Kto je to vlastne Ježíško? Odkial prišiel?

rimmel
10. pro 2009

ahojte neviete mi prosim povedat kto je to vlastne jezisko, odkial prisiel..a vlastne celu tu story?? ja si to moc nepamatam, rodicia ateisti a vela nam toho nepovedali.....iba ze nosi darceky poslusnym detom 😀

manzela to zaujima 😉

dik

jabber
11. pro 2009

No každopádně s Ježíškem to máme nejlepší 🙂 Nikdy ho nikdo neviděl, zatímco Santa Clausů jsou plný supermarkety, reklamy a kdoví co ještě, jsou na každém kroku 😅 Nevím jak bych to dítěti vysvětlovala 🙄

Ježíšek je prostě jednička 🙂 a hlavně je náš 😵

bramburka
13. pro 2009

nahodou moc dobrý téma!
já nevím jak to má být, ale já to vysvětluji takhle:
musíme ozdobit stromeček pro Ježíška, aby se mu moc líbil a aby pod něj tím pádem přinesl dárky (pokud jsme hodní a nezlobíme, neděláme nic ošklivého). Ježíšek se narodil v Betlémě atd...viz Bible (to zatím vše jako pohádka, když stavíme doma Betlém). Jo a ježíšek je miminko, tak i vypadá, něco jako že sedí na tom obláčku a přičaruje nám dárečky. Ale detaily nemám promyšlené, já jsem dlouho věřila na ježíška a vůbec mě nenapadlo se ptát, jak vypadal, takže naši ani nemuseli nic vymýšlet. Jen jak zazvoní zvoneček, tak kouzlem jsou pod stromečkem dárky od ježíška... no 😉

tymothy
13. pro 2009

Tak nám vysvětlovali rodiče to, že Ježíšek nosí dárky takto:
Nejprve byla historka o jeho narození, o tom proč se narodil, kdy a kde, jak to probíhalo....(tím nemyslím ten porod, hehe 😀 ) ...viz Bible
A dárky nosí proto, že byl moc hodný a štědrý a dostal jich tak strašně moc, že by je sám neužil, a tak se o ně s dětmi rozděluje. Připadá mi to hezké dodnes. 🙂
Napadá mě, že se dá koupit dětská Bible, bývají krásné obrázkové, srozumitelně napsané a dětem se obyčejně strašně líbí - je to pro ně jako pohádka. A po večerech před Vánoci si ji s nimi číst - a nemusíte být věřící, tyhle příběhy podle mě patří mezi takové všeobecné znalosti. Děti se tím alespoň pořádně navnadí a dozví se, proč se Vánoce vůbec slaví.
A jako třešničku na dortu je můžete vzít do nejbližšího kostela podívat se na Jesličky - a tam toho Ježíška uvidí na vlastní oči. 😉

rimmel
autor
13. pro 2009

filipal poopravim v uk je to tiez santa 🙂

rimmel
autor
13. pro 2009

a baby taky detail ktory muzovi nejde do hlavy.

napr.santa claus prinesie darceky na soboch kominom atd..ajezisko ich ako prinesie???
aha akurat pozeram bramburka hovori ze kuzlom ..no to je pekne 🙂 ale ozaj to tak je ci to si len ty myslis??

peppapig
13. pro 2009

rimmel, dobre tema, koukam, ze premyslime nad podobnyma vecma 🙂

Taky zijeme v UK a uz z tech vanoc ma mala asi pekny zmatek, Father Christmas, cesky Jezisek, Mikulas a ke vsemu jeste Santa 😅. Detska bible je poctenicko, kdyz cteme mala ani nedycha 🙂

mariii
13. pro 2009

Já myslím, že každý si k tomu může vymyslet svůj příběh, nevím vůbec jestli existuje nějaká"oficiální" 🙂 verze, jak ten Ježíšek vlastně ty dárky unese, jak je dostane pod stromeček atd. Takže buď si vymyslet nějakou vlastní verzi, nebo říct, že je to vše zázrak, který se nadá vysvětlit, tajemství, které zatím nikdo neodhalil. U nás si dárky dáváme navzájem, protože se máme rádi. Jinak to dětem nevysvětlujeme 🙂

tymothy
14. pro 2009

Já mám teď dotaz spíč pro holky žijící v cizině. Jak je to u vás? Přebrali jste tamní zvyky, nebo u vás dárky nosí taky Ježíšek?

rimmel
autor
14. pro 2009

peppapig no vidim tiez ze mame podobne "problemy" 😀 😀 tymothy...kebyze v UK ostaneme zit navzdy tak to neriesim a mame santu resp anglicku tradiciu..ale kedze mame v plane o 5rokov ist zit na slovensko, tak chcem aby som vedela co povedat..my asi budeme mat santu=jezisko nakolko muz je brit a tiez si chceme par zvyklosti nechat aj z UK. cize u nas asi to bude santa=jezisko ktory chodi 24 a v uk 25necha tiez nejake darceky......a pribeh ponechame asi slovensky bez sobov a kominov a podobne..no ale este uvidime casu dost 🙂

johnatanka
14. pro 2009

já mám krásný vzpomínky na Vánoce z dětství, jelikož jsme byli 3děti, tak jsme byli vždy u babičky a naši to doma chystali sami, dárky, stromek, večeře a my byli u babí, tam jsme ustrojili umělý stromek a navěsili na to kolekci a postavili betlém a pak už jen čekali u pohádek, kdy ten táta pro nás všechny přijede, po obědě jsme chodili a stále chodíme na hřbitov. Pak přijel a tajně naložil dárky od babí a všichni jeli k nám, doma to vonělo, děti šup do vany, slavnostní oblečení, prostřený stůl a ten obývák zavřený a světýlka barevný za dveřma už byla vidět, koledy zněly celým bytem, táta zvonek v kapse u kalhot, po večeři zazvonil pod stolem a my šli do obýváku, ta tajemná tma s barevnýma světlama za prosklenýma dveřma je pro mně nejsilnějším zážitkem, to byl adrenalin. Když jsem pak byla už větší a chystala dárky pro rodiče atd..,tak jsem je dávala na půdu a Ježíšek si je odnesl a pak přinesl se stromkem.... 😀 😀 😀 vždycky jsem si Ježíška představovala jako asi metrovýho ježka s pytlem na zádech s dárkama a běží po nebi 🙂

bramburka
14. pro 2009

😀 rimmel, to jsem si vymyslela, ze je to kouzlem, ale fakt jsme se na to ani neptali jako mali jak to jako konkretne udela

na jeziska taky chodime koukat na jeslicky

peppapig
14. pro 2009

Ja si pamatuju, ze jako dite jsem z toho vseho mela gulas, koukam na jeslicky kde lezi jezisek a pak me to miminko nadeli darek, no nechapali jsme, asi proto jsme dlouho na Jeziska neverili.

tymothy, u nas je to jeste slozitejsi a rozmanitejsi o to, ze tatulda je muslim 😅 , takze se darkujeme a pripravujeme tradicni jidlo i na konci Ramadanu (svatku k oslavam ma islam ovsem mnohem vic, ale to uz bych fakt asi nezvladla si vse zapamatovat). My teda navrat do CR neplanujeme, takze Stedry vecer tradicne 24.12 se vsim co k nemu patri, po veceri jeden darecek, chtela bych stihnou i pulnocni msi, byva krasna. a pak 25.12. darecky rano od Father christmas, kteremu jsme nechali za oknem ci u krbu sklenici mleka a mrkev pro Rudolfa a nasleduje tipicky obed s krocanem. Novy rok jako vsude jinde, Velikonoce spis po anglicku, ikdyz chci pristi rok s malou zacit malovat vajicka a barvit (to se tady snad uz nedela, vsude je videt jen obri cokoladova vejce). Tady se detem vajicka schovaji na zahrade a pak to deti s kosickem v ruce hledaji, je to moc mile a kdybychom tu behali s karabacem v ruce, asi by nas poslali do blazince 😅

tymothy
14. pro 2009

peppapig, tak to máte teda hóódně dlouhé svátky. 😀
Můžu se ještě zeptat mimo téma? Kdyžý je tvůj manžel muslim, jak řešíte výchovu holčičky? Mám kamarádku Židovku, která také chodila s muslimem - ale asi daleko méně tolerantním než máš ty, a rozešli se spolu právě kvůli dětem. Židé (a stejně křesťani) dědí víru po matce, naopak muslimové po otci. A protože to byli oba paličáci, a tohle pro ně bylo dost zásadní, nedokázali se dohodnout. Jak to funguje u vás?