Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

popelka.miri
autor
29. kvě 2009

A je lepší k dětem do bytu kočka nebo kocour? a proč? 😅 ..Hodně otázek. 😀

len
29. kvě 2009

Popelka, očkuje se po 9. a 12. týdnu kotěte, vakcínu ti doporučí veterinář, v podstatě je to kombinace několika chorob, na které by mohla kočka případně zemřít. Cena jedné vakcíny je +- 300-500 Kč.

Kotě teoreticky může od maminky už v 6 týdnech (čili fyzicky mu to neublíží a bez problémů to zvládne), je to ale vhodnější až po desátém týdnu.

Kočka-kocour, nevím, sama nemám zkušenosti, můj muž ano a tak chtěl kočičku, že prý jsou menší, hodnější a klidnější. Ale jak tak to torpédo pozoruju, tak ti nevím, asi záleží na konkrétním "kousku" 😀

sylvar
29. kvě 2009

já si zase myslím, že kocouři jsou trochu flegmatici, tak možná k dětem lepší,aspoň náš, teda není obyč, to je fakt, takže je přešlechtěnej,od malé si nechá všechno
očkování jak píše len 😉 my si kocourka brali v 6týdnech a teda naučenýho na wc misku s kočkolitem, to byla moc velká výhoda

popelka.miri
autor
29. kvě 2009

Holky dík 😉 Já měla před malou kocoura a ten teda kliďas nebyl, spíš naopak, tak mě právě zajímá, jestli by kočka nebyla k dětem lepší, když je to taky ženská 😀

jankaw
29. kvě 2009

Ahojte, ja som si moju macku doniesla ked mala asi dva mesiace, mala som tri na vyber a som ich chvilu pozorovala a tie dve sa hrali a tato len tak bokom sedela, taka utiahnuta a aj teraz je taky maznacik. Ona vobec nerobi zle, je to fakt taky domaci maznacik.... a to je taka obycajna macka z dediny...
Pred tym som mala kocura a ten bol ako cert, vsetko znicil, doskriabal, nakonic musel ist na dedinu, lebo on nebol vhodny do bytu...

popelka.miri
autor
31. kvě 2009

Ahojky, naskytla se mi možnost na inzerát vzít si už dospělou, vykastrovanou prý mazlivou britskou modrou kočku. Co si myslíte, nevadí, že už není koťátko a jakou povahu obyčejně mívají britské kočky?

detta
31. kvě 2009

ahoj popelka - dospelu macku, by som nebrala v ziadnom pripade a hlavne preto ze mas deti......macky si zvykaju na nove prostredie dost tazko........urcite hladaj inzerat, kde predavaju male macky, ktore su odchovane v byte s rodinou a najlepsie kde su aj deti.....ziadne volierove velkochovy!!!!............a kup radsej macku lebo kocur znackuje a to moze robit aj po vykastrovani a este k tomu viac smrdia ( kocur sa kastruje cca od 8 mesiaca) takze radsej kočku 😉 ...............najpritulnejsie a najkludnejsie su perzske macky ale tam je velka starostlivost o srst.........ja by som volila britku alebo ruskú modrú tá je velmi tichá a prítulná........

lenki33
31. kvě 2009

popelka ja by som sa az tak dospelej v tvojom pripade nebala,lebo mas uz relativne velke deti, ale ak si zila macicka v kludnej domacnosti, tak jej moze frmol, ktory vladne pri detoch teda vadit
takze aby tym ona netrpela, zavisi to aj od povahy tej macky
mali sme kocura, ten bol sice flegmatik, ale prave stale otravovanie od dietata mu liezlo na nervy, bol vykastrovany, po tom uz s nim nikdy problemy neboli (predtym znackoval o106)
prave kvoli tomu som chcela teraz dalsiu macku nie kocura
a my mame exoticke macky prave kvoli povahe, su mierne a pritulne, a su to vlastne kratkosrste perzske 😉

bihan
31. kvě 2009

My máme mačku flegmošku... občas sa večer preberie a torpéduje po byte, ale to je naša zábavná štvrťhodinka 😀
Dospelú mačku by som k deťom tiež nebrala.

popelka.miri
autor
31. kvě 2009

Teď jsem četla inzerát na perskou kočku, ale bojím se té dlouhé srsti 😒 , povahu mají dobrou, to vím, ale co ta dlouhá srst? Hodně tyhle kočky línají? a jak často se udržují? V knížce jsem četla, že se prý i mohou stříhat? Tak šupu sem, rady, tipy, zkušenosti 😉

sylvar
31. kvě 2009

popelko, jako perská má chlupy a stříhat ji, hm se to dá,ale proto si nepořídímm přeci perskou,ale krátkosrstou 😔 je to boj, česání, náš se češe odjakživa,ale je to boj boj, nechce, škráby, kouše, musíme na něj jít dva,abysme to zvládli 😝 ale to je náš kocourek, no.česat denně, pač se to hodně cuchá, po víkendu mimo domov mám vždy co dělat a nějaký chucvalec na něm pak najdu 😎

detta
31. kvě 2009

ja som chovala perzské - treba ich cesat kazdy den, uplne cele telo.........inak sa moze srst " zagucit"...........a kde sa macka pohne tam bude srt aj ked sa bude vycesavat........na satach, sedacke atd..........strihat sa mozu, no to uz nie je ono..........a este to je nevyhoda, ked ma redsiu kakanicu tak si zababre srt okolo zadku a treba ju sprchovat............tie exoticke su tiez dobra volba........

sylvar
31. kvě 2009

detta, no náš, pokud má průjem a zašpiní si chloupky málo, omyju ho hadříkem se šamponem, pokud víc a nechce držet, tak ušmiknu 🤐

aponchie
31. kvě 2009

jen co prcek odroste tak si kupujeme dalsi kocku..meli jsme poloperskou Damianka a vypadal jak z reklamy na ten friskies myslim?ten zrzatej..psa neee ten s emusi vencit..ja bych brala Garfielda to je bomba kocour 😀

benjik
31. kvě 2009

ahoj,tak my to máme doma s kočkama zajímavě.mám 6letou obyč kočku Valentýnu,která od té doby,co bydlím smanžou(ccarok a půl) si zvykla,že u nás je vždy pár týdnů a pak jde na pár týdnů zase k mojí babi,protože je babi na ní dost fixovaná.a troufám si tvrdit,že číče to tak vyhovuje.u babi má klid a mazlení a u nás se vyblbne se psem a s druhou číčou.vůči dětěm je imunní,nechá se pohladit,ale radši se před nima schovává.druhá kočka byl kocourek,píšu byl,páč se před měsícem zatoulal a ted běhá asi o tři ulice dál a domů nechce,povahou je to totiž malá divoká šelma.no a za měsíc nám přibude jeho mladší sestřička,která má ted 3 týdny,tak doufám,že bude klidnější,protože se nám má za 7 týdnů narodit mimčo.

popelka.miri
autor
31. kvě 2009

Jak to tady čtu, tak perskou asi ne, kvůli srsti a s tím průjmem 😀 ...Ale zase má skvělou pohodářskou domáci povahu 😒 ..TAkže zase nevím 😀 . Teď mám nabídku na klasickou domácí číču z chalupy, ale doma odchovanou a naučenou od kotěte (teď má 3 týdny, takže ještě počkám)na lidskou ruku a mazlení, tak doufám, že bude taky do bytu a nebude divoška..Co myslíte? Je to klasická obyčejná kočka.

sicinka
31. kvě 2009

Ahoj Popelko, tak peršana jen pokud se opravdu budeš chtít věnovat srsti. Kromě česání se většinou pudruje po určité době koupe a je to dost práce. Britskou dospělou proč né - ale zjistit jak se snáší s dětmi jak je stará na jaké je zvyklá prostředí. Ideální by bylo věkem do 2 let již kastrovanou. Jinak kočka x kocour měla jsem obojí u rodičů mají jen kočky, já byla vždy na kocoury 🙂 Kocouři bývají více k lidem a jsou hravější. Nevýhodou je pokud si bereš kotě, že kastrovat ideálně až po jednom roce a do té doby může začít značkovat a i když bude chodit do záchodu, tak moč je hodně cítit. Já nakonec kastrovala v 10 měsících po konzultaci s veterinářem, že už mu vyrostlo co má ve "správné velikosti 🙂 Pokud se kastruje moc brzo tak mají kocouři problém s močovýma cestama a není to nic příjemného. Ono se říká že kočka si člověka vybírá sama - u nás si kolikrát zájemci o kotě vzdali to podle nás "nejošklivější" ale ono se k nim přitulilo a bylo 🙂

kacenqa
31. kvě 2009

ahojte, my mame tiez macku z utulku, doniesli sme si ju v novembri 2006, ked bola este maca. tiez take nase prve babo. na gretku si zvykla v pohode, ked sme prisli z porodnice, dali sme jej ju hned onuchat a pri kazdej moznej prilezitosti sme jej ju davali znova onuchavat. kym bola mrnous, tak Miusa tiez od nej zdrhala, ten plac jej asi nerobil dobre. cim bola ale starsia, tym viac sa odvazovala - prechadzala sa po rame postielky, alebo ked mala dlhsie plakala, dosla sa pozriet, ze co sa deje....viac kontaktnou sa stala, ked zacala gretka stvornozkovat, to jej bola stale za zadkom, ale v momente, ako sa mala na nu otocila, zdrhala 😀 do bezpecnej vzdialenosti. teraz uz mala dojaze urobit moooja cica, tak to strpi 😀 len mala ma stale tendenciu ju chmatnut za chvost 😀 tak to hovorime, ze nesmie. inac miusa permanentne rano, ked si malu prelozim k sebe do postele, tak sup do postielky na pekne vyhriate miesto 😀 😀

celkovo je nasa macka dost samotarska, a dominantna, takze o kamaratku sme sa pokusili len raz, doniesli sme domov asi rovnako staru macku, ale po jednej noci, kedy miusa bola brutalne agresivna nielen na nu, ale hlavne na nas, tu malu nepustila k zradlu, k zachodu, no a ta mala zas celu noc prejacala v chodbe, tak sme to proste vzdali, lebo sme si povedali, ze takto stresovat nielen zvery, ale aj nas nema vyznam...mozno predcasne, ale kto vie? mojim snom je ruska modra, manzel mi ju slubil, ze raz bude....

celkovo - ja by som skor odporucila macku ako kocura, macky byvaju mensieho vzrastu, neznackuju, a ked sa daju sterilizovat, co teda kazdopadne odporucam (kvoli ruji) tak sa aj skludnia...nasa tiez predrichme takmer cely den, vyvali sa bud na taku ovciu kozusinu, alebo na akvarko a zalomi. obcas chyti 'litacku' a to vidim len taku tmavu smuhu 😀 😀 😀

a este - ak by som mohla ja osobne odporucit, tak by som zobrala uz rovno macky dve. a najlepsie surodencov, alebo take, co spolu vyrastali. jednak ci uz 1 alebo 2 macky, zasahy do bytu su rovnake, mozno akurat vydavky na zradlo budu vacsie, ale urcite to prospeje tym cicam, ked vsetci vypadnu z domu, tak budu mat jedna druhu a nebudu same...ja keby som sa mala znova rozhodovat, tak rozhodne by som zobrala macky dve. skoda, ze som to vtedy nevedela.... 😖

popelka.miri
autor
31. kvě 2009

Teď mě napadla otázka, u feny je to jasné, že normáně hárá a krvácí, my měli labradorku a dostávala kalhotky 😀 , ale co kočka, taky hárá a krvácí? Možná vypadám jak trotl, ale fakt netuším 😅

lenki33
31. kvě 2009

veru 2 macky su super presne preto sme kupili este maciatko, ked nam kocur umrel a ostala macka
ale uz to nie je ono, je lepsie ked su spolu od zaciatku alebo aspon ako maciatka

to sycanie a agresivita, ked pride nejaka nova macka niekedy trva aj 4-5 dni, ale vacsinou si na seba zvyknu, aj ked zavisi od povahy ako si "sadnu" ci sa budu len tolerovat alebo sa mat radi

ked sa macka hara, tak nekrvaca, ale je agresivnejsia, moze skrabat nabytok a pod a cele noci narieka 😝 ja som kastraciu stale odkladala, ale nakoniec dostala taky zapal maternice, ze to skoro neprezila
malu co mame teraz necham vykastrovat hned ako dosiahne dospelost
okrem toho nasa vzdy pri harani strasne schudla

popelka.miri
autor
31. kvě 2009

No, já jsem v paneláku, tak to vřískání, no nazdar 😀 A v kolika měsících by se kočka teda měla kastrovat?

lenki33
31. kvě 2009

aj my sme v panelaku, zase to nie je take strasne susedia to asi pocuju,ked sa snazia, ale len slabo
a trvalo to myslim 2 tyzdne, a nebolo to ze kazdu noc od vecera do rana
uz si to moc nepamatam
neviem kedy sa presne kastruje asi niekedy po roku, ja dam tuto nasu malu vykastrovat po tej prvej ruji asi

detta
1. čer 2009

kacenka - aj mne sa ruska modra velmi paci 😵 ....a vraj pri harani su velmi tichucke.......su pritulne, kludne macicky.........ked mala bude starsia, tiez ukecam manzela 😀 .........len ich je velmi malo, sledujem inzeraty...

mikulka
1. čer 2009

Holky, kočky nehárají, ale mrouskají. A není pravda, že jsou agresivnější! Naopak, jsou přítulnější, mazlivější.
Blbý je, že dost mňoukají, dost nahlas. Pokud chcete mít kočku v bytě, je lepší ji nechat vykastrovat.
Je to sice u kočky náročný výkon, vlastně ji komplet yvberou,a le pro ni i pro vás je to lepší.

Také existují injekce, které potlačují mrouskání, ale nesmí jich být víc jak tři, pak je to velká zátěž.

popelka: kočku je dobré vykastrivat njedříve v roce. Do té doby rostou. Pokud začne mrouskat dříve, obvykle v půl roce, můžeš s ní chodit na ty injkece. A pak kastrace.

sakura77
1. čer 2009

moja segra tiez mala dilemu,ze aku macku-nakoniec si vybrala britsku modru-8 mesacnu na inzerat-takze uz mala ustalenu povahu a aj navyky,prisla k nim,jeden den sa schovala pod stolom,potom troska vyliezla,za par dni si zvykla,je velmi ticha,"leniva" a v pohode drzi ked sa snou 2-rocny denisko"hra"-takze ziadne riziko ,ze co z nej bude nemala,kedze uz bola "vychovana" 🙂

popelka.miri
autor
1. čer 2009

Dneska jsem volala na alergologii a objednala se v patek s dětmi na testy, jestli nejsou alergický na kočku...pro jistotu, abych něco nezanedbala...tak doufám, že to dopadne dobře a přivedem si tu micku 😉 , psa určitě ne, kvůli venčení...já jsem spíš na ty kočky 😀 , ale taky bych chtěla britku nebo ruskou, jenže ty jsou moc drahé a to já si sama s dětma bohužel nedovolím ☹ . Koukala jsem na inzeráty a pod 3000kč to nejde.

lenki33
1. čer 2009

no tak som sa asi zle vyjadrila, nie je vtedy agresivnejsia, ale je nervozna a teda dost 😖
o pritulnosti by som vtedy aspon u nasej moc nehovorila 😅

sakura77
1. čer 2009

skus este hladat,urcite najdes,segra nasla za 1000.- a k tomu jej dali aj nadobu na piliny-kde ma akoze wecko,pelech a aj vreco granuliek,plus nejake jej oblubene hracky-ale zas to nebolo uz male maciatko a potrebovali sa jej viacmenej "zbavit" lebo odchadzali do zahranicia

clara86
1. čer 2009

He vidim ze na macku v byte su teda pozitivne reakcie. A co s balkonom? Ja by som chcela komlet cely oplotit - mate skusenost? 🙂

lenki33
1. čer 2009

balkon mame zabezpeceny teraz hlavne kvoli synovi, ale macky to vyuzivaju tiez
na spodku kde je zabradlie je trstina, a nad nou je natiahnuta sietka proti hmyzu, keby ju nejako zurivo driapali tak ju asi rozdriapu, ale na vyskocenie a pod by ich to malo zadrzat, na sietky co mame na oknach nam jedneho casu macka skakala bezne, a nic sa im nestalo, drzali, aj ked som ju v tom samozrejme nepodporovala 😅
a ja ich tam teda pustam len ked to mam ako tak pod kontrolou, balkon mame v kuchyni