Létání miminek

bera28
7. únor 2010

Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉

mywiel
4. čer 2010

Elephant stale chce hladat nejaké studie o poraneniach deti ci inych komplikaciach ved je to jasné ze je to blbost staci vidiet tie videa a ziadne dokazy ani studie mi na toto netreba. 🙄

mywiel
4. čer 2010

Dufam, ze sa na Slovensku nenajdu dalsie zmagorené mamicky co sa daju na tento kurz nahovorit a este si nechaju aj vytiahnut zan pekné prachy z penazeniek...

vlastovka385
4. čer 2010

Tak nevím, přečetla jsem pár posledních stránek a přikláním s k warholette, ten útok na elephant je neuvěřitelný. Mně přijde, že tu schválně hledáte terč, na kterém byste si mohly vybít to znechucení a zděšení z létání mimin, takže první diskutující, která se hned z kraje nepřipojila ke všeobecnému láteření, se dostala na mušku. S věcnou diskusí to nemá nic společného, bohužel, ale, taky bohužel, to v poslední době není na MK nic nového 😖.

marorlinko
4. čer 2010

paneboze,mne az slzy vysli,ked som toto videla,ved nato sa nedalo ani pozerat,jak tie babatka plakali od strachu,co tam s nima robili,ako tot moze matka robit so svojim dietatom nedokazem pochopit,strasne daco.

miskag125
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ani3012
5. čer 2010

@vlastovka385 nemyslím si že sa úmyselne útočí na niekoho,len bohužiaľ pre elephant je viac maminiek ,čo sa vyjadrujú proti lietaniu.Keby som sa dostala na stránku,kde to lietanie podporujú a vyjadrím nesúhlas,tak samozrejme,že zase to bude opačná situácia a ja budem pod paľbou,čo ale neznamená,že dievčatá si nemôžu povedať svoj nesúhlas

elephant
5. čer 2010

@ani3012 lenže ja som na rovnakej strane ako ony, tiež lietanie nepovažujem za bezpečné. Rozdiel je akaurát v tom, že som sa nepridala k všeobecnému nadávaniu, naopak, prosím o slušnosť a vecnosť v diskusii. 😉

Mmch, pozrela som si tú reportáž z Markízy, a musím povedať, že je predsalen o niečo menej tendenčná než tá, ktoré prebehla tu v ČR. I tak sa ale veľmi za objektívnu považovať nedá - to podfarbenie dramatickou hudbou, to upozornenie pre "slabšie povahy" alebo ako to nazval... Všehovšudy bolo vidieť v reportáži akurát dve deti, 2,5 ročnú, ktorá jediná zaplakala bolesťou. A 12 týždňové miminko, ktoré bolo očividne spokojné. To zaplakanie 2,5 ročného dievčatka síce intruktorka vysvetlila, že "nie je zvyknutá", ja si ale myslím, že ju to bolelo, pretože ten úchop (možno nie úplne 100%) pri jej váhe už bol proste moc. Na druhú stranu to miminko tam držali starostlivo buď za lakeť alebo stehienko (čiže nepreťažovali zápästie ani členky), i tak si ale myslím, že záťaž ramenného a bedrového kĺbu mu môže uškodiť. Syndróm traseného dieťaťa tam ale fakt nechápem kde vzali, keď si sledujete dráhu hlavičky, krásne vidíte, že sa s ňou vôbec netrasie... to keď v náručí hojdám a uspávam dieťa, tak sú to pohyby hlavičky skoro prudkejšie...

ani3012
5. čer 2010

@elephant ty si videla len to video z Markízy? Tam vážne neukazali nejako moc tie cviky,ktoré s tými deťmi robia.
toto som našla na webe o syndróme tras. dieťaťa

"Môže k SDT dôjs pri hraní?
Odpoveď je jednoznačná – nie. Pri normálnom hraní sa s dieťaťom nedochádza k STD. Napríklad pri hojdaní dieťaťa na nohe, vyhadzovaní si ho do vzduchu, či hojdaní na hojdačke nenastávajú také otrasy v mozgu ako pri úmyselnom trasení ním spredu dozadu.
Syndróm traseného dieťaťa nevzniká pri jemnom kolísaní, šteklení, vyhadzovaní dieťatka do vzduchu (i keď to nerada vidím), nie je spôsobený ani joggingom s dieťatkom, keď je v odpruženom kočíku. Tento syndróm nie je spôsobený ani pádom zo stoličky, schodov, ani náhodným pádom z rúk rodiča či opatrovateľa. Takéto pády môžu mať za následok aj poranenia hlavy, ale iného typu, ide o akútne poranenie, na rozdiel od dlhodobejšieho opakovaného trasenia dieťaťa."

Takže STD tam nie je,ale nebezpečné to je. Môj názor 😉

sofik
5. čer 2010

ja osobne by som to so svojím dieťaťom nikdy nerobila - bolo hrozné na to len pozerať nie to to ešťe robiť 😒 ked som zbadala ako to 2,5 ročné dievčatko začalo plakať pri tom krúžení nad hlavou tak mi až zle prišlo. Ako to može robiť s tak veľkým dieťaťom 😠 ved je rozdiel 8kg a 15kg - to je už poriadna záťaž na rúčky ☹ som veľmi rada že to na svk zakážu, považujem to už za týranie 😉

elephant
5. čer 2010

@ani3012 videla som i pár iných, reportáže z ČR, kde inštruktorka predvádzala nejaké cviky (o tých si myslím to isté, nejde o SDT, preťaženia kĺbu by som sa ale bála). Ostatné videá, kde rodičia točia s dieťaťom doma nad hlavou... nepáči sa mi to, ale kým nevidím, že pri nich stojí instruktorka, tak to za oficiálne lietanie nemôžem považovať. Za to, ako blbnú rodičia doma zodpovedajú akurát sami rodičia...

shaula
5. čer 2010

Holky hlavně ze Slovenska - pro Vás je létání celkem nová záležitost, zřejmě většina z Vás se o ní dozvěděla až teď z Markízy. My v ČR o ní ale už víme pár měsíců také z TV. Takže úplně chápu Váš šok a zděšení - já reagovala na reportáž naprosto stejně. Nevěřícně jsem s otevřenou pusou zírala na obrazovku a vzedmula se ve mně taková vlna zděšení a odporu, že se to muselo ventilovat ven a hned jsem se vcelku aktivně zapojila do různých diskuzí ostře odsuzujících létání. Ale jak pominul ten první šok a začala jsem uvažovat zase více chladnou hlavou, prošla jsem si naprosto stejným myšlenkovým pochodem, jako tu uvádí Elephant. Ptala jsem se sama sebe, jestli je létání skutečně tak nebezpečné, jak tvrdí lékaři - vždyť přece (jak tvrdí paní Blanka) zatím nikdo se u toho nezranil, ne? Prostě začala jsem se na to dívat více kriticky, nejen svým mateřským pudem. Po pečlivém zvážení pro a proti jsem (podotýkám, že stejně jako Elephant! Tak nevím, proč ji tady odsuzujete a napadáte) došla k závěru, že létání skutečně tak nebezpečné JE nebo být MŮŽE. A že se dosud žádné dítě nezranilo je buď malý zázrak - nebo spíš manipulační schopnost paní Blanky, která by každou případnou nehodu jistě prohlásila za chybu praktikujícího rodiče než za chybu metody jako takové. Nehledě na to, že případné následky se mohou skutečně projevit až za x let, kdy je již nikdo (možná ani sami rodiče) nebude dávat do souvislosti s létáním.
Takže můj názor na létání je nadále negativní, ale už prostě nereaguji tak emotivně jako na začátku. Proto i když chápu Vaše bouřlivé reakce a vcelku s nimi souhlasím (tedy s jejich ideou), stejně tak chápu i Elephant a její příspěvky.
Matky, které s dětmi létají, už ovšem nechápu, ale dokážu si docela dobře představit, jak se některé normální maminky dostaly na kurz.. Prostě se doslechly o novém cvičení pro miminka, chtěly ho vidět - a ony přesvědčovací a manipulační schopnosti paní Blanky jsou opravdu zřejmě bezmezné, navíc se nechaly strhnout davem. Ty rozumné viděly, že to pro ně není to pravé ořechové, a ty, které já označuji za "bláznivé" to nekriticky vzaly jako "skvělou metodu pro napojení se na miminko" a ty prostě na rozumné argumenty neslyší.
My dnes už o létání víme a proto tvrdíme, že bychom se něčeho takového NIKDY nezúčastnily. Ale říká se "nikdy neříkej nikdy" a ruku na srdce - kdybyste o létání nikdy dříve neslyšely, taky byste reagovaly takto zděšeně, kdybyste třeba viděly létat s dítětem svou kamarádku? Nechci nikomu sahat do svědomí, ale já si tím nejsem tak jistá. 😒
A aby nedošlo k omylu, znovu opakuji - nelétám, jsem odpůrcem létání a považuji ho za potenciálně nebezpečné a naprosto nevhodné pro děti (osobně jako největší negativum vidím nadměrné zatěžování kloubů).
Hm, omlouovám se, že jsem se tak rozepsala, ale prostě to ze mě muselo ven, ono nebylo na místě útočit tak tvrdě na Elephant, která se létání NEZASTÁVÁ, jen o něm uvažuje kritickým myšlením. 😉

luciana21
5. čer 2010

Ahoj holky..
náhodou jsem narazila na tuto diskuzi, prolítla pár stránek zpět..
Taky nejsem zastánce ,,létání,,..jak jsem to viděla poprvé, hrůzou mi vstávaly vlasy na hlavě.. ☹
Ale holky, jsme přece na veřejně přístupné diskuzi, tak proč se pořád osočovat a napadat? Vždyť máme koně od toho, abychom napsaly své názory ..ať jsou jakékoliv..a lze o tom diskutovat i slušnou formou..
Pokud vás točí, co píše elephant, tak to aspoň napište slušně, v rámci mezí..
PS:když má např. váš muž jiný názor než vy, tak mu taky hned říkáte že je blbý, magor nebo podobně??? 😉
Chce to jen klid... 😀

lantana
5. čer 2010

@shaula v podstatě s Tebou souhlasím, jenom mám poznámku k: "....kdybyste o létání nikdy dříve neslyšely, taky byste reagovaly takto zděšeně, kdybyste třeba viděly létat s dítětem svou kamarádku?..." Za sebe mohu říct, že bych (obzvlášť šlo-li by o miminko!), asi šokovaná byla, ale jistě bych nereagovala tak zděšeně - ale na 100% by mne napadlo "tohle bych tedy se svým dítětem nikdy nedělala". Kdyby mi navíc řekla, že to má z oficiálně fungujícího kurzu, řekla bych si "úlet", ale předpokládala bych, že je to nějak oficiálně prověřené - povolené a že kamarádka přece "není blbá", svému dítěti by vědomě neublížila a s ní bych to asi dál nerozpitvávala. Co vlastně dělá a případná rizika by mne asi napadaly až později, když bych o tom přemýšlela.

shaula
5. čer 2010

@lantana Přesně tak 😉 Takhle jsem to myslela - já bych si taky pomyslela "no to pro mě není, tohle je příliš nešetrná manipulace" - ale nebyla by to ta hysterická reakce, jakou jsme asi všechny zažily, když se to začlo rozpitvávat v TV 😉

katkaromi
5. čer 2010

ja som o lietaní aj vďaka koníkovi počula už skôr a vždy keď počujem slovné spojenie "létaní miminek" som zdesená - toď poznámka k Lantane. Nie je to len kvôli reportáži na Markíze. I keď som rada, že urobili tú reportáž a viac ľudí sa dozvedelo o tomto týraní detí. Elephant - píšeš že to má viac negatív ako pozitív - aké je to pozitívum? Hádam si len naozaj nemyslíš, že to pomáha pri kolike. Kopec ľudí má choré detičky s rôznym postihnutím napr. Downow syndróm a podobne, čo by dali za to mať zdravé dieťa. A tieto vyšinuté matky dobrovoľne riskujú zdravie a životy svojich detí, to je jednoducho nepochopiteľné. Nie je to nič iné ako vymývanie mozgov ako v sektách. Matky, ktoré s deťmi lietajú /aj podľa reportáže na Markíze/ sú matky, ktoré odmietajú svoje deti očkovať /čím ich tiež ohrozujú, ale to je zase iná téma/, tá konkrétna matka z reportáže rodila doma /čo k tomu dodať/, čiže podľa môjho názoru vyčnievajú z radu starostlivých milujúcich matiek v mojom ponímaní. Sú to skrátka naturalistky, ktoré si tým možno niečo kompenzujú, neviem.
Každá normálna matka vie, že malé dieťatko sa cíti dobre v blízkosti svojich najbližších, keď cíti ich teplo, pritúlenie. Tie chúďatká, ktoré lietajú sú nahé /bábätká neznášajú keď im je chladno/ nevedia čo sa s nimi deje, sú v strese, boja sa, aký to bude mať psychický dopad je otázne. A v teleráne nasledujúci deň redaktor z tejto reportáže mal aj iné videá z Ruska, ktoré radšej ani neuverejnil, lebo by to naši ľudia asi ani nezvládli. Vravíte, že sa nedá takto normálne diskutovať, keď všetci osočujú Elephant. Ale ja nechápem, o čom sa tu vlastne má diskutovať? Prečo obhajovať niečo také hrozné? Úlohou matiek je deti trápiť, alebo to aby boli šťastné, spokojné?

mendelka
5. čer 2010

Myslím,že kartakomi má úplnú pravdu.Ved celé je to divné.To sú neni zdraví ľudia,čo toto robia.Veď čo je na tom dobré,keď matka s polonahým otcom v nejakej "telocvični" držia za jednu nohu nahé bábo a točia s ním nevedno kam.Zle sa na to pozerať.Tí ľudia mi pripadajú ako nafetovaní.A ešte je otec pyšný,že jeho dcéra je vo vývine "superstar".prepáčte za výraz ale toto zdravý otec nerobí.Ani to chlapské nie je.A matka?To musí byť fanatik! Videla som video z ruska kde hádzali nahé bábätká do zamrznutého jazera ( bol tam vysekaný ľad) a mytky mali kožuchy.Všetci sa na tom veľmi bavili,že aké zdravé deti budú.Bol to hnus.Len na silné žalúdky.Tak myslím,že nie je čo dodať.P.S.viem aká je práca s postihnutými deťmi,tak si vážme,čo máme doma.

katkaromi
5. čer 2010

No ten otec, to bol fakt típek. Má podľa mňa problém sám so sebou. Strašne by ma zaujímalo, či tá samozvaná "lektorka" má svoje deti, či by to robila aj s nimi, alebo ide len o prachy. Podľa jednoduchého sedliackeho rozumu - keď sa to môjmu dieťaťu nepáči a plače, tak asi to nebude pre neho dobré, a nebudem tam chodiť. Ktosi tu písal, že každá mama podľa svojho inštinktu vie, čo je pre jej dieťatko najlepšie, no povedzte, ktorá matka si môže myslieť, že lietanie je pre deti dobré? To s tými bábätkami čo píšeš - na to sa ani nedá nič napísať.

permonik7
5. čer 2010

Ahoj všem🙂
@katkaromi: Ta instruktorka má své děti, syna a dceru. Syn už je dospělý, s tím nelétala a dceru má malou a s tou létala, možná ještě létá, to nevím. U nás c republice tohle praktikuje 8 let ( sama to tvrdí), takže ještě zdaleka nedospěly děti, se kterými se létalo, tusíž nikdo nemůže říct, jestli to má takový nebo makový dopad. Až tyto děti dospějí, tak se uvidí, zda nebudou mít nějaké potíže způsobené právě tím jejím "úžasným" létáním.
A navíc, pokud miminko pláče, tak nám dává najevo, že něco není v pořádku...
Já jsem rozhodně proti tomuto " cvičení", které nepovažuji za cvičení, ale za týrání.

brumdinka
6. čer 2010

ahojte, no já to viděla a teda děs a hrůza - hned na poprvý mě napadlo, co je to zas za blbost a jak někteří lidé můžou být tak praštěný - plně souhlasim s kkami, napsala to dost dobře a kdybych takhle viděla dělat něco s dítětem svojí kamarádku, tak bych na ní vlítla jestli není praštěná, a jestli s tim nepřestane tak jdu na policii - tohle je totiž týrání dětí 😔

shaula
6. čer 2010

@katkaromi A proč by létání nemohlo pomáhat proti kolice? Jestli jsi viděla videa, tak jsi určitě viděla i ten cvik, kde se přitlačují nožičky k bříšku - takže já osobně věřím, že to na koliky pomáhat může. Ale nevidím jediný důvod, proč bych dítěti měla od kolik pomáhat právě tímto "cvičením", když existují mnohem bezpečnější metody než létání. Ono létání asi má určitá pozitiva - ale VŠECH se dá docílit jinak a bezpečněji.
A že ten otec má problém sám se sebou - to ses asi trefila, podle mě tohle dělají jen lidé, kteří mají nějaký takovýto problém - a právě tímto se ho zbavují (třeba rodičovského strachu, jak příznivci rádi opakují, že) 😖 Bohužel je to na úkor těch miminek... 😠

elephant
6. čer 2010

@katkaromi Píšeš: "... Elephant - píšeš že to má viac negatív ako pozitív - aké je to pozitívum? Hádam si len naozaj nemyslíš, že to pomáha pri kolike. ... Nie je to nič iné ako vymývanie mozgov ako v sektách. Matky, ktoré s deťmi lietajú /aj podľa reportáže na Markíze/ sú matky, ktoré odmietajú svoje deti očkovať /čím ich tiež ohrozujú, ale to je zase iná téma/, tá konkrétna matka z reportáže rodila doma /čo k tomu dodať/, čiže podľa môjho názoru vyčnievajú z radu starostlivých milujúcich matiek v mojom ponímaní...

No, podľa mňa väčšina vecí na svete má pozitíva i negatíva. Keď to veľmi zľahčím, tak to, že nám vyhorí dom, má to pozitívum, že si postavíme nový a lepší 😉 😀 Ale teraz vážne. Dôležité nie je, či to má nejaké pozitíva, ale to, či tých pozitív je viac ako negatív, alebo menej. Viem si predstaviť, že to pomôže pri kolike, i to, že sa pri tom spevňujú svaly. Otázka je, či mu tým ešte navrch neprivodím nejaké problémy, o ktoré nestojím. Ale to tu už pekne popísala shaula.

K tým matkám a sektám. Nepáči sa mi, ako si ich hneď zaškatulkovala (a urobila to i Markíza aj iné prispievateľky do diskusie) "tosútiečorodiadomaanenechávajúočkovať". Za prvé, lietanie, neočkovanie a rodenie doma sú tri rôzne veci, a to, že niekto robí jednu z nich neznamená, že robí i ďalšie dve. Za druhé, to, že niekto robí jednu z tých troch vecí ešte neznamená, že nie je milujúci rodič, hľadajúci pre svoje dieťa to najlepšie. Za tretie, súhlasím, že nečkovanie, lietanie i rodenie doma nie sú mainstreamové veci (a nikdy nebudú), to ale neznamená, že ten, kto sa do niečoho z tých troch činností pustil, je automaticky sekta. To by bolo, akokeby sme vyhlásili, že ľudia žijúci na Slovensku sú bieli a slovenskej národnosti, a všetci ostatní inej farby pleti či národnosti sú sekta.

mendelka
6. čer 2010

no neviem ale pozitívum by som hľadala niekde inde ako tu.Toto by mi nenapadlo ani v najhlbšej fantázii robiť s deťmi.A nie ešte v tom hľadať nejaké pozitívum,alebo čakať nejakých 10-15 rokov,či to má nejaký účinok u niekoho,kto v minulosti lietal.A porovnávať to s hudobnou,výtvarnou a inými činnosťami by ma tiež nikdy nenapadlo.Veď to sa predsa nedá porovnávať.Ak sa dieťaťu predsa nepáči nejaká pieseň alebo hra,alebo kreslenie,tak to dá najavo a robí to inak-možno lepšie.Ale tu má ako dať najavo,či to chce? A či mu tlak v hlavičke spôsobuje bolesť tiež vie dať najavo?Pred týmto neutečie ani sa neschová ani si nevyberie inú činnosť-pretože ho schmatnú a HOTOVO! Tak tomu hovorím naozaj "výchova".Ale k čomu vychovávajú?

zuzanka.h
6. čer 2010

Ahojte ja osobne som o tejto metóde počula skôr. a videla som toto video http://www.mojevideo.sk/video/1c27/letecky_vycv... úplne ma to odrovnalo ☹

zuzanka.h
6. čer 2010

Je smutné, že niektorí ľudia si fakt myslia, že je to pre deti dobrý "šport".....

erytrea
6. čer 2010

@katkaromi Uplne s Tebou SUHLASIM, so vsetkym co si napisala, ten kto svoje 12 tyzdnove dieta zavesi za nohy dolu hlavou a robi to co ta pani v tej relacii by si zasluzila aby to iste spravil niekto s nou a na treti krat s nou vrazil do ocelovej rury!!!!!!!! cele je to vymysel matiek co uz fakt nevedia co by od dobroty vymyslali, keby bolo na mne, volam socialku a dite by som takejto matke okamzite zobrala, ved si len skuste hrdinky co s lietanim suhlasite zajst do Viedne do Pratru na kolotoce a vyskusat jeden so 4G pretazenim ako vam tak asi bude 😝 😝 😝 😝 😝 fuj, som zhrozena ze taketo zeny vobec maju deti!!!!!!!!!!!!!!

Zrusila by som im svojpravnost - OKAMZITE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

erytrea
6. čer 2010

@zuzanka.h kokos tak to je ina sila, chudatko dieta, ani si len nechcem predstavit ake bude mat problemy s klbami po takychto cvikoch.... je to strasne!!!!!!!

permonik7
6. čer 2010

Mně se z toho videa chce plakat ☹ Je mi toho miminka strašně líto, chjo... 😔

katkaromi
7. čer 2010

to je magor, okamzite by som ho dala zavriet /alebo prinajmensom zavesila naozaj na nejaky kolotoc, najlepsie centrifugu nech sa tesi ked sa mu to tak paci/, ktosi tu pisal ze to nema nic spolocne so syndromom traseneho dietata - uz vidite ze to ma s tym spolocne viac nez dost?!!!!!! elephant, trosku prevracias moje slova, to je jedno, ak chces, poviem to tak, a tak som to aj myslela, ze tie matky co lietaju s babatkami su sekta a za tym si stojim, lebo to moze robit len niekto so zatemnenym mozgom. neviem co ma farba pleti spolocne so sektou, nic take netvrdim. ani sa to s tym neda porovnavat. a nechapem preco vobec v tom hladat pozitiva, ked niekto zacne deti vyhadzovat von oknom tiez v tom bude niekto hladat pozitivum?

ani3012
7. čer 2010

ale malému sa to evidentne páčilo......

ani3012
7. čer 2010

@katkaromi ale oni sa už vyhadzujú...v Indii, niekoľko metrov dole do plachty. 😝 😝 😝 😝 😝 😝

http://tvnoviny.sk/spravy/svet/hroza-rodicia-vy...