Kojila jsem cizí dítě...

oslik23
26. led 2008

Ahoj holky,

stalo se vám to? Znáte někoho komu se to stalo?
Já ano!

Kamádka před týdnem rodila. Druhý den jí volám a ptám se, jak se jí a malému daří a jestli něco nepotřebuje přivést a jak to zvládá...A ona se začala smát a pustila se do vyprávění.

Malý se nechtěl po porodu přisát, když jí ho sestra donesla na pokoj a zkoušela přiložení - odmítal..Do třetice všeho dobrého se přisál,ale jen na chvíli...Kamarádka byla hodně unavená a tak se domluvila se sestrou, že si malého odnese aby se ona mohla přes noc vyspat a načerpat síly.
Ráno ji sestra přinesla malého na kojení - zůstala u ní a sledovala, jestli se malý chytne..Chytl a kamarádka byla nadšená, jak krásně saje a sestra ji chválila. Kamarádka se rozplývala nad synáčkem, konečně si ho mohla pořádně prohlédnout..Mluvila na něj a připadalo jí, že je syn opravdu hodně podobný manželovi.

Asi za čtvrt hodiny doběhla sestra a začala se strašně omlouvat :" Paní Zemánková, já se strašně moc omlouvám..nevím, jak se to mohlo stát....Tohle není Tomášek, ale Lucinka z vedlejšího pokoje 😅 "

Kamarádku jako by v té chvíli trefila palicí po hlavě! Sestra ji téměř odtrhla dítě od prsu a utíkala s ním k jeho pravé mamince..Chvíli na to už byl u kamarádky její syn Tomášek, kterého okamžitě po přinešení rozbalila a koukala, jestli je nebo není kluk a když byl, ještě zkontrolovala číslo na zápěstí..

Trošku měla špatný pocit z toho, že své dítě nepoznala, ale to jsme jí hned začala uklidňovat - vždyť ho téměř vůbec neviděla! na sále chvilku a pak chvilinka 2x v noci, kdy byla grogy z porodu a unavená a co si budeme vykládat ..mimi vypadá vždy jinak po narození a jinak druhý den, že?

Hlavně že se to vše nakonec vysvětlilo 😉

ygreen
9. dub 2010

lamarika: tak to je už podle mě nechutný 😖

lamarika
9. dub 2010

ygreen: záleží z jaké strany to vezmeš 😉 Já jsem to spíš myslela tak, že je zajímavý, že se takhle rozkojila vlastně babička dítěte

kubaka
9. dub 2010

lamarika - to je teda něco - ale je normální, že se rozkojí žena co nerodila - je to všechno psychika. JStačí dostatečná citová a fyzická stimulace a rozkojí se i šutr.... 😀
Jestli to byla mladá babča před přechodem tak je to určitě lepší než mít miminko na UM. Ale nedokážu si představit tu organizaci dne - teda fakt ne. Asi dost nepraktické. Navíc aby mléko plnilo funkci i z hlediska obranných látek, tak ta babička musí být pořád s tím malým, aby mě i ty správné protilátky - což musejí být vzácně úžasné nátury, že se snesou takhle těsně vedle sebe.

Proč nechutný? - vždyť takhle přesně fungovaly kojné celá staletí všude po světě- i nižší šlechtična nikdy nekojila své miminko, vždycky už byla připravená kojná. Mateřské mléko je prostě potrava - jídlo - hamáníčko - žvanec - dítěti je fuk, odkud mu to přiteče do tlamičky. Hlavně že je žaludku. 😀

lamarika
9. dub 2010

no, co vím, tak oni bydlí v jednom baráku. Ale určitě se to i trošku komplikuje i z hlediska výchovy, protože takhle bude mít dítě pevnou citovou vazbu i k babičce a maminka s babičkou musí při výchově táhnout za jeden provaz

ygreen
9. dub 2010

kubaka: tak s tím nesouhlasím, mě to prostě nepřijde normální, aby v dnešní době, když někdo nemá finanční nouzi, nechával vlastní mimčo kojit svou matkou 😖 to je mi tedy hodně proti srsti. A hlavně nemá cenu to srovnávat s dobou dávno minulou, to bylo celkově lidstvo někde jinde. Obzvlášť, když se všude píše, že podle posledních výzkumů UM nahradí MM více než dostatečně. Jako přijde mi to divné, aby matka dávala své dítě kojit své matce. Mě to přijde prostě takové nezdravé ze sociologického hlediska. Co kdyby to provozovaly i třeba ve 2 letech věku dítěte? To by ti pořád přišlo normální, kdyby babička s matkou seděli na hřišti na lavičce a dítě přišlo a vytáhlo kozu matce, napilo se a za 30 minut si přišlo cucnout od babičky 😝

kubaka
9. dub 2010

ygreenn - tohle určitě není z hmotné nouze, ale z přesvědčení, že MM je pořád lepší než UM. to, že moderní doba vyvinula UM neznamená, že z kojení cizích dětí se najednou stane něco nechutného.
Jen mimochodem. Naprosto není pravda a nemůže být z principu, že je MM plně nahraditelné. NIkdy. Vždy to bude umělé mléko a kojení to přirozené - v kojení jde i o další jemné věci - dítě si určuje kdy a kolik chce pít - lahví už vždycky děláš určitý nátlak nebo dávkuješ, nutíš pít - ta svoboda rozhodování se ztrácí atd atd. Je to prostě z principu jiné.
.
Dávnou dobou argumentuji, že to prostě technicky možné je a nijak výjimečné- je jedno kde je lidstvo teď -kojení je způsob krmení mláděte, tudíž přišlo logické, že když nemůže kojit matka, protože prostě třeba umřela, zastoupí ji jiná, co dítě má a přežila. Za války kojily ženy co mohly i ostatní děti - nic divného. Technicky to problém prostě není a je to způsob.
a argumetovat" co kdyby" už je podsouvání a spekulace. Já bych nekojila víc jak rok staré dítě - dvouleté už rozhodně ne. Je to zbytečné, takže kojit na lavičce dvouleté by mi přišlo divné i tak. Takže nespekulujme.

Nevíme, jak to chtějí dlouho praktikovat - jaký mají názor, proč to vlastně dělají - netušíme, jestli to dítě nemá třeba zdravotní problémy, alergie atd. Jaký je mezi nimi vztah... Nevíme nic o jejich motivacích. Třeba to jsou fanatičky kojení a dělají to jen z dogmatu. Netuším.
Ale výchovně to může být problém - otázka je, kdy s tím skoncují, takže dítě si na to nebude ani pamatovat - kdyby to uťaly v 9 m. tak není problém. Přejde na láhev a hotovo. Určitě je to zajímavé právě z toho výchovného hlediska -musí táhnout za provaz společně jak píše lamarika - já osobně si to třeba neumím představit, se svou matkou jsem se v životě na přísptupu k dětem neshodla.

ygreen
9. dub 2010

nemyslím, že je jedno, kde je lidstvo teď, ale to je fuk, já mám odlišný názor a je mi jedno co kdo dělá, každopádně to že mám odlišný názor neznamená, že je špatný, nebo hloupý, vždy záleží na úhlu pohledu a interním pocitu člověka z dané věci, situace. Nejsme ve válce, UM je dostupné a kvalitní a za každou cenu se držet MM mi přijde až fanatické. Neříkám, že je fajn hned vrznout dítě na UM, ale nepřijde mi normální situace, kdy má matka třeba málo mlíka a řeší to tím, že se rozkojí babička dítěte. Sami říkáte že MM je jen potrava, no to UM taky. A pokud chybí ten intimní vztah mezi kojící matkou a novorozencem, tak je to opravdu jen strava. A já a asi ani vy nevíte, zda je složení mléka 25leté matky a 55 leté babičky stejné a pro kojence vhodnější než speciální UM. Každopádně můj názor. Hezký večer

ikarkulka
9. dub 2010

ad to, že kojení považujete za intimní věc mezi matkou a dítětem...
moje pohlavní orgány jsou taky pro mě intimní, přesto chodím (nejen v případě problému) na vyšetření na gynekologii.
čímž chci říct, ano, kojení je intimní, ale když něco není v pořádku, tak se nedá svítit a intimita se musí narušit. a dát nakojit dítě někomu jinému (koho znám a důvěřuju mu a vím, že mi může pomoci) mi přijde jako to nejmenší narušení.

rimelka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bramburka
10. dub 2010

koukám, debata furt jede...

já si nemyslím, že by MM bylo nenahraditelné a ne vždy je to zdravější verze UM. Se podívej co ted jíme, až budeš jíst jen ze zahrádky, maso ze zvířat co vychováš, atd atd, pak argumentujte. No jo, ale já na to mám jiný názor. Za každou cenu jsem kojila, až do 8 mi měsíců, odstrikavala jsem kdyz nám to nešlo a finále? dcera má 5x antibiotika za sezonu, je porad nemocná. Jiné děti co jsou na UM nebyly nemocné ani jednou za rok, nemají ekzémy a tak. MM není samospasitelné. Je to geneticky dané a záleží na mnoha faktorech, imunita se buduje jinak. Já kojená nebyla a mám imunitu super. V životě jsem nebyla nemocná a antibiotika jsem mela jako malá párkrát a ted jako velká jen na močák.

A s tím, že dítěti vnucuješ množství mlíka? jako asi jak které, některé se přepíjí i z prsa a to mohutně!!! dcera nechala ve flašce lidně 20 ml a nezájem. Do dnes nedojídá.

kubaka
10. dub 2010

bramburku - to, že jednotlivé dítě se chová a působilo na něho kojení jinak neznamená, že ve většině to funguje. Ale jistěže nic není samospasitelné. O tom není řeč. A ty máš představu, co je v UM? Já ne - ale nepředpokládám že je o moc lepší nebo horší. Vždycky když se odchýlíme od toho, co je přirozené a dané tak to s sebou nese další změny - odchylky od standardu, které třeba nemusejí být nijak nutně vidět. Ale tvrdit, že je UM "možná" zdravější je trochu zavádějící. Jíme pořád to samé a možná dnes líp, než dříve, protože je větší osvěta, lidé koukají na to, co kupují atd atd.
Fakt je, že z lahve se obecně děti snáze překrmí, protože nemusejí aktivně tahat, teče jim to samo. Z prsa je jiná technika - píše se to všude. proto se asi taky vymýšlí dudle, které se snaží co nejvíc napodobit sání z prsu.Aspoň pro ty nejmenší miminka.

ygreen
10. dub 2010

souhlasím s bramburkou ve všem - já odstříkávala mohutně do 4 měsíce a syn měl pořád průjmy, i když jsem skoro nic nejedla a byla jsem na 3 dny starém pečivu a když jsem to vzdala a nasadila plně UM, stolice se mu upravila. Je to velkej a silnej chlapák a s nemocemi problémy nemáme. Zrovna v pondělí jdeme po roce na kontrolu na imunologii - ve 4 m. mu dělali komplet testy - alergie, astma, imunita, apod. a byl úplně zdravý. Moje sestra má špatné geny a její děti jsou celiatici, alergici, astmatici, mají růstové poruchy, no děsný 😢 a pro kojení dělala vše a jedla jen bio.

S tou lahvičkou to také není jednosměrné - závislost na matčině prsu, její blízkosti a utišení se při mazlení je někdy horší odbourat než lahvičku. A dítě vypije tolik kolik chce a protože kontroluješ maximální míru tak se hlavně ani nepřepije kdyby bylo "hamoun".

KOjení je určitě krásná a prospěšná věc, ale pokud z nějakého důvodu nejde, pak je podle mě lepší či normálnější přejít na UM. ALe nebavím se o případu alčatka s její kamarádkou. Ale o spíše o tom kojení babičkou miminka.

rimelka
10. dub 2010

Koukám že zase mazala,že nebylo zase neco pochuti,co špatného jsme napsala? Jen debatuji!

To že kojila stará baba dítě své dcery napíšu to tedy slušne je moooc ošklivé!!!

To že kamarádka co má dvě děti,neporadila kámošce hned at si mlíko osdtříka když ona je zkusena je divny, a hned si ho radši přiložila,proč napřed nedala tuto radu,odstříkala by a hned by to pak šlo,cucnout si tedy vůbec nemusela! Nač kojit cizí dítě když hlady neumírá,kor v dnešní době jako! Ale hold ženy co preferují přírodniny,šátkují látkují,tak májí hold ten zastaralý názor,že UM neee! Blboost je to!

P.S
nikoho jsem nejmenovala,hrubě nepíšu,píšu jako každý tady,tak sem zvědavá,zda to tu zůstane!!! Díky

revutela
10. dub 2010

Oh Bože!! Ženský, vzpamatujte se... tohle už mi nepřijde normální!!! Ale opravdu NE!!! Aby matka kojila dítě své dcery?? Kde to žijeme?? No já to vidět, tak sjedu jak starou, tak mladou 😝 Tohle je fakt moc!!! Nechápu ty, které tady neustále dokolečka dávájí za příklad, že dřív byly kojné, at se podíváme na zvířata, že máme k nim blízko... jako se musím opravdu z plných plic zasmát!!!!! Dřív byly kojné, to ano, ale jaká byla úroveň, mentalita... mi neříkejte, že ste mentálně na stejné úrovni 😅 Co bylo bylo, ted je ted a ted, v době nejmodernějších technologíí, vymožeností by si tohle neměl nikdo dovolit, proboha!!! Beru, když matka nakojí své dítě na veřejnosti, i já sem to tak dělávala, ale kojit cizí dítě je moc!!! Nejsem puritánka nebo něco takovýho, ale tohle mi přijde fakt dost nechutný... a ikarkulko 😀 se musím smát tomu, jak tady přirovnáváš gynekologa 😅 Co to jako má s tím společnýho? To je snad rozdíl ne?? Tady jde o to, že člověk nakojí cizí dítě - tudíš, chceš-li přirovnávat své pohlaví, tak přirovnej např to, že tvůj muž s tebou sexuje a jindy na to nebudeš mít chut a řekneš kámošce nebo mamince, aby si zasexoval s nimi, protože to je přece normální 😀 a navíc, dřív se to taky takhle dělávalo ne?? 😀 stejně tak jak byly kojné, tak i byla větší promiskuita a lidé si střídali partnery 😀 ale tvé přirovnání mi přijde hloupé 😝 Tak mě ještě napadá, vy, které se řídíte dobou minulou 😀 dřív se ženy neholili, byly velmi přírodní 😀 Snad to nebude váš případ 😀 jen chci říct, že to co bylo kdysi, už dávno není a nebude - díky bohu!!! Takže mi přijde hloupé, když tady děláte z nějaké staré báby machra, že dokázala nakojit vnuka/vnučku... to je na kriminál!!!!! 😲 hezký večer 😵

berenika39
10. dub 2010

rimelka, podle čeho soudíš, že kojila stará baba svoje vnouče? to se tu nikde nepsalo, hodně maminek má děti i ve věku, kdy jsou potenciální babičky, já taky🙂

k tématu - kojení jiného miminka případně kojení nemaminkou je výhadně záležitost zúčastněných - nikomu nepřísluší jim do toho krafat, nikomu do toho nic není, nic špatného nehrozí, a jediným kriteriem pro uskutečnění je to, aby to vyhovalo oběma stranám....možná blbý přirovnání,ale : v sexu jsou taky různý aktivity, který můžou někomu připadat ulítlý, ale musí se na nich shodnout ti dva...názor ostatních je v těch situacích tabu.

kubaka
10. dub 2010

alcatko psala, že nejjednodušší způsob, jak ověřit domněnku bylo dítě přiložit - záležitost dvou vteřin. Takže jednala rychle a efektivně. Odstříkat zatvrdlé prso prvorodičky je sec mazec a pěkně to trvá, bolí to a než se to ženská naučí, chvíli se s tím pomorduje. On po bitvě je každý generál - proč neporadila, proč neudělala - ona hlavně jednala. Je úplně jedno, co kdo preferuje - já na přírodnny nejsem, plíny jsem měla Pampersky, vozila jen v kočáře a normálně kojila. kdybych nemohla, dítě by dostalo prostě flašku, protože jíst musí.
Nepaušalizovat a nedělat nepodložené závěry - prosím. Píšeš neurvale rimelko a nevím, kde se v tobě bere ta vzteklost když to nikomu neublížilo, obě matky si to odkývaly a problém kamarádčina kojení byl vyřešen jednou provždy. Já takovému přístupu tleskám.
a jak víš, že babička je stará baba? Může to být zdravá čtyřicátnice kupříkladu, což by byla stará jako já - a já své dítě taky kojila a jen kynulo.

berenika39
10. dub 2010

revula, a podle čeho se pozná, co je normální? podel toho, co si myslíš ty? vždyt nech lidi žít, spadne svět, když se jedno miminko napilo od jiné maminky mlíčka? vždyt ta "babička" klidně mohla být současně maminka a kojit i své vlastí dítě. co? v tomhle tématu tocha nadhledu a tolerance neškodí, nejde o nic tak zásadního a už vůbe ne nebezpečného....klidek.

kubaka
10. dub 2010

beren - psaly jsme současně úplně totéž - dobrý - 😀

revuleta - nad tvým příspěvkem se zas musím smát já - dikce opravdu na vysoké mentální úrovni. 😀

berenika39
10. dub 2010

hlavně mentalita není záležitost doby, ale člověka - putna jestli žil v pravěku nebo teď. mě osobně kojení jiného mimča nepřijde běžný, ale nesoudím to, když to pomůže ....

revutela
10. dub 2010

berenika - 😀 zase komentář 😀 správně si to napsala, že i v sexu si musí ti dva vyhovět a co se líbí jen jim, tak druhým to může být jedno... ale tím pádem se to rovná tomu, co je mezi matkou a dítětem, tak to jiným může být jedno a at si matka kojí své dítě jak chce, je to jen mezi nimi dvěma!!! A nikdo třetí by v takových případech asistovat neměl...

Kubaka 😀 vidíš, mě ani nenapadlo, že i ve 40ti může být žena novopečenou matkou 😀 pro mě jsou takové ženy už babičky 😀 😀

berenika39
10. dub 2010

má to háček - špatně jsi mě pochopila, nebo jsem se špatně vyjádřila - je to záležitost jen těch dvou - MAMINEK - které si pomohou.

berenika39
10. dub 2010

.... 😉 jinak na akci lze očekávat reakci, to je snad i nějaký zákon, takovej slavnej to vymyslel, jak se jmenoval.... 😉 😉

revutela
10. dub 2010

Berenika 😀 když dáváš nějaký příklad ze sexu 😀 tak do toho nemíchej dvě maminky 😀 jedno je jedno, dvě jsou dvě, to je logické 😀 ale neplatntej jablka s hruškama 😀 sex je intimní věc = muž+žena a kojení jakby smet = maminka+dítě ... žádné třetí osoby - chápeš to?? Já už nevim, jak to napsat, abys to pochopila 😀 A ještě otázka - ptal se někdo tatínků těch dětí, jak se jim líbí, když jejich děti kojí někdo cizí?? Bych se jich schválně zeptala... dítě je přeci obou rodičů... ještě by to spělo k rozvodu 😅 😅 když sem to řekla mojemu doma, tak se znechuceně a udiveně díval, jestli to je jako fakt nebo nějakej FAKE 😀D

berenika39
10. dub 2010

ano. máš pravdu. ve všem. do puntíku.

lamarika
11. dub 2010

Úplně mě mrzí co jsem tu rozpoutala ☹ Tady jsem to uvedla jako zajímavost, protože jsem se do tý doby nesetkala s případem, že by se v okolí dítěte rozkojila i jiná žena. Nechtěla jsem nikoho pohoršovat nebo tak. Prostě jen perlička.
Jen doplním fakta. Babičce je okolo 50-ti let (alespoň se mi tak jeví) a té mamince okolo 20-ti let. Když jsem je viděla ani by mě nenapadlo jim něco říkat a nebo jim nějak nadávat. Je to jen a jen jejich věc jestli to u nich takhle funguje a nebo ne. Já bych vlastní mámu nenechala kojit své dítě, ale né proto, že mi to přijde "úchylný" nebo jak to tu někdo nyzýváte, ale protože bych jí záviděla, že ona mu může dát něco co já ne.

krembonzur
11. dub 2010

dobry den, docetla jsem diskusi a mam dost... 😝

chtela jsem reagovat,ale presla me chut..takze jen v rychlosti...obe deti mam kojene a kdyz jsem porodila Maju, tak jsem si rikala, ze bude snadne ji kojit, kdyz jsem kojila Jenika skoro do 2 let, ze to proste budu umet, budu vedet, jak na to...omyl! prvni 3 tydny byly dost hrozne a citila jsem se pod psa, ze to nejde tak, jak jsem si to malovala...trvalo to dlouhe tri tydny nervu a stresu, nez jsme se nejak sehraly a zaclo to jit...jsem proste trubka a nejsem tak genialni, jako nektere zeny na MK 😝 🙄

krembonzur
11. dub 2010

lezi mi to v hlave....kdyby se nekomu neco stalo, zleho....ale mimi se nakojilo, bylo spokojene, klidne a jeho mamina taky, tak o co jde???to mi mozek nebere 😉 ...zadna tragedie, ta se stala jinde.. 😔

kubaka
11. dub 2010

kremíku - právě že o nic nejde, matky spokojené, kojenci nakrmení , problém vyřešen - v tom je vtip - jen některé matky jsou prostě sprosťáci, no , jinak to nejde nazvat.

Lamar - to dává smysl - matce 20, babičce přes 40 - i v tomhle věku je žena fertilní a může mít vlastní děti. Já se s tím rozkojením taky nesetkala, ale při silné psychické stimulaci je to fakt možné. Tohle se objevilo třeba u spolubydlících žen na kolejích, v internátu, ubytovnách, z nichž jedna porodí dítě. Ta druhá slyší dítě plakat hlady, je přítomná péči a mateřské pudy a hormony se dají do pohybu a začne se jí dělat mléko. totéž se pozorovalo u žen, které i unesly cizí dítě - taky se rozkojily.
ta tvoje perlička je fakt zajímá - hlavně co je k tomu vedlo...? ale to asi už nevíš.

lamarika
11. dub 2010

kubaka já se domnívám, že ta maminka dítěte přišla o mliko, ale je to jenom moje doměnka 😉

rimelka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz