Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem

kukinka
4. kvě 2007

Jak jste na tom vy s jazyky?

zanett
4. říj 2008

PResne tak, sharlotto, to je taky jeden z duvodu, proc jsem se chtela myho prizvuku zbavit. Je to proste snazsi pro bezny zivot, kdyz clovek mezi ne zapadne a i tak obycejna vec jako je prizvuk, je diskriminator 😒

sharlotta
4. říj 2008

Hej Zanett anevedela som, ze existuje nejaky "vychodoeuropsky prizvuk" 😀 Okrem toho "milujem" oznacenie strednej Europy, ze "vychodna". poslala by som ich vsetkych naspat do skoly ucit sa zemepis 😠

zanett
4. říj 2008

Sharlotto, tady nam povest kazi prevazne Polaci - neumej mnohdy ani slov anglicky, jedine, co je zajima jsou penize a shromazduji se v polskych komunitach a odmitaji se integrovat mezi Anglicany, tim padem se jazyk temer vubec neuci (no jak by mohli, kdyz jsou prevazne mezi POlaky) a logicky na ne Anglicane nahlizi jako na okraj spolecnosti (Anglicane vidi, ze holky Polky jsou vyhlasene sluts, ktery pujdou s kazdym a Polaci chlapi jsou sexisticky prasata a uz je tem Anglanum jedno, ze jeden je Cech, druhy Slovak a tretgi Polak...oni to soudi podle vetsiny, tedy podle POlaku 😒 😝 )

sharlotta
4. říj 2008

Zanett moj manzel studoval tu na SK na City University a na studium si chodil zarabat do USA a tam robil barmana v Holiday Inn(ma certifikat od vicemajsterky sveta). Po case, co sme spolu chodili mi bolo stale tazsie, ked odisiel na tri mesiace do ameriky, tak som ho prehovorila, nech ide do UK, ze to je blizsie a lieta tam Sky Europe, ze za nim pridem. Dva mesiace si hladal v UK miesto barmana, alebo aspon casnika, neuznali mu ani prax, ani certifikat, nakoniec robil v sklade a ostal tam pol roka, lebo si musel zarobit na skolu a vratit dlhy, co si vyrobil za tie dva mesiace bez prace.

zanett
4. říj 2008

Jo jo, sharlotto, to je bohuzel soucasna podoba pracovniho trhu v UK 😒

sharlotta
4. říj 2008

zanett viem, ja som sa v UK naucila celkom obstojne po polsky 😀 aj ked som tam bola len dva mesiace...Ale ti Poliaci, co sme s nimi zili boli velmi zlati a ucila som ich aj trosku po anglicky.😀 Stale ziju v Anglicku a stretavame sa tak tri krat do roka (bud ideme my tam, alebo oni tu, alebo ideme za nimi do Polska) Ale oni sami nadavali na ostatnych Poliakov, ze ziju hrozne a ze nie su ochotni sa ucit anglictinu a ze su strasni podvodnici a boli by schopni predat aj vlastnu matku.

zanett
4. říj 2008

Sharlotta, to je fakt, a navic Polky jsou tady v okoli zname tim, ze chodej s Arabama /Cernochama a doufaji v lepsi budocnost 😒 Spousta Polek tu preslo k islamu (muslimsti muzi musej byt nadseni, protoze submisivnim Polkam je jedno, jestli zijou se sovinistickym Polakem, nebo autoritativnim muslimem) Ja se za ty Polaky fakt stydim (ale treba i kdyz jsem byla v NL, tam tech POlek taky bylo jak much a ty, co jsem poznala ja, ty byly mrchy vycurany a potvory na entou, krome jedne, ta byla v pohode, ale chodila s Britem,ty ostatni byly zavistivy, vypocitavy megery)

zanett
4. říj 2008

To schiffa - ted jsem si vzpomnela na moje pubertalni doby; kdyz jsem byla na SS, tak jsme jednou ve skole meli v anglictine za ukol pripravit si esej, kde bychom zkombinovali nejakou anglickou realii s jinym anglickym tematem (napr. HOusing in the UK, Religion in the USA atd) a ja tenkrat v te eseji kombinovala Kanadu a Roye Dupuise (protoze je Kanadan) - ja ho tenkrat strasne zrala 😀 😀 😀 😝 ....ucitelka nechapala, o koho jde (ostatni decka zminovaly osobnosti jako prezidenty, spisovatele a ja pribehla s hercem 😀 ) No vyfasla jsem za jedna, jak jinak 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

schiffa
5. říj 2008

Zanett. Ja jsem tady nikdy nemela potrebu nejak zastirat, ze jsem z Vychodni Evropy a snazit se prizvukove splynut s mistnim obyvatelstvem. Vetsine lidi pripada zajimave, kdyz reknu, ze jsem z Ceske Republiky (az tak moc Cesek za zivot asi nevideli). Jo, a ten mistni Quebecois prizvuk ve francouzstine je uplne desny, takze ten fakt pochytit ani nechci!

Kdyz se to tak vezme, tak on je to tady takovy prizvukovy mismas, ze lide podle prizvuku casto vubec nevi kam te zaradit. Kdyz mluvis francouzsky tak frankofonni obyvatele si mohou myslet, ze prichazis z anglicke casti Kanady, no a v anglictine si anglofonni muzou rict, ze jsi treba Quebecois! To spise prehanim, ale on ne kazdy se v prizvucich vyzna a ne kazdy ma typicky prizvuk.

Anglie historicky vzdy byla a stale vlastne jeste je vysoce tridni spolecnost, takze se da predpokladat, ze tam je to jine. Take ta demograficka struktura imigrantu je zcela odlisna. Vy tam mate zjevne spoustu lidi z Vychodni Evropy, kteri neumeji ani poradne anglicky a chteji si vydelat manualnimi pracemi, takze se Anglicani na ne divaji skrz prsty. Tedy to chapu, ze do teto skupiny clovek nechce byt zarazen. Kanada prijima rocne dost hodne imigrantu (je to obrovska zeme a mame tu pouze 30 milionu obyvatel!), avsak ten system je vysoce selektivni(kdyz pominu politicke uprchliky), nasledkem cehoz ten podil vzdelanych imigrantu je asi vyssi nez v Evrope, kde zeme hodne nabiraji manualni pracovniky. Vubec mi nepripada nijak ponizujici, ze jsem tady imgrantka, a nezda se mi, ze Vychodni Evropa by zde byla spojena s nejakou negativni konotaci.

Kanada versus USA: Myslim si, ze ten hlavni rozdil je predevsim mezi asimilaci imigrantu v Evrope a v Severni Americe. V Severni Americe je to urcite jednodussi, jelikoz lide te snaze berou mezi sebe nez v Evrope. To je jasne, zname, a to jsi sama zazila. Puvodem toho je patrne historicky rozdilne chapani pojmu ‘narodnost’ v Evrope a v Severni Americe: v podstate se jedna o principy jus sanguinis – pravo na narodnost spojene s pokrevni pribuznosti a jus soli – pravo na narodnost sepjate s uzemim (napr. na rozdil od Severni Ameriky mnoho zemi v Evrope narodnost na zaklade mista narozeni vubec neuznava, a je nutne aby cloveku v zilach kolovala TA SPRAVNA KREV). Nejde mi ted ale o konkretni zakony o naturalizaci v ruznych zemich (nebot ty jsou komplikovanejsi, existuji ruzne vyjimky, omezeni, nuance, atd.), ale spise o ten zakladni filosoficky princip, na kterem je asi pak i zalozeno vnimani imigrantu (a nasledne i postoj k nim) v Evrope a Severni America. Navic, uz to, ze historicky do Severni Ameriky prijizdeli v podstate Evropane za tim ucelem, aby tady neco vybudovali, kdezto do Evropskych zemi se stahovali spise obyvatele z jejich ‘zaostalych’ kolonii, zanechalo dodnes urcite nejake stopy na rozdilne percepci imigrace jako takove. No, to jsem se ale zapovidala, to asi vis a na to ses vlastne vubec neptala 🙂 .

Nicmene, porovnat USA s Kanadou uz bude asi obtiznejsi, nebot historicky tady ten vyvoj byl obdobny. Ja se taky domnivam, ze Kanadane jsou v tomto smyslu jeste ‘pohodovejsi’ nez Amici a tento nazor jsem jiz slysela od jinych, ale nemohu to podlozit jinak nez svoji (relativne omezenou) osobni zkusenosti. No a ta zkusenost pochazi predevsim z francouzske casti, a to z vysoce kosmopolitniho Montrealu. Porovnam-li tedy Montreal s americkymi mesty tak mohu rict, ze obyvatelstvo je zde o poznani mene segregovane (neexistuje neco takoveho jako ctvrt pro cernochy, cvrt pro Araby, atd. kde nepotkas bileho jak je vcelku bezne v USA). Lide jsou proste vice pomichani a neprijde jim az tak dulezite odkad kdo pochazi. Staci kdyz se ohlednu dookola kde bydlime – sousedi pochazeji odevsad: z Kanady, z Evropy, Asie, jsou bili, cerni, atd. Citim se tu velice dobre. Dale mi pripada, ze i milenecke pary se zde mezi sebou vice misi – urcite zde casteji uvidis rasove smiseny par (cernoch-beloska atd.) nez v USA. Tohle vsechno ale ber jako muj osobni nazor, neznam zadne statistiky (ale urcite si je nekdy najdu, tohle je zajimave tema).

Co se tyka pocasi, tak mas pravdu v tom, ze takove to typicke anglicke podnebi a vecna sed muze byt vcelku depresivni. Kdezto zde, i kdyz je v zime treba minus 30oC, tak je skoro porad nadherne modra obloha a sviti slunicko. V kombinaci s tou spoustou bileho snehu to dodava optimismus a radostnejsi nahled na svet. Ale ja bych radeji nekam do tepla. Na druhe strane si vzpominam, ze kdyz jsem zila v Jordansku, a porad dokola tam bylo vedro a ta nudna modra obloha bez mracku, tak jsem taky touzila po nejakem zpestreni – oblacky, dest, snih, cokoliv. Clovek vzdycky touzi po tom co nema.

schiffa
5. říj 2008

Sharlotta: Termin Vychodni evropa je vsude velmi casto uzivan, jeste jsem neslysela nikoho mluvit o tom, ze pochazi ze Stredni Evropy. Vychazi to z politickeho rozdeleni na Zapadni a Vychodni Evropu, nejedna se tedy o oznaceni ciste zemepisne. Puritanskym zemepiscum mozna stavaji vlasy na hlave, ale tento termin je velmi vzity a z geopolitickeho hlediska spravny, takze pokud jsi oznacovana za Vychodoevropanku tak s tim nic nenadelas, nebot oni maji skutecne pravdu!

sharlotta
5. říj 2008

Schiffa nemusis ma poucovat, ja velmi dobre viem, ako to je. My sme pre nich jednoducho "vychodny blok"... Do vychodnej Europy ale nepatri ani Polsko, ani Slovensko, ani Cechy, ani Madarsko. Geografia pozna iba rozdelenie na zapadnu, juznu, severnu, strednu, juho-vychodnu a vychodnu Europu. Do vychodnej Europy patri Estonsko, Litva, Lotyssko, Bielorusko, Ukraina, Moldavsko a Rusko. To, ze su oni zvyknuti rozdelovat Europu na vyspely zapad a zaostaly vychod nie je moj problem, ale problem ich obmedzenosti. Kulturne tento region takisto patri do zapadnej kultury, takze neviem...Alebo sa potom vsetci ti profesori, co nem prednasali historiu, filozofiu, politologiu a georafiu mylili....

sharlotta
5. říj 2008

nam...

schiffa
5. říj 2008

Ale Sharlotto, vzdyt ja s tebou souhlasim, ze ciste zemepisne to neni spravne, avsak je to urcite spravne rozdeleni z hlediska historicko-politickeho. No a toto rozdeleni se proste mnohem vice vzilo nez rozdeleni ciste zemepisne a je bezne pouzivano nejen sirokou verejnosti ale i oficialnimi institucemi, takze s tim nic nenadelas. Tezko se dohadovat jake je opravdu to SPRAVNE rozdeleni Evropy – zalezi prece na uhlu pohledu: Brat v uvahu pouze geografii? Nebo priradit i kulturni rozdily? Nabozenstvi? Politiku? Ekonomiku? Kazde takove rozdeleni ma urcitou validitu, takze vsechna jsou v urcitem smyslu spravna.

sharlotta
5. říj 2008

Schiffa, spominane rozdelenie nie je len geograficke, ale aj historicke, aj politicke. Kulturne sme vzdy patrili k zapadnej kulture...Europa sa delila na "zapadnu" a "vychodnu" len v obdobi od r. 1946 do r. 1990 Oznacenie byvaleho vychodneho bloku ako Vychodna Europa nie je spravne, je to len prejav stale pretrvavajucej nadradenosti byvaleho zapadneho bloku...A pokial viem, v bruseli by si verejne nikto nedovolil oznacit Cechy, Slovensko, Polsko, ci Madarsko, ako Vychodnu Europu, je to povazovane za dost nevhodne. Ked uz, tak sa hovori o "krajinach byvaleho vychodneho bloku", ale aj toto oznacenie sa uz tiez povazuje za nie celkom "slusne"

zanett
5. říj 2008

schiffa - diky moc za krasny prispevek 😉 Svym zpusobem ve mne jeste vic prohloubil tu depresi 😀 Ja jsem takovy 'svetovy' clovek a nelpim na konkretnim miste, kde bych umela zit, to je spis ovlivnovano lidmi (ted konkretne predevsim mym pritelem), takze rozhodnuti zit v UK nebylo uplne dobrovolne, ale spise vysledek okolnosti (MP se uz odmita stehovat jinam, proste je tady doma a tim to hasne. A chci-li s nim byt i nadale, musim holt 'prekousnout' to, ze nas vztah bude situovany do UK). MP zil roky na strednim Vychode, v Nemecku, Francii a ve Skotsku, ale nikde se mu nelibi tak, jako v Anglii. Kdyby prisel s tim, ze se ted musi pracovne prestehovat do zahranici, nevahala bych ani minutu a jela bych s nim (at uz by to bylo kdekoliv), ale kdybych si mela sama vybrat, rozhodne bych volila Kanadu (dokonce se v posledni dobe v ruznych periodikach siri inzeraty agentur, ktere nabadaji Anglicany k emigraci do Kanady/USA/Australie - podminkou je ovsem urcita profese - lekari,ucitele,inzenyri atd. Kdyby to bylo na me, tak si urcite najdu cestu, ale MP o tom nechce ani slyset 😒 )

Schiffa a jak dlouho jeste planujes v K. zustat? (tzn. hodlas se natrvalo usadit v zahranici, nebo pocitas s tim, ze jednou se nadobro vratis do CR?)

tictac
15. říj 2008

zanett - neda mi to, abych nereagovala na tvuj prispevek z 4.rijna 18.00. Ja si sice casto o Polacich nemyslim taky nic moc, je fakt, ze nam kazi povest, ale takhle zevseobecnit se to neda, navic me dostal tvuj comment o tom, ze muslimi jsou autoritavni a hledaji submisivni partnerky...s tim jsem se setkala opravdu jen velmi vyjimecne, mozna by jsi mela o tom vedet trosku vic, nez takhle neco napises a zevseobecnis 😅

binki
16. říj 2008

tictac 😉

simply.vero
16. říj 2008

Sharlotto, ty mi tak mluvíš z duše! Osobně mi tyhle "východně-západní" kecy výrazně kroutí játrama. Ale co nadělám, holt těm "ze západu" to často asi ani nepřijde...

tictac
16. říj 2008

to me vzdycky nadzvedne, kdyz me nekdo oznaci za Polku 😠 nebo kdyz nekdo rekne: jo, ty jsi ta z vychodni Evropy 😠 ale fakt je, ze tohle mi anglan nikdy nerekl, jen pitomi cizinci, tak to ani moc neresim 😀
USA nemusim, ale libi se mi tam jedna vec...jak jsou vsichni hrsi, ze jsou mericane, to by nam Cechum taky prospelo, aspon trosku 😉

zanett
16. říj 2008

tictac - to ze jsou muslimove autoritativni mam predevsim od me setrenice, ktera je za muslima uz 6 let provdana; ona mimochodem poukazala na situaci v UK (taky tu zila), proto ten nazor, co jsem napsala 😉

tictac
16. říj 2008

zanett, jenze to vidis pouze z jedne strany 😉 Ja jsem taky vdana do muslimske rodiny, taky je to uz dosti dlouho, samozrejme jsem se s takovym nazorek ze stran nezucastnenych lidi setkala taky a hodne casto, ale ono je to spis naopak 😉

zanett
16. říj 2008

tictac, ja se k tomuto radsi vyjadrovat nebudu, pac nechci rozpoutat nejakou bourlivou diskuzi. Ja osobne nemam velmi vyhraneny nazor, spis jen okrajove vyhraneny, takze nejsem povolana k tomu rozdavat moudra a navic dnes nemam naladu na sebeobhajovani atd 😝

tictac
16. říj 2008

zanett, ja se taky nechci poustet do zadnych diskuzi, jen mi pripadlo, ze prave tve nazory dosti vyhrane jsou, proste mi to nedalo nereagovat, tot vsjo 😉 😝

zanett
16. říj 2008

tictac - tak naposledy, jo 🙂 Jo, mam velmi (!) vyhranene nazory - obecne ve vsem! ale konkretne to, co se tyka islamu, na to pohlizim opatrne, jednak vidim, v cem ziju (resp. kdo zije v mem okoli) a take jake jsou zkusenosti sirsi rodiny a blizkych znamych...tedy uplne objektivni nejsem a v tomto pripade nemam nazor zase natolik vyhraneny, jako v pripade vseho ostatiho 😉

tictac
16. říj 2008

zanett - ja jsem to myslela vseobecne, ze mas dost vyhranene nazory, sice te moc nectu, ale stacila jsem si vsimnout 😉 😝 Timto je debata ukoncena 😀

zanett
16. říj 2008

jj 😉

marcela.m
29. říj 2008

Ahojte,tak ja vdaka mojmu pestremu zivotu ovladam trochu viac jazykov.Na skole som sa ucila anglicky a nemecky-z nej som maturovala.A potom som zila v Bulharsku dost dlho,takze hovorim bulharsky,a 9 mesiacov som zila vo Svajciarku vo francuzskej casti,tak som sa naucila aj francuzsky dost dobre.Ale co je smutne,ze clovek,ked nema moznost rozpravat,tak zabuda.Hoci zas je pravda,ze uz nikdy celkom nezabudne,kedze to "ma v krvi".Najrychlejsi sposob ako sa naucit jazyk,je byt hodeny do vody,ako sa hovori.Ale je to aj najbolestivejsie,zvlast,ked vam nikto nerozumie a vy tiez nie,a ste celkom sami.Ale stoji to za to vediet sa potom dohovorit v pohode.

schiffa
30. říj 2008

Zanett. Ja nejak nestiham a tak mi to par dni trva nez se dostanu k nejakym odpovedim. Za 3 tydny rodim a potrebuji toho tolik jeste dodelat!

Souhlasim s tim, ze to neni jednoduche zit v paru 🙂 , nebot je treba se prizpusobovat. Ja mam ted docela stesti, ze manzel, ktery je VS professor, ma pristi rok “sabbatical”, cili si muze na rok jet kamkoliv chce (s tim, ze tam bude delat nejaky vyzkum) a tady mu na univerzite nadale pobezi plat. Je ochoten jit kamkoliv (az na par vyjimek) kde si ja najdu praci, protoze on si tam vzdycky najde nejakou moznost toho vyzkumu (neb on za to podle pravidel nesmi brat plat – ten bude dostavat tady, takze zdarma po nem vsichni kdekoliv skoci, ze jo). Takze jsem hned zacala silhat po tech Emiratech, nebot mne Blizky Vychod vzrusuje! Jeste to ale neni jiste (uz jsem letela na 2 interviews a cekam na odpoved), zkousim to ale i vsude mozne jinde, a nahodou prave ted vypisuji prihlasku na praci v Londyne (tak jsem si na tebe vzpomnela 🙂 ). Z nejakeho duvodu mam pro Anglii slabost, mozna proste potrebuji byt vylecena. Z toho co jsme tu stacily porovnat onehda je to ze socialne-kulturniho hlediska pro vychodoevropanku asi nic moc, ale ja vzdycky chci neco co nemam (to asi kazdy). No, ten rok bych to tam urcite vydrzela.

Odpoved na tvuj dotaz: Nezamyslim se vratit do CR, nejak mne tam nic nelaka, nijak se mi po nicem nestyska (a to tam nebydlim uz pres 10 let). Jezdim tam tak 1x-2x rocne, ale vylozene jenom kvuli rodicum, jinak ani nevim proc bych tam mela jezdit; kdyz je moznost, tak vzdycky radeji vyrazim nekam kde jsem jeste nebyla. Na druhou stranu vsak, prestoze mam jiz asi 5 let kanadsky pas, povazuji se plne za Cesku (kulturnim zazemim, mentalitou, atd.)! Avsak nemam tu potrebu tam jit bydlet, ci se s Cechy stykat. Nejak spatne se to vysvetluje, ale v CR jsem bydlela 25 let, tam to uz znam, takze pokud mimo Kanadu, tak radeji nekde uplne jinde. Z nejvetsi pravdepodobnosti ale asi zustaneme nastalo tady. Jak jsi na tom ty? Chystala by ses v budoucnu bydlet v CR (nebyt tveho pritele)? Ja vim, ze te taky laka ten zbytek sveta, ale jsi plne rozhodnuta zit cely zivot nekde jinde? Jezdis casto do CR? Tahne te to tam? Citis se byti vice Ceska anebo Anglicanka anebo co? U tebe to s tou identitou bude asi jeste slozitejsi, ne?

zanett
30. říj 2008

Schiffa - diky za prispevek. V posledni dobe jsem si na tebe nekolikrat vzpomnela a rikala jsem si, ze uz jsi treba v porodnici, ze jsem te tu nevidela 😉 Pokud se do te doby nesetkame na diskuzi, tak ti preju rychly a hladky porod 😉

Uprimne receno, ja jsem uz od 16 doufala, ze v CR nikdy bydlet nebudu (do velke miry to bylo ovlivneno tim, jak ne me pusobili rodice, na zacatku 80.tych let chteli emigrovat to Rakouska, ale pak mama se mnou otehotnela a meli utrum. Myslim, ze si to do jiste miry cely zivot vycitali -ze neodjeli- protoze jsem cely detstvi slychavala, jaky je v CR chaos, jaci jsou Cesi spatni a jak je to jinde -rozumej:na Zapade- lepsi)...To me proste vytvarovalo tak, ze jsem si nejak v hlave zacala 'pestovat' takovou predstavu, ze jednou proste odjedu (nechci teda znit jako psychous, neumim to velmi vystizne popsat - zkratka jsem z maleho mesta, videla jsem, ze vsechno bylo vsude stejny, mnohdy stejne blby, s kamoskama jsme si rikaly, ze my budeme mit jednou lepsi zivot, nez nasi rodice, ale presto jsem videla, ze ony pak delaly vsechno to, co delali kdysi jejich rodice, proste jsem uz jako pubertacka citila, ze CR je mi mala, ze bych se tam 'zahrabala'). Pamatuju,ze jsem byla tak strasne motivovana, ze jsem se srotila anglictinu i o prazdninach - zatimco moje kamosky nahanely kluky a myslely si, ze jsem divna, tak ja jsem doma sedela nad knizkou a srotila slovicka, pac jsem doufala, ze se mi to jednou vyplatilo (a vypplatilo. Zatimco moje kamosky si vzaly ty kluky, ktery tenkrat nahanely, poridili si s nima decka, ve 22 letech pribraly 15 kilo a ted jsou uz dve rozvedeny, ja jsem cestovala)....

Tesne po maturite (tedy mi bylo 19) jsem 'praskla do koni' a odjela do UK aupairovat (coz byla tehdy nejprijatelnejsi a nejschudnejsi moznost jak vycestovat). No a pak uz se to odvijelo - nejdriv aupair v UK, pak aupair v USA, pak aupair v NL a pak zase aupair v UK (kam uz jsem sla cilene za mym pritelem, se kterym jsem se potkala v NL). Takze pro me to neni zadny sok byt v cizine, pro me je to vlastne splneny sen 😀 a cosi mi rika, ze kdybych se tady neusadila za techto okolnosti, usadila bych se treba nekde jinde (ovsem ne v CR!) za jinych okolnosti, ale zivot v CR jsem si proste nedokazala predstavit...

Me do CR nic netahne, jako Ceska se uz necitim (nikdy jsem nebyla prilis velky vlastenec), jezdim do CR vylozene, kdyz musim (naposledy v 2006). Absolutne si neumim predstavit, jak bych v CR zila - neumim si predstavit ten prakticky zivot (praci, bydleni, konicky atd), ceska mentalita (tzv. 'obecne ceske smysleni') mi neni moc blizke - vadi mi, ze jsou lidi negativni, pesimiste, zavistivi, neprejici, konzervativni, jaksi bojacni vycnivat z davu atd 😝

Co se me identity tyce - ja to neberu tak, ze bych se mela citit jako 'tohle' nebo jako 'ono' nebo jako 'neco jineho'. Puvodem jsem Ceska (to mi proste nikdo neodpare ani parem volu....nekdy je to skoda), muj matersky jazyk je taky porad jeden (i kdyz se casto pristihnu, ze anglicky uz umim lip nez cesky), vim, odkud pochazim a to proste nezmenim, ale to ostatni, to, co zmenit muzu, tim se Ceska necitim. Na druhou stranu se necitim byt Anglicanka - protoze kdyz se rekne Anglicanka, tak se mi vybavi tlusta, vycurana, zmalovana, promiskuitni a opila zenska, ktera po vecerech vymeta kluby a lovi chlapy (viz. vetsina dnesnich mladych anglickych 'dam' 😝 ). Kdyz uz bych mela definovat svou identitu, tak bych rekla, ze 'smisena'

Zda jsem rozhodnuta zit cely zivot nekde jinde? Vim, ze do CR rozhodne nechci! Kdyby me okolnosti donutily, ze bych tam musela presidlit (z nejruznejsich duvodu, ted me hned nic nenapada), tak bych za to vubec nebyla rada. Dokud budu moct, tak se budu zuby nehty branit tomu zit v CR. Na druhou stranu netrvam na UK. UK beru jako jakysi svuj domov hlavne kvuli MP, ale umim si velmi dobre predstavit, ze bych se usadila i jinde (pripadne bych se 'usazovavala' a odjizdela na rucnych mistech), jak jsem psala driv - strasne by me lakala Kanada, ale byla bych otrevrena v podstate cemukoliv (s vyjimkou nekolika destinaci - chudych, rozvojovych statu a stredni + vychodni Evropy). Zatim to beru tak, ze ted ziju tady a nevadilo by mi zit tady cely zivot (s MP), ale kdyby se situace vyvinula tak, ze bych (resp. bychom s MP) se meli prestehovat jinam, brala bych to v klidu (nevadilo by mi ucit se treba novy jazyk atd, proste jsem tomu otevrena), netvrdim, ze by to nutne bylo easy-peasy, ale netrvam na tom zit na jednom miste...

annynka
12. lis 2008

ahoj, tak ja si dovolim tvrdit, ze umim docela anglicky, ikdyz teda rozhodne ne jako zanett a spol. v UK jsem nikdy nebyla, protoze jsem se vzdycky zamilovala, nez jsem odjela a ted uz to zatim ani nejde s mimcem..
Ale studovala jsem na ss anglinu a pak jeste rok "pomaturitni kurz" Kde se fakt dbalo na gramatiku, takze tu umim dobre psanou...aktivne mluvit me az naucila prace. Delala jsem v Taiwanske spolecnosti, samozrejme tam delaji i Taiwanci, takze aktivni mluveni "cinskou amglictinou", takze si neprejte slyset muj prizvuk... 😉 Ale domluvim se!
Cinsky teda bych si mozna vzpomnela na "jak se mas".. 😀 ale ani netvrim, ze bych se to nekdy ucila, vim, ze ano, nebo jo, se cinsky rekne taky "jo" 😀

Anglictinu miluju, chci ji studovat tady u nas, letos se mi to jaksik nepovedlo, jsem strasny lenoch dokopat se k uceni, takze mi to uteklo o par mist na prijimackach..

ucila jsem se i franinu, ale tu ani zble...
A par mesicu jsem pracovala v Bulharsku, takze trosinku se domluvim. Prectu cyrilici(tim padem i azbuku 😉 ), psat skoro vubec, ale domluvit se, to jo..

Vzdycky jsem chtela odjet do angl. mluvici zeme delat au-pair, mam moc rada deti, to byl proste muj sen, ale nelituju, ze jsem zustala..
Treba se jeste zadari a treba odjedem..