Kolik měsíčně ušetříte?

esssi
20. zář 2009

My ani ň, spíš nám pár tisíc schází. Platíme hypotéku, úvěr, na jídlo mám 4.000 Kč na měsíc ,na ostatní-drogérka vč.plín, neočekávané výdaje 1.000 Kč. Vymejšlím fígle typu, že tchýně místo blbostí koupí dětem k narozkám boty například. Jedna úžasná maminka mi pravidelně za poštovné posílá věci po svém synovi, zrovna nedávno mi poslala zimní bundu a kombinézu, čímž mi vytáhla celkem slušnej trn z paty.
A co vy, jste na tom hůř-stejně-líp? Jsem vděčná za krásný zdravý děti, za to, že máme kde bydlet a máme se rádi. Jen někdy nostalgicky vzpomínám na časy, kdy jsem si coby svobodná bezdětná po vejplatě šla vždycky koupit něco pro sebe 🙂

nanika
5. říj 2009

No ako komu to pripada vela. Muz nie je cely tyzden doma, pride len na vikend, aj to obcas musi robit, alebo si chystat veci do roboty a v sobotu teraz studuje. Kolegovia zarabaju za polovicnu robotu o 2000 Eur viac. Ja neviem, kam peniaze idu, ved pozrite: 250 Eur byt, 40 Eur poistky (neratam stvrtrocne za auto, rocne za byt), jedlo plus pubertak obedy 300 Eur, plus vreckove muz 25 Eur, lieky 15 Eur, drogeria a plienky 50 Eur, uver 120 Eur, nepredvidatelne vydavky, cestovne na mladeho doucko 50 Eur, benzin 20 Eur. To je 870 Eur. V pripade tohto scenara, ak neratam ze v skole pytaju peniaze, ze prave neplatim za doucko ako tento mesiac 240 Eur, tento mesiac mame poslednu splatku za auto rodicom 200 Eur, lekarke rocny poplatok 150 Eur, nepokazi sa auto, zachod, cokolvek ine, ano, viem usetrit aj zopar stoviek, ktore zasa o par mesiacov oplieskam na pokazenu chladnicku, televizor... Oblecenie riesim vo vypredajoch, alebo pre seba neriesim nic. Mladym sa posiela detsky pridavok na ucet a z toho sa financuje oblecenie, autosedacka, boty atd.

katrin21
7. říj 2009

no halooo, nejak tp tu upada 🙂)))

dai
7. říj 2009

katrin,
myslim ze tato tema je velmi zlozita a tazko sa sem vyjadruje... asi tym aku strukturu ma aj toto forum - su tu mladucke dievcata k veku zodpovedajucim prijmom - oni pisu o uplne inom zivote ako pravdepodobne starsie lepsie situovane zienky s nejakymi pracovnymi skusenostami a ktomu zodpovedajucemu prijmu... potom vlastne piseme o uplne inych veciach...

ja som napr. tiez v urcitom veku zarabala 300€ a zila z toho v podnajme v ba - neusporila som ani korunu, stravovala som sa velmi nezdravo ( co chapem az teraz ked sa stravujem uplne inak a pozeram na uplne ine veci pri jedle ako na cenu 😒 ) - vtedy mi to prislo normalne...a asi by som sa do krvi pobila vtedy s kymkolvek kto mi bude tvrdit ze sa neda fajn nakupit a najest za tie peniaze ☹
teraz sa napr. do tej situacie uz tazko vzivam, aj ked si to pamatam...
nechcem tu napr. moc prispievat lebo mam pocit ze keby som napisala aky mame s muzom prijem a vlastne nic neusporime lebo vsetky peniaze rozne investujeme tak ma tu ludia pokladaju za exota alebo provokatera 😔

takze vyjadrujem len obdiv k vsetkym rodinam ktore ziju s prijmom okolo 1000€ a vedia z toho este nieco usporit ( a to maju deti... ), ja by som take uz urcite nevedela ☹ na druhej strane, kazdy vyskakuje len do vysky svojho platu a mam pocit ze je prirodzene ze ludia tym ako sa im zvysuje plat, postupne zvysuju aj svoje naroky na zivot a tym padom vlastne nikdy nemaju tolko penazi aby nejake obrovske peniaze odkladali ( nehovorim o tych par jedincoch ktori vedia sporit aj z nicoho , tiez mam v okoli rodinku s prijmom cez 5000€ mesacne, ktora kupuje len najlacnejsie salamy a kvoli rozdielu 50 centoch na masle vie precestovat cele mesto... ale toto pokladam ja zase uz za vyrazny extrem 😖 )

katrin21
7. říj 2009

dai: jasneeee 🙂 to uplne suhlasim, ze zavisi od veku a tak..

ale zase asi vacsina rodin, aj starsich ma cca. tych 1000€... no mne to napr. pre mna a dceru staci bohate 😉 , ale je fakt, ze neplatim napr. 500 nejaku hypoteku 😝 .
Paradox je, ze ked som mala menej, vedela som sa nejak uskromnit, ale nemala som pocit, ze nic si nemozem dovolit a teraz zas mam pocit, ze mozem skoro uplne vsetko a zacala osm nejak viac minat... ale uz sa snazim uskromnit..
Ja by som nikdy nechcela dojst do stadia, ze mam vela a vsetko miniem... treba mysliet aj na zadne dvierka,m nieco nasetrit detvakom ale ja snivam, ze aj tak raz pojdem niekde na Maledivy a to si potom my dvaja s mojim uzijeme pekne sami bez deti 🙂) ale nebude to tento rok , ani za dva.. mozno tak v 40tke 😀 ..

asi je fakt, ze kolko clovek ma, z tolko vie vyzit..

dai
7. říj 2009

s tou poslednou vetou uplne suhlasim katrin 😉
vidis, mne zas pride ze teraz zijem - takze ja sa snazim uzivat si teraz, boli sme uz v roznym krajinach aj s malickou, vela cestujeme... ako som pisala vela investujeme do zariadovania momentalne, vela sme investovali uz aj do kupy bytu...
zadne dvierka u mna predstavuju rozne poistky a sporenia, a toto samozrejme mame, len toto nie je ten cash flow ktory ja vnimam ako volne , cize usporene peniaze 🙂
ja platim napr. hypoteku 1300 € 🙂 takze by som z 1000 zial nevyzila... a to je ta relativita pohladu o ktorej som pisala - ze ty mas volnych penazi viac ako ja napriek tomu ze k dispozicii ich mas menej 😉

katrin21
7. říj 2009

dai: ved hej, ved o tom spom pisala.... ked mas vela, ale aj velke pozicky, zijes rovnako ako ked mas menej a ziadne pozicky 🙂

bets
8. říj 2009

dai,
mas pravdu, ze ako sa zvysuje cisty prijem v rodine, tak naroky postupne zacnu stupat a to nielen v oblasti vyzivy ale aj napr. v oblasti travenia volneho casu a inych poloziek.
keby som si v minulosti zapisovala vydavky tak vysoke percento by boli len potraviny+ine zakladne polozky, teraz u nas tvoria asi 10% z prijmu.
myslim si, ze porovnavat sporenie v konkretnych ciastkach sa neda... skor percentualne. a tiez prostriedky vlozene do roznych produktov nevnimam ako sporenie, sporenie je pre mna to, co mi zostane na konci mesiaca a urobim prevod na iny ucet/fond.. cize ako pise dai, volny cash flow...(ktory je zaroven pripraveny na pripadne buduce vydavky)

maznacik007
8. říj 2009

ono lepsie by bolo asi pisat to na percenta.. u nas tvoria povinne vydavky / byt, hypoteka, auto, energie, poplatky skola druzina.. atd/ cca. 60 percent cistych prijmov a z tych 40 percent co zostane.. to je momentalna situacia.. chcem usetrit.. mam zvlast ucet kde mame odlozene peniaze.. poistit sme si dali len hypoteku /smrt uraz a pod/ u nas bolo a je dost problem stravovanie sa mimo domu... /to sa musim snazit obmedzit/ tak poradte ako to robite vy.. nosite si jedlo z domu.. ak ano ake.. a pod...

babula90
8. říj 2009

dai, velmi dobre si to tu napísala, suhlasim. 😉 Nám sa tiez zmenila kvalita zivota, strava, vela cestujeme, manzel vraza do podnikania velke sumy a raz sa nam to snad vrati, byvame nadstandardne a velmi radi vrazame peniaze do "zážitkov", deti cestovanie zboznuju. A u nás je to tak, ze muz mysli na zadne vratka, na skoly pre deti, zato ja by som vsetko minula hned, ved zijeme len raz! 😀

cairka
8. říj 2009

už sa teším, ked sa zmení kvalita života aj nám 😀

maznáčik, ono to ani tie percentá neukážu, my máme povinné výdavky kolo 70 % teraz, ako malá nastúpila do škôlky, lenže tých mojich zvyšných 30 % je úplne v inej sfére, ako vašich 30 (40) %... ale teším sa na dobu, kedy nebudem musieť každý cent otočiť 3x v ruke a rozmýšľať z čoho zaplatím to a hento...

babula90
8. říj 2009

😀 , my už máme s mužom na to svoj vek, hehe 😀

cairka
8. říj 2009

no ja tiež nepatrím k najmladším na stránke 😅 tak sa snád čoskoro dočkám...mne stačí jedna vec a budem za vodou - zohnať si prácu, prácu, prácičku...

dai
8. říj 2009

u nas na percenta tvoria pevne vydavky cize hypoteka, najom, auta ( benzin, poistky), telefony, poistky, sporenia, opatrovatelka a upratovacka asi 40% spolocneho prijmu, zvysok miname ( strava,dovolenky, zariadenie bytu, sluzby - wellnes, cvicenie, tancovanie, plavanie etc... ),
manzel podnika a kedze ma uz dost zamestnancov a nema sro-cku, tak je to niekedy tazko financie oddelovat na firemne a osobne... ale nejak to ide ( cize musi mu vyjst plat pre cca. 10 ludi, zaplatit najom plus fungovanie firmy ), do firmy sa snazi tiez pravidelne investovat, a tym v poctate u nas nie je situacia zeby boli volne peniaze ( lebo ked nejake su, tak muz zamestna bud dalsieho cloveka, alebo kupi nove pocitace, lepsie kresla, vybavi skolenia atd. do kancelarie... ) ako pises babula, tiez verim ze sa to vrati - vlastne sa uz vracia 😉

maznacik mi tiez riesime stravovanie mimo domu - moj muz ma teraz za sebou fazu uvedomenia sa 🙂 tak som mu poctivo varila doma, lebo on sa vonku nevie prinutit jest zdravo... - kazde rano som mu to pekne nabalila a papal u seba v kancelarii, takze okrem obedov s klientami papa domacu stravu, ja sa stravujem v praci alebo v restauracii... sice jedlo pod 5-6 € nekupim, ale nasa firma vyrazne stravovanie dotuje , takze to moc neriesim... doma mam vzdy navarene, kedze malicka a opatrovatelka potrebuju papat ( takze varim bud ja vecer alebo opatrovatelka cez den...)
inak ked si vsimam kolegov, tak naozaj velke percento si nosi stravu z domu... takze maznacik, treba sa prinutit vecer nieco dobre uvarit a rano si to nabalit 😉

ja sice malej neodkladam na nejaky specialny ucet, ale mame uzavrete 2 poistky, ktore jej budu koncit v 18.tich rokoch , tam dostane velmi pekne peniaze, myslim ze to staci... ja by som z nej rada vychovala cloveka ktory si bude veci vazit, bude vediet ze v zivote sa veci nedavaju zadarmo... preto jej nechcem davat skor velke peniaze ( u nas polozka opatrovatelka sa automaticky zmeni na polozku skola - myslim ze keby sme vybrali aj neviem aku hyper super skolu tak nas vyjde mesacne menej ako nasa momentalna opatrovatelka 😀 ktora je ale super, takze za tie peniaze stoji 🙂 )

babula90
8. říj 2009

cairka, mne sa do práce vôbec nechce, deti by som ani nevidela, mám zlú prac. dobu 😒 , takže chcem si malú vychutnať do 4 rokov

cairka
8. říj 2009

babula, keby sme neboli v situácii akej sme, tak by sa mi tiež nechcelo, malú som si vychutnávala doteraz 😵 lenže ja nemôžem moc hocakú prácu, kedže som veľmi závislá od pracovnej doby 😖

babula90
8. říj 2009

dai, teraz sa Ti budu hlasiť dievčatá, že tiež chcu u Vas robiť opatrovatelku 😉 , my deťom nesporíme na žiadne ucty, muž vravíí, že sa to neoplatí- je ekonom, ja neviem, nevyznám sa, on si mysli, že prevezmu firmy, momentalne skoro vsetky peniaze vraza do novej firmy, musime sa uskromniť, ale vraj bud. rok už bude podstatne lepšie, uvidime, dozariadovany dom nemame a to s me v nom 7 rokov 😒
ale ušetríme na mlieku, lebo kojím už 27 mesiacov, tak aspon niečím prispievam do rozpočtu, hehe
strava mimo domu len počas výletov

babula90
8. říj 2009

ja som už 3 roky doma a vobec sa mi to nezdá, stíham deti, velky dom, koníčky, nestazujem sa, viem si to naplanovat, keby som robila, na koníčky by nebol čas a deti by som videla večer, to je aký život?
Takže najradšej by som bola doma ešte aspon 5 rokov, lenže to sa nedá. Ked bduem robiť, budem nervozna a nespokojna, bude mi vela veci chybat, teraz som panom svojho casu, nemusim si od nikoho pytat dovolenku, chodim s malou plavať, užívame si to, tak som si to predstavovala. 🙂

cairka
8. říj 2009

ja som doma tiež skoro 3 roky a netvrdím, že sa mi to nepáči...ale doba je zlá... ale verím, že mi vyjde práca, akú chcem a bude aj dosť času na malú, aj korunka do vačku...

maznacik007
8. říj 2009

gastrace ani odmeny ani nic take som do toho neratala.. proste zakladne prijmy.. ostatne davam na cestovanie a tak asi ako vy.. co si budeme hovorit...
dai a ako to stihas aj robotu aj vecer varit aj malej sa vecer venovat.. a tak.. to je u mna kamen urazu.. ja dojdem z roboty a v tom momente su na mne obaja nalepeni.. a koniec..

maznacik007
8. říj 2009

cairka ak spravne predpokladam tak mas prijem len co dostavas na malu.. tak to ta uprimne obdivujem.. ze dokazes s tym vyjst..

yukki
8. říj 2009

Uff ufff...to sú sumy! To mi znie neuveriteľne. Ja som s malou sama, mám príjem momentálne RP+prídavky, hanba mi je tú sumu písať, ale všetky viete koľko to je...k tomu ma ešte trochu finančne podporuje mama-má dve zamestnania. Keby som nechovala, nepestovala a drevo na kúrenie si nezháňala lacnejšie tak neviem neviem z čoho by sme žili....dokážem ušetriť toľko, že keď sa pokazí televízor a niekto mi ho odvezie do opravy, tak tú opravu zaplatím a neutrpí tým náš jedálny lístok. Aj na nejakú tú radosť pre nás obe sem tam ušetríme...a ja som si doteraz myslela, že si žijeme ako priemerná domácnosť....lebo máme chladničku televízor a kúpelňu a máme čo jesť...no, prehodnotím to.

cairka
8. říj 2009

maznáčik, tak, tak... 🙄

yukki, tak to sme potom aj my priemerná domácnosť 😎 hoci nám ked vypadne televízor, tak si nebudeme kaziť oči 😠

babula90
8. říj 2009

chladničku, TV mali ludia už dávno, nie? je iná doba, aj ja obdivujem ldui, ktori dikažu vyžiť z minima, ale keby som musela, asi by mi tiež nič iné nezostávalo.

maznacik007
8. říj 2009

baby ja sa hanbim... prave spekulujem ci dokazeme vyjst s 300 euro na mesiac na stravu /pre nas 4 roch plus mame gastrace tie neratam do tej sumy/ chcela by som to skusit.. ci to zvladneme..

😖

katrin21
8. říj 2009

300€ na stravu? to podla mna vyjdete ak to ma byt ciste ne stravu, nie?

maznacik007
8. říj 2009

no katrin.. uvidime.. napisem o mesiac.. ci sme sa zmestili do limitu... ono ked si to zoberes je to 10 EUR na den pre 4 osoby.. /sice malej platim zvlast obedy to neratam do toho / no uvidim.. pozerala som ejake recepty na mmb take rychle.. ze budem doma varit a nosit si do roboty.. aj viac jest doma ... no ved uvidime

dai
8. říj 2009

babula,
ak by boli take dobre ako moja opatrovatelka tak s tym nemam problem - ona uz ale nieco ma za sebou, vela skusenosti, deti miluje, mala sa strasne vela pri nej uci, su skoro stale vonku a hraju sa...malinka ju miluje - teta je pre nu 3-tia babka... okrem toho nam maximalne vychadza v ustrety, dochadza k nam domov, niekedy vie pomoct aj vecer ( vdaka tomu s muzom chodime tancovat, raz za cas na nejaky ples, do divadla... ), nemame babky v ba, takze pre nas je to super tu niekoho takeho mat...
yukki, ked si s malou sama, tak je to nieco uplne ine... ja mam plat niekolkonasobne vyssi ako sk priemer, ale nebyt manzelovho podnikania tak ten standart ktory zijem si tiez neviem dovolit 😔 v dvoch je to jednoducho o moc lahsie...
maznacik, no ja mam zatial len malinku, ked pridem domov tak sa nalepi a odlepi ked ide spat... riesim to tak , ze pridem domov a bud ideme varit spolu ( ona to vnima ako hru - sice nam obycajne cesto na palacinky trva aj 30 minut a kuchyna je totalne zaprasena od muky,namiesto 2 vajicok miniem 5 kedze mala mi par pobije ale mala je stastna a ja mam hotove cesto 🙂 , detto masko mi pomaha krajat svojim nozikom , supe cibulku a tak... vzdy sa nieco najde co moze robit a kedze ma prave obdobie ze chce vsetko robit co mama, da sa to vyuzit... ), ak chce robit nieco ine, tak to zial robim az ked zaspi - co znamena ze ja sa moc nevyspim ale na nedostatok spanku mam pocit ze som si uz zvykla ( este stale mi neprespi noc, takze to ze spim priemerne 4-5 hodin najviac nejak uz neriesim 😅 ) - na druhej strane nie som ziadna supermama, keby nemam upratovacku tak by som asi tie vecery stravila uplne inak ako vyvaranim papy...
maznacik mne by asi 300€ na stravu zial nestacilo ☹

babula90
8. říj 2009

dai, máme rovnako staré deti 😉 , tiež chce všetko so mnou, mne to vyhovuje, varím tak, že sedí na kuch.linke, umýva so mnou, takže ked spí, ja už len relaxujem, všetko porobíme spolu. Noc Ti neprespí, prečo?
A o upratovačke snívam aj ja, len akosi nemôžme nikoho zohnať a cez firmu nechcem. M8me 33 velkych okien 😒

dai
8. říj 2009

neviem babula,
ona nikdy vela nespala, je to take zive striebro... ona ani nie zeby bola hore, len ja som na nu asi privelmi citliva a zobudim sa na kazde zamrcanie...a mam pocit ze stale nieco ma - teraz jej napr. idu tie posledne stolicky, tak mozno preto chce v noci vela pit... tak sa budi a vola ze chce vodicku, pripadne chce ist cikat a tak...( nechce cikat na nocnik len na zachod, tak musim vzdy vstat s nou ☹ )
ja tym ze chodim uz do prace, tak som mnohokrat tak unavena ze zaspim s nou 😖 potom ma pride muz zobudit aby si ma aj on uzil - to mi trva asi hodinu aby som sa prebrala a potom zas uz ja neviem zaspat...

hm, my mame taku fajnu 11metrovu presklenenu stenu v obyvacke 😎 plus asi milion muzovych kosiel na zehlenie - to su vlastne 2 hlavne priciny preco upratovacku mame...by som to nemala sancu stihat popri praci a malej... ☹

katrin21
Odpověď byla odstraněná
Zobraz