Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

sueanek
6. čer 2009

popelka.miri: Hele, laicky: modre oci znaci potencialni pruser. Je to sice libive, ale mam zkusenost, ze takova zvirata byvaji krehci a nachylna k ruznym chorobam. Ale na to nehled, dulezite je nasledujici:
- je kocka radne socializovana?
- jak je stara?
- je odcervena, vakcinovana?
- je cistotna?
- zvladne byt bez kocici spolecnosti, nebo vyzaduje spolecnost dalsich kocek natolik, ze vam jinak bude protestne demolovat byt?
- z jakeho je prostredi, ma cisty kozisek, oci, usi, nosik?
- vi se, kdo byl otec?
- v jakem zdravotnim stavu a kondici je matka?

Znovu opakuju: pokud nemas penez nazbyt, je nutne poridit zvire v dobre kondici a dobrem zdravotnim stavu, abys nasledne nestravila pul roku na veterine...

Jo, trojbarevka = kocka, ne kocour. Chlupy tri barev jsou videt proste na vsem (znovu bych si trojbarevku neporidila - jenze kocici buh mi vsdycky prideli nejakeho chudaka, vubec nebere ohledy na to, co bych chtela ja 😠 ).

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Sueanek: tak teď jsem koukla na inzertní noviny a je tam fotka od ligy na ochranu zvířat, kočka a 4 koťata (vypadají hezky, mourci 😵 ), 6 týdnů a prý jejich mámu našli polomrtvou venku a koťata s ní ☹ ..tak jsem tam zavolala a je to i i u nás ve městě...a ta paní se o ty koťátka vyloženě bojí, kam přijdou, protože je prý sama piplala, máma byla slabá chudinka 😖 , tak si můžu zítra pro jedno přijít, doufám, že už to konečně dobře dopadne a kotě bude...já jsem dost zatížená na mourky 😅 ..Mně ty 3 barvy taky moc neseděly, ale ty modré oči jsem teda nevěděla, že znamenají problém 😒

popelka.miri
autor
6. čer 2009

suanek.kolik tak stojí ty testy? Kdy mám tedy kotě poprvé odčervit?

sueanek
6. čer 2009

popelka.miri: Kotatum je 6 tydnu? A jejich matka zije? Stara se o ne? [Jestli jo, tak je v rozporu se zakonem na ochranu zvirat ji kotata sebrat, maji u ni byt do 10 tydnu zivota minimalne. Touhle dobou uz maji byt 2x odcervena, pripravovat se na treti odcerveni a vakcinaci. Sestitydenni kote bych si nevzala ani omylem, je fakt krehoucke a matku a sourozence jeste potrebuje.] Jestli je matka-kocka mrtva, tak jsou tyhle ohledy asi zbytecne, ale faktem zustava, ze takovyhle drobek jeste potrebuje kocici kamarady... hele, co se tam jit nezavazne podivat? Jakoze koupit kocici susenky a par konzerv a jit okouknout, jak na tom kotata jsou? Jestli uz bezpecne chod na zachudek a tak?

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Sueanek, zítra tam jdu a prý jsou samostatná, žerou a záchod taky..Viděla jsem je na fotce, vypadají dobře, prý je víceméně odkojila ta paní ta kočka na tom byla dost špatně 😒 , žije a jedno kottě už prý udali pryč..Na inzerátech jsem většinou narazila na to, že lidé dávají koˇˇtata okolo 6 týdnů pryč, ten můj první kocour neměl pomalu ani 5 týdnů!! Ještě jsem mu dávala mléko 😖 , to byl ale víceméně nalezenec! Koupila jsem nějaké granule a konzervy a zítra jí to dám za to kotě, jedna paní mi nabízela kotě narozené 1.5.! a jedno už prý je taky pryč, to se mi zdá ale hodně brzy 🙄

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Jaké granule jsou lepší od které značky: propesko, kitekat nebo whiskas?

benjik
6. čer 2009

popelka:myslíš pro kotě? koťátkovský whiskas nebo frieskies.ale záleží jestli takhle malý kotě bude granule žrát,kocoura jsem dostala taky v 6.týdnech a nežral je,jedině rozmočený.i když je to pro koťata,tak mi ty granule příjdou dost tvrdý.a pro dospělou radši whiskas,naše měla jak s kitekatem tak s propeskem problémy pak při čůrání.nejlepší by bylo se tý paní zeptat,čím je ted krmí
sueanek:těch 10týdnů je zajímavých,souhlasím,že čím dýl je kotě u mámy tim líp,ale většinou lidé kotata nabízejí už kolem těch 8 týdnů.
Amálku si doneseme taky v 6-7týdnech,ale to jen díky tomu,že kočka o ně nemá moc zájema kotata už žerou sami,náš kocour je od tý samý kočky a byly tam ty samý problémy.první dny jsem ho krmila jen kočičím mlíkem s piškoty,byl to fakt ještě prcek

benjik
6. čer 2009

předem upozornuju,že to všechno vím jen ze zkušeností co mám s těma svýma chlupáčema,aby mě tu pak někdo neukamenoval za názory rozcházející se s jeho 😀

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Benjik, myslíš teda, že mám tomu kotěti radši ještě připravit piškoty s mlékem? Já už dneska byla 2x v kauflandu 😝 i s dětma a ještě jsme parádně zmoikli 😀 ,abych jako nakoupila masíčko a granule, ale piškoty ani mléko nemám 🙄

sueanek
6. čer 2009

popelka.miri: Propesko, Kitekat i Whiskas jsou vsechno granule vesmes priserne, neb obsahuji barviva, konzervanty, dochucovadla a hlavne - 4 % masa. Coz je katastrofalne malo, neb kocka jest masozravec. Doporucuju investovat do kvalitnich granuli, paac tech kocka sezere mene (driv ji zasyti), takze to vyjde financne zhruba nastejno, jako kdyz se kupuji supermarketove barevne granule. Plus tu je jeste uspora na stelivu, ktereho neni takova spotreba, a take na veterinarni peci, ktera ve vyssim veku kocky krmene nekvalitni stravou nutne ceka.

Pokud si beres male kote, vhodna strava je varene kure s trochou ryze (kupujeme utulkacum kureci krky za 10 korun kilo - lidi z toho maji polivku, kocky dlabanec), pripadne premrazene hovezi najemno nakrajene. Kravske mleko je nevhodne, jsou po nem prujmy. A z piskotu si masozravec nic nevezme - zaplni mu zaludek a to je tak vsechno...

sueanek
6. čer 2009

benjik: Jo, jsem si vedoma toho, ze lide v globalu vi o kockach houby, a to, ze existuji nejake pravni normy upravujici chovani ke zviratum, jim je sumak. Nezalezi jim na tom, co je pro kocku dobre, proste se chteji zbavit kotat co nejdriv... nebo ta kotata utopi ci tak neco.

S tim zbavovanim se 6 - 8 tydennich kotat mi to prijde asi na stejne urovni jako sex 9 - 10letych deti...

benjik
6. čer 2009

popelka: je fakt nejlepší se zeptat na co je kotě zvyklý.četla jsem tvůj příběh na jiných diskuzích a je mi jasný,že asi těžko můžeš dát několik stovek za žrádlo.ale zase jak píše sueanek,když koupíš to nejobyčejnější jen ji zničíš zdraví.ted ale nemám na mysli,když ji dva dny před výplatou koupíš obyč granule nebo konzervu,to ji nezabije,jde spíš fakt o dlouhodobější užívání.
sueanek: pamatuju si,že když jsem byla malá a měli jsme kotat,tak klidně pili od mámy ještě v několika měsícíh a to žrali normálně,spíš jim šlo o ten příjemný pocit být s mámou.jinak já nemyslela mléko kravský,ale třeba to od whiskasu.jenže třeba naše kočky zrovna tohle odmítají,ale jakmile vyleješ někde trochu obyč mlíka,tak se můžou zbláznit.
je ale pravda,že když nám jednou kočka kotata odvrhla,tak je máma odchovala na teplým mlíku a na zředeně tatře a než měly zuby,tak na náčenách piškotech.a přežili,kočka pak zemřela asi v 10letech na virozu a kocoura si nechali na veterině kvůli hodně vážný kýle.

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Sueanek: můj otec má zahradu a vedle má souseda, který má kočky a jedna je prý jeho miláček, ale aby jí dal vykastrovat, to ne, ona je sice venku, ale imrvere má koťata, teď nedávno odstavila a nějaký jí utopil 😠 😢 a teď prý jí viděl jak se zas s jedním mrouská, takže až se narodí tak je opět utopí, hajzl 😠 , přitom by úplně stačilo, kdyby jí za lpár stovek vykastroval! On ale tvrdí, že by jí to chudince nemohl udělat 😅 , ale to, že jí sebere mladý a normálně jí je zabije a kočka je pak chudák malá hledá a ty koťátka maličký 😢 ...To mu jako týrání nepřijde 🙄 A nejhorší je, že ona je tam jediná kočka a jinak samí kocouři!! A přitom jsou kočky úžásný mámy ☹ ...Já nesnesu, když zabíjí koťata, můj ex je dokonce chtěl hodit hadovi!! 😖 😝
Ty krky se obírají, nebo jim je dáváš celé i s kostí?

sicinka
6. čer 2009

Popelko já jsem koťata na flašce odchovávala a v šesti týdnech bych ho nedala ani omylem. Bohužel je u nich zhoršená imunita a v šesti týdnech ani není jistota, že přežijí první vakcinacil. Zdravé kotě od kočky jsme dávali nejdříve v 1O týdnech, odkojená na flašce tak ve 3 měsících. Myslíim že takhle to dělá většina organizací starajích se o opuštěná zvířata - nenií nic horšího než dát někomu nemocné kotě. To testování my testovali latentní FeLV, FIP a alergii na mléčnou bílkovinu. Existuje specialni veterinátní dieta, která umí zlepšit výsledky pokud se zatím jedná o latentní formu choroby. No ale uváděla jsem to jen pro to že výdaje za veterináře mohou být u kotěte hodně velké - a to jsme si v našem případě brali 4 mědíčního kocourka.

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Benjik, kdo se v tom má vyznat? 😅
Všude samá reklama na whiskas (kočky by přece kupovaly, ne), kitekat a frieskies...
Tak já teda fakt nevím, ale je fakt, že můj kocour nejvíc miloval takový ty kuřecí obíračky z polívky 😀
Já dodneška, když mám kosti z kuřete a s masem, tak si na něho vzpomenu a je mi to líto vyhodit, tak teď aspoň nebudou nazmar 😉

popelka.miri
autor
6. čer 2009

Holky, teď jsem koukla do encyklopedie o kočkách a je tam, že kotě potřebuje sát a je plně závislé na mm od mámy 5-6 týdnů a že pak jsou samostatná a že déle jde spíše o sociální soužití se sourozenci a matkou 😒 Tu knížku psal nějaký dr. přes kočky

lenki33
6. čer 2009

prosim vas vysvetlite mi tie krvne vysetrenia a testy, ja tomu nerozumiem a co je to FeLV a FIP?? 😕
pytam sa na to preto, ked sme brali toto posledne kote, tak ta pani nam hovorila ze slachtene macky mavaju problem s oblickami, ale ze to je dedicne a je velky predpoklad ze ked to nemaju rodicia, nema to ani kote. Ona ma viacero chovnych kocurov aj maciek a niektori to vysetrenie uz maju, niektori nie
bavili sme sa o tom z toho dovodu, ze ked sme jej popisovali smrt nasho kocurika, povedala ze ona by tipla zlyhanie obliciek, no a ta macka co tu mame je jeho sestra preto ma to zaujima

lenki33
6. čer 2009

a my sme kotata brali az 5mesacne

draga
6. čer 2009

hoj kočko ženy 🙂

tak já mám svojí současnou číču Amálku taky cca od 6tt a jen proto, že jí našli opuštěnou chudinku mrňavou...když jsem jí dostala od veterináře uměla už žrát sama kapsičky pro koťátka...granule jí moc nekupuju, bo pak ve stáří mají problémy s usazováním kamenů a čůráním přesně jak píše benjik mmch když jí je občas dám tak jich polovinu spořádá synáček 😝 ...záleží taky na kočce co jí bude chutnat...naše si zrovna oblíbila kapsičky z DM a jiný jen tak očuchá a odejde to samý s tím kočičím mlíkem...do toho ani nestrčí nos o konzervách ani nemluvím ty nekupuju vůbec, protože když jí načnu zbytek už nechce 😎

jinka teda nevím ale dle mého bych to s krmením zase tak nehrotila...na vesnicích mají kočky pořád jen mlíko a rohlíky a taky žijou...samo všeho s mírou

sueanek
6. čer 2009

draga: Ty kocky na vesnicich si ale sem tam chyti nejakou mys, takze maso maji. A ze maji z mlika prujem? Proc by to majitel resil, kdyz chodi "hnojit" sousedovic zahonky? 😖 V byte ti to ale sumak byt nemuze, teda pokud nejsi chronicke prase...

sueanek
6. čer 2009

lenki33: S tema ledvinama by to mohla byt PKD, ta je rozsirena u britek, persanu a exotu... Jinak k F chorobam najdes najake clanky na Kocky-online.cz, namatkou:

http://www.kocky-online.cz/clanky/fiv-felv-a-fi...
http://www.kocky-online.cz/clanky/infekcne-chor...
http://www.kocky-online.cz/clanky/infekcne-chor...
http://www.kocky-online.cz/clanky/infekcne-chor...

sicinka
6. čer 2009

Taky jsem si uvědomila že každý asi nechce do kočky investovat část výplaty 🙂 ale u nás je to takové naše mimi a protože u něj opravdu předpoklad chorob byl tak jsem tu stravu řešila hodně. Já psala hlavně kvůli tomu odchovu na flašce tam je ta imunita většinou opravdu dost nabouraná. Asi tak pokud ti bude kotě prosperovat po "obyčejných krmeních je to super a asi to neřeš, ale je třeba počítat s tím že ty výdaje a veterináře nějaké budou. No k těm němocem nechci z toho dělat smutné téma ale jedna zzpůsobuje rozpad imunity, druhá hromadění tekun v těle.Kočky pokud ji mají tak je většinou latentní (neaktivní) a v případě nějakého velkého zatížení těla mohou propuknout a pak jsou většinou smrtelné. Píšu to tedy hodně zjednodušeně... No a s tou vesnicí průměrná délka života volně žijící kočky je asi 2 roky, bytové žijí kolem 15 tam se ten rozdíl stravy, to že jsou očkované a kastrované docela projeví 🙂

sicinka
6. čer 2009

Sueanek koukám že máme na odchov koček podobné názory🙂 Ty máš výstavní číči?

popelka.miri
autor
6. čer 2009

No, kdybyste viděli kocoura mojí tchyně, tak by vám asi spadla brda jako mně, když jsem ho viděla po roce 😝 Tak tlustého nekastrovaného kocoura jsem v životě neviděla!!! Klasický mourek, lítá i venku, ale teď už teda skoro ne, jak je tlustej, tak jen leží na kanapi..ona mu dává sežrat asi všechno a hodně mu kupuje kočkám ledviny a játra, jak často to kočky můžou žrát? A taky si myslí, že pro toho kocouras dělá maximum 😖

benjik
6. čer 2009

sicinka: venkovská kočka,že se dožívá dvou let? tak to tu na Mělníku a v okolních vesnicích,kde víc jak půlka obyvatel má kočky v domku se zahradou,máme rekordmani.tady je to běžně kolem 10 let.nebo jsi měla na mysli fakt vesnické,kde ti běžně běhají nakažený myši a kočky to pak chytnou od nich? to bych se pak ani nedivila.

sueanek: tak to mám asi divný kočky,oni mají totiž průjem z těch mlík pro kočky,ale z těch obyč ne.ale je pravda,že mlíko vidí tak1-2*měsíčně a to jim to většinou vychlemstá pes.když je rychlejší.páč jemu na doporučení veterináře kvůli srsti máme občas dát mlíko a do tohop rozšlehaný vejce.vejce teda dostává zvlášt,nebudu přeci do něj lít krabici mléka než tam stihnu prdnout vejce.

popelka: u nás by kočky kupovaly taky whioskas, ale nejraději purinu,tu milují tak,že se vždy přežerou a pak blejou.a pak,že kočky ví kdy mají dost 😀

sicinka
6. čer 2009

No já si to nevymyslela - byly dělaný i studie (ale co jsem se o to zajímala je to pár let - poslední 4 roky jsem prostý majitel 1 kocoura a moc se nazajímám a nevzdělávám 🙂. Bohužel já se spíše potkávala s přístupem, že je to jenom kočka - něco zakousnou psi, přejede auto,zatoulají se nekastrovaní kocoouři a nikdo to na té vesnici neřeší. Až se narodí se kotata tak se kočce nějaká nechají a né utopí jako normálně. Aspoň tohle já viděla v před pár lety bězně. Třeba u babičky se za roky co mají kočky dožila těch 10 let jedna.

sicinka
6. čer 2009

Ale pokud už je to jinak, tak je to jen dobře 🙂

benjik
6. čer 2009

nebo prostě tady mají kočky štěstí.ale je asi pravda,že na vesnici je to tak jak píšeš.není tu někdo z vesnice,aby nám to potvrdil či vyvrátil osobně?
utopit kotat je svinstvo,to je jako utopit dítě 😠

sicinka
6. čer 2009

Pojdme k veselejším tématům 🙂 Připravuješ nějak číču na příchod mimča? Já si na sebe ušila dneska ušilabič a koupila koťatkový royal a chystám se po návratu z porodnice kocoura uplácet 🙂 šiju si na sebe bič...

benjik
6. čer 2009

no ono to moc nejde připravovat kočky na mimčo,když ted ani jedna u nás není.Val je u mojí babi ) jak jsem tu už psala dřív máme ji s babi ve střídavé péči).v pondělí si ji teda beru k nám tak na týden dva,ale pak až do porodu a prvních pár týdnů bude zase u babi.dětí se bojí už od mala,ale snad si na mimčo zvykne.problém je,že si bude muset zvyknout jak na naší holčičku,tak i na nový kotě.budu ji uplácet kapsičkama od gurmetu,tak to snad bude ok.sice je to moje kočka,jenže babička bydlí sama,tak jí alespon čííča dělá společnost.jen se bojím,jak příjme změnu místa pelíšku,z obou současných jsem ji vystěhoval kvůli přestavbě nábytku,ale to uvidím už v pondělí.
Barnabáš lítá už pár týdnů u sousedů o pár ulic dál a domů nechce,takže toho budu zvykat až ho přestanou bavit sousedovic kočky.teda jestli ho přestanou bavit,snad se neodstěhoval nastálo jako nám to kdysi uděla jeden kocour a pak se na nás přišel podívat tak dvakrát do roka.
no a Amálka,kterou si koncem měsíce doneseme,k nám příjde jen chvíli před mimčem,takže to bude mít v rámci adaptace na nový prostředí,tak to moc neřeším.tu uplatím hračkama.
no a Benjiho (psa) uplatím jedině dlouhýma procházkama vedle kočárku astejně bude ze začátku hotový z kotěte,takže to je taky v pohodě.