Laserová operace očí. Máte zkušenost?

dasap
5. črc 2007

chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s "opravou" očí laserem, pozitivní i negativní. Přítel si to chce nechat udělat, ale já k tomu nějak moc nemám důvěru.

atreides
5. črc 2007

ahojky dasap, mám známou co si to nechala udělat a je moc spokojená a vím i o víc lidech co tu opareci mají a dneska žijí úplně normálně a brýle nenosí 😉

kamisek
5. črc 2007

Ahojky Dasap, já byla na laserové operaci očí před 6-ti lety, byla jsem krátkozraká, měla jsem 4,5 a 3,5, a všechno je ok, oči se mi srovnaly na 0,manžel byl rok po mně a taky je ok, když tak se ptej, ale ona ta technika za ty roky pokročila hodně kupředu:o)

verejka
5. črc 2007

Ahoj Dasap, také jsem na té operaci byla. Také kvůli krátkozrakosti. Těsně po zákroku jsem měla také 0 dioprií. Bohužel se mi asi polovina dioptrií vrátila. Jsem ale přesvědčená, že za to mohlo velmi nekvalitní technické vybavení - konkrétně monitor, se kterým jsem byla nucena ještě asi rok po operaci pracovat v zaměstnání. ☹ Operace samotná nebyla bolestivá a hojení probíhalo v pohodě. Na operaci jsem byla v Brně, kde se dělalo prvně jedno oko a asi po měsíci druhé. Také jsem ochotna odpovědět na případné konkrétní otázky. Páá

paja123
6. črc 2007

Ahojky ja byla na operaci v Ostrave taky zhruba pred 6 lety a vidim ted fajn. mela jsem kolem 5diptrii-kratkozrakost. za poslednich par let jsem nebyla na mereni protoze jsem to nepotrebovala, ale ted asi zajdu, jen pro jistotu, delam denne s PC a mam obcas oci hodne unavene, chci mit jen jistotu ze je vse ok. Operace bolestiva neni, hojeni trosku ano, ale jen jeden den, pak uz je to vcelku v pohode.Klidne se dal ptej

tvarohacek
6. črc 2007

ahoj, pro operaci laserem je důležité, aby vada byla stabilizována, aby se prostě nezhoršovala, jinak dojde k tomu, že se zrak postupně zase horší..
Navíc různá centra, která poskytují léčbu, používají různé metody např. při operaci krátkozrakosti, nebyla mi doporučena Vinohradská nemocnice, kde se jedná o příliš invazivní metodu, naopak sem slyšela chválu na Lexum. nakonec jsem ale do toho nešla.

petrolejka
6. črc 2007

Ahoj, já byla na laseru před patnácti lety ve Zlíně, obě oči skoro 7 dioptrií, hojení bylo bolestivé asi dva dny, od té doby technika jistě pokročila. 🙂 Oči se mi postupně zase trošku zhoršily, ale je to velký rozdíl, na jednom mám 1 a na druhém 3 dioptrie, takže pohoda. Kvůli řízení auta raději nosím čočky, ale chci jít ještě na jeden zákrok, na to horší oko, ale doktorka mi radila až po porodech, protože se mi možná zrak ještě zhorší během těhu. Pro mě ta operace znamenala velký životní krok, protože 7 dioptrií je hodně.🙂
Jinak jsem se chtěla zeptat holky, někde jsem se setkala s názorem, že kdo byl na této operaci, měl by rodit císařem, aby jizvy tlakem nepopraskaly. Nevím, zda to brát paušálně, já jsem jizvy v očích cítila jen asi 5 let po operaci, když jsem byla třeba hodně unavená. Dnes už necítím nic, tak nevím, zda se nemám jít poradit k očnímu, zda mi přirozený porod může oči nějak poškodit ... Co si o tom myslíte?

tvarohacek
6. črc 2007

petrolejka: nejdůležitější je stav očního pozadí, jinak při porodu nebo při jakékoliv námaze, úrazu apod. může dojít k natržení sítnice. Já bych se každopádně s lékařem poradila, ale holek co podstoupila laser je spousta a většina rodí přirozeně. 😉

dasap
autor
6. črc 2007

děkuju vám všem za odpovědi. konkrétní otázky zatím nemám, neb o tom nic moc nevím, nevěděla jsem ani, že je víc metod, jakými se to dělá. Já sama jsem taky silně krátkozraká, ale asi proto, že vím jaký je to chodit "poslepu" bez brýlí, mám z toho strach, kdyby se náhodou při zákroku něco pokazilo. mě se zrak nezhoršuje už hodně let, ale mám dojem, že přítelovi ano, on tráví naprostou většinu času u počítače, jak v práci tak doma, takže je možné, že se mu zrak bude stejně zase zhoršovat?

Jinak nezkoušel jste někdo naopak metody zlepšení zraku pomocí očních cvičení? Já to jednu dobu zkoušela, pokrok jsem trochu cítila, ale pak jsem s tím přestala, neměla jsem vůli na každodenní cvičení a navíc to vyžaduje trávit co nejvíc času bez oční pomůcky, což je asi fajn při menším počtu dioptrií, ale mě pak každá práce trvala třikrát tak dlouho a dlouhodobě to tak dělat prostě nešlo.

Ještě jsem se chtěla zeptat mimo téma, chtěla bych si udělat řidičák, nevíte, jestli je tam nějaké omezení, že by od nějakého počtu dioptrií už řidičák nedali?

díky

verejka
8. črc 2007

Jejda, petrolejko, tos mě docela překvapila s tím, že by neměly ženský po operaci rodit normálně. Já to vlastně vůbec nikomu neřekla. A to jsem ještě k tomu rodila syna, který šel zadečkem (tzn. musela jsem hooodně tlačit). Ale co, všechno proběhlo v pořádku, tak to bude asi zase individuální.

pet.h
8. zář 2007

Ahoj všem,neporadíte mi někdo kde se dělá v Brně laserová operace očí?Popřípadě jestli někdo nemá s někým osobní zkušenost.Díky.

jmisa
8. zář 2007

Dasa, jsem slepota sama, mám -8 dioptrií už spoustu let, když mám tedy hektické dny a prosedím u PC v práci a pak doma celé dny, tak mám dojem, že se zrak zhoršil, ale spíš je to únavou a po pár klidných dnech zase vidím perfektně, tedy perfektně na čočky co mám v očích. Když mi psal praktickej potvrzení na řidičák, tak tam ani brýle nenapsal, ikdyž jsem mu říkala, že mám čočky 🙂 Když dojdeš k praktickému s čočkama a přečteš tabuli s písmenama, tak tam maximálně napíše - nutné čočky a nic podle mého zkoumat nebude.

Jinak o operaci uvažuju spoustu let, ale počkám aky až po potencionálním porodu.

nobody
1. únor 2008

má, 2 oči zároveň 🙂
a pořád v pořádku (několik let)

v Meralu v Brně
kdybys chtěla info, tak dej vědět

a měj k tomu absolutní důvěru, protože tam ti oči nevypálí 😀
jdeš prvně na mapu oka (500-1000 Kč), a podle toho se rozhoduje, jestli korekci udělají ... takže pokud by byla rohovka slabá nebo měla nějakou odchylku, tak to nikdo "opravovat" nebude 😉

cermonca
1. únor 2008

Ja jsem po operaci dva roky mela jsem 2,5 dioptrii byla jsem napred j jednim a za tyden s druhym.Prvni se hojilo dyl az 5.den to bylo lepsi a to druhe mi nebolelo ani prvni den.Jen asi dva mesice trvalo nez se mi to vse uplne vyjasnilo.Myslim tim jako ze jsem byla zvykla koukat s brylema a pak jsem je najednou nemela a zrak jeste nebyl uplne v poradku.Tak jsem videla trozch hur nez s brylema.
A prave nad tim premyslim jak to delaji lide kteri ridi auto 😕 Bych asi mela strach ale ja nejsem ridic atak nevim.
Jen to resim protoze na to jde prave manzel za necely mesic.Bude mit obe oci najednou.

Jo a s tim porodem jsem to nai nevedela nikde jsem to nehlasila 🤐 No a rodila jsem skoro presne rok po operaci.Si myslim ze kdyby to bylo rizikove tak by na to mely upozornit 😕

beruskaveruska
1. únor 2008

ahoj Dasap mám sestru , kretá bude letos 4 roky po operaci. Mela na jednom oku 11 a na druhém 10 dioptrií a nyní je naprosto spokojená a bez brýlí. A to měla brýle už od dvou let. Operaci podroupila v Praze a jmenuje se ta klinika Lexum. Tak manželovi dřžím palce ať to podstoupí. Jo a sestře dělali obě oči v jeden den a pravda platila za zákrok 30 000,-. Ale má vystaráno. Když vezmeš dnešní ceny brýlí tak se to určitě vrátí a hlavně zrak je moc důležitý.

beruskaveruska
1. únor 2008

ty jo teď jsem si všimla, že ten dotaz je z loňska?! 😀

ikarkulka
19. únor 2010

mikulka • 1d • Dnes ve 14:13
Ahoj holky,

uvažuji o laserové operaci očí.
Mám -6 dioptrií a astigmatismus.
Dost často mne bolí oči, převážně proto, že se mi třeba trochu posunou brýle a už to pociťuji a musím si je nechat srovnat (s dítětem je to velmi často). Ale oči mne bolí i z únavy.

Navíc jsem si nikdy nezvykla na brýle. Ač je nosím od puberty, na obličeji je vnímám jako něco cizího, neustále na ně sahám a prostě mi vadí na obličeji. POkud je mám na celý den, ten den je pro mně nepohodlný.

Výsledek tedy je, že z větší části nosím čočky - snesu jen jednorázové a jen jednu značku, zrovna tu, která je docela drahá.

Sumasumárum, už mne problémy s očima štvou a začínám uvažovat o operaci.

Stojí prý od 13 do 17 tis. na jedno oko? To je dost. Ale když sečtu mé výdaje na čočky, za rok mám splacené jedno oko!

Prosím, napište mi svoje zkušennosti, vítám každou radu, postřeh, cokoli.

Já teda ještě kojím a operaci doporučují nejdříve 3 měs. od konce kojení, takže zatím jsem ve fázi zvažování pro a proti. 😉

vcelka77 • snž • Dnes ve 14:48
Ahoj, mě operace stála necelých 19 tis na jedno oko, no a zkušenosti ti radši nebudu vykládat abych tě nezhrozila 😀 😀 😀
Hodně záleží jaký máš práh bolesti. Bolí to opravdu dost, ale jestli si zvyklá na čočky tak to bude o dost lepší 🙂
A výsledek vidíš už hned po odjezdu ze zákroku. Celý zákrok trval asi 10 minut a hned jsem jela domu. Ale s tmavými brýlemi. V oku ti nechají čočku a další tři dny jezdíš na kontrolu. Čtvrtý den ti jí vyndají a ty zas normálně funguješ. Ale já např. než tu čočku vyndali nemohla vůbec otevřít oči.Je to opravdu ošklivá bolest.
Ale výsledek stojí za to.
Ale ne všechny vady jdou operovat a ne vždy ti to sníží na 0 zvlášt když máš přes 5 dioptrií. Tak to by chtělo napřed zjistit. 🙂

mikulka
19. únor 2010

Já se byla dneska ptát v lékařském době v Praze, je tam oční klinika, máte někdo zkušenost? Prof. Kuchyňka - mají prý nejmodernější vybavení.

A jak je to s těmi porody? Mně říkali, že se rodit může normálně, že odrodit před odporučují u výměny čoček s diagnozou šedého zákalu.

A na tu bolet po zákroku nedívají nic?

vcelka: mně říkali, že by mi to na 0 snížit šlo v poho.

verci.k
19. únor 2010

vcelka77: Tak kvůli takovým zprávám jako píšeš ty jsem operaci odkládala asi tři roky až se mi udělala vaskularizace rohovky z nošení kontaktních čoček (prorůstání cévek do rohovky v důsledku nedostatku kyslíku).
Napiš, na jakém zákroku jsi byla, čočka v oku se u lasiku, který se provádí ve většině případů, vyndává v den zákroku, max. druhý den. Bolestivost je prý u laseku nebo PRK a taky delší doba hojení. U lasiku vidíš většinou hned po operaci, zákrok je krátký a v pohodě.

Je více metod, kterými se provádí odstranění dioptrií - volba závisí na stavu oka, financích apod. - metody jsou popsané na stránkách jednotlivých klinik, je vhodné si projít stránky jednotlivých klinik a udělat si vlastní názor (případně to zkonzultovat s několika doktory). Jednotlivé metody se liší mimo jiné i v délce hojení, bolestivosti atd. Většinou se dělá lasik, po kterém nic nebolí.

Byla jsem na lasiku na Oční klinice Zlín u dr. Smečky (srpen 2009) a byl to můj nejlepší den z minulého roku, nic mě nebolelo atd (cena myslím 16500/oko - mimo letní prázdniny to snad stojí o 2tis. celkem více).

linette
19. únor 2010

ahoj dasap, ak tvoj priatel nema az tak silne dioptrie radsej nech sa neda operovat.. ja som nad tym tiez rozmyslala, ale znama optometricka povedala, ze to neodporuca, pretoze to uz si nepamatam presne ktoru cast oka spali a to sa vratit uz neda.. laserova operacia len ak su velmi silne dioptrie.. ked nechce nosit okuliare, moze skusit cocky, teraz uz vyrabaju aj take, ze si ich mesiac moze nechat v oku 😉 samozrejme, ze ta operacia ma vyhody pretoze potom vidime super 😉 😵 ale predsa je to operacia a ked to neni surne, tak radsej nie.. to je moj nazor..

verci.k
19. únor 2010

linette: Ahoj, reaguješ na 3 roky starý příspěvek. Spousta očních doktorů laserové operace nedoporučuje, jeden z možných důvodů může být i ten, že tím vlastně přichází o zákazníky....
Laserem se obrušuje rohovka, samozřejmě je to nevratné, ale pokud jí má člověk dost silnou, není to problém - dokonce se dá jít na operaci opakovaně.
Doporučuji si o těchto zákrocích něco přečíst, jak probíhají, jaká jsou rizika apod.
Fascinuje mě, jak spousta lidí píše, jak je to hrozné, nebezpečné, bolestivé, nevratné apod. s odkazem, že někdo někde něco říkal....
Mně i lidem z mého okolí tento zákrok kvalitativně změnil o dost život k lepšímu, i kdybych neušetřila výdaje za čočky, roztoky, brýle atd., vyplatí se mi na zákrok jít kvůli komfortu. Po 10ti letech nošení kontaktních čoček jsem měla spoustu komplikací, které byly možná horší než možné komplikace z laserového zákroku - o tom tu však nikdo nepíše.
Můj názor je ten, že pokud někdo nosí brýle a nevadí mu, ať na zákrok nechodí. Nošení kontaktních čoček však rozhodně není zdravé a spousta doktorů je taky nedoporučuje.

Jinak opravdu mi příjde vhodnější termín zákrok než operace - celá akce trvala asi 10-15 min. v ambulanci - ve které bylo křeslo (polohovatelné), stůl, židle a laser.

Doporučuji si zajít na konzultaci přímo na některou z klinik, které tyto zákroky provádí - někde je to bezplatné (např. Oční klinika Zlín), někde se platí poplatek, který se odečte z ceny operace, pokud ji člověk podstoupí. Můžete se lékaře zeptat na všechno, co chcete a budete mít odborné informace, ne nějaké doměnky.

linette
19. únor 2010

verci dakujem za nazor 😉 je dobre vypocut si viacero nazorov, aj tie negativne..
ten vysledok je super 😵 ale zasa vsetko ma vedlajsie ucinky.. aj cocky aj zakroky.. a na kolko rokov laser zlepsi oci? niektore tu pisali, ze sa im stav vratil spat..

verci.k
19. únor 2010

linette: Ono jde o to, jakou máš vadu. Na laser je vhodné jít pokud už máš pár let ustálené dioptrie a zrak se ti nezhoršuje. Bohužel někdo má vadu takovou, že se mu zrak zhoršuje v průběhu celého života, to laser neumí zastavit, takže i po laserové korekci toto zhoršování věkem postupuje.
Např. já mám oční vadu po otci, stejnou jako sestra - všem se nám oči zhoršily v dospívání na cca 3 dioptrie a dále už se to neměnilo, takže z toho usuzuju, že pravděpodobně mě v budoucnu čeká jen to, že budu po padesátce vidět blbě na blízko (jako většina populace v tom věku).

mikulka
19. únor 2010

verci, konečně rozumný člověk! Je vidět, že víš, o čem mluvíš.

Přesně to: ročně utratím za čočky tolik, že mi to dá na operaci jednoho oka. Navíc mi po čočkách (a to nosím ty nejkvalitnější) vysychá oko a mám trvalé potíže - pálení oka, suché oko apod.

Brýle nesnáším - jak jsem psala výše - a nikdy jsem si na ně nezvykla.

Po příspěvku včelky jsem se dost lekla, zvlášť když psala, že když mám více než 5 dioptrií, vadu mi neodstraní. Ale zjistila jsem, že odstranují i - 10 a více dioptrií.

verci, nemáš nějaké odkazy, kde se dá o laseku přečíst? Myslím, že právě tento způsob je nejčetrnější...? 😉

verci.k
19. únor 2010

mikulka: zadej si Klinika oční a estetické chirurgie Zlín nebo Gemini, na stránkách klinik jsou jednotlivý metody popsaný + jejich výhody a nevýhody. Pozor ale na to, že každá klinika propaguje výhody té metody, kterou provádí, proto je dobrý si jich přečíst více a udělat si vlastní obrázek + konzultace s lékaři.

Co se týká suchých očí, tak u mě je to taky následek nošení kontaktních čoček a mám s tím problémy i teď - doktorka mi při vyšetření před operací říkala, že mám poškozené slzné kanálky a bude trvat rok než se mi to upraví. Rozdíl je v tom, že čočky jsem poslední měsíce snesla tak na 5 h denně (a to jsem nosila kvalitní - Acuvue Oasys) a kapala si několikrát denně umělé slzy. Teď si kapu dle potřeby - většinou jednou denně ráno. I kdyby se to už nezlepšilo, je to lepší než před tím.

Jinak před zákrokem jsem asi 10 min. bombardovala doktorku dotazy, jako jestli se mi po porodu nezhorší zrak apod., prostě obecně kolující pověry a nad některými se tedy upřímně zasmála a vše mi vysvětlila.

Nejhezší pocit byl, když mi doktorka při vyšetření nasadila brýle (pro zkoušku dioptrií) se kterými jsem viděla 100% ostře a řekla: "A takhle budete vidět po operaci." A taky že jo 🙂

verci.k
19. únor 2010

Jinak by mě zajímaly argumenty, proč "laserova operacia len ak su velmi silne dioptrie".

Opravdu netuším, jak vidí člověk, co má např. 10 dioptrií, ale já jsem nosila čočky 2,25 a bez nich jsem nebyla schopná normálního provozu. Na ulici bych nepoznala známého, neviděla jsem na televizi, na hodiny v místnosti, vše nad vzdálenost cca 1,5 m jsem měla rozmazané - dle velikosti objektu. Poslední 3 dny před operací jsem nemohla nosit čočky a byla to teda legrace - např. přítele, který mi šel naproti jsem poznala na pár metrů jen podle velikosti postavy a stylu chůze.

Brýle mi vždycky vadily, měla jsem otlaky na nose atd. a ani mi neslušely, takže tahle varianta pro mě nebyla.

Troufám si proto tvrdit, že pokud člověk není schopen normálně fungovat bez čoček či brýlí, je úplně jedno, jestli má 3 nebo 8 dioptrií. Samozřejmě neplatí to 100% pro všechny případy.

mikulka
20. únor 2010

verci: no a já mám -6 a když se mi brýle rozbily, nenosila jsem ještě čočky, musela jsem být na neschopence, protože jsem nebyla schopna vyjít na ulici. Prostě brýle jsou náhradní oči, a když se s nimi něco stane, je to jako ztratit hůl, nebo tak.

A ty se chystáš na mimi?

Mně dr. říkala, když jsem se ptala na další těhu, že to není problém, jen že nesmím už přo operaci být těho, nebo kojit.
Zatím kojím, tak pak se o to budu zajímat ještě víc. 😉

Neznáte někdo ten Lékařský dům v Praze, jak je tam oční klinika?
http://www.ocp.cz/

matodato
20. únor 2010

Já byla na zákroku na jedno oko před 15 lety - dalekozrakost s astigmatismem - popravdě řečeno, už bych do toho znovu nešla. Dioptrie sice srazili, ale nevidím dobře - např. večer se mi světla jakoby rozpíjí - jako bych se dívala přes mokré sklo. Ale u krátkozrakosti jsou i byly dříve lepší výsledky.

verci.k
20. únor 2010

mikulka: Dítě teď neplánuju (nejdřív za 2, 3 roky), ale několik holek strašilo s tím, že se prý po porodu zhoršují dioptrie, že jsem se na to doktorky musela zeptat 🙂

Ten lékařský dům v Praze mi nic neříká, nepatří mezi ty nejznámější kliniky....

Tady je seznam klinik a diskuze:

http://www.okoun.cz/boards/laserove_ocni_operace

verci.k
20. únor 2010

matodato: Taky se všude píše, že dalekozrakost je mnohem větší problém odstranit než krátkozrakost. Určitě jsi byla upozorněná na rizika. Většina lidí, co chodí na zákrok, trpí krátkozrakostí.

mikulka
20. únor 2010

vverci: ano, po porodu se sice oči zhorší, ale jak komu. Mně se třeba zhoršily dioptrie jen na jednom oku a jen o čtvrt dioptire, takže pohoda.

U dalekozrakosti jsem dokonce slyšela, že se to až tak nedoporučuje...