 😀 A tchyně úklidu rozhodně moc nedá, mají chlupy všude 🙄

sicinka
2. čer 2009

Len já bych vzteklinu neočkovala. Já tedy flákám i ostatní - není v kontaktu s kočkama a nějak nemá co chytit. Naposledy jsem mu doma ďobla injekci asi předrokem a půl 🙂 Jediné kde po tobě budou chtit očkování na vzteklinu je chirurgie pokud by tě náhodou adélka pokousala a to asi nehrozí. Mě se stalo, že mě na výstavě cizí kočka prohryzla ruku skrz naskrz a jelikož my to do druhého dne příšerně nateklo, tak po mě ten očkovák chtěli jinak by mě zavřeli na bulovku. No podle jsem vzala očkovák jedné z našich koček a řekla že mě pokousala ta. Ale takovej podvod to není na výstavu musí mít všechny kočky očkovanou vzteklinu, při přejímce to kontroluje veterinář. Mimo jiné moje docela slibná kariéra budoucího posuzovatele koček skončila u toho že jsem byla pokousána celkem třikrát a vyvinula se mi alergie na kočičí kousnutí (jed na zubech) otýkám i přes dezinfekci tak do půl hodiny.

benjik
2. čer 2009

len:četla jsem ten příběh a radši si teda číču nech 😀
jinak mi bytový kočky neočkovaly,ani si nedovedu představit jak bych ji k veterináři dostala

len
2. čer 2009

Já jí nechala ďobnout takovou tu základní trojkombinaci, přece jen jsou to smrtelný choroby a říkají, že je můžeš domů dotáhnout třeba na podrážce od bot 😒 Ale ta vzteklina mi přijde dost zbytečná, tu si asi domů nezavleču, když v ČR není, že? 😉 Leda by mě pokousal nějakej netopýr (a co tak vím o netopýrech, přenášejí to asi jenom dva nějaký dost vzácný druhy) 😀 Navíc jsem teď něco načetla o nádorech, které mohou vzniknout právě po očkování na vzteklinu... no, asi tam dr. cinknu, že to vážně není nutný, snad na mě nebude koukat jako na nějakýho nezodpovědnýho chovatele 😒

benjik
2. čer 2009

ježiš vzteklina od netopýra? tak to abych si dávala pozor,na sídlišti kousek od nás je jich hafo. ☹ a při mým štěstí tam bude i nějakej ten vzácnej druh

len
2. čer 2009

No, ještě by tě musel kousnout a navíc valná většina druhů ani nedokáže prokousnout kůži 😉 A i kdybys chytila netopýra a on tě hryznul, tak už 20 let žádnýho se vzteklinou neviděli, tuším... Přijde mi hrozný, že statisticky z každých 10 000 očkování proti vzteklině vznikají u koček nádory, přitom pravděpodobnost, že vzteklinu chytnou (natož ty bytové!) je o mnoho řádů nižší 😔 Tak mě prostě zajímalo, jestli má to očkování nějaký objektivní výhody, který by to riziko vyvážily. Asi ne, leda tak veterináři si namastěj kapsu 😒