Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

sueanek
13. čer 2009

apo: Vet. pece (3x odcerveni + vakcinace proti kocicim chorobam) pro kote, prumerne krmivo a stelivo stoji zhruba 2500 / kote... to jsou naklady na obyc kote ("kocka domaci"), nejsou v tom zahrnute kryci poplatky, vystavy a ruzne testy a specialni vakcinace rodicu, coz je u prukazovych zvirat obvykle...

aponchie
13. čer 2009

tak tolik me to teda nestalo ani nahodou 😝 jako vystavni bych nechtela ani nahodou takove ponizeni pro tu kocku se jit nekde vystavovat na povel 😀

sueanek
13. čer 2009

apo: Ze by sly ceny treba nahoru? 😉

sueanek
13. čer 2009

Stran tech financi doporucuji 5 let stary clanek "Jak se maji svobodne matky" - http://www.kocky-online.cz/clanky/jak-se-maji-s...

popelka.miri
autor
13. čer 2009

Sue: já teda nevím, jak jsi přišla na částku 2500 za kotě, když mě vyjde základ očkování na 500, 2 dávky a odčervovací pasta na cca 200, krmení nekupuje žádné extra drahé, ale klasika a stelivo kupuju 10kg pytel za 60, na měsíc max. 3, jako u prvního kocoura s wc jsem už měla z minula...

popelka.miri
autor
13. čer 2009

Začínám mít obavy o Macka ☹ ..vypadá to, že to dnešní očkování mu nějak uškodilo asi...pořád od té doby jen leží a spí, je úplně apatický, divně kouká a taky mňouká nebo kňukne a ani nepřede, když ho hladím...prostě vypadá, že mu je špatně...
Nevíte, co s tím? Dodávám, že ještě není odčervený a na netu jsem koukla na tu vakcinu, co mu dr. dal Biofel pch, a je u toho, že se nejdříve kotě musí 10 dní před očkováním odčervit a může se dát nejdříve v 8 týdnech, a to mý kotě ještě nemá a on tvrdil, že v 6 týdnech už se dá 😒
Bojím se, že to zvoral a Macek mi teď z toho pojde ☹ A to ho ještě píchl 2x, protože se mu poprvé nezadařilo 😠

sueanek
13. čer 2009

popelka: No, tveho kotete mi je lito, o to vic, ze jsme se o ockovani bavily minuly tyden, takze jsi doporucene vakcinacni schema vedela predem (a taky jsem ti psala, ze organismus kote, pokud ma cervy, muze vakcinaci nest pomerne spatne + ze v takovem pripade jsou penize za vakcinaci vyhozene z okna, protoze obranne latky se nevytvori).

Ja sice platim za vakcinaci pres 400 Kc, ale zase mam jistotu, ze ma zvirata osetruje veterinar, a ne reznik...

popelka.miri
autor
13. čer 2009

Sue: to máš těžké, když široko daleko jiný veterinář není a tento mi byl dokonce doporučený jako odborník přes psy a kočky...my jsme k němu chodili roky s labradorem a bez problémů 😒
Možná kdybych měla auto nebo někoho, kdo by mě byl ochotný vozit k veterináři i s dětmi (což nemám) tak bych si našla veterináře pár km dál, ale takhle to není možný...
Na druhou stranu jsem taky narazila na další odbornou diskuzi dneska na netu, kde je vše možný o kočkách, veterinární péči také a tam se zase píše, že kotě se očkuje 8-10.týden a odčervuje poté až po 11. týdnu právě tou pastou...takových diskuzí a článků jsem našla spoustu a bohužel, co veterinář to jiný názor, takže já jako laik můžu těžko vědět co jak patří, když i ti dr. to dělají každý po svém 🙄
Macek už vypadá líp, už se nažral, hraje si a přišel se i pomazlit, tak to už snad bude dobrý, asi nějaká přechodná reakce na očkování. Beru to tak, že moje děti taky mají na očkování různé reakce 😉

benjik
13. čer 2009

popelka: tak hlavně,že už se lepší a zítra ho budeš mít úplně v pohodě.je pravda,že co veterinář to jiný postup.vždyt se stačí i podívat do různých knih o kočkách,v každé píšou něco jiného,takže si to ty za vinu rozhodně nedávej.

len
13. čer 2009

Popelko, já myslím, že kotě se odčervuje před I po očkování, odčervené musí být několikrát (na rozdíl od dospělé bytové kočky, které to stačí 2x do roka) v rozmezí pár týdnů... To naše bylo do prvního očkování odčerveno 2x a i po druhém očkování máme ještě dvě další odčervení... Nejsem vůbec žádnej odborník (v tom bych dala na Sue), ale co jsem tak nastudovala, tak by mělo být odčervení - odpočinek - očkování - odpočinek - odčervení - odpočinek - druhé očkování - a pak možná ještě nějaké odčervení... Určitě souhlasím, že co vet, to názor, ale na druhou stranu člověk to ovlivnit může. V našem vetcentru se střídají čtyři veterinářky - jedna mi řekla očkovat vzteklinu určitě, druhá, že ona by svou kočku teda neočkovala (za mých podmínek), takže mně nezbylo než sednout k netu, všude možně se ptát a zkoumat pro a proti a nakonec se rozhodnu sama... Takže když ti Sue házela odkazy na vakcíny a u všech bylo psáno minimálně po osmi ukončených týdnech, tak ať by mi vet říkal cokoli, tak bych prostě do toho devátého týdne počkala, však on ti hlavu neutrhne...

Nicméně co se stalo, stalo se, teď už s tím nic neuděláš, aspoň jsi poučená pro druhé kotě 😉 A Mackovi přeju, ať se z toho dostane co nejdřív, je to ještě mrňous a asi to na něj byla holt pořádná pecka, takže snad ho to chudáčka zmohlo jen na krátkou dobu a už mu bude líp 🙂

Jinak co se týče ceny, tak já platila za samotnou vakcínu 350 Kč, ale nějaké peníze ještě za první prohlídku, registraci, odčervovací pasty... takže mě ta první návštěva stála 600, vlastně teda 1000, protože jsem za 450 kupovala pastu proti bezoárům. Nešťourala jsem se v tom, kolik stálo kotě do 10 týdnů věku, ale když si člověk kromě toho prvního očkování a odčervení (s tím, že naše kotě pastu vyzvracelo, takže jedno odčervovadlo na kůži ho stojí 160 Kč) připočítá ještě to, že i kočce-mámě se musí věnovat speciální péče, dostávat jinou stravu, koťata konzumovala maso a kvalitní granule... tak ta částka 2500 mi nepřijde vůbec přehnaná 😒

benjik
13. čer 2009

a jak by to mělo ted tedy bt dále s očkováním? má popelka pokračovat podle schématu,který už začala nebo,když mělo kotě takovouto reakci,tak mu dát pauzu a pak začít nanovo?jen mě to zajímá jak se tedy postupuje,když už se toto stane.

len
13. čer 2009

Benjik, přiznám se, že nevím... Jestli to byla reakce daná konkrétní vakcínou nebo věkem? Jsou tam časové limity, dokdy nejpozději je potřeba podat tu druhou, aby to bylo účinné. A navíc, jak psala Sue, tak třeba pro neodčervené kotě to mohlo být úplně zbytečné, protože tělo bojuje s toxinama od červů a už nemá na to, aby vytvářelo po očkování protilátky 😒
Mně třeba, když kotě vyzvracelo odčervovací pastu, tak veterinářka řekla, že ta dávka nemohla zabrat (protože zabírá ve střevech a vyzvracelo obsah žaludku), takže se prostě nepočítá a dostali jsme novou značku, na kterou snad měla reagovat líp. Ale očkování je o něčem jiném... Fakt mi přijde divný, že ten vet píchnul už do šestitýdenního koťátka 😖

benjik
13. čer 2009

mě osobně se zdá,že na jeho věk to byla moc velká zátěž.šest týdnů to je fakt skoro ještě novorozeně.Burnyho mi kamarádka donesla v 6.týdne a to bylo kotě sotva do dlaně.proto s druhým kotětem čekáme až mji bude 8.týdnů,což bude koncem měsíce.jsou ted totiž venku,takže první věc,kterou uděláme až Amálku doneseme je,že letíme na odčervení.v 8.týdnech už by to mělo být ok,ne?

popelka.miri
autor
14. čer 2009

Ahoj, tak Macek už zase řádí jak divej 😀 , dokonce už žral i kuřecí krky.. Prostě se vyspal, se mnou na gauči a už je v pohodě...je mu teď víc jak 7 týdnů, ale 8 asi ještě ne. Já jsem tomu vet. říkala, že ho nejdřív odčervíme a pak píchnem, ale on že prý se to takhle dělá běžně 😒
Blbý je, že já OPRAVDU nemám možnost jít k jinému vet. x km daleko, děti nikdo nehlídá a neumím si představit, že potáhnu kočár 2 děti a 2 kočky v ruce bůhví jak daleko 😕 To se zase vžijte do mý situace...jak jsem psala dřív, moje máma mi jasně řekla, že m i s kočkou pomáhat nebude a určitě mě nebude vozit k vet. a děti k tomu...já to mám holt s babičkou jinak...moc nefunguje 🙄
Na druhou stranu, ta paní, co od ní kotě mám mi sama řekla, že mám chodit k tomuhle vet. že oni tam chodí léta taky se zvířaty a dokonce mi řekla, že první odčervení i očkování v 9 týdnech...
Když se na to podívám z jiné strany, např. očkování na prevenar u dětí, tak moje dr. mi řekla úplně jiné schéma než druhá a každá to taky dělá jinak...V létaku bylo taky něco jiného...
😕

benjik
14. čer 2009

popelka: neboj mi tě tu neukanujeme.souhlasím,každý ti řekne něco jiného a všude ti i něco jiného píšou.my tu máme asi 5 veterinářů a taky každý očkuje jinak.hlavně jestli je to tvá první kočka ,tak přeci jen dáš na doporučení veterináře.děti přece taky rozdílně snáší očkování( jedno je v poho a druhýmu to samý očkování na chvíli dost oslabí tělo).zase taky nemůžeme kočky chovat přesně podle tabulek,každá je individuál a vše je vždy jen doporučené ( ne povinné) schéma.dítě taky nejde přece takhle vychovávat podle tabulek.u obou jak u koček tak dětí musí člověk používat i svůj rozum a pokud má na věc jiný názor,tak si za ním stát ( myslím,když ty chceš pro kočku ted tohle,a vets tím souhlasí,tak do toho jít a nebrat zase až tak velké ohledy na názor druhých),u dětí to přeci taky tak neděláš,že? a přitom jednomu člověku se na tvé výchově nemusí líbit to a druhéhému zase tohle a tak dále.
když jsi cítila,že děláš správnou věc,tak správná byla.je to tvá kočka a tvé rozhodnutí.

popelka.miri
autor
14. čer 2009

Tak jsem si dovezla to 2. kotě...je to nádherný vymazlený tygřík-doslova...vypadá tak!
Jenže jak jsem ho dovezla domů a dala přepravku s ním před Macka, tak ten začal ježit kožich, pištět a dělal hřbet...Mourek byl úplně v poho, jako doma, na Macka žádný ohledy nebral, ani s ním nebojoval, rovnou zamířil k vodě a k masu a dal si 😅
Ale Macek ho nejdřív začal jen fackovat, pak už se do něho docela pustil a teď to občas vypadá dost drsně, Macek ho i kouše do krku, zd, zdku a všude, a Mourek jen mňouká a fňuká 😖 ...teda to bych do svýho kocoura neřekla, že bude tak drsnej 😕 A to je i menší než ten nový!
Nechce nováčka pouštět na wc, nafackuje mu a prská na něho, takže Mourek musí na wc, když ho Macek nevidí 😅
A to svýho první kocoura mazlím, aby nežárlil, dala jsem mu novou hračku, maso a on je tak zlej 🙄
Mimochodem ten záchranář opuštěných koček a psů, co mi ho dal prý kočky v bytě nikdy neočkuje, jen odčervuje, protože se mu často stávalo, že se kočkám po očkování dělaly nádory 😒

benjik
14. čer 2009

no jo musí mu ukázat kdo je doma pánem 😀 ale neboj za pár dní si spolu budou hrát jako staří známí.my máme Val taky jen odčervenou a pro jistotu odlešenou

popelka.miri
autor
14. čer 2009

A budeš jí očkovat nebo ne? Já ti nevím, po tom včerejšku a dneska,co mi řekl ten chlap, tak si moc jistá nejsem...ven chodit určitě nebüde
Oni si spolu fakt hrajou hezky, je to sranda je pozorovat, ale často to vypadá dost drsně 😕

popelka.miri
autor
14. čer 2009

Tak mám kočičí strom, doma dělaný, kmen stromu, větve, 3 poličky na ležení, provaz, škrabadlo dole a koťatům se zjevně líbí, protože jsou pořád u něho a hrajou si tam hezky, mají i něho hračky, wc a jsou spokojený, dokonce se ani tolik nervou 😅 , ještě ho musím doladit, ale vypadá to dobře, dokonce líp, než ty kupovaný, umělý materiály...tohle je ryze přírodní 😉

len
15. čer 2009

Popelko, určitě neměň veta, pokud by to bylo problematické 😉 Ale minimálně u druhého kotěte prostě s tím očkováním počkej na těch 9 týdnů, tak jsem to myslela - je hezké znát vetův názor, ale evidentně moc správný nebyl, tak tak s druhým kotětem naklusej později a on ti vet hlavu neutrhne 😉 A odčervování... no, projela jsem desítky stránek a všude do jedné píšou, že odčervení před očkováním ano 😒

Jinak co se týče očkování, tak ty nádory (fibrosarkomy) bývají spojovány konkrétně s očkováním proti vzteklině, už jsme tu o tom mluvily... Klasické očkování - trojkombinaci snad nikdo nezpochybňuje, to důležité je. Takže já dospěla k názoru - očkovat ano, ale vzteklinu vynechat.

A jak jste pořídili ten strom, někdo ti ho vyrobil? 🙂 To je paráda, my byli v sobotu v lese, ale manžel mě nenechal domů dotáhnout ani suchou větev 😀

benjik
15. čer 2009

popelko Amálku budu očkovat už kvůli mimču.Val zatím ne,nemůže se zbavit sýpání co ji zůstalo jako následek nastydnutí,takže dokud se z toho nedostane,tak musím počkat.

popelka.miri
autor
15. čer 2009

Ono je docela problém vůbec vědět jak starý to druhý kotě je, jelikož je to nalezenec, tak to nikdo přesně neví, můžem se jen dohadovat 😒 , ale je větší než Macík a má úplně jinou srst, než obyč. kočka, takovou hustou, jak chemlon...ten chlap mi říkal, že očkování prý každý mu dělalo nádory, nejen vzteklina o té to vím.
Ten strom mám udělaný z vrby a kůru sundanou, dole omotané lanem, na škrábání, 3 police, Macík u na ní leží, vísí mi z větví provazy s hračkama, jim se to líbí...pod stromem mají košíky s pelíšky, wc je už v chodbě...Než jsem dnes šla do školky v poledne, tak se ještě rvali a když jsem po 13h. dorazila dom, tak jsem čuměla jak blázen! Leželi v jednom košíky a tulili se k sobě a vzájemně se lízali 😵 Byli k sežrání 😀 Mimochodem, dala jsem jim dvě misky, aby se nehádali a oni žerou z jedné 😅 , o jídlo se nervou, ale Mourek dneska u kuřecího masa vrčel jak tygr, tohle přesně dělal můj první kocour...
Můžu říct, že ani jeden z nich zatím neškrábe nábytek ani nic jiného ani nelítají nikam nahoru, jsou rádi u stromečku 😉 ...Macek večer hezky přikluše spát k nám do obýv. na gauč a Mour do děcáku...Třeba už dnes budou spát spolu...
Len: proč ti nedovolí ani větev? Já toho domů vždycky natahala, když jsem chovala dřív vícero zvířat 😀

len
15. čer 2009

No, s tím očkováním, co jsem tak četla, tak ano, sarkom může vzniknout z jakéhokoliv vpichu, ale je to značně nepravděpodobné. Ale do té vzteklinové vakcíny přidávají jakousi hliníkatou látku a ta to právě způsobuje. Sarkomy se vyskytovaly vždycky, ale se zavadením téhle protivzteklinové se jejich nárůst prudce zvýšil, takže tak. A vždycky je třeba zvážit pro a proti. Šance, že kotě v bytě chytne vzteklinu, je nulová, šance, že z protivzteklinové vakcíny bude mít sarkom, je celkem velká. Naopak šance, že chytne některou z těch chorob v trojkombinaci, nulová rozhodně není, ale šance, že bude mít sarkom z té trojkombinace, je mizivá. Já mluvila s naší veterinářkou, tak prý viděla za život celkem dost postvakcinačních sarkomů, ale z běžné trojkombinace nebyl žádný - všecko vzteklina a ještě nějaká choroba. Což se i shoduje s tím, co jsem přečetla na netu 🙂

benjik
15. čer 2009

popelka:vždyt jsme ti to říkali,že bez sebe kotata nakonec nedají ani ránu 😀

popelka.miri
autor
15. čer 2009

Benjik. ale včera to vypadalo dost drsně, ten ho tak kousal, že jsem se o něho až bála 😕 Ale první kotě je teda na první pohled andílek, narozdíl od druhého, ale přitom je to naopak 😀 Ale ten nový je tak nádhernej, vůbec nevypadá jako klasická číča z ulice a jak se tulí a spinká u nás a přede 😵
Další problém nastane, až budou dospívat, tak to doufám podchytím tou kastraqcí

benjik
15. čer 2009

hlavně,že už si rozumí.a co děti jak přijali druhé kotě? na tvou matku se ptát ani nebudu,ale třeba si ji kocourci postupně omotají kolem prstu a bude to taky ok

popelka.miri
autor
16. čer 2009

Benjik: děti jsou nadšený, lili má Mourka a kluk Macíka 😅 ..
S máti to je docela v pohodě, ani moc nekecala. Např.dnes, Lili je nemocná a nemůže do školky, ale kluka nemá kdo odvézt, nebo mi holku doma chvilku pohlídat, ex se na nás vybodl a matka přece nemůže 🙄 , takže mi opravdu nemá kdo do toho co kecat, když se starám sama o vše, ne

benjik
16. čer 2009

ne kecat ti do toho vážně nikdo nemůže.a Barunka má co? nebo ta by chtěla pro změnu pejska? 😀 a ty nakonec budeš ráda,když ti děti dovolí se se zvířaty vůbec pomazlit 😀

popelka.miri
autor
16. čer 2009

Barunka nedostane zatím nic, jelikož jí musím pořád hlídat, protože jak vidí číču, tak můra jedna jí chce zmáčknou, zatahat a tak...dřív to nedělala, ale co mám 2 kocoury, tak začala 😕 , nevím proč to dělá!
Jinak co je dobrý, že jí kocouři nic za to nedělají, ani neseknou, nekousnou, nic! Ostatní klidně jo 😅

lucija
16. čer 2009

Ahoj holky, jdu za vámi, neboť se se synem staneme v pátek majiteli malého koťátka, které mu tatínek přiveze 😠 😀 Paráda, nejdřív jsem byla zlá, ale hned dopoledne jsme vletěli do zveráku a nakoupili všechno potřebné pro jeho příchod. Že bych se těšila???? 😀 😀 😀