Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

len
8. čer 2009

Holky, pro zkušené mám dotaz 🙂

Krmit kotě nějakýma doporučenýma dávkama nebo mu dávat, kolik sežere? Vím, že dospělá kočka se musí hlídat, protože může ztloustnout, ale koťata rostou a já jí nechci nic odepírat - na druhou stranu si nejsem jistá, jestli i kotě toho nemůže spořádat víc, než by bylo zdrávo, a potom přibírat a k růstu i tloustnout... Někde jsem četla, že kotě má "záklopku" - nesežere víc, než potřebuje, ale té naší nějaká záklopka asi chybí 😀
Jsem ji krmila masem + ředěné kočičí mlíčko, no a teď začala tláskat i ty granule a za dopoledne splivla k dávce masa i doporučenou celodenní dávku granulí. Mám jí granule přidávat? Navíc mi přijde, že i u těch super granulí se dávky na den dost liší - někde píšou 25 gramů, někde 30-50 a někde 50 a desetidekovou kapsičku k tomu (kotě teď váží 1350 gramů a viditelně roste do velikosti i váhy pomalu každým dnem. Při narození měla 70 gramů a teď je jí 13 týdnů). Takže - odvažovat nebo prostě granule dosypávat, ať jsou k dispozici celý den, i kdyby jich splivla třeba 70 gramů denně (+ maso)?

benjik
8. čer 2009

já bych řekla,že stejně jako u dítěte podle toho jak bude prospívat.pokud ti po pár dnech doporučený dávky nepřibere ani gram,tak přidat.i když já jim prostě dala plnou misku a podle potřeby dosypala.takže ti moc neporadím

popelka.miri
autor
8. čer 2009

No, já sice nevím, jak s kotětem...ale když jsem si přinesla kdysi štěně 6týdenní labradorku, tak jsem četla, že musí žrát 6x denně a co (tvarohy, rýže s medem a jiné zajímavosti..) Tak jsem jí tak krmila, no a ona nám začala hezky tloustnout a dneska je z ní opravdu tlustý pes a to jsem jí jako dospělé dávala žrát jednou denně 😅
Můj kocour naštěstí nijak rozežranej není, ale kuřecích krků se mi ani nedotknul...kapsičku si dá i ředěnou tatru ze stříkačky (připomíná mu to cecík, prý byl odkojený částečně na mamině a částečně na kozím mlíku 😒 )
Teď se chystám mu dát navlhčené granule pro koťata, tak uvidím...

lynnka
8. čer 2009

Ahoj, nevím, jak moc jsem zkušená, ale pamatuju si, že naši Atku sme si přinesli v jejích 13 týdnech a strava vypadala takto: do jedné misky jsem ráno nasypala granulky, neodvažovala jsem nijak, prostě tolik, kolik se mi zdálo, že by mohla zbaštit za den. Plus třikrát denně kapsičku, ale z té tak jednu max dvě čajové lžičky. Stejný postup dodržujeme i teď, kdy už je to roční velká kočka, akorát že kapsičky nebo maso dáváme už jen dvakrát denně a o něco větší dávku granulí. Přijde mi neuvěřitelný, že u některých kapsiček píšou, že doporučená denní dávka jsou tři. To by asi Atka za chvíli neprošla dveřma.
Radím krmit hlavně podle selskýho rozumu, myslím, že sama odhadneš, jestli kočička má nebo nemá hlad. Já doma nikdy kočku neměla, krmili jsme fakt hlavně podle našeho přesvědčení a zatím dobrý🙂

len
8. čer 2009

Lynnko, na jedněch Hillskách, co jsem dostala jako vzorek, psali dokonce 3-5 kapsiček denně pro kotě 1-2 kila! 🤐 Jedna kapsička má 100 gramů...

benjik
8. čer 2009

a to mají být hills na vyšší výživové úrovni.se pak nedivím,že v televizi ukazují kočky co se sotva vlečou 😠

len
8. čer 2009

No, to byla ta kapsička, kterou Adélka den a půl odmítala, takže jsem byla ráda, když pozřela půlku, natož pět 😀 Může být teda kotě tlusté? Já to teda zatím neřeším (dávám jí, co sní), ale abych něco nezanedbala 😉

benjik
8. čer 2009

dávej ji podle svého uvážení a když ti začne moc přibírat,tak sniž dávky.

len
8. čer 2009

No a to je právě ono - já nepoznám, co už je moc. Já mám radost, že přibírá a roste, navíc britky jsou holt takové chundelaté a mohutnější, takže pokud je možnost, že by kotě bylo tlusté, já bych ji asi nepoznala...

benjik
8. čer 2009

a co dát na doporučení veterináře? kapsičku dávej tak jednu denně a jinak nech kotěti k dispozici plnou misk granulí po celý den.granulí se nepřežere,ty ho vážně zasytí a samo přestane až bude mít dost,max.když dostane novou příchut a nebude se ji moc ze začátku nabažit,tak se ti z toho poblinká.kapsičky ti bude žrát spíš kvůli chuti,přeci jen je to maso a to se ti přecpe raz dva.mě babi vykrmila kočku tím,že ji dávala kapsičku 3* denně,v dobré víře,že když ji chutná,tak má hlad.jenže pak kočka musela být u nás na dietě o granulích,aby zhubla a ted má max.půl kapsičky denně.
večer se tu možná objeví sueanek,ta se v tom dle příspěvků vyzná víc odborně,tak ti snad poradí

len
8. čer 2009

No, maso dávkuju přesně, mám namražený pytlíčky a vždycky rozmrazím a dávám 3x denně pár kousků. Ale ty granule, to mě dost překvapilo - určo si pamatujete, že jsem tu před týdnem řešila, že nežere žádné... Takže jsem jí ráno odvážila doporučenou celodenní váhu granulí do misky (která nepočítá s tím, že k tomu splivne ještě slušnej kus kuřete) a když jsem se po pár hodinách vrátila domů, miska byla prázdná a kotě se tvářilo hrozně hladově 😀 Tak mi šlo o to, jestli jí dosypat ještě jednu celodenní dávku nebo až zítra... Zatím jsem to teda vyřešila tím, že jsem jí dala půlku kotěcí konzervy s tuňákem, která jí teda nějak nejede, takže ten hlad asi nebude tak strašnej 😉 Ale v duši mám klid, že ji netrápím hlady, když už má v sobě tu celodenní porci granulí 😀

benjik
8. čer 2009

no vidíš,tak to už loudila jen dobroty 😀

len
8. čer 2009

Si musíme na sebe zvyknout 😉 Já se musím naučit poznat, kdy má opravdu hlad, no a ona, kdy už nemá smysl loudit 😉
Dala jsem do alba obrázek kyseliny listové...

benjik
8. čer 2009

😀 😀 😀 😀 to je hlídač

sicinka
8. čer 2009

Len moc jí toho asi nedáváš. Malá koťata tu záklopku uplně nemají a pak se přežerou tak že se poblinkají a je klid 🙂 Takže krmné dávky máte asi správné. Jinak kromě malinkých koťat, kde jsem uplatňovala postup jako u kojence tedy nakrmit a zvažit kolik toho vlastně sežral, jsem nikdy jídlo nevážila prostě jsem dal hrstičku a bud sežral nebo jsem to po nějaké době schovala (u nás dala dospělým kočkám na dojedení). No a měli jsme kotě které bylo schopné sežrat cokoliv a i klidně se po tom poblinkat z podoby, ale to byla spáše výjimka. Jako kotě tlustý nebyl, ted má přes 7 kg ale to je na britského kocoura myslím akorát.

len
8. čer 2009

Bezva, takže dokud nezvrací, tak jí můžu dávat i víc 😀 Díky 😉
Jsme zvládli to odčervení, kotě teda ječelo, ale za pět minut už se zase lísá a přede, tak snad neutrpělo žádnou újmu 😉

len
8. čer 2009

Chyba lávky - měla v sobě tu pastu ani ne hodinu a teď to všecko vyklopila (opět na ten chlupatej kobereček 😉 ), z přežrání to určitě nebylo, protože naposled pořádně jedla ráno, od tý doby tam má konzervu, co jí moc nejede, tak jí užírá po troškách...

Tak mi řekněte, co s takovým odčervením, když to vyzvracela? 😕 Bych to zopakovala, jenomže jestli jí bylo blbě po tom, tak to vyklopí zas, ach jo, asi zítra cinknu na veterinu, kde mi tu pastu předepsali...

benjik
9. čer 2009

len: a co místo pasty tabletky? pak je ejn rozdrtíš a zamícháš do masa,číča to zblajzne a ani si ničeho nevšimne.je teda pravda,že o odčervovací pastě slyším prvně až tady,my dostáváme vždy tabletky

sicinka
9. čer 2009

Len , zeptej se veterináře. Ale dala bych ji tu pastu ještě jednou. nespletla sis bezopet s odčervením? dělám si legraci 🙂 Pokud ti ji vybleje podruhé, tak holt změnit pastu nebo dát tablety. Jinak malým koťatům se dává většinou pasta má dávkování po půl kile, tablety jsou většinou na 4 kg a tam se to blbě rozměřuje. Ľen jelikož si četla Prachetta tak víš, že podat lék kočce není legrace 🙂 Jinak koťata reagují i zvracením pokud nějaké ty čevíky mají - jak je ta pasta zabije tak je vyzvrací. Ale myslím si že Plivníkovi ta pasta proště nechutnala, tak si řekla, že zařídí aby ses nenudila (myslím že je to kapitola kočičí hry). Náš kocour taky zvrací jen na malý chlupatý koberec v obýváku, máme v celém bytě plavoucí podlahu, ale to by ho studili tlapičky. Jinak si tu užijte kočičí diskuzi, já se jdu odvelet do porodnice 🙂

len
9. čer 2009

Sic, je to zvláštní. Pasta byla nadávkovaná v takové stříkačce, dle návodu jsme jí to vstříkli do tlamičky a kromě toho procesu samotného mám pocit, že jí to šmakovalo, když už to měla v tlamičce, tak si pěkně pomlaskávala, nic neplivala (což ona umí) a ještě se hezky oblízla. Pak přišla, stulila se manželovi na klíně a asi tři čtvrtě hodiny spala. Načež se klidně zvedla, odkráčela vedle doprostřed chlupatýho koberečku a tam to všecko vyklopila. Jdu volat na veterinu, kde mi to předepsali 😉

len
9. čer 2009

Tak vetka mi řekla, ať se stavím, že mi dají nějakou jinou pastu, že jí možná nesedla tahle konkrétní značka...

popelka.miri
autor
9. čer 2009

Holky, nové téma: kočka a předení 🙂
Jak je to s přžedením, většinou se říká, že přede, když je jí dobře, ale někde jsem taky četla, že přede, když se potřebuje psychicky uvolnit 😒
Můj kocour teda přede pořád, jak mě vidí, tak je umě na klíně nebo mi vleze na rameno a líže mi ucho a přede o stošest 😵 Mimochodem obsadil mi moje oblíbené houpací křesílko v kuchyni a běda, když ho náhodou dám do košíku, tak je zpátky a houpeme se oba a on mi ještě přede do ucha 😀 Jinak na zíáchod už chodí úplně sám a v pohodě, zatím žádná nehoda 🙂
Včera tu byla máma s přítelem a ten se mi na číču hned vrhnul, protože ho Macík okouzlil 😀 a máti nic moc, musí dělat "já s tím nesouhlasím" že 🙄 ale za chvilku na něj aspoň trochu reagovala pozitivně, když viděla, že je to fakt mazlík a ne tygr 🙄
A malá super, vůbec kotě nemačká, naopak sedí proti němu na zemi, směje se, povídá si sním, číča čumí na malou, 2 mimča proti sobě, nádhera 😎 A kdyžtak ho jen jemňounce pohladí a nosí mu míčky a hračky...Já čumím! Všichni tvrdí, že batole a kočka nejdou dohromady, asi mám jiný dítě 😅

len
9. čer 2009

Popelko, Adélka přede v jednom kuse, hrozně hlasitě 🙂

Jinak jsem skákla k vetovi a popovídaly jsme si s doktorkou na téma očkování proti vzteklině. Ona řekla, že osobně by kočky očkovat nenechala, sestra zase, že ona rozhodně ano 😀 Dr. mi řekla, že už viděla v životě příliš mnoho postvakcinačních sarkomů a že to není vůbec nic hezkého. Taky mi vyprávěla o studiích a souvislostech mezi sarkomem a vakcínou proti vzteklině a kočičí leukémii. Že to vypadá, že ta souvislost je tam opravdu veliká, zatím všecky studie se k tomu hodně přiklánějí, ale na 100 % že to říct nedokážou. A že jediné riziko je, kdyby mě nenaočkovaná kočka pokousala (nebo třeba návštěvu), nějaký poctivý doktor by po nepředložení očkováku mohl nařídit pitvu 😕 Ale že ČR je země vzteklinyprostá a když kotě nechodí ven, riziko sarkomu je výrazně vyšší než riziko vztekliny. Takže si to mám nechat projít hlavou, ale osobně se kloním k tomu vzteklinu neočkovat.

Jinak jsme vyfásli odčervení do srsti za krkem, je teda mnohem dražší, ale to nevyzvrací...

benjik
9. čer 2009

sicinka: snad jsi už nešla rodit?

popelka:to by si měla přečíst moje tchýně,že kotě a batole spolu vychází v pohodě.už se těším na ty její řeči za pár dní,až si doneseme kotě,o kterém ještě neví 😒

popelka.miri
autor
9. čer 2009

Benjik: radši neví? 😉 Já to před mámou taky dlouho tajila, než to prokecla holka 😖 , to pak hned byla dršťková 🙄
Moje máma právě taky mektala hlavně klvůli malé, že jí kočka bude napadat, kousat a tak. A že malá bude napadat kotě a ti há potom sekne...Zatím teda nic z toho se nekoná a to jsou koťata v tomhle prý nejhorší 😒
Len: to předení je balzám na nervy...po celodenním chaosu a řevu od dětí je to předení rajská hudba 😀

benjik
9. čer 2009

popelka: dozví se to,až bude číča doma.stačí,že si dost vyslechnu kvůli ostatnímu zvířectvu a budou to ty samé mekty co má tvoje máma.ale je to přece naše dítě,naše zvířata a naše rozhodnutí a zodpovědnost.ona to totiž bere podle mojí švagrové,která děti odmala vychovávvá div ne ve sterilním prostředí,ale taky jsou díky tomu děcka náchylný ke všemu.já byla odmala mezi zvířata,nechali mě doma hrabat se na zahrádce v hlíně a lítat v kalužích a nemoci se mi vyhýbají obloukem.
taky tě kočka šlape? to je stráášně příjemný,jen u toho občas blahem dost slintá 😀

benjik
9. čer 2009

ale zjistila jsem zajímavou věc.když spí se mnou číča,tak se vyspím vždy do růžova,i když spím jen pár hodin.jo prostě kočičky jsou chodící potěšení

lynnka
9. čer 2009

Atka taky přede, jak kdyby byla na motorek🙂)) Prostě chodí po bytě a přede, ani hladit ji nemusím. Kolikrát na ni stačí jen promluvit a už slyším jak přede. V noci se občas vzbudím a slyším kočku jak bručí, ale jestli ze spaní, to netuším🙂))
Benjik..tak to teda já říct nemůžu. Já spávám dobře vždycky, ale ve chvíli, kdy se naše lady rozhodne, že mě přijde do postele navštívit, tak jde spaní do háje. Obvykle tak kolem páté ráno, teď i dřív, jak svítá, má asi pocit, že už sme spali dost a tak do nás šťouchá nosem a chytá nám nohy, abysme se jí věnovali. Ve čtyři ráno to rozhodně není moje chodící potěšení 😀

benjik
9. čer 2009

lynnka: tak tomu rozumím 😀 vážně příjemný budíček 😀 .já se nevyspím spíš kvůli psovi,půlku noci se mi rozvaluje v posteli,jak kdyby tam byl jen on.ale je nespravedlivý,že na spaní uznává jen mojí půlku postele,taky by se mohl jednou mačkat i na manžela 😠

lenki33
9. čer 2009

tak ranne budicky poznam doverne, hlavne kocur to robil podobne
http://www.mojevideo.sk/video/12c6/hladna_macic...
odporucam pustit zvuk, mnaukanie je identicke 😀