Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

len
25. kvě 2009

Chachá, zrovna to řeším 😀 Přijímám jakékoli tipy, kotě mám od pátku, je jí 11 týdnů a je to divoch... Pevně doufám, že do té kildné a nekonfliktní povahy prý typické pro její plemeno dospěje, protože momentálně je v konfliktu a polštářem a moc klidně u toho nevypadá 😀 Jinak jsem před jejím příchodem zkusila byt přizpůsobit tak, aby ji nic neohrozilo a nic neohrozila ona, ale moje představy byly trošku naivní 😉

kaleilah
25. kvě 2009

ahojky, mi máme kocourka od kotěte, narodil se ve stejný den jako syn, takže jsou nějak spřízněný 😀 on je přes den mazlivej, neškrábe, máme ještě psa a papouška a o.k., je to klasickej domácí mourek, ale byl taky divoch, hlavně k ránu budil malýho jak lítal po bytě, shazoval věci z parapetu a tak, hodně se zklidnil po kastraci. Celkově jsou lepší k dětem a tak kocourci..no asi jsem moc nepomohla, vid ☹

zirafka105
25. kvě 2009

Jestli chces "zarucenyho" klidase, tak doporucuju vybrat nejakou kocicku z utulku. Tam uz se vetsinou jejich povaha stihne projevit a v "nabidkovych listech" se vetsinou primo pise, jestli je to podes nebo flegmous a jak je na tom treba s detma... 😉 🙂

popelka.miri
autor
25. kvě 2009

Zirafka a víš o nějaké takovém útulku poblíž J.Hradce v jižních Čechách? Nebo máš adresu na netu? Já se trochu toho z útulku bojím, protože ty kočičky jsou už většinou starší a zvyklé na určitý způsob života ve společnosti ostatních koček, jak by snášely zvykat si na byt 2+1 a 3 malé děti 😒 ..

zirafka105
25. kvě 2009

Popelko, utulky ale nemusi byt jenom klasicke venkovni utulky, ale existuji i domaci depozita, kde jsou ciciny v byte a zvykle tedy na bytove podminky.
My meli nase kocicaky z Hodonina, polovice si tam pro ne extra zajel /jsme od Tabora/.
Co se tyce okoli JH, tak netusim... zkus se podivat na nektere z nasledujicich stranek:
http://www.utulky.estranky.cz/stranka/utulky-cr
http://kocky-online.cz/jportal/index.phtml

sicinka
25. kvě 2009

Ahoj, bohužel u malého kotěte povahu neodhadneš a ani plemeno negarantuje temperamet. Takže buď bych doporučila si opravdu vybrat dospělou kočičku po kastraci o níž ti budou schopni v útulku říct že se hodí k dětem. Jinak většina kočiček je v útulku krátce a rozhodně si nerady zvykají na společnost mnoha koček. Pokud by jsi trvala na kotěti tak nezbývá než důsledná výchova, ale jak kočky tak dětí 🙂 Třeba náš kocour se naučil hrát si bez pouužití drápků, ale je to u kočky vzácné a znamenalo to dost času - pokaždé když drápky vytáhl jsme na něj syčeli, končili hru a tak. Mimčo teprve čekáme, ale v postýlce už se byl podívat (zatím jsem neměla vyprané povlečení) tak jsem ho nechala a asi nechám pod dozorem i v budoucnu 🙂 Ale rozhodně stanovit pravidla nesmí na stůl do postýlky na kuchyň, lze naučit jadnoduše. Kdyby tě něco zajímalo tak napiš.

zuzik03
25. kvě 2009

ahoj, jako sicinka doporucuju vybrat si starsi kocku, ktere uz jsou klidnejsi a vis, na cem jsi. my mame dve, obe z utulku a mela jsem trochu strach, ta starsi byla vzdycky dost agresivni, na me si sice nedovolila (krmim je 😉), ale manzel byl vecne poskrabany a pokousany. kocky ale maji dost cit pro deti - ze sveho okoli znam dost lidi s detma, ktere maji kocky a kdyz ty se ozenou po detech, tak jedine se zatazenymi drapky, proste poznaji, ze nemuzou zautocit naplno. ta nase taky pekne zkrotla, klarka ji taha, boucha do ni, stoupala si o ni a kocka ani necekla, vyjela po ni snad jen dvakrat a ono je zas myslim dobre, kdyz si dite uvedomi, ze nemuze zvire mlatit, jinak dostane drapkem 😉 ted uz umi dite delat mala mala a obe si to uzivaji 😉

ale kocka k detem je dobre reseni - je to pro ne kino, ktere zaujme skoro vzdy 🙂

sarkabrezen
26. kvě 2009

ahoj holky, taky si myslím, že je to jednak v povaze a jednak věkem... my máme dva kocoury v bytě a jednak z nich je peršan a je to ohromně neagresivní tvoreček, malá na něm rajtuje jak na koníkovi a on si od ní nechá všechno líbit... je to její miláček, furt ho tahá a nahání, ale on jí v životě neublížil. zato ten druhý, to je kombinace obyčejné a britské kočky a ten si to teda líbit nenechá, ten se po ní ožene, ale ona aspoň ví, že k němu si dovolovat nesmí...

sylvar
26. kvě 2009

zuzik, kino i pro dospělé 😵

jinak máme taky peršana, co si nechá téměř vše od malé, na nás už by v mnoha případech vytáhl drápky, na malou nikdy

kaleilah
26. kvě 2009

Tak zrovna dneska dělaj Daniel kočičce malá tím stylem že jí chytil hmatový vousky a dvy vytrhnul, kočičák nereagoval, ale měla jsem teda nahnáno...jinak dneska ráno v obýváku pohroma, váza s kytkou na zemi, kytka rozcupovaná, voda vylitá a navíc všude nazvraceno-zvracel trávu z kytky a do toho shodil svícen a ten se robil ☹ ze skla 😠 kočka půjde z domu 😀 😀 😀

kili
26. kvě 2009

nečítala som celú tému, tak presne neviem, či to tu už niekto nepísal.
na to, aby si mačka zvykla na iný živočíšny druh, čiže aj na človeka, tak ju treba chytať už pred 3t života. čiže si treba podľa toho vyberať, že či je kote priatelské a hravé a myslím, že potom by to malo byť už v pohode. Ak mačka vyrastá na dedine, kde sa mačence chytajú až keď sami vylezú z brlohu, tak je to už neskoro na domestikáciu. takysto je dobré pred tým 3t dávať do styku s inými zvieratami, psami, zajacmi...
takže radím možno vybrať kotnú mačku, a chodiť tam tie koťata osahávať, prípadne aj so zvieratami, čo už máte doma 🙂

bihan
26. kvě 2009

Neviem poradiť, ako si vybrať správnu mačičku z útulku, ale pri plemene kupuješ mačku od chovateľa, ktorý s nim má už skúsenosti a vie odhadnúť povahu vzhľadom na plemeno a konkrétnu mačku. My sme brali 5m mača s tým, že chovateľka nám povedala, že plemeno samo o sebe je dosť pokojné a navyše, že tá naša cica je pohoďáčka... a presne to sedí... precestovala s nami Európu, keď sa malá narodila, tak ju značne ignoroval, teraz si od Sáry nechá robiť veci, že až otvárame s MM oči.

Do Sárinej postieľky a na iné miesta, kam nesmie, sme ju naučili bez problémov.

sicinka
26. kvě 2009

Ta povaha se u kotěte odhaduje dost špatně - odchovala jsem několik koťat na flašce a v tom případě mě považovali za matku 🙂 a většinou jsou v dospělosti nesmírně klidná a milá. Jedno z těchto koťat jsme dali manželovým rodičum a bojhužel kocour se stal šéfem domácnosti a protože mu bylo vše dovoleno tak si opravdu dělá co chce 🙂 jedná se britského modrého kocoura takže předpoklad ke klidnosti tam je. A zrovna tenhle by přes všechny předpoklady byl nevhodný k dětem. Jinak jsem předpokládala že tak jako tak si budeš brát kočku z domácnosti nebo útulku. Domestikovat polodivoké kotě k dětem, mě ani nenapadlo 🙂

kili
26. kvě 2009

sicinka, britskú modrú chcem aj ja, ty máš nejakú chovnú stanicu?

kili
26. kvě 2009

... a to s tou domestifikáciu polodivokých koťat, tak to si dosť zle pochopila. každá mačka je vlastne tak nejak divoké zviera a treba, aby sa od malička mačiatka chytali do rúk, aby si zvykali. to nemám z vlastnej hlavy 😉 Bolo to v dokumente o tom, ako si vyberať mačičku 🙂

lienocka235
26. kvě 2009

ja mam dve britky modre jedna je odtien lilavý a jedna karamel...

jedna je uplne pritulna povahou skor pripomina ragdollku da sa normalne dietatu poobleikat do dupaciek.. saticiek. a vozit v kociariku / dcerka sa realizuje/ naozaj minule ju dcera ucila tancovat na zadnych. skoro som odpodla a macka nic.. ona ti este pride dat pusinku /akoze/ pomaznat sa.. a ta druha.. ta sa da pohladkat ale natahovat sa od inych ako odo mna moc nenecha.. podla nalady... a rejavovali sa tak rozdielne uz od malicka.. teda uz u chovatela..

len
26. kvě 2009

Ta naše je taky britka 🙂 Je strašně mazlivá a má ráda pozornost, takže si pohlazení dovede i vymňoukat. No, zatím se snažíme o dodržování nějakých pravidel, jako třeba že nesmí na jídelní stůl a to za žádných okolností, tak uvidíme... Taky jsem zvědavá, jak se jednou bude mít k dětem, ale vzhledem k tomu, jak rychle se adaptovala u nás (už v přepravce během hodinové cesty domů se rozvalovala na zádech a za hlasitého předení vyžadovala drbání na bříšku), tak doufám, že jednou dalšího člena rodiny akceptuje bez problémů 🙂 Ale taky se budeme snažit, aby nechodila do postýlky (která tu pochopitelně ještě nestojí), asi bych používala stejné metody, jako když jí zakazujeme chodit na stůl. Už jsem zjistila, že zvýšení hlasu a důrazné vyslovení jejího jména ji dokáže odradit, že ví, že dělá něco špatně 🙂

nelynka
26. kvě 2009

ahojte

myslim ze kazde maciatko je hrave a skuma cele svoje okolie..
nasu cicu sme mali najprv v jednoizbovom byte a naozaj kym nemala aspon 7-8 mesiacov, bola dost divoka..no potom akoby s nou utal, len vylehovala, manznala sa...zalezi aj na vychove..
skrabala co nasla, ale mala vela hrciek, najlepsia bola manzelova topanka..
prestahovali sme sa do domu, naucila sa behat vonku, teraz z nej bude coskoro hrda mamina 😉

neexistuje ziadne pravidlo ako vyberat maciatko, len ho vyberat zo srdcom a ked je este vcelku dobry vyber...
a potom sa s nim uz len hrat, venovat sa mu a hladkat si ho kedykolvek je na to vhodna chvila.. 😉

len
26. kvě 2009

Jo, na škrábání máme škrabadlo, u kterého okamžitě pochopila, k čemu je dobré. Problém trošku je jí vysvětlit, že všecko ostatní kromě škrabadla se drásat nesmí 😉 Taky mě potěšilo, že ač vyrůstala s otevřeným záchodkem, tak okamžitě pochopila, jak se používá ten krytý, a během jediného dne jsme ji naučili používat i taková ta výklopná dvířka do něj. To teda nevím, jestli takhle rychle zvládnou všecky kočky, ale ta naše se během 24 hodin přeorientovala z otevřené misky s pískem na uzavřenou boudu s výklopnýma dveřma, takže hygienické návyky by tu byly 🙂

kili
26. kvě 2009

len, si mi pripomenula, na čo som pred časom natravila, celkom sa mi to páči, aj z toho ekologického hladiska 🙂
http://www.macka.sk/zo-sveta-techniky-2/splacho...

len
26. kvě 2009

Krásné, když my máme ten záchodek v obýváku 😀 Já jsem zase někde viděla, že lidi naučili svou kočku na jejich lidské splachovací WC 😀

bihan
26. kvě 2009

Kili, ten hajzlík je úúúúžasný 😵

lenki33
26. kvě 2009

no ja mam s mackami momentalne ten problem, ze neviem kde im mam dat granule, aby im ich syn nesypal do vody, pripadne ich nejedol 😖
kedysi sme ich mali na zemi, potom na takom stole kde nedociahol, ale ten sme dali prec a fakt neviem ako to vyriesit, problem je aj ten ze okolie sa od tych granuli zasvini, a oprska od vody

inak hajzlik mame na zachode
a este je super tzv strom pre macky, na tom sa fakt vyblaznia

a zabudla som macky mame 2, mali sme aj jedneho vykastrovaneho kocura, vsetko exoticke, spoluzitie naprosto v pohode, a maly sa vie s nimi dlho zabavit

sicinka
26. kvě 2009

Ahoj, britky bohužel nechovám. Chovného jsem kdysy měla barmského kocoura a to není zrovna nejklidnější plemeno 🙂 Jinak moje zkušenosti vycházejí z toho že moje mamka pracovala pro spolek ochránců zvířat a tak 10 let jsme doma měli takové domácí depozitum naše 4 kočky + nějaká kotátka, která nemohou být v útulku protože tam moc nepřežívají. Takže jsme je vždy odchovali a předali dál. Já mám teď jen 1 kocourka něco jako habešská kočka, ale není čistokrevný je z útulku a brala jsem si ho jako 4 měsíčního a doposud je naše jedinné miminko 🙂 jsem zvědavá jak zvládne příchod prcka, ale soustavně ho připravujeme.

sicinka
26. kvě 2009

Jinak ten náš barmák uměl chodit na lidský záchod byla to jediná kočka u které jsem to kdy viděla, ale dělal to jen před dostatečně velkým publikem a pokud všichni dost nahlas chválili. Naučil se to sám nevím, jak tohle natrénovat. Takže v praxi na nic ale jako atrakce pro návštěvy to bylo fajn 🙂

clara86
27. kvě 2009

Ahooj, ja som si po dohode s mojim drahym objednala moju vysnenu macku - birmu. Mame ale 2-izbovy byt tak neviem ci to bude vhodne. Manzel mi teraz hovori ze sa bude len trapit v malom byte ☹ Tak neviem co spravit. A tiez ak by sme chceli babo, zevraj to neni dobry napad..

sicinka
27. kvě 2009

Ahoj Birmu jako plemeno jsem nikdy doma neměla pouze na výstavách a tam to není typické prostředí. Obecně kočka ke svému spokojenému životu potřebuje cca 15 m takže dvojpokojový byt je zcela ok. Jinak kočka která vyrostla v bytě by se spíše trápila venku 🙂 náš kocour si zvykl že přes den nejsme doma a celé to období prospal (kočka spí kolem 17 hodin denně). Teď jsem na mateřské a ani si mě přes den moc nevšímá. Můj manžel jinak kocoura taky nechtěl a teď ho miluje a dovoluje mu všechno 🙂

lenki33
27. kvě 2009

ja napriek tomu ze macky mame, tak keby som si mohla vybrat tak ich kupim az ked sa babo narodi, ked ma napr pol roka
hlavne preto ze nase macky dost zle znasali to jeho miminkovske obdobie, strasne im vadil plac, a okrem toho boli zvyknute ze sa im viac venujeme a zrazu na to nebol cas
ale tie macky uz boli starsie, maciatka vsetko lepsie znasaju
napr kombinacia maciatko dieta je uzasna, lebo obidvaja maju dost energie a nalady sa spolu natahovat, macke ktora nebola zvyknuta na deti, to skor lezie na nervy
aj ked u nas to bolo tak ze nasa "stara" macka velmi zle znasala ked nam umrel kocurik a velmi sa potom zmenila, s novym maciatkom uz si nikdy nevytvorila taky blizky vztah 😒
ale uz aj stara sa necha synovi celkom natahovat a hladkat, ked to teda s tou laskou neprehana 😀

lenki33
27. kvě 2009

a este som chcela napisat ze ja ked som ostala na cez tehu doma, bola som na rizikovom, tak som nasim mackam vyslovene vadila, az sa tesili ked som vypadla niekam do obchodu aspon 😀

popelka.miri
autor
29. kvě 2009

Ahoj, můžete mi poradit, na co se musí kočka naočkovat, pokud bude pouze v bytě, s dětmi a kolik to očkování stojí? A kdy se očkuje poprvé? A ještě mě zajímá v kolika týdnech může už kotě od matky k lidem 🙂 ..Hlavně mě zajímá to očkování...jde o kotě kočky, která má volný přístup ven, ale jinak žije v v domě 😒