Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

popelka.miri
autor
7. črc 2009

Amadora, tak to je dobře, to bude mazánek krotkej a vymazlenej, to bude vyloženě lidumil kotě 😀 , což je velká výhoda, když máš dítě 😉
Koukám, že koťata jsou každé jiné..aspoň je z čeho vybírat 😅

amadora
7. črc 2009

No to máš pravdu, ostatných 5 sa nenechá poriadne ani pohladkať, vždy utečú. A toto jedno si doslova vyžaduje pozornosť 🙂 Pomaly by mu bolo vymyslieť meno, len ma nič nenapadá 😅 A veru každé mača je iné. A zvláštne je že každý rok má tri mačatá a vždy sú takto sfarbené, jedno ryšavé, jedno trojfarebné a jedno tmavé 😕

amadora
7. črc 2009

Keď som uspávala malého tak volal ten chlap o tie tri mačiatka. Muž mu kázal zavolať neskôr. Vraj podľa prízvuku je to asi dáky cudzinec. Ja neviem, ako zistím že sa budú správať k mickám dobre? Mám chrobáka v hlave teraz ☹

popelka.miri
autor
7. črc 2009

Když jsem si byla pro Macíka u té paní, co ho vypiplala, jak stará kočka nemohla, tak byla zoufalá, že ho musí dát pryč a i brečela a pořád se mě ptala, jak to doma mám, vyslýáchala mě, dokonce jsem jí musela dát i telfon, mail a adresu, aby si ho mohla přijet zkontrolovat, že se má ok...no, ještě tady nebyla, a to jsem jí zvala!
Nemohla se s ním rozloučit a taky mi psala, žre jednoho chlapa odmítla, že se jí nezdál a kotě mu nedala a ostatní koťata dala tam, kde se může kdykoliv přijet na ně podívat a má o nich zprávy 😉
Já bych taky byla neklidná, kam se ty miminka kočičí podějou..když se člověk dneska podívá, co se kde děje, tak se ti ani nedivím, že máš strach...taky to můžeš poznat z toho, jak se ten člověk k tomu kotěti chová, jak ho drží, hladí, mluví na něj a tak...taky je dosbrý sledovat, jak k němu jde to kotě...kočky mají 6.smysl na lidi, docela bych na tohle i dala 🙂

lucija
7. črc 2009

Ahoj holky, tak jdu nahlásit, že druhý kocourek nakonec skončil u kamarádky ☹ Ale náš Macík byl na něj tak zlý ale hlavně i na nás a na malého. Normálně žárlil a napadal nás 😖 A ještě jak je Šíma zvyklý se s ním mazlit, tak najednou nechápal, proč mu ubližuje. Kámoška měla mít původně jeho sourozence, ale ten je ještě na zahradě, tak si vzala tohohle. Byli jsme se na večer na něj kouknout, bydlej přes ulici, a už se i otrkal a už i žral. No a Macík jak vyměněnej, jako by se nám omlouval, pořád se mazlí a tulí a i za Šímou. Ale ten zase usínal s teplotou 😖 Snad ráno bude líp. Mrzí mě to, ale Macíkovi evidentně kočičí společnost nechybí. Zase je to roztomilý kocourek 😵 Holt to nevyšlo no... 😔
Možná by se to časem změnilo, ale Šíma je poškrábanej a já nebudu čekat, až ho sekne do oka nebo něco.

amadora
7. črc 2009

No volal mi, myslím že je to dáky Rus alebo tak podľa reči. Do telefónu sa mi zdal veľmi milý a precestuje za nimi dosť cesty takže dúfam že to bude ok. Príde v piatok... je mi tak smutno 😒 Neviem ako to zvládnem, či tým nepoverím manžela lebo ja budem revať ako dážď 😅 A teda si dáme pozor ako sa bude chovať ku nim. Ďakujem za podporu 🙂

popelka.miri
autor
7. črc 2009

Amadora, to je normální, že budeš brečet! Ta paní od Macíka bulela taky, taky se za to chudák omlouvala, ale já bych byla stejná ☹

amadora
7. črc 2009

Ja si každý rok hovorím že sa odosobním, že ich nebudem hladkať, nedám im mená a podobne, aby mi potom nebolo ľúto... a každý rok zlyhám 😅

amadora
8. črc 2009

Ahojte! Ja som hneď na ráno bola prekvapená poriadne, pozriem sa cez okno a tri mačence čo som dávala včera fotku cuckali spokojne od svojej staršej sestry čo má tie druhé tri mačatá a ona ich spokojne olizovala 😕 Normálne ma to dojalo 🙂

halienka
8. črc 2009

Ahojte babky chovateľky 🙂 nestíham to prečítať celé, možno ste sa už tu niekde o tom bavili, ale myslíte si že mačke chovanej v byte stačí žrať celý čas len jedny a tie isté granule a vodu? Len trebars raz za týždeň alebo raz za dva týždne jej dať mäso z konzervy, poprípade raz za mesiac surové mäso?

danae
8. črc 2009

Já myslím, že když se dávají kvalitní granule, tak proč ne. My jsme měli dost nemocnou kočičku z útulku a krmili jsme ji vysloveně dietníma granulema Hills. Snášela to lépe než nějaké konzervy. Další možností bylo jí jen vařit libové maso.

Ještě bych chtěla poznamentat ohledně kočiček z útulku, že často mají úžasnou a vděčnou povahu, ale fakt bacha, ať není nemocná!!! My jsme vysloveně žádali o zdravou kočičku, protože nám předtím kočička z útulku asi po14 dnech zemřela, no a do týdne se ukázalo, že kočička má v těle tři ložiska chlamydiové (v dásních, žaludku a plicích), takže brala měsíc antibiotika, byla na dvou operacích, že jí odstaňovali ty shnilé zuby a řešili ten zánět dásní. Nebyla to fakt sranda, protože to bylo všechno hodně finančně náročný a my jsme tenkrát ještě byli ne moc movití studenti. Nakonec se z toho kočička vylízala a teď je v pohodě. Jen teda ještě jedna věc a to, že nevíme, kolik jí vlastně je. Podle informací z útulku jí měly tenkrát být dva roky, ale dva veterináři nám nezávisle na sobě řekli, že jí je minimálně 8 let.

len
8. črc 2009

Halienka, mně veterinářka vysloveně řekla, že pokud budu kupovat kvalitní granule, nic jiného už nebude potřebovat... Navíc si tím značně zjednoduším život 😉 Jenomže mně to nedá a stejně jí k tomu ještě dávám maso a kočičí mléko...

halienka
8. črc 2009

No ja sa pýtam preto, že moja švagriná má kocúra, teraz prerábajú byt, tak sa aj s kocúrom nasťahovali ku nám a mne to príde hrozné že žerie len granule a vodu. Kupuje mu nejaké také granule čo sú len v priehľadnom sáčku, nemajú nikde názov alebo značku alebo zloženie, neviem kde to kupuje. No moja mama chová mačky a dáva im každý deň trochu konzervy, veď ono nezie celú konzervu na jeden šup, to mu vydrží aj na 4-5 dní. On ten jej kocúr sa samozrejme ide zabiť od radosti keď dostane konzervu, mne to proste príde že aj to zviera potrebuje trochu pestrosť v tej starve, nie žrať stále to isté. Neviem, možno som na to precitlivelá. Nehovoriac o tom, že švagriná s frajerom sú aktívni ľudia, ráno odídu do práce a večer ped desiatou sa málokedy vrátia. Ten kocúr je celý deň sám, vyvretý len v jednej izbe a chodbe, lebo inde ho púšťať nechce ☹ . A do toho žerie stále len tie granule s vodou. Teraz keď je u nás (bývame v RD) tak má toho priestoru viac a nerobí nič iné len chodí od okna k oknu a chce ísť von, no to samozrejme nemôže, keďže je to kocúr, ktorého chce mať švagriná v byte a on by potom trpel, keby sme ho pustili von. Tak keď je už zavretý vnútri, tak by som mu aspoň to žrádlo dopriala lepšie, veď tú konzervu čo mu raz- za čas kúpi, tak tá stojí 1,- Euro a vydrží mu ako som písala aj 5 dní, takže prečo mu to nedopriať k tým granuliam? Ja viem že možno aj granule stačia, sú v nich všetky živiny a tak, ale pochybujem že je ten kocúr z toho šťastný. Veď to je ako by sme my mali žrať furt len sóju napr. veď tiež je tam kopa živín, no ako dlho by sme to vydržali? Nuž leby iné nebolo a boli by sme hladní tak zožerieme aj to, ale teda... 😔 No neviem, možno som precitlivelá, ale mne to nepríde ako nejaký veľký nadštandard dať tomu kocúrovi raz denne trochu z konzervy. Aspoň trošku mu vylepšiť ten život. No problém je že sa pomaly ale isto dostávam preto so švagrinou do krížku, ona to proste odmieta a mne to nedá aby som jej to nevytkla 😝 😀

len
8. črc 2009

No, fakt jde o to, co je to za granule... pokud jsou to opravdu jen nějaké no-name za pár korun, co maso neviděly ani z rychlíku, tak do sebe ten kocour dostatek živin prostě nedostane 😒 Pokud by to byly špičkové typu Hills nebo Royal Canin, tak ty by měly být tak vyvážené, že na nich může strávit celý život, pochopitelně s přihlédnutím k věku a zdravotnímu stavu kdyžtak vybrat jinou variantu (pro koťata, pro seniory, pro kastráty, dietní, pro citlivé zažívání...). Jinak ani o konzervách bych si nedělala přehnané iluze - pokud stojí Euro a má ji na pět dní, tak to asi taky bude pěkná věc 😖 To už jsou lepší třeba jen přemražené odřezky masa, co si dělají sami k obědu... Ale zvířata nepotřebují pestrost stravy jako lidi, ona neocení, kdyby měla každý den nějaký spešl nápaditý jídelníček, protřebují do sebe prostě dostat ten správný poměr živin, vždyť i v přírodě mají tu stravu dost jednostrannou - uloví si nějakou myš, ptáka nebo hmyz a trávení si spraví trochou trávy... To jenom člověk si udělal z jídla potěšení, vyrábí pokrmy rozmanité a krásné na pohled a ještě po měsíci se zálibou vzpomíná, jak se krásně najedl 😉 Kočka má svůj vkus, něco jí chutná nebo ne, ale pochybuju, že by si pamatovala, že už týden snídá to samé... Takže pokud já jí zpestřuju jídelníček, dělám to spíš pro svůj dobrý pocit než pro její 😉 Jsem si vědomá, že by v pohodě mohla existovat jenom na kvalitních granulích, které má k dispozici, ale když vidím, s jakou chutí splivne maso, trochu k. mléka nebo lžičku jogurtu (přesto, že i to maso má 3x denně pořád to samé), tak prostě neodolám, přiznávám, že se mi líbí, jak se cpe 😀

halienka
8. črc 2009

No ja myslím, že ani granule ani konzervu nekupuje nejakú kvalitnú, jej je asi ľúto vyhadzovať za to peniaze, ja som ju ešte nevidela že by doniesla kvalitnú konzervu, len stále tú istú za euro. Ja som mu už párkrát potajomky kúpila taký ten sáčok WHiskas supreme, tak to by si videla ako to na jeden šup zhltol 😀 😀 Keď som to kupovala videla som tam aj kvalitné granule v normálnom balení s názvom a zložením, ale tie čo kupuje ona som tam nevidela, takže netuším, čo v nich je, či to nie je z nejakého viacbalenia alebo čo. No ona vždy kúpi len jeden balík a ďalší až keď tento končí, nikdy nie viac naraz (podotýkam že to nie je u nej otázka peňazí, zarába nadštandartne) No za tie dva mesiace čo bývajú u nás sa už aj stalo, že granule došli a oni mu zabudli kúpiť ďalšie (ráno zožral posledné), a keďže prišli o desiatej večer domov a až vtedy im to došlo tak kocúr bol hladný do nasledujúceho dňa, samozrejme až večera, lebo až vtedy dorazili s ďalšími granulami 😝
Tak neviem, asi budem kľudnejšia keď to nebudem mať na očiach, kocúr doteraz prežil, prežije aj potom, len ja som taký ľútostivý debil, že by som každému dopriala to najlepšie 😀

popelka.miri
autor
8. črc 2009

Len, přesně! Já se taky kochám, když vidím, jak si kočičáci dávají do nosu 😀 Je to jedna z radostí, když mám kočky. A granule mi teda žrát nechtějí skoro vůbec, teď je tam mají v misce pře 2 dny a ještě nezmizely! Ani konzervy jim moc nechutnají a kapsičky taky už nějak nemusí, ale když jim dám kuřecí masíčko, nebo s kostí, tak to se hrnou 😀
Večer jsem zase kocoury načapala v postýlce u malé 😵 Macík jako obvykle ležel u její hlavičky a Mourek u nožiček! Asi to mají nějak mezi sebou dané kam kdo patří, asi Macík je kapitán, nebo tak něco..byli k sežrání kulíšci 3 😵
Jenže jsem je musela vyndat, protože jak se malá pohne, začne Macík příst a lízat jí, chce si hrát a budí ji 🙄 Tak jsem je dala za dveře a za chvilku spali oba u Lilinky v posteli, ta o nich vůbec nevěděla, k Lukášovi spát nejdou, ale jinak K malé na prvním místě a k Lili potom 😅
Je zajímavé, že Mourek víc žere než Macík, ale Macík je mnohem těžší než on a to je i Macík starší 😒

len
8. črc 2009

Halienka, potom je taky možnost, že někde nakoupí třeba desetikilové balení Eukanuby nebo tak něco a potom ho prodávají na váhu v obyčejných pytlících, takhle my jsme kdysi kupovali granule psovi - taky jsme si odnesli neoznačený pytel, ale bylo v něm superprémiové krmivo... I když jak to tak popisujeeš, jak se ke kocourovi chovají, spíš bych se přikláněla k tomu, že kupují tu nejlevnější no-name značku 😒 Oproti tomu pak je i ten Whiskas špičkové krmivo ☹

aponchie
8. črc 2009

koupim kocoura zrzateho chlupateho tlusteho mazliveho cistotneho vykastrovaneho nejlepe garfielda 😀 jako fakt neco takoveho shanime a chceme se priblizit alespon co nejvice vzhledove..mluvit nemusi teda.. 😎

len
8. črc 2009

Aponchie, nedávno jsem takové viděla britské, červené zabarvení nebo tak něco... Ovšem cena odpovídala čistokrevnýmu s PP 😉 Ale opravdu celej Garfield 😀 Hoď do googlu "britská červená" a hledej obrázky 😉

popelka.miri
autor
8. črc 2009

Aponchie: Garfield je spíš perská kočka nebo britská zrzavá? 😅 Já bych řekla, že britská ne?

halienka
8. črc 2009

Len, no neviem, musím sa jej spýtať, čo to kupuje, len nechcem už moc do toho rýpať, je to proste jej kocúr... 😒 aj keď ja by som si ho najradšej už nechala, tak som si ho obľúbila 😀 😀 Aj ja zbožňujem sa na neho pozerať ke´d mu chutí, aj keď spinká je úžasný, až to tak človeku dobre na duši urobí. No asi to každý berie inak tú starostlivosť. ja som si práve doetarz nezaobstarala domáce zvieratko práve preto, že som to brala tak, že keď sme celý deň v robote, tak načo, bude tu samé a ja som potom večer už unavená a tým pádom aby som ho zbytočne netrápila, tak radšej nie. No a moja švagriná ani s týmto nemá problém, celé dni preč a na víkendy stále chodí na kadejaké chaty a tak, ak s tých dvoch mesiacov bola dva víkendy doma, tak to je asi moc, čiže kocúr je stále sám. Ja si nemôžem pomôcť, mne to príde ako v base: zavretý, stále sám, na suchých granuliach a vode... 😝 😀
Je ti jasné, že mňa už zbožňuje 😀 😀 robím teraz len na 4 hodiny, tak som s ním, dávam mu žrať konzervu každý deň 😀 misku aj záchodík má na poschodí a on už vždy na mňa tak kuká tými očkami aby som s ním šla hore a je až taký šťastný že s ním idem, aj keď nenesiem žiadne žrádlo ale že idem s ním a on si zo šťastným vrčaním aspoň trochu hryzne tých granúl, ale až taký rád je že tam som s ním. 😀 😀

popelka.miri
autor
8. črc 2009

Halienka: kdyby mu aspoň pořídili druhou kočku, aby mu nebylo smutno...kočky jsou společenské

lilike
8. črc 2009

halienka,ani sa ti necudujem ze si nastvana...nechapem naco si niekto zaobstara zviera do bytu,ked potom nema cas sa mu aspon obcas venovat.Ja som dlho zvazovala ci si macicku zaobstarat,hlavne kvoli tomu ci budeme mat na nu cas.Neviem si predstavit ze by tu od rana do vecera bola sama...ved by sa unudila k smrti,i ked pol dna prespi,ale ked nespi tak si to cela rodina uzivame,a venujeme sa jej co najviac.
S tym jedlom podobne,mna prave ze bavvi sledovat ako jej chuti nieco nove,alebo ze si da aj zdravu mrkvu a hrasok,mna to proste tesi,tak ako ma tesi ze chuti mojej rodine co navarim,a ona je uz teraz moja rodina,je to zodpovednost na cely jej zivot....a to by si mala uvedomit aj tvoja svagrina.Viem ze neni v tvojich silach ju zmenit,ale ja by som jej trosku prehovorila do duse... 😠 .

lucija
8. črc 2009

Nazdárek, taky kupuju v pytlíku po půlkilech a je to Hills. 😉
Jinak dneska tu byla kamarádka a říká mi, hele ten Tvůj kocour je bengálská kočka??? A já, ne, proč??? A ona, že prej je nebo aspoň křížená. Podle zbarvení, pruhování a znaků..... Tak jsem si ji vygoogloivala a fakt že jo
😀 Takže tatínek byl asi bengálský tygr 😀 😀 😀

lucija
8. črc 2009

Jo a náš Macíček dneska papal buchtu s kokosem 😀 A jak se olizoval 😵 😀

popelka.miri
autor
8. črc 2009

Lucija: skou kočku jsem vždy moc chtěla, ale pak jsem si přečetla, že je dost temperamentní a přešlo mě to 😀

lucija
8. črc 2009

Popel, já o ní nic nepsala, ale prý je to vzezřením tygr a duší beránek 😀 😀 😀 No tak jsem zvědavá 😀 😀 😀

halienka
8. črc 2009

No vidíte, a mne švagriná tvrdí, že mačka nepotrebuje spoločnosť, že nie je človek 😒 ale ja ani nemusím hľadať na internete či áno alebo nie, ja to vidím na kocúrovi, že je spoločenský lebo vždy je v tej izbe kde som ja (keď som doma len ja). Keď varím, je so mnou v kuchyni, niekde v kútiku si ľahne a čaká, ke´d som v pracovni, tak zas podriemuje na kresle a keď sa premiestnim do kúpelky namachliť sa tak sa premiestni aj on a zas tam pri mne spokojne ležká a kýve chvostíkom. Nepotrebuje nejaké moc túlenie alebo dačo také, ale potrebuje byť v miestnosti kde sú ľudia, to som si všimla a preto si myslím, že tú spoločnosť potrebuje. No švagriná si to možno nikdy nevšimla, keď je stále preč 😝 Tiež si myslím, že toto nemá nič spoločné s láskou k zvieratám, nechápem načo jej ten kocúr je, sotva mu kúpi nejakú stravu a stále je preč, každú chvíľu keď bývala v byte, niekoho vyvovalávala (otca alebo mňa) aby sme šli nakŕmiť kocúra, lebo zas išla niekde na víkend alebo aj dlhšie preč. A teraz keď býva u nás tak to vidím v plnej kráse tú starostlivosť. Predtým som netušila, že je to až také zlé, ale toto ma dosť ničí. ja si tiež myslím, že je to predsa živý tvor a keď si ho už vezmem domov, tak mám zaň zodpovednosť a niečo musím preňho aj obetovať. No ale podľa šavgrinej ho len rozmaznávam 😝 😀

lucija
8. črc 2009

Já o ní nic nepsala=já o ní nic nečetla 😅 😀

lilike
8. črc 2009

veru tak halienka,nevravim ze macka musi mat spolocnost stale,nasa sa tiez zahra aj sama,a ked beha jak besna po celom byte,je lepsie sa jej do cesty nestavat 😀 .Ale na druhej strane chodi za mnou vsade,dnes rano mi v kupelke asistovala pri umyvani vlasov malovani,az z toho chuderka zaspala pod umyvadlom.A to nevravim ze ked odidem do roboty tak sa vrhne synovi na vankus a este si spolu daju slofika do desiatej 🙂 .A o tom ako sa rada schovava apotom na nas robi spoza rohu najazdy...ja ju volam superman,lebo vzdy vyleti, ruky hore,vrhne sa mi na nohy...no zlate to je
Je velmi spolocenska,ked je syn pri pc,tak mu lezi na stole a po case tam zaspi,alebo vedla na stolicke,skratka je rada ked citi pritomnost ludi.Viem ze sa to nebude dat takto robit stale,aby mala spolocnost,ale ked sa da,niekto sa jej vzdy venuje,asi je to aj tym ze je to este maciatko,mozno ked bude vacsia nebude vyzadovat tolko pozornosti,ved uvidime,nas to nikoho neobtazuje,a je to zlate ked vidite ako vam dava najavo ze vas rada vidi a ma rada vasu spolocnost.