Koresponduje podoba děti s tím, po kom mají kr. skup.?

babalala
14. lis 2008

Syn zdědil krevní skupinu po mně, respektive po mé matce. Kromě toho je jak vzhledově, tak povahově "celá babička" - takže mě napadlo, jestli mezi těmito faktory neexistuje nějaká bizarní souvislost..? Jak je to u Vás? Koresponduje podoba Vašich dětí s tím, po kom má krevní skupinu?

(Berte, prosím, tuto otázku s nadhledem - nehodlám na toto téma psát dizertaci! 😉 )

hakanka
14. lis 2008

andykov, klíííd. chyba se nestala od mamky máš A a od tatky faktor 0, ale alela 0 je recesivní a se projeví jen když ji dostaneš od obou rodičů. Krevní skupinu máš A, ale tvé dítě může mít i nulu. Třeba pokud je jeden z rodičů A a jeden B, tak děti mohou mít jakoukoli krevní skupinu i nulu (rodiče mohou mít gen. výbavu A0 - projeví se jako A a B0 - projeví se jako B, ale dítěti mohou oba předat vlohu pro 0 tj dítě bude 00 - projeví se jako 0, nebo i AB - kr. skup AB, atd). Mě genetika ve škole moc bavila 😉 , omlouvám se za vpád.

blka
14. lis 2008

Jéé, koukám, že Jabber to rozepsala líp, než já 😉

mari2
14. lis 2008

Andykov, to je OK, nededi se krevni skupina cela, ale "pulka" po mamince a druha po tatinkovi - takze A po mance, 0 po tatkovi a je z toho A0, takze A - krevni skupina A je bud AA nebo A0, stejne s B (BB nebo B0). A a Bcko nulu prebiji. Takze muze bit ze mamka ma krevni skupinu A, tatka B a jedno dite AB a druhe 0...
Doufam, ze jsem to napsala srozumitelne 😉

mari2
14. lis 2008

Taky jsem to napsala pozde 🙂

jabber
14. lis 2008

No u nás má manžel AB, já 0, takže dcera bude A nebo B, ale zatím bych řekla, že je spíš po mě - abych se vrátila k tématu 😀

babalala
autor
14. lis 2008

Omlouvám se za špatnou informaci!!! (U nás máme všichni široko daleko jen nulku a dědíme jen faktory, tak jsem se nad tím vůbec nezamyslela.. ) Stydím se.. ☹

kacka.va
14. lis 2008

hezky je to popsané např. tady http://www.dvojcata.kat.cz/Krevniskupiny.html

andykov
14. lis 2008

Jéé, tak holky dík 🙂 Taťka je můj, já jsem jeho chodící důkaz 😀

nobody
14. lis 2008

tak 0 je resesivní a je tam kodominance..pokud si to ještě teda pamatuju 😀

nobody
14. lis 2008

pardon, recesivní

aponchie
14. lis 2008

mala je celej tata a nemaji stejnou krevni skupinu 😀

kulicka
14. lis 2008

Presne tak. Babalalo no teda, ty jsi asi ve skole chybela vid 😅 😀

Kdyz je nekdo A znamena to ze muze mit bud dve alely A (tudiz AA) a nebo jednu A a jednu 0. Pak zalezi na tom, kterou da. Proto i dite dvou rodicu s A muze mit krev nulku 😉

babalala
autor
14. lis 2008

Kuličko - na žádné chybění se vymlouvat nebudu, to bych svému panu profesorovi nemohla udělat.. Prostě jen nepozornost a blbost (a možná ještě pátý den trvající hexenšus, který mi už zatemňuje i mozek.. 😖 ).

xsuzzi
14. lis 2008

Tak já mám B- manžel 0+ a Náš syn má B+
hezky půl na půl 😀 😀 😀

zany
14. lis 2008

Já jsem A-, prcek je taky A- a manžel tvrdí, že je nejspíš taky A- 🙂
Krev u otce se nezjišťuje... Bylo mi řečeno, že otec není nikdy jistý 😀 takže to nemá cenu 😖

U mamin Rh- se po porodu píchají protilátky jen v případě, že je dítě Rh+ 😉

pepibubu
16. lis 2008

aha, takže proto jsem já nulka, protože oba rodiče bzli "nulky" jen nechápu jak to, že já jsem "mínus" kkdyž oba byli RH +

jabber
16. lis 2008

pepibubu - o RH jsem našla tohle, ale vysvětlit to po mě nechtěj 😉 😀

Rh faktor
Kromě systému antigenů AB0 se rozlišuje ještě velké množství dalších systémů (Rh, MNSs, Lewis, P atd.) . Nejznámější je systém Rh, objevený Wienerem na základě pokusu s krví opice druhu Maccacus Rhesus. Podle tohoto systému dělíme osoby na Rh positivní (Rh+) a Rh negativní (Rh-). Rh+ se dědí dominantně, osoby Rh negativní jsou recesivní homozygoti (Význam zde mají zejména antigeny C, D, E / c, d, e. Rozhodující je vliv antigenu D. Pokud je u jedince přítomen antigen D - je jedinec Rh pozitivní. Jedinci s antigenem d jsou Rh negativní.).
Protilátky proti Rh pozitivní skupině (anti-D protilátky) se u Rh negativného jedince nevyskytují přirozeně (narozdíl od AB0 systému), ale objeví se až v případě imunizace jedince Rh pozitivní krví (např. při nevhodné transfuzi nebo při inkompatibilním těhotenství). V ČR jsou přibližně čtyři pětiny obyvatelstva Rh pozitivní.

Rodiče Rh+ X Rh+ = Dítě Rh+ nebo Rh-

Rodiče Rh+ X Rh- = Dítě Rh+ nebo Rh-

Rodiče Rh- X Rh- = Dítě pouze Rh-

pepibubu
16. lis 2008

jabber jasně, díky 🙂 neboli Pepi zase musí mít extrabuřty - nemůžu bejt ve čtyřpětinový většině, béééé.... a navíc jsem po porodu dostala ještě dvě pigára navíc, prý kvůli případným dalším těhotenstvím.

jabber
16. lis 2008

pepibubu - a jak to probíhá v praxi - ty jdeš na krev, zjistí rh -, tak jde na krev partner a když má +, tak si tě hlídají víc už v těhotenství, nebo se to řeší až po narození mimča? A ty pigára jsou dvě? Aha, já myslela, že jen jedno 😅

androna
16. lis 2008

tak u nas doma to sedi ked beriem moje rodice a surodencov.co sa maleho tyka neviem netusim jeho krvnu skupinu.
kacka va neni to automaticke ze kazdemu miminu zistuju krvnu skupinu.myslim ze sa zistuje u deti ked je matka rh- a tiez u deti s novorozeneckou zltackou,inac nie.

pepibubu
16. lis 2008

já to o sobě vím už od sedmnácti, kdy jsem si ji sama nechala zjistit, prostě jsem při odběru mrkla na sestřišku a ona mi sosla o zkumavku víc. Ale i kdybych to nevěděla, tak při prvních náběrech co se dělaj těhulím se skupina zjišťuje automaticky a sestra ji vypisuje do průkazky. Během těhu mi pak ještě třikrát brali krev na protilátky - abych si proti malýmu netvořila protilátky, hůř by se vyvíjel a v rané fázi by to mohlo skončit samovolným potratem.

jabber
16. lis 2008

pepibubu - jo, to máš vlastně pravdu, mě to kontrolovali v těhu asi 2x taky, protože já sice mám 0+, ale nula prý občas ty protilátky dělá taky 😖, prý je to celkem nové zjištění
Takže manžel nikde nebyl, aha, tak díky 🙂

androna - taky myslím, že automaticky miminku krev nezjišťují, žloutenku dcera neměla a krevní skupinu na propouštěcí zprávě taky ne 🙂

nobody
17. lis 2008

sakra, samá genetika 😀 😝

jabber
17. lis 2008

nobody - to víš, s tou to všechno stojí a padá 😀

pepibubu
18. lis 2008

tak možná je to v každý porodce jiný.... nebo mu ji zjistili navíc kvůli té mé negativitě

kacka.va
18. lis 2008

androna: já jsem ale snad nikde nepsala, že zjišťují mimču krev automaticky, ne? Jen jsem psala, že jsem tu krev u nás málem přehlídla, i když na propoušťáku napsaná byla.
jabber: já měla to samé, taky jsem 0+ a při prvním odběru jsem tam nějaké protilátky měla, takže mi odebírali krev častěji, ale pak už jsem tam nic až do porodu neměla.

jabber
18. lis 2008

kacka - a když ti ty protilátky našli, udělali něco? Mně teda nikdy nic nenašli

lukin
18. lis 2008

jabber: A můžou se vytvářet protilátky, když jsme oba 0-? Asi ne, že?

jabber
18. lis 2008

lukin - nevím, ale asi ne, protože dítě je taky 0-

liliandax
18. lis 2008

tak u nas je to takto : ja som A+ muz je A+ a maly je A- 😕