Krevní skupiny dětí a vše kolem jejich zdraví

denber
28. únor 2008

ahoj, zdravím všechny! chtěla sem se zeptat, nevíte podle čeho se liší kr.skupina miminka, když rodiče mají každý jinou? děkuji

karotky
28. únor 2008

Ahoj!
Tak to nemám tušení.Adámek jí má stejnou jako já.........0+ 😉

luucia
28. únor 2008

denber, já mám A- a MM má B+ a Anetka má 0- 😅

zanetka82
28. únor 2008

Ahoj ja mam 0+, manžel ma B a starší syn ma B a mladší ma A+. nevím moc co to znamena jen vím že maly měl po porodu v těle nějakou infekci a dostaval antibiotika celou dobu v porodnici (11 dní).Přiklaněli se pravě k tomu že to muže byt tím že nema stejnou jako jeden z nas.

stranpa
28. únor 2008

Zanetka82..pokud Ty máš 0+ a manžel B+..tak vaše dítko může mít POUZE krev.skupinu 0 a nebo B !! V případě,že má mladší syn skup.A...tak bud manžel je krev.skup. AB a nebo Ty nejsi 0...pokud je matka 0 a dítě má skup A nebo B je velmi vysokán pravděbodobnost,že dítě budu mít žloutenku,bud rychle odeznívající a nebo těžšího průběhu,někdy se musí dávat i transfuze...to aby se krev "naředila novou" krví a nebylo už v ní tolik protiilátek..
Luucia..je to zvláštní,ale je to tak..matka A otec B a mají dítě krev.skup.0...je to proto..že TO co tvoří tu krev.skupinu,je gen..zvaný antigen..a ten se vyskytuje v páru...takže krev skup A..má na krvinkách antigen A a antigen 0...skupina B,má antigen B a antigen O...a když se to proste všechno zkříží,tak ta 0 tam prostě je..a proto může vzniknout u rozdílných krev.skupin..skupina 0..Je to asi složité,co? Ale je to tak 😎

zanetka82
28. únor 2008

stranpa..my opravdu mame takove skupiny ☹ mladší syn měl žloutenku a docela velkou ale jinak je vše v pořadku..doufam 😉 🙂

stranpa
28. únor 2008

Zanetka...já Ti věřím..ale Ty mě věř že to opravdu nehí mmožné..hmmm ☹

luucia
28. únor 2008

stranpa, já to chápu, jsem zdr. sestra 😀 dr mi vysvětlila, že kr. skupiny mají podskupiny a my s MM máme nejspíš oba 0 a tím pádem má naše dcera 0 😉

zanetka82
28. únor 2008

tak to pak nechapu....to jako že třeba manžel ma jinou skupinu..ja vím přesně že mam 0+...to je nějake divne i tchyně my řikala že ma B...tak to nechapu 😲 ale v porodnici se taky divili 😒

stranpa
28. únor 2008

Luucia, tak to je prííímmmmaaaaaaaaaa...někdy se setkávám s dosti prekérnými situacemi 😀 Jedna mamina mi plakala do telefonu,že to není možný že dcera je 0,že jsem se nějak musela splést ve vyšetření..že ona je A,manžel B..a jestli doma oznámí,že dcera je 0..tak ji manžel zabije 😀 Laikům se to tééžko vysvětluje ☹

zanetka82
28. únor 2008

NO ať ma jakou chce 🙂 ...hlavně že vím že je muj a že my ho nikdo nevyměnil 😀 😀

stranpa
28. únor 2008

Zanetkko..tak tak..manžel musí být jiná skupina..pokud je matka skup.O..většinou se vyšteřuje v porodnice i krevn.skupina dítěte..ale POZOR..krevní skup.co je psaná na štítku u novorozence ve většině případů je skupina MATKY, ne dítěte! Lékaaři se tak spíše orientují...ne vždy se vyšetřuje skupina dítěte v porodnici..Ve většine případu se vyšteřuje jen u skup.O...ale zato u všech Rh negativních matek..tam je nejvetší pravdeb.že dítě bude mít žloutenku...že bude mít odlišnou krev.skupinu..pokud tomu tak je,už behemj těhot.si matka vytváří protilátky,protože dítě vnimá jako vetřelce 😀

zanetka82
28. únor 2008

krevní skupinu kubíka vím s propouštěcí zpravy a pak mu brali ještě krev i u pediatra...taky my zustava rozum stat že na ultrazvuku v bříšku viděla dr. ledvinky a moč měchyř...a 4 den po porodu my dr. oznamila že ma jen 1 ledvinku a nějaky močovad špatny....už tu nefrologií nesnaším 😉 ...ale děkuji za vysvětlení a upozornění 😀

stranpa
28. únor 2008

Zanetko..tak to mě mrzí s jakým si se setkala "odborníkem" na UZ..také mi zůstáva rozum stát,že to Dr neodhalil,mě ukazoval i naplněný moč.měchýř,žaludek,počítali jsme prstíky...opravdu nechápu,jak vaší Dr.mohla "uniknout" tak zásadní věc..Tak se Kubíkovi daří 🙂

iza
28. únor 2008

Rodiče A X A - Dítě - A nebo 0

Rodiče A X B - Dítě - A, B, AB nebo 0

Rodiče B X B - Dítě - B nebo 0

Rodiče A X 0 - Dítě - A nebo 0

Rodiče B X 0 - Dítě - B nebo 0

Rodiče AB X AB - Dítě - A, B nebo AB

Rodiče AB X A - Dítě - A, B nebo AB

Rodiče AB X B - Dítě - A, B nebo AB

Rodiče AB X 0 - Dítě - A nebo B

Rodiče 0 X 0 - Dítě - pouze 0

stranpa
28. únor 2008

Iza..jasně věcně stručně 😀

iza
28. únor 2008

jiné možnosti nejsou 🙂

iza
28. únor 2008

stranpa 😎

iza
28. únor 2008

zanetka to antib neovlivní...ale třeba je manžel AB..

stranpa
28. únor 2008

..ale nekde jsem četla dobrou kachnu,že se pacientce změnila krevn.skupina po transplantaci 😲 teda už jsem nepochopila z jaké na jaké 😀

zanetka82
28. únor 2008

😀 😀 😀 to je dobré...ale asi mate pravdu hned řeknu manželovi že ma asi jinou kr. skupinu 😵 ..udělam se chytrou 😀 😉

stranpa
28. únor 2008

Nooo to maj chlapi mooc rádi 😀 😀

iza
28. únor 2008

denber ono je to celkem jednoduchy,
na membranach erytrocytů se vyskytují různé antigeny zvané aglutinogeny.Nejvýznamnější z nich je A a B a podle toho, které jsou v krvi přítomny se určuje krevní skupina : A- tvoří se pouze Ačkové, B tvoří se pouze Bčkové, AB tvoří se soba, O netvořií se žádné.Noa sdědičností je to pak tak, že ty alely které podmiňují tvorbu aglutinu jsou dominantní vůči alele,která nevytváří žádný:
Fenotyp - krevní skupina A - Genotyp AA nebo A0
Fenotyp - krevní skupina B - Genotyp BB nebo B0
Fenotyp - krevní skupina AB - Genotyp AB
Fenotyp - krevní skupina 0 - Genotyp 00
no a z toho se pak dá odvodit tabulka co jsem dala výše

iza
28. únor 2008

tak teďkdyž jsem to napsala tak jsem v tom asi udělala zmatek co? 😀 😀 😀

stranpa
28. únor 2008

😀

jabber
28. únor 2008

zanetka82 - já bych mu radši nic neříkala, aby pak třeba nechytl nějaké podezření 😀 😀

zanetka82
28. únor 2008

no tak žhave to zas nebude... 😀 😀

stranpa
28. únor 2008

😀 za chvíly z toho uděláme manželksou poradnu 😀

denber
autor
28. únor 2008

ahoj. ani sem nečekala tolik reakcí.já i přítel máme A-. tak předpokládám, že náš špuntík bude mít to samé. ale hl. důvod proč sem to psala , kamarádka čeká dceru, akorát neví čí ta malá bude, ona je A- a ten její druhý A+ a její partner je taky A-, tak má teď luchta, že na to díky kr.skup příjde. nevím, myslím-že zásadní je tam to Áčko, ne?

stranpa
28. únor 2008

...myslím že určení otcovství dle krev.skupin je dosti zavádějící..at si koupí testy na DNA. 🙂

sasulka28
28. únor 2008

denber, jestli je ona A- a partner je taky A-, tak musí mít jen A-, nebo 0-, Rh + by neměla mít 🙂