Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

sshiva
4. čer 2009

sicinka: my máme tiež monitor dychu a teda som zvedavá ako to bude v praxi vyzerať 🙂
No a moc dobre viem ako vyzerá taký urazený kocúr!!! Ten náš si vie aj poriadne zašomrať a posťažovať sa, to potom nevieme či sa máme na ňom smiať alebo čo (akurát že ten smiech ho ešte viac dorazí 😀 )

len
4. čer 2009

Sicinko, možná to bude podobnej přístup, když doma ty granule gimpet žrala bez problémů a u nás zkouší stávkovat 😉

Jinak já jsem hooodně začínající kočkařka (14 dní) a naprostej teoretik v oblasti mateřství, ale tak nějak mám naivní představy, že přeci je technicky možný mít v jedný domácnosti kočku i mimino, ne? 😉 Jinak bych si kotě nepořizovala, rozhodně ji taky nechceme kvůli miminu odsunout kamsi do pozadí... Já jsem ze psí rodiny a u nás byl vždycky pes plnohodnotný člen rodiny - sice bydlel na dvorku v boudě, ale muselo se s ním počítat při plánování dovolené a za žádných okolností nesmělo dojít k tomu, aby nebyl pravidelně krmen, venčen a pomazlován, i kdyby celá rodina ležela ve čtyřicítkách horečkách, tak se to nějak muselo zařídit... Prostě zvíře je kámoš a hotovo 🙂 Netvrdím, že kdyby třeba mělo miminko hooodně silnou alergii na kočky, nemusela bych hledat náhradní řešení, protože dítě má samozřejmě přednost, ale v každém případě se budu vždy snažit hledat takové řešení, aby byli spokojení všichni 🙂

sicinka
4. čer 2009

No prostě už jedno miminko máme a těd se nám k němu přodá další je to jednoduché 🙂 S tou alergii jsem se ptala a pry je to hodne nepravdepodobne (nejsme alergici, ranný kontakt s alergenem) - to je asi jedine z ceho mam strach.

len
4. čer 2009

Já si taky říkám, že když my dva i celé naše rodiny jsme v tomto ohledu OK, že by to byl fakt pech, aby zrovna naše dítko... A vážně věřím tomu, že když dítě vyrůstá v domácnosti se zvířetem, tak je mu to jen a jen ku prospěchu 🙂

sicinka
4. čer 2009

No já jsem ten případ, kdy jsme oprandu se zvířaty vyrosli a za celé dětství jsem měla pouze plané neštovice a to ve 14. První antibiotika jsem měla asi v 19 na boreliozu 🙂 nikdy jsem nebyla kojená. Takže si myslím že ty zvířata fakt neškodí a že imunita je věc věc z velké části vrozená. Už se za týden vidím jak odcházím brečíc z porodnice že mi nejde kojení a doma budu sterilizovat kocoura. Celé těhu se hormony drželi čekám že to těd doženou

len
4. čer 2009

A co tak brzo, termín máš až koncem června?
Jsem si představila kocoura ve sterilizátoru, chudáček 😀

sumienka2525
4. čer 2009

Ahojte. Necitala som vsetky vase prispevky ale kedze mam aj ja macky tak ma tato tema zaujala.

Kamaratka ma kocura tiez vystraja a veterinar jej povedal ze ked sa vykastruje tak sa ukludni a povedal jej ze aj macky maju nieco ako puberta a v tedy zvyknu robit troska zle.

My sme mali od malicka doma v byte macky a aj teraz mam 3 uz ale na zahrade. Mali sme viac menej kludne macky az na jednu, ta rada skakal na nohy, hoci kedy vyskocila z rohu a sup na nohu a potom zmizla , bola velmi hrava.

sicinka
4. čer 2009

Já mám vrozenou srdeční vadu, takže jdu na plánovaného císaře (né že bych chtěla - mám pocit že je to celé z obav kdyby něco). No a začala jsem mít poslýčky (asi) tak pan primář rozhodl že ho porodíme dříve než pak aktutně. Jsem přemýšlela co budu těch 6 týdnů doma dělat zařídila si z práce dohodu abych mohla pracovat no a nakonec jsem jen tak tak připravila postýlku a výbavičku. Co že sterilizovat, ale podle tchýně je nutné vymáchat packy v dezinfekci po celou dobu šestinedělí 🙂 no asi holt musíme mít odolné mimčo.

len
4. čer 2009

Aha, tak to jo... Jsi mohla rodit na mý narozky 😀 Tak ať to dobře dopadne 🙂

Tlapky v dezinfekci? Ách jo, chudák zvíře 🙄 A co takhle zadek a dávat mu něco na kloktání, když tě přijde olíznout 🙄

sshiva
4. čer 2009

kocur v sterilizátore 😀 😀
Ja súhlasím s názorom že deti a zvieratká možu v pohode fungovať 🙂 Aj keď poznám ľudí ktorí by si mačku v byte s novorodencom predstaviť ani nedokázali 😒 Nemyslím si že držať deti v sterilnom prostredí mimo dosahu akýchkoľvek potencionálnych alergénov, či už zvieracích alebo iných, je prospešné...Veď imunita sa musí z niečoho tvoriť, nie?

sshiva
4. čer 2009

sicinka: a není tchýne náhodou doktorka? 😀

sueanek
4. čer 2009

sicinka: U nas je to podobne - kdyz kocky hlida mati, tak sezerou pres vikend tolik granuli, co jim bezne staci na tyden.

Jinak se hlasim do klubu tech, kdo maji v byte mimco (pravda, trochu uz odrostle 🙂 a kocky. Rekla bych, ze kocky Svistenu zajimaly velice tak ve ctyrech mesicich, kdy se za nimi ruzne plazila a lezla, pozdeji nicmene ztratily na atraktivite a ted je vicemene flegmuje. Pravda, dnes jsem tu mela utulkova kotata, tak to ji zajimalo, jak to bylo male a pistelo...

len
4. čer 2009

Si myslím, že ne - mně když teď šaškovali s tou toxou a podobnýma nesmyslama, tak jsem všude říkala, že mám pár dní kotě - no a z těch rad, že by mělo jít kotě pryč, nebyla ani jedna od doktora nebo veterináře 😉

sueanek
4. čer 2009

len: Hele, to je fakt vtipny. Ja jsem se testu na toxo naopak domahala, paac se pohybuju v pomerne rizikovem prostredi, a gynekolozka pravila, ze si mam zjistit, kde se delaji (jestli ve spitale nebo na hygiene), a zaridit si to, paac si mysli, ze jsou zbytecne.

Celkove to na mne pusobilo, jako ze jsem hysterka, tak jsem to nakonec nejak vypustila...

sicinka
4. čer 2009

No kromě toho že si občas na balkoně ulovi nějakou mouchu, připadně si zahrabe tlapkama u bonsaji tak žije ve stejném bytě jako my 🙂 takže to má s tou hygienou jednoduchý. Akorát si holt zadek meje jazykem no ale kolik času tomu věnuje 🙂 Len a co Adélka už jsi jí ukecala na nějaké sušenky? Dokud jsem měla koucoura malého snažila jsem se kupovat max ty 400 g pytlíky nebo brala ruzné vzorky a každý den mu je střídala aby si na jedny nezvykl. No ale pak jsem vyměkla s tím royalem a sice žere i jiné ale radost mu to fakt nedělá.

len
4. čer 2009

Sue, mně tu toxu nabrali v CARu po několikaleté léčbě neplodnosti, když se mi po IVF podařilo otěhotnět a následně potratit, takže už to byl takovej poslední zoufalej pokus - čím by to jako tak mohlo být... Daleko dřív přišly na řadu výrazně dražší genetický a imunologický testy 😀 A vida, ta toxa, potvora, byla nějak prapodivně pozitivní 😖 I když mě teda zase uklidnili, že s neplodností ani potratem nemá nic společnýho, je to nějaký zamotaný 😉

Sic, jo, splivla směs suché granule + mokré granule + malé kousky přemraženého kuřete - paradoxně jsem se vrátila k těm prvním granulím, které 10 dní ignorovala 😉 Jsem jich blbec koupila dvoukilovku, protože přeci doma je žrala ve velkým, ne? 😀

sicinka
4. čer 2009

Já jsem to psala ale po letech pomáhání v útulku odchovu koťat na flašce a v mojí posteli, a tím že jsem vyrostla v takovám malém kočičím depozitu, tak mám negativní i paměťové protilátky 🙂 Známou takhle vystresovala rodina tak ze dal pryc svoje dve kocky 7 a 9 let pro které to byl asi opravdu šok. Nakonec měla relativně těžký porod, tak říkala že je ráda, že jinak by za to mohli ty kočky. Občas je mi opravdu líto, že místo vyhledání relevantích informací lidi věří nesmyslům jedna paní povídala....

sueanek
4. čer 2009

sicinka: Zpatky si je potom asi nevzala, ze?

sueanek
4. čer 2009

len: Tak vetsina lidi ma testy pozitivni. To znamena, ze onemocneni prodelali a jsou proti dalsi nakaze imunni. Problem naopak je, kdyz jsou testy negativni. Tedy presneji: kdyz se prodela onemocneni v prvnim trimestru (coz lidem s pozitivnim vysledkem nehrozi).

len
4. čer 2009

No, já byla taky vždycky zastáncem toho, že toxa prostě byla nebo nebyla a kočku bych kvůli tomu pryč nedala. Tak s druhou částí tvrzení stále souhlasím, prostě kočka je kámoš a hotovo, ale dost mě šokovalo, že půl roku starý nějaký protilátky dokážou udělat doktorům tolik vrásek a potenciálně mi dost zkomplikovat život... A to jsem tu už taky psala, že tu toxu určitě nemám od kočky (nejspíš ze zeleniny), ale prostě v mojí dost komplikovaný situaci (neplodnost-nezaměstnanost-neschopenka-nutnost umělýho oplodnění) dokázala nadělat docela solidní bordel 😖 Ale dávat kočku jen tak preventivně pryč? Aniž bych si zjistila, jak se přenáší, jestli ji vůbec můžu chytit a jestli ji má moje kočka - prostě vědět o tom houby a jenom dle systému jedna paní povídala prohlásit, že kočka=toxoplazmóza=nutnej potrat a zbavit se kočky jen tak, tak to je dle mýho fakt sviňárna 😝

sicinka
4. čer 2009

Nevzala ale to by ani nebylo vhodné jelikoz uz si konecne zvykly u nových majitelů. Vím to že to i obrečela,ale nezvládla nátlak ze strany manžela a jeho rodiny. Máma jí pro ně hledala nové majitele takže říkala že je jim těd dobře. Já si tohle neumím představit a to u mě teoreticky nějaké riziko bylo kvůli tem chybějicim protilatkam.

len
4. čer 2009

Sue, jenomže těch protilátek je několik druhů a já některý měla zvýšený tak nějak na hranici a některý jsem zase neměla vůbec, z čehož netušili, kdy jsem to prodělala, jestli to náhodou ještě neprodělávám, popřípadě jestli netrpím vleklou chronickou formou, která by ještě teď dokázala to IVF zhatit. Prostě není jeden druh protilátek a buď jsou nebo ne - protilátek je několik druhů a dle jejich hodnot a poměru mezi sebou a vývoje v čase jsou schopni něco víc říct, aspoň tak se mi to doktoři snažili vysvětlit - no, sama jsem to moc nepochopila 😀 Závěr byl "tak snad je to dobrý" 😀

sueanek
4. čer 2009

len: Souhlasim. Bohuzel takovejch lidi je... to by se jeden uzoufal :-/

popelka.miri
autor
4. čer 2009

Jsem netušila, že ta disuze o kočce bude tak in 😀 😀 Matka mi vyčítá že kočka a děti, že to nejde a že malou bude napadat a tak dokola a ty chlupy a tak...No, až na to, že jejich pes na moje děti, hlavně na malou vrčí jak debil a já pořád za ní lítám, aby jí nerafnul. A ona jen, že Mikýšek by jí nic neuděla, že jen žárlí...ale oni mu vše dovolí a myslí si ten pes, že může všechno a to žárleníl je právě průser 😕 Já když měla kotě, tak když spali vedle sebe on a malá, tak to bylo k sežrání 😵 .Mám i fotku 😉 ...Holky, řeším, jestli mám pořídit taky škrabadlo, nerada bych, aby mi zničila nábytek..Máte s tím zkušenosti, zajímá to ty kočky vůbec? 😅 Nebo to ignorujou 🙄 Strom určitě nepořídím, nemám místo

lenki33
4. čer 2009

popelka skrabadlo urcite 😉
strom je super, ale mysli ze je lepsi pre viac maciek, lebo sa na nom nahanaju a tak

len
4. čer 2009

Jo, škrabadlo drásá jak o život, určitě výrazně víc jak pohovku 🙂 Když se snaží vytáhnout drápy na pohovce, odnesu ji na škrabadlo a drásá tam, myslím, že už to celkem pochopila 🙂

Jinak chlupy... U nás neohrožuje kočka mně svýma chlupama, ale já ji svýma vlasama 😀 Když máte vlasy do pasu, tak jsou prostě v bytě všude a nějakej ten chlup krátkosrstý britky se zcela ztratí 😉

sueanek
4. čer 2009

popelka.miri : Skrabadlo urcite porid - je to v kocici povaze znackovat si teritorium drapanim a navic potrebuji udrzovat funkcni sve zbrane, tedy drapky. Kdyz kocce nenabidnes lakave skrabatko, najde si jine misto - sedacka, kreslo, tapeta...

Osobne si myslim, ze pro kocky jsou nejlepsi skrabadla "az do stropu", pripadne prirodni skrabadla v podobe sucheho, vhodne upraveneho stromku. Jestli nemas moc mista, zvaz polepeni jednech dveri kobercem - na tom se kocka taky dobre vyradi...

sicinka
4. čer 2009

My máme šrabadlo do stropu a je to nejoblíbenější hračka, když na něm nedělá blbosti a neútočí na nás, tak tam aspon spí a občas spadne. Na učení na škrabadlo platí chválit chválit a chválit. Kocour na něm hlavně blbne ale pokud třeba něco provede tak dorazí ke škrabadlu zkontrluje zda se koukáme a tak 5 x škrábně a čeká pochvalu. Spaní ve skříni či jiná zakázaná aktivita jsou podle něj rázem zapomenuty 🙂 Ale jinde nikdy neškrábe takže já jsem spokojená - bohužel ze zkušenosti je spíše výjimkou, potvrzující pravidlo 🙂

lenki33
4. čer 2009

ja mam skusenost, ze macky s bielymi chlpmi omnoho viac plznu, ta biela srst je nejaka jemnejsia a ide to lahko dole
tie tmavsie nie tak moc
vsimli ste si to niekto??

sicinka
4. čer 2009

V tom bych se držela prechetta na světlém podkladu vypadájí kočče tmavé chlupy na tmavém světlé. Dobré jsou takové lepicí válečky z ikea -stojí asi 19 kč a člověk ho polepí chlupama a pak strhne tu vrstvu a ase to lepí. Náš kocour je divoce zbarvený to znamená že chlup je u kořene světlý a na konci tmavý no a díky tomu jsou chlupy vidět vsude