Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem

kukinka
4. kvě 2007

Jak jste na tom vy s jazyky?

marorlinko
4. říj 2008

ja ovladam anglicky, spanielsky, rusky jazyk a celkom mu uz ide aj svedsky. rada sa ucim cudzie jazyky aj moj maly rozumie 3jazykom a nema ani 2roky. kazdy jazyk je iny inac s asklonuje a pod. rozumiem aj taliansky, kedze ovladam vyborne spanielstinu su to podobne jazyky,
idem sa ucit francustinum ktora nie je tazka, pretoze ma jedno slovo na viac veci a je tam mnoho slov ako v spanielstine len vyslovnost je ina.

aponchie
4. říj 2008

noangel:ja ucila anglinu decka a nejde to pac bych je prastila a nejvic me tankujou ty matky co cpu decka na anglictinu ve 3mesicich 😀

liana
4. říj 2008

myslíte si že na jazyky treba mať talent? to sa ako učíte že to nezabudnete? lebo ja som sa učila na škole z knih ako Grapewine, Hedway a pod a z toho som sa nič nenaučila. slovíčka automaticky zabudnem. a pritom by som tak chcela ovládať aj inú reč než materinskú 😢

aponchie
4. říj 2008

ja se podle knih nenaucim a nebavi me to ,zatim jsem mela moznost bydlet tam kde jsem se dotycnej jazyk ucila,

etuska
4. říj 2008

Liana-na ucenie jazykov je potrebna najma motivacia a vydrz,ono to ani tak o talente nie je 😉
Vidim to najme teraz ked sme v zahranici kolko Slovakov aj ma prilezitost sa ucit a neuci sa ☹ lebo pozeraju len na peniaze.

Ja sama ucim anglictinu a velmi ma to bavi-ale len vtedy ked vidim ze aj student sa ucit CHCE 😉

mory
4. říj 2008

ked sa hovori o jazykoch tak ja mam otazku mozno ma niekto radu a skusenost 😉

zijem v zahranici a s malou rozpravam od narodenia po slovensky a vsetci ostatny vratane jasli s nou rozpravaju hebrejsky, mala ma uz rok a 9 mesiacov a zatial nerozprava iba par slov ktore mozem spocitat na ruke. 😒
jej sa sice usta nezatvoria cely den ale nikto jej nic nerozumie len ona si stale nieco pletie skor mi to pripomina japonstinu 😀 😝 bojim sa ze nebude rozpravat alebo ze nerozumie ☹ co od nej chceme

budem rada ak mi niekto poradi ak pozna taketo pripady 😉

etuska
4. říj 2008

no a kto si chce pokecat po anglicky je tu tema: "English writing" 😉

zanett
4. říj 2008

liana - ano, ja myslim, ze je treba mit na jazyky 'hlavu', ostatne jako na vsechno ostatni, ja treba nemam talent na matiku, ale na jazyky jo. Napr. moje sestra se ucila (uci) tri jazyky (Aj, Nj, Sj) a dela je spoustu let, skoro rok zila tady v UK a presto jeji anglictina nic moc. Proste nekdo si to musi vydrit a nekomu to jde lehko.

Ja asi nejsem idealni pripad, ktery by ti mel radit, pac anglictina je muj denni jazyk, ale uz davno, kdyz jsem bydlela v CR jsem delala anglinu (Chttela jsem ji studovat na VS) a jde proste o to, ze ten jazyk musis procvicovat, protoze bez neustaleho opakovani/ pouzivani se rychle zapomene...ovsem Headway je notoricky znama ucebnice (resp. rada ucebnic) angliny, ale asi neni nejlepsi pro ty, kdo v jazyce tapou. BOhuzel asi nejlepsi zpusob, jak se naucit jazyk je zit v zemi, kde se pouziva (a zaroven chodit na kurzy atd, protoze znam hodne Cesek -byvalych aupairek, ktery si myslely,ze jenom pobytem v UK/USA se nauci jazyk, ale ve skutecnosti neumely poradne ani gramatiku)....problem ovsem je, ze az se vratis domu a jazyk pouzivas mene, tak ho zacnes zapominat... 😒

etuska
4. říj 2008

Mory-my sme sa teraz prestahovali do zahranicia a dcerka(4 roky) zacina rozpravat "svojim" jazykom.Osobne si myslim ze je to nejaky "medzistupen" lebo slovensky hovori rada a vela 🙂 a teraz v anglictine hovori tym svojim jazykom a medzi to dava anglicke slovicka.

aponchie
4. říj 2008

zanett takze kdyz jsem byla 2roky au pair a pak rok sem pracovala nezavisle tak jsem ta blbka au pair co si mysli,ze se tam jazyk naucila a pritom ho neumi? 😀

mory
4. říj 2008

etuska drzim palce v zahranici

no ale ona uz vie rozpravat aspon jednou recou a tu druju uz pochiti a hlavne ked pojde do skolky alebo do skoly , ja mam 5 rocneho syna ktory rozprava plynule hebrejcinou a slovensky ho ucim ja a velmi dobre mu to ide

ale dcera zatial nevie nic tak neviem ci pokracovat tak alebo zrusit tu slovencinu 😒

zanett
4. říj 2008

aponchie, neber to osobne, ja jsem vubec nemluvila o tobe. Proste kamosky, se kterejma jsem delala driv aupair (nechodily tady do skoly) se po navratu do CR citily strasne 'zkuseny' a hledaly si praci na pozici nejruznejsich asistentek atd (kde vyla vyzadovana vyborna znalost angliny) a pak se strasne divily, kdyz na pohovoru neprosly ani banalnim ustnim testem (a jeste se ztrapnovaly tim, ze pry zily v zahranici atd 😀 V cizine muzou zit treba sto let, ale kdyz ten jazyk nedelaji a neuci se ho, tak ho proste nebudou umet) Etuska to rekla dobre; je tady spousta cizincu (Polaci, SLovaci, Cesi, Spanele atd), kteri jsou v UK hlavne na praci (a divaji se hlavne na panize), ale anglicky neumeji ani N, protoze se separuji od Anglicanu a drzi se vlastnich komunitach....to jim je pak na nic, kdyz prijedou domu a reknou, ze byli 3 roky v UK, kdyz se tam odmitali ucit jazyk....

Jinak, divala jsem se na to tema English writing na slovenskem konovi 😀 Ja teda moc nechapu, proc se se sebou Slovenky dorozumivaji anglicky (je to treba studijni material pro ty, kteri se uci anglinu?) 😀

aponchie
4. říj 2008

btw sledujeme doma neustale satelit a specialne NatGeoWild o zviratkach a mala si perfektne a nenasilne prebira urcite slovicka ,dnes napriklad rekla mami bear je medvidek??dneska sme sledovali porad z Galapag o jesterkach a umi dalsi tri slovicka a mezitim jdou ceske titulky kdyz chces takze se procvicujeme vseci a obcas si poustime dvd v originalech pac nektere ceske dabingy jsou hrozne 😝 samozrejme ,ze zapominas pokud se jazyk naucis a nepracujes nekde kde ho uzijes,ozna taky zalezi jak moc ti vlezl pod kuzi a navic dneska si opravdu muzes cist anglicky,mluvit na netu anglicky ,najit si pratele via icq a chatovat v ramci procvicovani a filmy taktez takze to jde a je neco jineho a neda se to srovnavat pokud nekdo trvale zije v zahranici...

aponchie
4. říj 2008

a co se tyce te prace tak bych se celkem i prela pac jsou pozice na ktere je treba vrcholova anglictina mozna i specialni (technicka,odborna atd)a to jsou urcite pozice kde nepujde nejaka au pair z vidlakova co se naucila mluvit semtam slovo 😉 potom jsou pozice kde je postacujici hovorova anglictina proto aby clovek porozumel v telefonu pripadne umel prelozit dopis nebo mail,pak je anglictina na urovni prekladatelstvi ..a co slysim ze vsech stran tam maaaalo cechu a predevsim ladych ovlada anglinu to az koukam..btw v tv je to des a hruza treba vcera ve zpravach komolili jedno jmeno za druhym nazvy a pod.takze jak muze nekdo na tv mluvit jak vidlak a neumet vyslovovat a pak je nekdo treba dupan nesmyslne kvuli perfektni gramatice nekde ve firme kde to neni preci az tak dulezite a sama mam zkusenost ,ze lide co pozaduji anglictinu na takove te stredni urovni ocenuji spise komunikativni pristup v ramci anglicke mluvy tzn,ze nevyzaduji perfektni znalost gramatiky,ale to jestli se umi clovek nejak dokopat k vysledku,snazi se mluvit,zkousi,atd jestli mi rozumis..proste ne ,ze nekdo zatvrdne a boji se co dal ne nadarmo v UK rikali rodaci at mluvime jak mluvime jen at mluvime a ,ze oni sami jsou velmi nedokonali ve svem jazyce a velmi sobecti se ucit dalsi jazyk pac anglina je vsude 😀 😀

zanett
4. říj 2008

aponchie - ja vim, jak to myslis, ja jsem spis ale zminovala pripady, kdy si lide mysli, ze jim par mesicu (popripade par let) v zahranici bude stacit na to, aby si perfektne osvojili cizi jazyk a po navratu domu jsou pak prehnane sebevedomi a mysli si, ze pobyt v cizine je automaticky povysi o latku vys a proste precenuji sve schopnosti. Samozrejme ne vsichni, ja jsem uvadela priklady mych kamaradek, ktery si v UK udelaly certifikat z AJ a hned si myslely, ze jim padne cely trh prace k noham s lakavymi nabidkami pozic asistentek, kde nebudou nic delat, jen lehce konverzovat (=rozumej flirtovat 😀 ) se zahranicnimi klienty 😝

Ano, Anglicane (Americane) se neuci jazyky, ale uprimne; ty se jim divis? Vzdyt ani spousta Cechu neni schopna naucit se slusne cizi jazyk a mam pocit, ze spousta Cechu se domniva, ze cely svet by se mel zacit ucit cestinu 😀 😝

aponchie
4. říj 2008

no vidis to ,ja nemam zadne certifikaty a moje anglictina je paradni si troufam rict a mam velmi dobrej prizvuk a umim se zapojit do hovoru lehce.ted sem byla s maznelem na zebra v hospe a vedle nas sedeli tri lidi zena s muzem anglani teda spise amici podle akcentu a jeden ferda od nas a velice machrovali jak konverzuji ,libovali si v hlucnosti a kecali takove pi....s prominutim az sem zasla borec od nas mel cca45let a kecal o fotaku a v jedne vete rekl:u know i mean blesk or flash..to jsem sla do kolen,pak rikal jak byl v japonsku a potkal tam japonce jak maji kamery a fotaky a porad neco foti no uroven kecu horsi jak ve skolce teda a urcite mel ferda nejakej vymodleje certifikat ..s nema je to stejne ..proste se nasrotujes naucis udelas papir a pak ti treba lezi v supliku a jsi na tom bidne za par let ,ale machrujou nekteri,ze maji papir!!to me stve u nas neskutecne jak na jednu stranu vsichni delaji vsecko,ale zaroven se ohaneji papirama na jazyk na skoly na to ci ono ,ale jestli to skutecne umi je pase hlavne,ze mas papir ten ti otevira dvere teda nekde,muj a manzeluv zamestnavatel je takovej machr dle me ,ze jsem jeste nepotkala..nepotrpi si na papiry,ale chce a sedi u tebe a posloucha te jak mluvis jak se vyjadrujes a jak se chovas to mu staci a neresi blbosti jelikoz se pohybuje v cizine takrka denne.btw aby si to nekdo neprebral zase ,ze urazim nebo nejak podcenuju ty co maj z angliny certifikat 😉

schiffa
4. říj 2008

Dobry tema!

Ja umim anglicky, francouzsky, spanelsky, nemecky, rusky, arabsky a cesky.

Jazyky mne vzdy velmi bavily, i kdyz nemuzu rict, ze bych byla nejaky sileny talent, ale HOOOOOODNE jsem se jim venovala (chodila denne do nejakych jazykovek, cetla knizky v originale, sprtala na ruzne statnice – ktere mi sice byly nakonec uplne nanic, ale hodne jsem se toho v tech pripravnych statnicovych kurzech naucila). Bohuzel jsem jiz leccos zapomnela, ale jde si to pripomenout vcelku jednoduse. Treba rustinu jsem nevidela 15 let, a predloni jsem byla v Rusku a chvili mi to trvalo nez jsem se dotoho dostalaa, ale jde to. To same kdyz jsem jela pred par lety do Mexika – zpocatku mne absolutne vse napadalo pouze ve francouzstine (FJ a SJ jsou oba latinske jazyky, takze velmi pribuzne), ale za par dnu uz bylo vse v pohode. Nejlepe je si jazyky neustale udrzovat alespon v pasivni znalosti (napr. ctenim knih).

Jinak ziji ve frankofonni casti Kanady, a tady je dokonala bilingualnost (FJ+AJ) jednak uplne normalni a jednak v podstate temer nezbytna chci-li si najit rozumne zamestnani.

Jo, a na arabstinu jsem chodila do kurzu jeste v Cechach (byla a vlastne porad jeste jsem fascinovana Blizkym vychodem), a pak se mi podarilo ziskat stipendium na rocni studium arabstiny v Jordansku. Pristi rok se chystam jet na rok pracovat do Emiratu, tak musim svoji arabstinu oprasit, muze se hodit (i kdyz tam snad kolem 80% obyvatelstva jsou stejne cizinci). Uvidime.

zanett
4. říj 2008

tak to s tebou naprosto souhlasim! Jj, ti, co znam, si mysli, ze s nekdy v roce 2000 udelali papir, a ze jim to staci, ale uz nereknou, ze od te doby nevideli anglictinu ani z rychliku (a tudiz uz nic moc neumi). Ja teda priznavam, ze jsem na anglictinu 'anal' 😀 a ciste proto, ze ji tady studuju (ale ne jako nejaky kurz pro cizince, nybrz na VS jako regulerni obor) a od te doby, co jsem se studiem zacala, mam averzi na to, kdyz se ten jazyk komoli (treba rodilymi mluvcimi) a v konverzaci me uplne bije do usi, kdyz ma nekdo cizi prizvuk a jen mezi nama dvema; ja nesnasim ten slovansky prizvuk, ktery maji Cesi/slovaci/Polaci/Rusove atd 😀 Stravila jsem nekonecne hodiny tim, abych se sveho prizvuku zbavila (a jeste porad to dopilovavam), protoze ten slovansky se mi zda snad jeste horsi nez prizvuk, kterym mluvi Francouzi (a ten je teda taky strasny)...Ja v tomhle nejsem zadnej patriot a fakt si zakladam na tom, ze ceskej prizvuk nemam (za coz patri velky dik memu MP, ktery mi jemne nuance v prizvuku opravoval) 😀

zanett
4. říj 2008

Woooow; ty zijes v Kanade, schiffa? To je moje vysnene bydliste 😵 Jenze MP se odsud stehovat nechce (taky pracoval nekolik let na strednim vychode a moc si to pochvaloval - hlavne ty nezdanene penize 😀 ), ale cestovani ma dost a chce byt doma v UK (ale nasi znami -Anglicani- se loni stehovali do Kanady a ja MP porad uhanim, at je jedeme alespon navstivit 😀 )

zanett
4. říj 2008

Mimochodem - mne prave ta znama, co se do Kanady stehovala, rikala, ze bydli v dome, ktery maji pronajaty od kanadske majitelky a ta pry vubec neumela anglicky, jen francouzsky...taky jsem si myslela, ze v K. umi kazdy oba jazyky, ale asi ne uplne kazdy (ostatne; vzdyt i Kanadanka Celine Dion v rozhovorech priznava, ze jeji rodina neumela dlouho anglicky 😀 )

schiffa
4. říj 2008

Zanett. Vidis, mi treba prizvuk nikdy neprisel dulezity a nijak zvlast jsem se nesnazila jej odstranit. Ja mam ve vsech jazycich jasny cesky prizvuk (hodne lidi uhodne, ze jsem z Vychodni Evropy), ale vsichni mi rozumi, a to mi prijde dulezite. Spise si zakladam na tom, abych mluvila fakt spravne (gramaticky). Francouzsky prizvuk je vcelku roztomily (ale asi jsem na to tady zvykla), nejhorsi mi prijdou cinani, ja jim vubec nerozumim.

Neblbni Zanett, v Kanade je zima! Jednak je dlouha a jednak mooooc studena. Ja jsem se tu ocitla nahodou, rozhodne to nemyl muj sen. Nestezuji si, mi se tu libi, ale treba ta Anglie mne laka mnohem vice.

Mas pravdu, ze ne kazdy tady umi anglicky (obzvlaste ti mene vdelani), ale to co jsem chtela rict je spise to, ze kdyz umis dobre oba dva jazyky tak ja to uplny normal a zaklad, a nejsi nicim zvlastni.

schiffa
4. říj 2008

Premyslim o dulezitosti toho prizvuku. Asi to je individualni, kdyz ty studujes anglictinu jako obor na VS, tak to je asi zase neco jineho, a tam musis mit dokonale vsechno. Ja delam (teda uz koncim) PhD na technice, a k tomu potrebuji hlavne dokonalou oobornou a spisovnou anglictinu. Ctu hodne odbornych textu a musim publikovat, takze mam velice dobrou psanou anglictinu a i pri te mluvene se pak asi vyjadruji spisovneji nez normalni lide na ulici. Pohybuji se na akademicke pude, kde je (obzvlaste na technikach) vysoke procento cizincu a kde kazdy ma prizvuk, takze mi to je jedno.

schiffa
4. říj 2008

Musim bezet, ale prijdu se tu zase podivat.

etuska
4. říj 2008

No aj mna vytacaju taki ludia,co ledva nieco kecnu v cudzom jazyku a uz sa naparuju,ale na tych kaslem a ticho sklopim zrak ak mi niekto pochvali moju aglictinu 😀

Tu musim ako "English teacher" ovladat dobre,ale je to moje hobby,tak to nie je take bolestive 😀
Tu v UK som sa zapojila do projektu dobrovolnikov ucit cudzincov anglictinu, v utorok to rozbiehame,tak si zhanam materialy na zaujimavu "lesson" 🙂

ucila som sa aj nemcinu a francuzstinu,no tie mi akosi zapadli prachom 😀

etuska
4. říj 2008

no a este k tej teme "English writing"-moze to byt cudne ze si Slovenky a Cesky dopisuju po anglicky,ale je to len a len na precvicenie pisanej anglictiny-"every little helps" 😀

zanett
4. říj 2008

schiffa, no samozrejme jde hlavne o to umet mluvit spravne gramaticky, ale tady v UK lidi 'kastujou' podle prizvuku a vychodoevropsky prizvuk tu neni moc ocenovan 😀 Hele, ja mam zimu rada, tady v Anglii mi strasne chybi snih, to mirne podnebi me ubiji,protoze od rijna do dubna je tu tak nijak (neslano/nemastno) a mne se vzdycky strasne styska po zavejich a poradnem mrazu ☹ Schiffa, a TP je Cech? Kanadan? Jine narodnosti?

sharlotta
4. říj 2008

Ja som sa ucila nemcinu, francuzstinu, taliancinu a anglictinu, ale viem z toho poriadne len anglinu. 😒 Ale co-to rozumiem, ale hovorit by som uz vedela len tak "hotentotsky" 😝

mari2
4. říj 2008

ja si nemyslim, ze musis mluvit bez prizvku abys mohla rict ze nektery jazyk umis 😒 . I kdyz je to samosrejme lepsi, zvlast kdyz jsi v kontaktu s xenofoby 😉

sharlotta
4. říj 2008

No v UK zaradzuju ludi podla prizvukov do spolocenskej vrstvy a este ked ovladate len lamanu anglictinu, tak ste pre nich nikto.

zanett
4. říj 2008

Jo a schiffa - mas moznost srovnani Kanadane vs. Americane (USA)? z doby, kdyz jsem v US zila, si pamatuju, ze Amici jsou velmi pohodovi a velmi rychle jsem se zaclenila mezi ne (narozdil napr. od Anglicanu, kteri se na cizince divaji dost skrz prsty). Slysela jsem, ze obecne jsou Kanadane jeste pohodovejsi, nez Amici (jestli to teda jeste vic jde 😀 ) KDyz v K. reknes, odkud jses, jake jsou prevazne reakce od mistnich? (kdyz reknu v UK, ze jsem z CR, tak jsou reakce jasne:' Jo, zase jedna z Vychodu 😒 '). V USA jsem se citila strasne volne, protoze me Amici nesoudili podle toho, odkud jsem a brali me jako soberovnou (Anglani se spis nad cizince povysuji)...proto z tech zemi, kde jsem kdy zila, si umim realne predstavit, ze treba USA by bylo lepsi nez UK (prave proto, jak pohovi Amici jsou), priznavam, ze zivot v UK je (v socio-kulturnim kontextu) docela pes, tak me zajima, jak je na tom Kanada...