Kojíte na veřejnosti?

andulkaavetrelec
24. zář 2007

zajímalo by mne, zda kojíte taky venku, když byl Davídek novorozenec, spal vždy dvě hodiny po kojení, a tak jsem všechno stihla a mohla kojit zase doma, pak byla fáze přechodná, kdy spal třeba jen hodinu a já pak musela hledat lavičku. už jsem kojila v parku, ve městě u rušné silnice, v městské knihovně v čítárně. A co vy, bojíte se, stydíte se, hledáte zoufale lavičku jako já, nebo kvůli tomu ven moc nechodíte, či dáváte dudlík? já nedávám...

simlenka
15. srp 2008

jo, Jani, my taky ještě nic - nemarodíme, nekašleme, nesmrkáme - jen občas má nějakýho toho vrkana v nosu, ale to je asi normoš, klasickou rýmu neměla, takže s kojením zatím praštit nechci, ale tak po tom roce asi už jo - nebo aspoň teda jen ráno a třeba večer a dost.

petja
21. srp 2008

tak jelikož měl vlak zpoždění,tak sme byli v časovém skluzu,potřebovala sem stihnout plavání malýho tak aby kojení proběhlo tak hoďku před plavčem,kojila sem v tramvaji a s úsměvem si v té chvíli vzpoměla na Sisstin a její pohoršení z kojení v MHD 😀

mircka
21. srp 2008

No, já taky klidně kojím na veřejnosti - na koupališti, v ZOO na procházce... Ať si každej trhne. Snažím se, aby to bylo diskrétní - malej se přicucne a já kapku stáhnu víc tričko k jeho obličejíčku a není nic vidět 😉
On totiž malej se mi přesnidávnky nenají - při jídle musí mít klid, jinak kouká, kde co lítá 😀
Takže když jsme venku, tak kojíme - to pije 😉
Co se týče studu, tak je to spíš záležitosti matky - zda se stydí nebo ne. Nevím, proč by se lidi měli pohoršovat nad tím, že kdosi kojí své dítě - zvlášť když jsou všude možně k vidění nahatý modelky (možná se lidi pohoršujou, že nejsme modelky 😀 )

krista
9. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

vikinka27
9. dub 2009

tak pri prvom som sa na verejnosti hanbila, aj od rodiny som odchadzala do vedlajsej miestnosti. pri druhom hanba-nehanba, musela som strazit starsie dieta, nedalo sa stale 😀
tak som si zvykla, uz mi to problem (vacsinou) nerobi...

artepeli
13. dub 2009

Me by zajimalo, jak vubec venku kojit "po technicke strance". Vubec si to zatim nedovedu predstavit, po kojeni jsem cela mokra ☹ Mleko mi tece nejen kolem miminka, ale i z druheho prsa, vetsinou musim vymenit podprsenku i triko.. Prsni vlozky nezabiraji, hlavne pod prsem mam vzdy mokro. Jak to delate? Nebo se to casem spravi?

shaula
13. dub 2009

Artepeli: já tenhle problém neměla, nikdy jsem ani nemusela používat vložky do podprsenky, takže z osobní zkušenosti ti neporadím. Ale co jsem vyčetla nebo slyšela od kamarádek, tak by se produkce mléka měla po pár týdnech upravit na množství, které mimi spapá, víc by se pak už tvořit nemělo. Tvoje holčička je ještě malinká, takže věřím, že nadprodukce mléka by se měla odbourat. Trochu ti závidím🙂
Zkoušela jsi třeba použít více prsních vložek? Aby to stihly pobrat... Od jedné maminky, která měla podobný problém jako ty, jsem slyšela, že kojila tak, že u druhého prsu měla zavařovací sklenici, do které stříkalo přebytečné mléko. Což se samozřejmě dá použít jen doma a musí to tedy být dost zajímavé 😉

dnada
13. dub 2009

ahojky...
artepeli - jsou takové sběrné kloboučky na mléko,fungují bezvadně ;😉 No a s tou tvorbou mléka se to upraví jak u koho,asi.Sice už mi teď nevyteče z druhého prsa tolik mléka jako dříve ,ale spouští se mi mlíko v obou prsech naráz. Dřív sem to řešila složenou plenou v doprdě 😉 Teda pod oběmi prsy,aby mi to neteklo po břiše. Pořád kojím a je mi jedno kde,když má malej hlad ,jíst dostane podle toho ,co právě má dostat,když prso tak prso 🙂 Hodně často kojím v autě i na parkovišti u Tesca,třeba 😀 Ale abych malého kojila ve městě v parku na lavičce,to nikdy,za prvé by se malej nenajedl(je hroozně zvědavý od cca 2měsíců,pořád koukal kde co lítá)a za druhé by to trochu vadilo mě,jak každej zvědavě čumí,protože mám velká prsa.

JInak odsáváš po každím kojení? Já to nedělala,nikdo mi to neřekl a ve 4týdnech sem málem přišla o mlíko,i když sem ho měla pro 3děti☹ A prsní vložky mě pomáhali jen když sem nekojila a i tak sem si je musela co hodinu vyměnit😉

anezka14
13. dub 2009

Ahojte maminy.
ja kojim vsude, kdyz to maly potrebuje. Na urade, u doktora, na parkovist. v cukrarne.....proste vsude a skusil by mi nekdy nekdo rict, ze ho to pohorsuje. 😠
Kdyz maji hlad dospely, tak se taky jdou najist a nikdo se nad tim nepozastavi, tak co??!!!

Dnada: ja mam taky velka prsa a co kojim tak jeste vetsi, ale neresim to. Upravim si triko ta, aby cica cihala co nejmin, a koukam po okoli. Taky se dost dobre bavim, kdyz kolemjdouci chlapy nevi kam z ocima 😀 😀 .

Artepeli.: Ja mela ze zacatku tolik mlika, ze mi nejake kloboucky nestacili. Taky jsem to resila nejakou plinou v podprsence, ale postupem casu se to upravilo a ted je to ok. Kdyz ne, tak tam prilozim malyho a ten prebytek odsaje 😀 🙂 Tvorba mlicka je dana zakonem nabidky a poptavky, takze si nemyslim, ze by ti mlicko teklo jeste pul roku po brii sku. Tvoje Tatianka je jeste malinka, postupem casu uvidis. Nam jsou 3 mesice a moje prsa reaguji treba na Kubov plac. Jen co zabreci, tak mam prsa nalite az to boli.
🙂

artepeli
13. dub 2009

holky, diky, zkusim kloboucky a budu doufat...
Dnada, co mas presne na mysli s tim odsavanim? ja v tom jeste teda nejsem vubec zbehla, takze vlastne ani nevim, jak se ma spravne odstavat, teda kdy. Dr. mi rekla ze jenom do ulevy, tzn. odsaju trosku kdyz mam moc tvrde prso, ale vetsinou spis treba hodinku pred kojenim...

dnada
13. dub 2009

artepeli - odsávat po každém kojení,ty zbytky v prsu,ze kterého si kojila,aby se podpořila laktace😉 JInak samo i před kojením,pokud Ti prsa tvrdnou,jak to mám já dodnes. Ještě když byl prcek mrňavej,tak sem musela odsát tolik,aby mi prso změklo,jinak se malej na to tvrdý prso nemohl přicucnout,cca od 3 měsíců se přicucl i na tvrdý prs,už měl větší pusinku 😉

artepeli
14. dub 2009

Dnada, ok, dik moc! vyzkousime

petka80
14. dub 2009

artepeli, neboj, tohle děsný spouštění mlíka i z druhýho prsa při kojení je jenom otázka zhruba šestinedělí, pak se laktace upraví a vložky do podprsenky by ti měly stačit. Já si vždycky dala na prso plínku, ale stejně jsem v šestinedělí měnila trička snad pořád.... Ale pak se to upraví.
Odsávat není nutné, pokud nemáš nějak moc mléka (dělaly by se ti zatvrdliny a bolelo tě to) nebo naopak málo, pak se odsává, aby se podpořila laktace. Čím víc mléka odsaješ, o to víc se ti pak vytvoří........

dnada
14. dub 2009

petka - z vlastní zkušenosti doporučuji artepeli odsávat. Já v porodce kojila 3děti,svoje a ještě sem odsála tolik mlíka(do úlevy),že to stačilo i pro dvojčata v inkubátoru,doma sem odsávala jen do úlevy ,když mi tvrdli prsa(to bylo i každou hodinu) a když bylo malému měsíc,tak sem skoro přišla o mlíko☹ Pak mi dětská Dr řekla,kde je zakopaný pes,odsávat po každém kojení dokud se laktace neupraví.časem sem odsávala už jen po dvou kojeních a ve 3měsících sem už neodsávala. A malého kojím doteď. Akorát dnes zvyšuju laktaci jinak,když mám málo mlíčka. Pár dní nedávám malému kaši a na noc jen kojím,malej se mi pak budí na dvě kojení v noci a laktace se zase hezky rozjede 😉 A cca po 4-5ti dnech začnu zas dávat kašičku a malej chrupká celou noc😉 Myslím,že je lepší předcházet laktační krizi než si ji pak zbytečně s nervama prožívat😉 A za další,pak se dají krásně v pohodě ukojit i spurtové růsty u prcků,já teda nezaznamenala na mléce ani jeden,mléka bylo a je pořád dosti a malého sem výhradně kojila do 7 a půl měsíce 😉

;jinak se omlouvám,je to trochu mimo téma 😅

shaula
14. dub 2009

dnada: můžu jen závidět☹ Mně se mléko spustilo jen málo, takže jsem se rozkojovala dlouho a už nikdy jsem si nebyla jistá, jestli mají kluci dost... Taky mimo téma, ale nedalo mi to nereagovat🙂

kubaka
14. dub 2009

je rozdíl kojit kdekoliv a kojit tak, že se schválně a bez kousku soudnosti předvádím. Chce to jen trochu soudnosti. 😝 Dítě jíst musí, a je mu ukradené, kde zrovna jsme. Stačí se otočit, stáhnout trochu triko a je to.Proto se jídlo pro mlá'data tvoří v matčině těle - je vždy k dispozici. Je to přirozené jako že dýcháme a pijeme. 😉
Kojila jsem oba kluky kdekoliv si bylo na co sednout, když by řvali dýl hlady, už by se tak rozjeli, že pak nemohli jíst. Akorát v tramvaji jsem to raději nezkoušela - mohla by cuknout a přicluclinka by mě mohla utrhnout cucík 😀 Takže to se mi zdálo vzhledem k mé bradavce nebezpečné.
Vůbec bych to neřešila, kojení není nic intimního (i když já jsem moc ráda kojila)- je to krmení malé hladové zvěře
😵

mirkson
15. dub 2009

Kristinka na 4,5 mesice a taky kojime na verejnosti. Spi uz celou noc, ale behem dne ji musim kojit kazde 2 hodiny!!!! Takze si trochu planuju, kde budu kojit. Tady maji na to vyhrazena mista v nakupnich centrech ( mistnosti s gaucem a prebalovacim pultem pro matky) Ale kojime i v restauraci, na plazi, na parkovisti na lavicce....hlavne diskretne. Mam kolem krku takovy "prehoz", takze stejne nikdo nic nevidi

mirkson
15. dub 2009

mam fotku v albu 🙂

mircka
15. dub 2009

Zdravím,

taky jsem kojila na veřejnosti. Sice ne moc často, ale když bylo třeba tak jo. 🙂 Dělala jsem to decentně. Prostě jsem malého přivinula k sobě a pak vytáhla tričko, odsunula podprsenku, malej se přicucl a já tričkem zakryla prso až po nos. 😀
Podle mne se dítě dá nakojit tak, že si toho okolí ani nevšimne.
Dělala jsem to i na vejletě s kolegama. Dělala jsem se samejma chlapama. Samo že to byl firemně / rodinnný výlet do přírody. Já sedla na pařez a malému jsem dávala mlíko a oni se rozutekli do lesa na houby. 😀 😀 😀
Když jsem byla na návštěvě, tak jsem se zeptala, zda nebude vadit. Když ne, tak jsem klidně nakojila. Když jo, tak mi řekli ať jdu např. do ložnice. 😎 Což bylo jen na návštěvě u "tchýně".
Jinak jsem kojila do 13 měsíců. A jen tak pro zajímavost: od té doby žádné mlíko. Sušený zkrátka plival. Takže baští hromadu jogurtů, tvarohových výrobků apod. Dá si podmáslí nebo kyšku. Ale sušený mlíko: jak viděl flašku s dudlem, tak začal ječet, jako bych ho vraždila. To samé, když zjistil, že má v hrníčku mlíko. 😀 😎 Nepomohlo ani zkoušení nejrůznějších značek. Tak jsem byla nakonec ráda, že mi mléko vydrželo tak dlouho....

meleri
15. dub 2009

tak malý taky musí jíst co dvě hoďky, a v noci taky celkem pohoda..

Mirkson, super ta věcička! to by se mi hodilo, taková záclonka..moc pěkné.. 🙂

Jinak já fakt nerada kojím na veřejnosti, ale rozhodně to neodpírám miminku, když potřebuje tak dám hned.

garfie
15. dub 2009

mirkson: krásný fotky, zvlášť ty osmidení!!! 🙂
meleri: něco takovýho jako má mirkson se dá určitě snadno vyrobit. Já si v Japonsku koupila kojící šálu-obyčejný šál (něco jako pašmina), jen jsou na tom knoflíčky a jde to zapnout. Myslím že i obyčejnej šál nebo šátek jde nějak naaranžovat.

helcah
16. dub 2009

Tak já kojím normálně všude kde je to třeba, jako třeba v parku, na terase apod. Co jiného dělat když má dítě hlad? Samozřejmě se taky snažím diskrétně ale ta naše zvědavka se často odtrhává, takže stejně nezakryju nic. Na začátku jsem s tím měla trochu problém, ale teď to považuju za nutnost a přijde mi to normální. Je fakt, že přes den vydrží docela dlouho, někdy i 5 hodin, ale přes noc kojíme každou hodinu, což už je teda k zbláznění.

codyrose
19. kvě 2009

Ahojky, já teda kojím úplně všude a ať si každej říká co chce, je to přirozený a i hezký , myslím si 😀 a pokud má Maxík hlad, tak přece nebudu utíkat maraton domů a nenechám ho brečet, když můžu nakojit a užívat si dál super procházku, nebo právě to, co děláme 😉 teď je super, že už je teplo, v zimě bych si to moc představit neuměla, Max se narodil 5. února 09 a když jsem šla ven, tak jsem se jen modlila, aby se nevzbudil....ale teď je to super. a sedět kvůli tomu doma? no nehvětší blbost, ochuzujete dítko o čerstvý vzduch a sebe o pohyb 😀 😀

ava
19. kvě 2009

holky, já kojím přes klobouček a je to technicky náročnější než "normální" kojení. Zatím jsem venku kojit nemusela (malý ještě nemá 3 týdny), ale brzy to přijde, jsem z toho velmi rozpačitá. Z kloboučku mléko vyteče, jak se malý na chvíli pustí, budu celá zmáčená, vč.druhého prsa, které mi teče jako vodovod, jen co na prcka pohlídnu. Jsem stydlín největší, to jsem zvědavá, jak budu válčit. Kojí některá z vás s kloboučkem?

barmborka
19. kvě 2009

ahoj ava.s kloboučkem kojím dodnes,ale na veřejnosti pouze ve vyjímečných případech.Raději jsem si to vždy rozvrhla a naplánovala.sem tam to nevyšlo,ale bohužel jsem asi jedna z mála která pokaždé co jsem kojila na veřejnosti(samozřejmě diskrétně jsem dost stydlín) jsem se setkala s dosti negativním přístupem v jedno případě i se silnými nadávkami.Vždy mi bylo do breku nemohla jhsem se bránit,protože malá by se u prsu rozplakala,takže já mám s kojením na veřejnosti jen špatnou zkušenost a pokud nemusím tak nekojím.Štěstí že pomalu začínáme s příkrmy tak budem i déle venku a více cestovat.

pistula
19. kvě 2009

ahoji...jak to tady procitam, tak koukam ze s kojenim na verejnosti nema asi vetsina z nam zadny vetsi problem. ja patrim mezi ty mamy, ktere nakoji dite kdekoliv a kdykoliv, a to nejsem zadna exhibicionistka. s plinkou by kojeni u nas neklaplo takze max. stahnu triko aby nebylo prso moc videt. a i kdyz se mi uz stalo, ze jsem treba kojila na zahradce u restaurace a jeden pan se zvedl a odesel, ani si nic nevybral a jednou me dokonce takovej starej dedula serval jak si muzu dovolit kojit takovy velky dite (7 mesicu) a jeste k tomu mezi lidma, neodradi me to a nenecham malou kricet. kojeni je preci pro zenu ta nejprirozenejsi a pro dite ta nejlepsi vec, jaka muze existovat ne? 🙂

marketa47
19. kvě 2009

Já taky venku kojila . Přijde mi to jako naprosto normální a přirozená věc. Komu se to nelíbí, tak ať nečumí 😠 U dospělých se také nikdo nepozastavuje nad tím, jak jedí, kde jedí apod., tak proč jsou neustálé diskuze na téma kojení? Dítě se také potřebuje najíst,ne? A když jsem s ním zrovna venku, tak ho prostě nakojím, ať už jsem kdekoliv.

majatob
19. kvě 2009

Ahojte, docela jsem se pobavila, kdyz jsem procitala tuhle diskuzi 😀
ja dokud jsem neporodila jsem vsem na potkani vykladala, jaka su stydlivka a ze na verejnosti kojit me nikdo nikdy neuvidi...jeste nebylo ani po sestinedeli a uz jsem za sebou mela kojo v parku, vlaku, aute, lese, obchodaku, v kocarkarne nastojaka... 😀 😀 😀 jako abych rekla pravdu, tak se stydim, ale malej je mi samozrejme prednejsi a rvat bych ho nenechala...akorat jednou jsem mela trochu problem, protoze jsem si koupila novou podprdu a tricko, vyrazila ven za velkou frajerku a ejhle, ono se v tom kojit opravdu skoro vubec nedalo, takze nez jsem ho nejak vyrolovala nahoru, porozepinala pradlo atd. vedeli o nas uplne vsichni v okoli dvou kilometru a tricko mi lezi ve skrini a ceka na dobu az se odhodlame s kojenickem prestat 😀 takze doporucuju prvni nove kousky vyzkouset doma 😀 😀 😀

pantau
4. črc 2009

Ženský mě přijde, že nevíte co chcete. Myslíte, že při kojení u muže vaše prsa nezajímají? Tak proč je nevytahujete v parku i když nekojíte? Co se stane, že najednou vám je jedno, že najednou někdo může vaše prso vidět? Pak jsem tu četl, nazor, že kdo nechce ať se nekouká, mám tomu rozumět tak, že vám nevadí, když na vás někdo bude civět? Poznamenávám, že nejsem úchyl a koukat na kojící matku mi přijde nanejvýš trapné stejně jako kdyby močila na veřejnosti.

shaula
4. črc 2009

Pantau - no došlo k velké změně, matka má najednou u sebe hladové dítě, takže ho prostě a jednoduše nakrmí. Přijde mi to přirozené. Nebo ty bys ho nechal řvát hlady? 😕 😕 😕 A ano, jsem sice stydlivější, ale u kojení je mi to fakt jedno, i na veřejnosti se dá kojit diskrétně.
A když ti to přijde trapné, tak nekoukej! 😉