Kolik měsíčně ušetříte?

esssi
20. zář 2009

My ani ň, spíš nám pár tisíc schází. Platíme hypotéku, úvěr, na jídlo mám 4.000 Kč na měsíc ,na ostatní-drogérka vč.plín, neočekávané výdaje 1.000 Kč. Vymejšlím fígle typu, že tchýně místo blbostí koupí dětem k narozkám boty například. Jedna úžasná maminka mi pravidelně za poštovné posílá věci po svém synovi, zrovna nedávno mi poslala zimní bundu a kombinézu, čímž mi vytáhla celkem slušnej trn z paty.
A co vy, jste na tom hůř-stejně-líp? Jsem vděčná za krásný zdravý děti, za to, že máme kde bydlet a máme se rádi. Jen někdy nostalgicky vzpomínám na časy, kdy jsem si coby svobodná bezdětná po vejplatě šla vždycky koupit něco pro sebe 🙂

aponchie
24. zář 2009

ale to nikdo preci nerika..asi si to spatne pochopila..ja jako setreni beru ,ze davam penize mesicne bokem probuh 😅 ne ze si neco nemuzu koupit ..jestli to nektere holky berou jinak tak ja ne..ja se bavim porad a jen osetreni penez jako usetreni ne setreni v ramci mesicnich vydaju jestli chapes..takze pro me je stavebko setreni jako u nas..taky setrim penize na stavebko

katrin21
24. zář 2009

jasne ze stavebne je sstrenie 🙂) aj podla mna 🙂)

luucia
24. zář 2009

Tak teda šetřím 😀 😀 😀 😝

binki
24. zář 2009

kolik? stavebko, životko, penzijko, jinak ani prd navíc, bydlení v zahraničí je KU---sky drahé

aponchie
24. zář 2009

ja treba neumim zit tak,ze bych vsecko utratila a nic nemela za zady ani to stavebko ani fondy nic proste..vim,ze to maji nekteri a neumim si predstavit jake to je?co kdyz se neco stane jak by to resili..jestli rodice pujcky atd?

peppapig
24. zář 2009

Neusetrime skoro nic. Ja jsem co se tyka penez neschopna utracecka ☹ , diky tomu, ze muj drahy drzi kasu, plati ucty atd jsme stale nad vodou. Snazim se hledat praci, pokud se postesti, velka cast platu pujde na sporeni.
Aponchie, kdybych myslela jako ty, bylo by to fajn, ale me proste neni rady. Prasule v zaloze atd...muj muzik musi asi zit ve strese 🤐

aponchie
24. zář 2009

takmuj muz nezeby byl marnivej,ale dokaze utracet vic jak ja to urcite..ja jsem asi mozna moc na to ikdyz jsme se o tom bavili vcera sem se ho ptala co na me a penize rika jestli to neutahuju moc atd a prej ne,ze on je zase bohem a mit prachy tak je nema coz pravdaje..me prijde jak baba spis..jde do obchodu a nakoupi milion veci zbytecne..ne schvalne ale pro radost akorat neresi v tu chvili,ze to muze chybet a taky mu nedela problem neco vzit na uver to ja ani nahodou ma smulu..dokud na neco nemam tak to nekoupim..ja neumim utracet moc za sebe prave za druhe jo 😝 blba no,ale uz sem s eobjednala na manikuru a k holici aspon 😀

macka01
24. zář 2009

o tom ING sme tiež rozmyšľali vraj tam nie sú žiadne poplatky je to vlastne vyrtualny účet popri ktorom musiš mať aj iný učet však?nemýlim sa?a nie je to riziko?že ak si ich budeš chcieť vybrať odrazu nebude odkiaľ?máte viac info?Inač tiež asi to stavebko považujem za take rozumne riešenie 😅

dai
24. zář 2009

macka,
ked chces usetrit tolko ako tyra - 30k € rocne v dvojici - myslim ze vo veku 30 rokov sa to da aj na slovensku... 😖
my mame 31aj s muzom, pracujeme od 23, 24 -och rokov... to jest po vyske... a momentalne sme na tom tak ze mame 1 dieta ( bola som na materskej 15 mesiacov ) a keby cca. taku , mozno vyssiu sumu neinvestujeme do zariadenia bytu a dovoleniek, tak to vieme usetrit...
manzel je pravnik, ja manager - robime v Ba ( co beriem ze je asi dolezita informacia lebo nie vsade su take platy...)

nechcem sa chvalit alebo tak, bojim sa ze to tak vyznie, chcem tym len povedat, ze staci ist do ba, alebo nejakeho vacsieho mesta a snazit sa... s dostatocnym vzdelanim sa da aj tu zarobit pekne...

ja tiez pokladam stavebne, dochodkove sporenie , stavebne , poistky a tak za sporenie... nie su to peniaze ulozene v ponozke , nie su volne ale urcite sa to raz zapocita a clovek v case nudze alebo staroby, pripadne potreby bude mat viac akokeby ukladal do ponozky...

cestovatelkaandrea
24. zář 2009

binki zivot v zahranici je KU... drahy ale dokazeme usetrit dost kazdy mesiac. a zvladame to aj s malym a to mu platime sakra drahu skolku kazdy mesiac kym sme obaja v praci. na SR by sme tolko nikdy neusetrili

macka01
24. zář 2009

veĎ hej len všetci sa nemôžme presťahovať do Blavy ☹ Ja prácu nemám vôbec a muž robí striedavo SR aj ČR,je to celkom slušne no zasa by sa lepšie dýchalo s dvoma vyplatami ako s jednou.No na druhej strane si poviem,že vlastne čo MM zarobí sam tak inde obaja partneri tak som rada že to je aspoň tak ako to je.Ano určite aj na SR sa dá dobre zarobiť,veď to zahraničie som myslela v nadsázke 🙂 Viem že život vonku je veľmi drahy, mame známich v Taliansku a musia sa obráciať riadne

binki
24. zář 2009

😀 cestovatelkaandrea: kolik platíte za školku? jak se rozhlížím, nejde to tady pod 1000usd měsíčně, vzhledem k tomu, že splácíme v čr hypotéku a tady platíme nájem, tak nemáme, jak ušetřit, nejsem rozhazovačná, spíše naopak, takže v poslední době jen optimalizujeme jídlo

macka01
24. zář 2009

ano dai,keď zariaduješ bývanie tak ide všetko tam,no veď načo peniaze v ponožke a byt prázdny? 😉

tyra
24. zář 2009

Ahojte. Neda mi znova neprispiet. Macka01, zijeme v Rime, priatel je architekt, talian, ja som web designer. Mesacne odlozime 3 tis. €. Kludne mozete prist, ak mate dostatocne vzdelanie. Len tolko som chcela k tvojmu prispevku.

libka1
25. zář 2009

asi by mali trochu inu vychodiskovu situaciu kedze ty mas priatela taliana a oni su dvaja slovaci 😅 a to s tym vzdelanim..., nuz, kazdy nejako vystupujeme... moc taktne mi to neprislo 😒 uz vidim slovenskeho architekta ako prichadza do Rima kde ho vitaju s otvorenou narucou davy, ktore ziadaju jeho sluzby 😝 ja co poznam ludi aj s vysokou skolou vacsinou robia roboty v zahranici ktore ani zdaleka nekopiruju ich vzdelanie... a to nie su nejaky babraci, len proste nemali tolko stastia, alebo robia v oblasti v ktorej je trh v zahranici pokryty domacimi a nepotrubuju zahranicnych votrelcov... nevravim ze neexistuju vynimky, urcite ano, a je ich vela, ale veta ak mate dostatocne vzdelanie kludne mozete prist... no comment 😝

my tiez slusne usetrime, vacsinou odkladame na nieco vacsie (predtym na byt, teraz na auto), a sporeni mame az prilis vela sa mi zda niekedy 😅 (stavebko, poistky, dochodkove fondy, sporenie pre malu...)

ktosi sa tu pytal na ING Konto, my ho mame tiez, kumulujem tam vzdy peniaze (napr. teraz na to auto) a nesiahame na ne... keby boli na obycko ucte tak by sa asi rychlejsie rozkotulali 😉 ja mam s tym kontom len dobre skusenosti 😉 som spokojna aj s tym ze nemusim nikam lozit, vsetko vybavim z domu... v banke mi vacsinou len zdvihli adrenalin 😀

katrin21
25. zář 2009

macka: v taliansku sa musia vsetci podriadne obracat, maju sa ako ekonomika najhorsie z celej EU starych povodných statov EU...( ako Nemecko, FR a pod...) tiez to poznam a nie je ot sranda... mlady ludi atam preto maju deti tak najskor v 35. ja ked som mala ako 28rocna uz 5 rocne dieta , kukali na mna ako na MArťana, ze precoooo?? tak skoro??? u nich uplne rarita 🙂)

esssi
autor
25. zář 2009

Tyro to je hustým tolik neušetřím v čr za celej život 🙂

scai
25. zář 2009

My ještě dítě nemáme, takže je to samozřejmě lepší. Každý měsíc nám jde 4500 na stavební spoření (máme tři), pak máme oba úrazovky, životky, penzijní fond...ale to vše už je na malinké částky, do budoucna budeme muset zvýšit, až budeme to šetření na důchod myslet vážně. No a k tomu ještě určitě i tak něco ušetříme a jde nám to na spořící účet souběžný s normálním (ty peníze se tam podle stavu účtu převádějí automaticky, když na normálním chybí, tak zase zpět.raifeisenbank. Fakt dobrá věc a bez poplatků)

katrin21
25. zář 2009

tyra: len tolko zase k tvojemu prispevku:.

aj moj ex priatel bol architekt, ale nepracoval ako web dizajner.. zije v Milane.. zarobi tal 1200€ v cistom a mal co robit , aby z toho vyzil..... takze tak... velke mesto = drahe naklady na byvanie, cestovanie, dane....ano, ak robi na nejakom vychytenom mieste.. ale to je len par stastlivcov.. ako napr. ten tvoj... vobec to nie je tak lahke ako pises ty," stavi prist"... ha ha ha..... to ma dost pobvavilo.... lebo som si tam jeden cas skusala najst pracu.... a mama aj VŠ, ale ta u nich nic nezanamena.. aj tutily maju ine....

katrin21
25. zář 2009

ale samozrejme, mam zase aj znameho, co robi menežera v Milane, je riaditel a zarobi tak 6tis €... ale to je zas skor vynimka....
a ked si pozries prac. ponuky, tak ked ti ponuknu 1500€, tak to je uz akoze super ponuka, vacisnou aj praca na zmeny, alebo cez vikendy.... ked ma mlady par prijem tak 2000€ nemoze si dovolit dieta, ak plati napr byt....

dai
25. zář 2009

neviem katrin, libka
mne ten tyrin prispevok nejak arogantne nevyznel - ma pravdu, bez vzdelania sa zial clovek nepohne...
samozrejme ze hlavne pri praci architekta, designera a pod. treba mat aj kus stastia, schopnosti presadit sa a urcite velku davku talentu...
osobne by mi bolo uplne jedno akej narodnosti je designer, pokial robi veci ktore sa mi pacia a vie ich odprezentovat... a myslim ze podobne zmysla vela ludi... je dost slovenskych architektov, ktori sa presadili v zahranici - nemyslim si ze narodnost nejak rozhoduje - samozrejme ze situaciu to trosku komplikuje, ale nerobi nemoznou 😒

libka - ty si to vystihla - vela ludi s VS vzdelanim odchadza do zahranicia a ich pozicie nekopiruju ich vzdelanie... tu su ale na mieste dalsie otazky:
- su dobri v svojom obore ( nepytam sa ci maju titul )?
- maju nejaku prax, ktora by ich robila niecim zaujimavym pre trh?

vies, ked vidim nasich cerstvych ekonomov, inzinierov a pod. ktori kvoli vidine nejakych 1000 € mesacne idu do zahranicia zbierat maliny, pripadne robit aupairky... nemam na to coment - nechapem preco si nespravia chvilu prax,, nevypracuju sa a ak stale citia potrebu ist do zahranicia, tak neidu potom tam robit to co sa naucili...

ja som napr. vystudovany humanista, ale robim dlho v it, momentalne managerske pozicie... dostala som uz niekolko ponuk zo zahranicia z nasich pobociek, pripadne partnerskych firiem ci nechcem tu istu poziciu robit u nich...samozrejme podla krajiny s niekolkonasobne vyssim platom...
mne sa napr. na slovensku paci, mam tu zazemie ( aj ked nie v ba, kedze ani muz ani ja z ba nie sme ), moj muz firmu, rozumiem mysleniu ludi na slovensku ( aj ked s nim casto nesuhlasim ), moja dcera sa tu narodila a ja som tu doma...ked vidim ako schopni ludia odchadzaju zo slovenska len kvoli nejakej vidine velkych penazi, tak mi je smutno - lebo viem ze moznosti su aj tu ( ani ja, ani muz nemame znamych, nikto nam nepomahal na zaciatku, nemali sme nic okrem stavebka s nejakymi 20k sk od rodicov ) - vidim okolo seba vela uspesnych mladych ludi, ktori na sebe pracovali, mozno zariskovali, boli vytrvali...
ano macka, nemozu sa uplne vsetci prestahovat do Ba, fakt je ze tu praca je a inde nie - je tu miesta pre vela ludi a kto naozaj chce, tu moznost ma... cize mozu sa - ( nie vsetci ale myslim ze vela ludi aj v inych castiach slovenska ma fajn job a neciti potrebu sa stahovat ) - mne to skor pride ze sa im nechce lebo by to znamenalo obetovat istotu a ist do neznama ☹

yvetta
25. zář 2009

dai ja si myslim, ze ked uz zijes nejaku dobu v inom state ako v SR tak sa ti na SR velmi tazko vracia hlavne to mozem porovnat s Kosicami a nemyslim si ze BA bude nejake vynimka 😒

libka1
25. zář 2009

dai vo vselicom mas pravdu, ale v tom ze niekto zbiera v zahranici za 1000 eur maliny je niekedy ovplyvnene aj tym ze inu moznost nema 😝 nemozu vsetci zit v BA... a nie kazdy aj ked by bol v obore dobry (nehovorim o titule ale naozaj schopnostiach) ma moznost vobec ukazat svoje danosti... nepozerajme sa cez ruzove okuliare, na vacsinu pozicii sa ludia dostavaju po protekcii a o tom ze to tak nie je ma nikto nepresvedci, pretoze to dennodenne vidim... v malych mestach je to pravidlo... v bratislave to tak uplne nie je, ale tiez tam nie je vsetko o talente 😉 😀
ja som sa z BA praveze odstahovala zarabala som sice velmi dobre, ale ten styl zivota mi nevyhovoval... teraz zijem v malom meste a zarabam slusne a som spokojna a mozno by niekto povedal ze som hlupa lebo v BA by som na tej pozicii co robim zarobila minimalne o 1000 eur este viac... otazka je ci mi to zato stoji 😉
ale toto je uz mimo temu, bavime sa o tom ci sporime 😉

dai
25. zář 2009

asi mas pravdu yvetta,
ako som pisala, mne je tu dobre , zila som pocas studijnych pobytov v zahranici ( najdlhsie rok ) ale vzdy som to brala len ako nieco docasne a nikde som sa necitila ako doma... napriek tomu ze tam mam vela znamych, rec nebola problem atd. ...
mam kamosky zijuce v londyne a v new yourku sa tiez nevedia vratit... a pritom chcu - ziju tam uz vyse 10 rokov, pracuju tam, ale stale sa tam citia ako cudzinky - mali tam manzelov - domacich, ale manzelstva sa im rozpadli, cize ich tam uz nic nedrzi - napriek tomu sa nevedia odhodlat k tomu kroku...
nerozumiem ich pocitom, aj ked ich akceptujem - nikdy som take nemala...a pritom velmi rada cestujem, navstivila som uz kopu cudzich krajin, ale proste nikde som nemala taky pocit ako doma 😔 je jedno ci to bola krajina kde sa mali ludia v priemere horsie alebo lepsie ako u nas... v tomto som asi sebecka - vnimam ako sa mam ja a moji blizky - a vdaka bohu sa mame dobre a pochybujem zeby mi nejaka ina krajina umoznila lepsi zivot 🙂

natali1985
25. zář 2009

a ako uz mozu slobodne mamicky usetrit hmm? 😒 poradi mi niekto ako?

dai
25. zář 2009

samozrejme libka,
kazdy ma svoje priority a svoj preferovany sposob zivota 😉 vidim ze ludia ktori pekne zarabaju prechadzaju takymi fazami svojho vlastneho vnutorneho vyvoja ( najskor minaju, potom sa snazia zabezpecit, potom zacinaju rozmyslat o svojej fyzickej a duchovnej stranke - myslim tym nie krasu, ale zdravie a duchovny rozvoj - aspon tak to zatial ide u nas, niekde tu sa pojem a uloha penazi zacina relativizovat a dochadza k tomu co ty popisujes - otazkam typu - naplna ma to, stoji mi to zato a pod.... 🙂 )

rozpisala som sa len preto lebo tu boli dane pomaly do rovnosti - usporit pekne peniaze a pracovat v zahranici ... myslim ze toto neplati 😎

prepacte za off topic prispevky 😉

katrin21
25. zář 2009

dai, ved ja nehovorim, ze boíl arogantny zen prispevok, lenze ja mam ine skusenosti... 2?ť roka som chodila s talianom....

co sa tyka mladych... no.oni vom chodia hlavne aj kvoli jazyku, lebo ci chces ,ci nechces, dnes si bez znalosti jazyka dobru pracu nenajdes.. ja viam tri reci, ( rustina by bola 4, ale tu som uz aj od maturity zabudla) a aj tak je tpo problem.. lebo najnovsie co pozeram ponuky( okolo TT, tak chcu franinu a madarcinu (!) takze asi sa zacnem ucit aj franinu, ked na to pride 😀 lebo teraz hovorim taliansky, anglicky a nemecky( aj ked tu uz tak plynula nie som , hoci kedysi som mohla aj tlmocit, ale ked to clovek nepouziva...) ale dohovorim sa a rozumiem vsetko.
Takze asi tam je pes zakopany, casto vyuziju to, ze jazyk treba, plat ani tu nebude bohvieaky.. a ide niekam von.. ja napr. dodnes banujem, ze som po skole nesla... vtedy sa mi nechcelo. a teraz uz s dcerou je t takmer nemozne....

dai
25. zář 2009

natali,
ty to mas tazke ☹ dufam ze si investovala do vzdelania ( cas ) a potom ako ti malicky odrastie si najdes peknu pracu ktora vas uzivi 😔
hm, v ramci solidarnosti by sa stat o vas mal viac starat 😒

katrin21
25. zář 2009

natali: podla mna kym su na MD tak velice nijako... ☹ mozno ak byvaju u rodicov, tak nejakých 500sk mesacne sa da odlozit, ale inak nic....

natali1985
25. zář 2009

katrin21...ja byvam z mamou a tromi bratmi v 5 izbovom byte...nedavno mi zomrel otec ktory nechal po sebe dlhy...nemali sme mu ako urobit pohreb tak som mame pozicala peniaze ktore maly dostal na krstiny a teraz by mi ich mala postupne vraciat ale o to neide ide tu o to ze mne mesacne stahuju z materskej malemu na knizku 500sk a na poistku570sk...dostavam matersku asi taku ako kazda druha mamina a otec maleho mi prispieval 200eu mesacne a aj to mi bolo malo kedze sa staram sama o celu domacnost a musim nieco prispievat...prispievam malo ale prispievam to co by som mozno usetrila kedze fizicka praca nestaci na to aby som tu mohla byt ubytovana...teraz mam problemi z ex...prestal mi platit vyzera to byt vazne asi ho dam na sud ☹ osobna dohoda medzi dvomy ludmi je asi zbitocna blbost