Kritizování dnešních příkrmů. Jak na to reagujete?

lendych
6. lis 2008

holky jak reagute na odlišné názory tetiček na stravu mimča
má teta pořád prudí
a proč dávám jen rýžové kaše a proč nedávám maso, třeba kachnu
snažím se jí vysvětlit že ted je jiná doba, no pořád dokola
jak reagujete vy??????? 😉

kristi
6. lis 2008

hadam se s tchyni....cpe male knedliky, kachnu, kralika, vse s hromadou stavy atd....sklenicku by ji nedala, i kdyby snad mela umrit hlady. A mysli si, ze k obedu ji staci zel. polivka.....des bes..

alishia
6. lis 2008

ahoj, u nas je to to same, mama taky prudi at varim a nekupuju ty srajdy ve sklenicce. ze prej kdyz to uvarim tak je to zdravejsi, a ze at si nemyslim ze do tech sklenicek davaji neco jineho. a porad malemu neco vari z norm. zeleniny , no nevidim to rada, ale stejne malej jednou prejde na norm.jidla. tak at si zvyka na trochu dusicnanu🙂

kubaka
6. lis 2008

Holky, to znám - naštěstí tchými vidím na Slovensku 2x za rok, takže to ujde. Ale v zásadě to ignoruju, vůbec nekomentuju a krmím děti čím uznám za vhodné. Prostě se proměním v hluchou sochu. V Praze jiné příbuzné nemáme, takže je klid 😵
Ovšem ty její rady stály za to, je to k pobavení:

taky že stačí zeleninová tekutá polévka k obědu (za hodinu by měl hlad), že může dostat dvouměsíční plně kojený kojenec ovocnou šťávu lžičkou - potřebuje vitamíny, že po kojení má žízeň - je to přeci mléko a po něm je žízeŇ, ať mu dám čaj! V půl roce mi radila, čím krmili oni své děti: upražit nasucho na pánvi mouku, zalít vodou a přidat máslo 😅 Namítla jsem, že jíškou mimino krmit nebudu. Taky rohlík do kravského mléka bylo zajímavé - pak se divily, že jejich děti měly pořád zácpy. A její tři děti - včetně mého muže - mají celý život chronické zažívací problémy, které doktoři neumějí pojmenovat.
Že jsou schopni dát 5 měsíčnímu dítěti předžvýkanou pečenou kachnu s knedlíkem není nic divného 😝
Stejně stará švagrová z téže slovenské vesničky dávala miminu od 3 měsíců do sunaru krupičku (zase ta glorifikovaná výživová meta 😒 ) a dále krmila podle tradice mé tchýně... Takže ani mladá generace na tom není o moc lépe - týká se ovšem hlavně slovenského venkova. Ten je zkostnatělý neuvěřitelně. Alespoň tam, odkud pochází manžel.

kristi
6. lis 2008

ufff, tak nejsem sama.....ale nechapu to

alishia
6. lis 2008

kristi : co na tom nechapes? pockej az ty budes babicka.) taky budes radit a ono uz to bude zase jinak🙂

pepibubu
6. lis 2008

jéžiš holky to se mám na co těšit až začnem přikrmovat.... no potěš koště

ygreen
6. lis 2008

moje tchýně je super, ale mají v jižních čechách takový mastnější apetit 😀 a jsou zvyklí, že dítě cca od roku může skoro vše, tj. to co dospělí, jen málo kořeněný.
No já už jsme hlásila, že nechi aby syn do 3 let jedl uzeniny, čokolády a jiné sladkosti, tlusté maso a cpal se knedlíky a buchtami. No, budu muset být jak strážný maják, abych všechno podávané pod rukou zachytila 😀 😀 ale zase si nechají vysvětlit, že skleničky absolutně vyhovují normám a že těm normám nevyhovuje zdaleka ani domácí zelenina. A přes můj zákaz si jít nedovolí 😉 to je výhoda být jen přivdaná. Jejich vlastním vnoučatům dávali třeba už kolem roku ochutnat domácí šlehačku, buchty, apod.

kubaka
6. lis 2008

jo ygreen, to tchýně na mě koukala skoro jako na krkavčí matku, že dítěti nedopředu lahůdku zvanou mléčná čokoláda od Orionu. Že je chuďato ochuzený, nic mu nedopřeju atd. 😖 Klobásky to samé.
Synovi je 12 a dodnes ho zásobuje pytlíky sladkostí té nejpochybnější kvality a nízké ceny. Když jsem jednou rozebírala, že když čokoládu, tak hořkou 75%, kvalitní a logicky drahou, nezabralo to - dostal lentilky. Neholduje tomu, ale babičce to nikdy neřekl. Pár týdnů se ty dobroty u nás válely a pak jsem je vyhodila. 😀
Jediné, na čem dodnes oba dva ulítáváme je Haribo medvídci a občas ta čistá čokoláda od Lindta.

Malý Marián je naštěstí ušetřen, byli jsme tam za jeho života jen jednou, takže si oblíbil oříšky a sušené švestky. Jsem stará a unavená matka 😝 a jsem ráda, že už toto nemusím obhajovat nebo se s někým dohadovat.
Výhoda, že nejsem přivdaná do baráku. Manžel se přiženil ke mně 😅

TAky žijeme vesměs na skleničkách a instatních kaších - zjistila jsem, že je to ještě relativně nejspolehlivější a nejbezpečnější strava (navzdory občasných skandálům) plus to, co vypěstuju na své zahrádce...

schwarzovka
6. lis 2008

my naštěstí problém nemáme...všichni si vyslechli moje stanoviska a řídí se podle toho. Jen řeknou, že to bylo dříve jinak...ale chápou, že se svět mění.
Horší to bude mít moje sestřenice, je těhotná a její tchýně jí už teď dává rady a že se jí ptát nebude a až malej v ruce udrží párek tak mu ho prostě šoupne a hotovo. Sestřenka už je na palici teď.
Radši se nebudu rozepisovat, jak mě někteří lidi se svými názory vytáčí...protože budu akorát nasr... 😠

slunicko552
6. lis 2008

Tak já jsem taky řekla co si přeju a co ne a zatím to všichni respektujou(doufám).Jenom mi bylo sděleno,že my jsme už v půl roce jedli všechno i zelí a čokolády 😕 .Tak asi proto ta alergie 🙄

kubaka
6. lis 2008

no, moje máti odmalička sladila sunar bráchovi medem - už v pěti letech měl pylovou alergii jako dělo s náběhem na astma. Mě aspoň do třech měsíců kojila, pak jsem žila z vločkový kaše. Chodila jsem až v 15 měs, protože jsem byla vykrmená jako selátko, a až do puberty pořád nemocná. Až v dospělosti jsem se vykřesala.

slunicko552
6. lis 2008

Kubaka-sestřenici dávala zase její mamka cumel do medu,aby neřvala a alergii má taky 🙄

janeyzelvicka
6. lis 2008

Hihi taky se těším, malé jsou 3 měsíce a už jí manželova babička nabízela sušenku ke kávě, dyť sušenka je malá,... Proč ne, že? 😀 Manžovi rodiče jsou normálnější, jsou o jednu generaci mladší, ale taky už začíná divení: "Ještě kojíš? Čajíky jí nedáváte?" a když jsem ještě byla v porodnici a zmínila jsem se, že malou museli trochu dokrmit, protože se mi mlíčko udělalo později a jí to nestačilo, tchýně: "A čím ji dokrmovali? krupicí?" To je taky taková rodina s obědy typu svíčková, husy, kachny, tak už se těším na budoucnost 😀

daluri
6. lis 2008

U nás to je stejné, hlavně z manželové strany.
Švagrová má dvě holky a ikdyž ke kojení přikrmovala, tak v půlroce ty holky jedly vše. A když říkám vše tak opravdu vše. Od buchet, přes sladké, zelí, omáčky až po krav. mlíko, korunou byl v roce gril. párek.
Ale nikdo nic neřekl, všem to připadalo normální.
Asi už zapomněli, na naše tři...jak jsem je krmila. A teď to je už zhruba od druhého měs., jestli už dávám čaj,sunar. A strašně se divili, že jen kojím.V půlroce jí chtěli dát slanky,lupínky...no bez komentáře.
Ještě, že se scházíme jen na oslavách, jinak mi do toho nekecají....a další oslavu máme teď v sobotu.

kubaka
6. lis 2008

daluri - ha ha lupínky, tak to je fakt vypečené. A gril párek v roce, to je nářez 😀
Já ve 2,5 letech málem umřela po požití gril. párku na Matějské pouti, který mi hodná maminka koupila. Musela jsem na kapačky a měsíc jsem měla dietu 😖 Mám dokonce fotku s tím párkem v ruce v albu - tak mám živý důkaz a vzpomínku...

petule.h
6. lis 2008

já teda odmala jsem masový typ, nikdy jsem nebyla třeba na sladké, ale tomík odmla od 1 roku í vše s námi vařené ...takže opravdu vařím vše co se vaří, solím přiměřeně...ale tomík je prostě omáčkový, takže se snažím vařit omáčky, ale se všemi přílohami, samo že dělám i rizota, ale u más zvítězí vždy maso...je pravda, že vše se omrzí, třeba párky odmala kupuju, dětské, sem tam jsem mu ho dala a te´d už je opravdu nemusí, spíš třeba v zoo párek v rohlíku...ale jinak né..bohužel u obou dětí nemám od 2m mléko, takže příkrmy začali ve 4m a začnu i u lukáše, nic jiného mi k mléku nezbyde, ale jak říkám, kachnu vařím taky občas, játra...no všechno, snažím se kombinovat od 2 dny jiné přílohy, masa..
takže j nesouhlasím s názory, že vše bio je zdravé až přezdravé, jíst se má všechno..od každého trochu

kristi
6. lis 2008

alishia, co na tom nechapu? ze je schopna mi rikat, ze je to zdravy, ze kdyz jeji deti to jedly, tak moje dite bude taky a jakto ze nema rada mrkev, kdyz kluci ji chteli 4x denne a ze bude slepa, kdyz tu mrkev jist nebude a za myma zadama ji dava susenky a kdyz ji reknu, at ji sakra da tu sklenicku, tak to proste neudela i kdybych se postvavila na usi....

ja takova nebduu, to radsi budu drzet pusu, at si to dela kazdej podle sebe...

radka.m.
6. lis 2008

alishia-nemyslím si,že by ve skleničkách byl nějaký sajrajt,my jsme do 9měsíců taky jedli jenom ty skleničky,protože mi tu domácí stravu nechtěl,takže myslím,že na tom není nic špatného.a kdo vaří doma a tvrdí,že skleničky jsou humus,tak mu teda fakt nevěřím,protože pokud by se doma mělo vařit zdravě,tak by se muselo kupovat všechno bio a třeba takové biomaso si neumím představit. 😀 koneckonců,kdo ví jistě,že to bio je bio a že je kontrolované tak,jak má být??? 🙂

andy80
6. lis 2008

já jsem skleničky dávat chtěla, ale syn mi je nejedl skoro vůbec, tomu chutnalo jen králičí maso se zeleninou a rýží od Hami, to si pamatuju do dneška. Malé jsem začala kupovat Bio Hamánky a malá mi to zvracela. S domácí stravou nemá problém, jí absolutně všechno. Někdy koupím Bio zeleninu, někdy obyčejnou a někdy mraženou. Kupuju Baby Mix Mochovskou zeleninu. Jak ráda bych občas šáhla po skleničce, ale malá mi po tom opravdu zvrací. A už jsem to slyšela několikrát. Nevím, dávají do toho asi jen dobré, kontrolované věci, ale asi přidávají něco co malé nesedí. Jinak na řeči tipu dej malé svíčkovou apod. už nereaguju a dělám si to po svém. A mámě na víkend svěřím samotnou malou až když jí bude rok a víc, protože mi je jasný, že by jí cpala něčím, čím si nepřeju.

kacka.va
6. lis 2008

tak my zas takový problémy nemám, většinou máme příkrm, někdy uvařím brambor, vařit začnu, až toho bude jíst o něco víc, ne takové pidi porce a až si na ty chutě zvykne. Jinak od mamky ani babičky jsem nikdy neslyšela, že bych měla dát něco jiného. Sice občas řeknou, že já už jsem jedla něco jiného v tomhle věku, ale zároveň chápou, že jsem nebyla kojená, tak u nekojených dětí je to něco jiného. Takže žádná negativa od rodiny nejsou 🙂. Jinak až budu vařit, tak bio potraviny kupovat nebudu.

mkr
6. lis 2008

tak ym skleničkujem sem tam něco u vařím malý, ale chutnají ji skleničky tak pro ne to moje moc nechce, jinak mně nikdo do toho nekecá, když moje mamča hlídá dám ji všechno jídlo na ten den co hlídá a řeknu ji kdy co a kolik toho má dát a nic nenamítá, jinak by ji taky ráda vařila, ale jsem radši když ne,protože vím, že tohle sní, jinak tchýně mi nikdy nic neříká, ví, že bych ji řekla svoje a šla by, takže se mi do toho neplete, vůbec vám nezávidím

tannawe
6. lis 2008

Holciny, tedy boje o prikrmy vam nezavidim, jeste ze uz mam docela velke deti. Ale je pravda, ze kdyz jsme s manzelem u jeho rodiny rikali, ze se snazime opravdu jist zdrave a kupovat bio, tak to chvilema dost drhlo, hlavne u starsi generace...ale tchyne uz pochopila, ze kdyz nam koupi levne veci z lidla, ze ji je tam bud nechame nebo je proste odnesu mamce do prace at je da jednomu kolegovi co ma hluboko do kapsy 😉
Nasi nastesti maji dost penez i rozumu na to, aby vnoucatkum kupovali bio a neresili to.
Jeste jsem si vsimla tech poznamek o alergiich atd. V jinem vlaknu se do me devcata pustila, kdyz jsem zminila, ze strava v kojeneckem veku zaklada na hodne nejen zazivacich problemu v dospivani a i dospelosti. No trosku o tom vim, abych mohla rict, ze dat kojenci lepkem nabitou kasi nebo rovnou prikrmovat ve trech mesicich je opravdu hazard a risk.
Takze rozum do hrsti a sikujte se za kojene a spokojene deti bez prikrmu od "dobre" to myslicich babicek... 😉

janab78
6. lis 2008

Alishia chtěla jenom říct, že se názory i odborníků dost liší. Toť vše a má pravdu.
JInak co se týče skleniček, tak i doktoři mají jiné názory. Já osobně skleničky dávám občas, ale jinak se snažím vařit. Ve skleničkách je málo dusičnanů, ale zase to jídlo ztrácí např. enzymy. Takže nejlepší je čerstvé bio 😉

kristi
6. lis 2008

ja nevim, ze s tim BIO vsichni tak blazni...... 😲 😲 😲 pozdeji ve skolce/skole tezko budou mit jidlo Bio...leda by si clovek priplatil za stravu,ale nevim nevim....

kacerka
6. lis 2008

Můj syn zbaští všechno, no a samozřejmě kdyby bylo na babičkách, tak dlabe od půl roku omáčky s knedlíkem 🙄 Ale nejsem zastáncem jen skleniček nebo pouze domácí stravy - takže to střídám a už tak dva měsíce sem tam dávám i naše jídlo, pokud není vyloženě moc kořeněné - takže rizoto, pečené kuře, vepřovou libovou pečeni, roštenku a i na svíčkovou došlo - nevidím na tom nic špatného - vůbec ji nezahušťuju, dávám hodně zeleniny . . . . takže asi tak.

A jak tady padlo, že maminka chce do tří let dítko izolovat od všech těch dětských lákadel, tak z toho už jsem vyléčená. Když je dítě dostane v rozumné míře, tak to není nic špatného a pokud má jinak vyváženou stravu, baští zeleninu, ovoce, kvalitní maso, tak se mu nic stát nemůže. Hlavně bych se bála toho, aby na tom odpíraném později neulítával, poněvadž to v raném dětství nesměl . . . .

radka.m.
6. lis 2008

kristi-tak přesně tohle tvrdím já,poněvadž tři děti už chodí do školy-tudíž i do jídelny,tak moc dobře vím,že se strava nedá uhlídat a kdo by tvrdil že jo,tak je blázen. 😲 já třeba dětem do školy svačinu dávám,ale nikdy jsem nechtěla,aby si kupovali něco ve školní kantýně,nebo jogurty z automatu.samozřejmě,že si chodí do kantýny kupovat obložené bagety a plno sladkostí,protože tam prostě chodí všechny ostatní a pak by vypadali jako že na to nemají peníze a byli by za třídní blbečky.

tannawe
6. lis 2008

kristi: ale nezapominej, ze jsi to co jis 😉 ono to neco do sebe ma aneb jaky si to udelas takovy to mas

kacerka
6. lis 2008

Je budeš tři roky cpát BIO potravinama a ve školce se osypou po prvním obědě 😀 😀 😀

kristi
6. lis 2008

tanwae, jo jasne.....ale vis jak jsem to myslela, vseho s mirou. Ted jsem cetla clanek, ze nejepsi bio je maso, ovoce a zelenina, to beru....ale ze bych se trmacela pro vsechno Bio nekde do kramu, to se mi fakt nechce...

kristi
6. lis 2008

jinak jsem videla i skolky, kde maji makrobiotickou, vegetarianskou a ja nevim jakou stravu.....des