Kojíte na veřejnosti?

andulkaavetrelec
24. zář 2007

zajímalo by mne, zda kojíte taky venku, když byl Davídek novorozenec, spal vždy dvě hodiny po kojení, a tak jsem všechno stihla a mohla kojit zase doma, pak byla fáze přechodná, kdy spal třeba jen hodinu a já pak musela hledat lavičku. už jsem kojila v parku, ve městě u rušné silnice, v městské knihovně v čítárně. A co vy, bojíte se, stydíte se, hledáte zoufale lavičku jako já, nebo kvůli tomu ven moc nechodíte, či dáváte dudlík? já nedávám...

zuzankast.
7. črc 2009

Ahoj, taky jsem nedavno řešila, kde nakrmit ve městě. Dlouho sem kroužila po parku a hledala vhodnou schovanou lavičku, až mě napadla spásná myšlenka, zajít ke kámošce do krámu a nakrmit malou tam v kanceláři.. Nemám na to náturu, odhalovat se venku.Ale ostatním maminám to neberu, pokud tedy nerozbalí svoje nádobíčko na lavičce v rušný ulici nebo v kavárně plné lidí, to mi přijde nevkusný.. Líbí se mi nápad Shauly, krmit hezky pod tričkem.

niki2
7. črc 2009

Ja teda taky krmila zasadne pod trickem, jednalo se jen o tu chvilku, nez se kluci pricucli, pak uz nebylo nic videt. A vetsinu maminku vidim kojit takhle, dost casto si vsimnu az na druhy pohled, ze dite jen nechovaji, ale i krmi. Jen jednou jsem videla maminu s vystrcenym celym prsem a to fakt nevypadalo dobre.

johanda
7. črc 2009

Přečetla sem si ten článek na feministky.cz 😅 a pak i další články - ten server je snad jen nějaká nepovedená recese nebo ho tvoří chlapi , kteří si dělají srandu z feministek a řehtají se nad plamennou diskuzí. 😀 😀

Já kojila venku běžně, v životě jsem neviděla matku s obnaženou vyvalenou kozou, všechny krmily dítě nenápadně a decentně. Pokud má někdo problém s kojící maminkou, je to jeho problém a ne můj, že. Osobně jsem se setkala jen s milýma reakcema, pokud vůbec nějaké byly.

misi78
9. črc 2009

Ahojky, ja taky nebyla uplne privrzenkyne kojeni na verejnosti, ale co se mi narodil malej, uz mi kolikrat nic jineho nezbylo, maminy to znaji, ma jist az treba za hodku ale on ma hlad uz ted a co mam delat mam ho nechat rvat? Snazim se prikryt plenkou, trickem a otocit se trosku bokem. Ale to asi temer kazda maminka. Je asi jen malo tech co by vytahly cele prso. Dobra prihoda se nam stala v Lednici v zameckem parku, chodilo tam lidi jak na Vaclavaku, tak jsme nasli nejmene rusnou lavicku a v pohode nikdo nekomentoval nic a dokonce si k nam prisedla dalsi kojici maminka 🙂

aurecon
31. srp 2009

Kopíruju z etikety pana Špačka:

Kojit mimčo na veřejnosti nebo nekojit!? Tak to opravdu nevím, zatím s tím zkušenost nemám. Raději se zeptáme pana Špačka!

Slyšel jsem dobře Jitko?

Ano , píše nám maminka na mateřské dovolené, občas zajdeme s kamarádkami na kávu do nákupního centra, a protože máme malé děti, obvykle mezi debatou kojíme. Není to ale neslušné kojit na veřejnosti?

Celé lidské dějiny bylo nepředstavitelné, aby žena prováděla tak intimní úkon, kdy odhaluje ňadro, na veřejnosti. To mohly tak leda cikánky, tulačky, žebračky, tedy lidé na okraji společnosti.To až kult mateřství, kdy dítě bylo povýšeno na nejvyšší příčku hodnot, vyústil v domněnku, že je-li to pro dítě, je to dovoleno. Kdyby si žena v nákupním centru jen tak odhalila ňadra, asi by zasáhli strážníci nebo policie. Ta dokonce v létě zasahovala při opalování “nahoře bez“ i na koupališti, kdy jakýsi stydlín povolal polici, aby ženu umravnila.
Jestli žena kojí na veřejnosti, nikdo policii nezavolá, zakázáno to není, ale ...

Ale co? pane Špačku?

Přesto – není to věc veřejná a do kavárny v nákupním centru nepatří. Vždycky se dá najít místo, kde žena bude s dítětem těch pár minut sama.

Díky pane Špačku za rady kojícím maminkám a přeji hezký den.

Pěkné ráno a hezký víkend

shaula
31. srp 2009

Hm, to bych chtěla vidět, jak by pan Špaček se řvoucím dítětem to soukromé místo hledal... Co je to vůbec zač?

kristi
31. srp 2009

shaula, ty neznas pana Spacka? bavyl poradce exprezidenta Havla.

dle me je jeho posouzeni situace naprosto adekvatni. I v obch. centrech jsou koutky, kde se da dite prebalit i nakojit...

shaula
31. srp 2009

Jo ten sympaťák přes etiketu? No jo, ten má tím pádem trochu jiný pohled na věc - z pohledu společenské smetánky...
Já tedy s dětmi do obchodních center nechodím, nevím proč bych měla, nic jim to nedá a nákupy si můžu obstarat jinak. Takže tím pádem ty přebalovací koutky neznám, ale slyšela jsem od kámošek, že to mnohdy nebývá zrovna kulturní prostředí... 😝

kristi
31. srp 2009

shaula, jj..presne ten 😉 jasne, ze zrovna kulturni to neni, ale lepsi,nez nekde v kavarne, ne? ja myslim,ze i ty deti potrebuji klid a pohodu a ne ze tam jsou naky blikatka, lidi, hluk atd....

shaula
31. srp 2009

No asi ano, já vždycky kojila jen na takových poloveřejných místech (v lesoparku, v čekárně pediatra, v mateřském centru, ... prostě na místech, kde se to dá očekávat). Je fakt, že v kavárně bych si připadala hloupě 😉

xzaje01
31. srp 2009

Ja jsem si na zacatku vubec nedovedla predstavit, ze na verejnosti nakojim, ale ted uz bezne. Kde - to se odviji od zivotniho stylu jednotlivych maminek. Ja ziju ve meste, do obch. center chodim, i do restauraci obcas (ze zacatku jsem bravala kvuli ostatnim odstrikane mliko, ale byly kolem toho takove problemy ze ted uz na to kaslu a bud restauraci ozelim, a nebo tam proste nakojim).
To bych musela sedet porad doma a nebo nekojit, abych vyhovela etiketnim pravidlum, nas maly nema pevny rezim kdy pije a kdy spi. Hloupe si nepripadam nikde - prehodim pres rameno plinku a nic nejde videt. Ale kolikrat vidim maminky okolo, co koji i bez plinky a fandim jim. Myslim, ze kazda zena, ktera ma dite by mela byt vuci ostatnim matkam chapava. Kdo jiny kdyz ne ostatni maminky?

soanpe
31. srp 2009

já chápu kojení ne veřejnosti tak do 9m-12m (období kojenecké) ale určitě mi přijde divné kojení na rušném místě. vždyď i já když se chci dobře najíst, tak vyhledávám klidnou restauraci 😎 🙂
většina zvás , co se tu "ozývá" má miminka ve věku, kdy jsou výhradně ma MM, takže tam je to bez diskuse.prostě dítě má hlad,tak musí jíst. tak se většina zahalí a zachová diskrétnost tohoto intimního aktu mezi maminkou a miminkem
vadí mi ,když se 2 letý ukřičený spratek s hambáčem v ruce sápe matce do výstřihu a dožaduje se kojení 😝
(trošku jsem ten příklad přehnala 😅 )

sisi.v
31. srp 2009

pan Špaček to myslím napsal velmi pěkně 😵 a velmi diplomaticky 😉. A soanpe méně diplomaticky, ale naprosto výstižně 🙂. Dnes jsem byla s malou na hřišti a maminka dvou dětí ve věku cca 5 a 2,5 roku jim vybalila svačinku - hroznové víno, tavený sýr na takové té špejli, housku, pitíčko atd....děti celkem pojedly a na závěr si klučík řekl o prso - a to doslova, takže si sedl mamince na pískovišti na stehno a ta jej nakojila - podotýkám kluk měřil téměř metr, mluvil, jedl sám atd. atd...neviděla jsem žádné nahé prso, ale vadil mi ten akt, nelíbilo se mi to a bohužel jsem se nemohla nedívat, protože malá byla také na pískovišti a chtěla si stavět bábovky. Takže asi tak.

Děti jsou děti, a všichni pro ně chceme určitě dělat to nejlepší. Ale když jdu do kavárny a podobných míst, tak myslím na to, že ne všichni hosté jsou kojící matky. Zapomínat naprosto na pravidla chování jen proto, že mám dítě, podle mě nejde.

markettt
4. zář 2009

Ahojte holky, taky se zapojim, no, ja jsem taky nikdy nebyla priznivec kojeni na verejnosti, ale to jsem jeste nemela mimco, ze?🙂 Bydlime v centru mesta a nase mala jeste stale nema nejaky pevny rezim krmeni, takze kojim v podstate kdekoli, kdyz ma hlad a nebo pokud vylozene nespecham nebo mi nerve hlady jak tur, tak zajdu do family pointu, kde se da krasne nakojit, prebalit, je tam klid pro me i pro ni. Nejak se v tom kojeni nevyzivam, nedela m dobre se nejak odhalovat a tak se ji snazim vzdycky co nejdriv prilozit a jeste pres ni dam plinku, takze neni videt vubec nic a malou aspon min rusi okoli. Je uz totiz ve veku, kdy ji vsechno zajima a kouka co se kde deje🙂 Takze tak, ale do dvou let opravdu kojit neplanuju🙂

shaula
4. zář 2009

Markettt - co je to family point?

markettt
4. zář 2009

no to nam tu ted v Brne otevreli, je to zrizene v prostorach byvaleho klastera, ktery ted slouzi v podstate jako takove obchodni centrum s kavarnama, je tam i obchod Brana k detem, kde prodavaji latkovky a podobny veci a jeste tam ma sidlo organizace Centrum pro rodinu, ktery ma dole v prizemi i recepci. A prave na te recepci se ted objevila i ta organizace (asi to je organizace) Family point, ktera na te recepci udelala kojici, krmici, hraci a prebalovaci koutek. Je to vlastne takova mistnost, v soukromi od lidi,takze si tam muze jakakoliv mamca prijit a mimco nakojit a prebalit, pro ty starsi jsou tam i jidelni zidlicky, hraci koutek a tak. Je to dobry i treba k tomu, ze kdyz se chce mamce na zachod, tak muze poprosit ty pani na recepci, ony ji mimco pohlidaji a ona si muze v klidu odskocit a nemusi ten svuj poklad nechavat nekde samotny. Prijde mi to jako dobra vec a docela toho prave ke kojeni nebo prebaleni vyuzivam

poletucha
4. zář 2009

mne nedela problem kojit kdekoliv na verejnosti, ale pokud je moznost,tak vyhledavam nejakej kout nebo v nakupaku nejaky klidny misto...a kdyz jdu ven tak myslim na to,ze budu kojit,tak beru na sebe neco fakt lehce svlikaciho 😀 a jeste pres malyho neco prehodim...trapne si neprijdu 😉 ...ale nedavno jsem v jednom nakupnim centru malyho prebalovala na zachode s prebalovakem,kde byla i zidle na pripadny nakojeni,tak jsem toho vyuzila...a musim rict,ze teda tam jsem se trapne cejtila, kojit na smradlavym hajzlu mi teda prislo dost humusacky 😅
No a ac me kojeni bavi a jsem moc rada ze muzu, tak hodlam od pul roku prikrmovat a odstavovat...protoze chodici kojeny dite je pro me fakt ekl 😔

shaula
4. zář 2009

Markett - díky za osvětlení, to teda máte fakt super, něco takového se rozhodně hodí.

lenkabu
4. zář 2009

s panem špačkem naprosto souhlasím 🙂

taky jsem kojila venku,často,malá jedla po hodině ale vždy se dalo najít soukromé místo,mezi davem na ulici nebo v obchoďáku bych se nevykozila nikdy a hlavně to opravdu není potřeba

markettt
4. zář 2009

shaula: no myslim, ze je to super vec a kdyby toho bylo po Brne vic, tak by to urcite nevadilo...
Poletucha, no to ti verim, ze se ti kojeni na zachode moc nelibilo, ja tam ani neprebaluju,protoze ty prebalovaci pulty jsou vetsinou ve strasnym stavu a nechce se mi tam Anicku pokladat i kdyz treba s nasi podlozkou,radeji prebaluju v kocarku a ted kdyz uz je vetsi, tak uz venku vetsinou ani nemusime a prebalujeme jen doma.

janicka006
30. zář 2010

Ahojky všem,

toto téma je tady na koníkovi trochu vyčpělé,ale našla jsem zajímavý článek,tak třeba se zase rozjede....
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-deti-a-...

pamal
1. říj 2010

@markettt Ahoj, těch Family pointů je po Brně opravdu víc. Seznam najdeš na adrese: http://www.familypoint.cz/familypointy-v-jihomo...
Jejich seznam vyšel také v časopise Rodinka, který dostávají držitelé rodinných pasů v Jihomoravském kraji zdarma.

kathuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zoriazz
25. črc 2012

Psychologové ukazují, že dítě by mělo být kojeno v klidu - samy víme, jak si rády uděláme na jídlo klid a jak špatně dopadá, když u toho hraje televize a kouká na nás plno lidí.. máme v Minene také řešení, kterým jsou kojící ponča a zástěrky; nejde o výstřelek nějaké bláznivé firmy, ale byly navrženy matkami tak, aby bylo dítě v klidu, nepřehřívalo se a abyste na něj viděla. V mém profilu je více fotografií. Myslím, že je to praktická věc a nezabere ani moc místa v tašce. 😉

zoriazz
27. črc 2012

Přidávám obrázek pro inspiraci 🙂 kojící pončo a kojící zástěrka.