Létání miminek

bera28
7. únor 2010

Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉

mataharyy
14. led 2011

@kubaka Hodila jsem to do googlu, tak teď pročítám 🙂

@kocicinka Vždy záleží hodně na lidech, jak to pojmou... I dobrou myšlenku dokáže člověk rychle zhatit... 🙄 K waldorfské škole, no je to moc pěkné když o tom čteš, méně pěkné když jsi už ve víru věcí... Je fakt že v tomto tématu dokážu být jen velmi málo objektivní, pač vzpomínky na dobu tam pro mě rozhodně nejsou veselé a barevné, tak jak se škola na venek prezentuje... Ale s odstupem těch několika let jsem ochotna tomuto směru přiznat spoustu kladných věcí, ale dítě bych tam ke vzdělání nedala, nepřijde mi to jako adekvátní příprava pro další život/vzdělání... Možná jako školka by to nemuselo být špatné, nebo jako mimoškolní aktivita s jiným pojetím, ale jako vzdělávací ústav... Je teda fakt že např. v německu, anglii... to funguje mnohem lépe, tedy z informací ke kterým jsem se za několik let osobního boje proti WŠ dostala... U nás ve škole bylo hned několik problémů, za jedno jsem byla tuším třetí ročník po otevření, tedy takové pokusné morče, další byl fakt že ten kdo měl nějakou výhradu (nejen rodiče/děti, ale hlavně učitelé) byl nepěkně tam odsut vyštípán, takže tam nakonec zůstali jen lidé vzájemně se plácající po rameni jak jsou dobrý a nedělají chyby a tímto přístupem (tedy takovou řitní turistikou) tam nakonec normálních lidí moc nezůstalo... Nakonec to už fungovalo tak že čím lepší prowaldorfský rodič tím lépe a hned se mu nabídlo nějaké místo ve škole (učitel, družinář...). Za další nikde jsem se nesetkala s takovou šikanou jako tam a to ze stran učitelů i "těch správnejch" žáků a jejich rodičů... Jasně bylo zřetelné sociální postavení a oblíbenost, tedy když se rodiče proti něčemu ohradili, tak si to odnesli oni tím jak se k nim začlo přistupovat a děti to dostali patřičně sežrat...
Můj názor je že je to sekta, rozhodně to s čím jsem se setkala já tak působilo a nemám důvod si myslet něco jiného, mé děti tuto instituci a ani jinou alternativní navštěvovat jako školu nebudou, ale doma s nimi ráda budu provádět různé cvičení které z těchto směrů jsou... 🙂

kocicinka
14. led 2011

@kubaka jasně, to já taky(ale jsem máma a né školka), Jen jsem chtěla v kostce popsat, proč mi přijde waldorfská školka fajn a čím se odlišuje od běžné. Většinou v norm. školkách takové věco jako pečení chleba nedělají a mě to přijde výborné 🙂

Článek jsem četla i viděla reportáž. Já neříkám, že nepochybila( anebo udělala vše, co bylo v jejích omezených možnostech), jenom to, že toto se děje i v porodnicích a tam to nikdo nerozmazává.
Rozhodně bych to nesrovnávala s létáním.
Ono je to taky záležitost poptávky- nabídky. Pokud bude hodně zájem o porody doma, tak taky budou asistentky provozovat takovouto praxi.
@ mataharyy já jsem spíš měla na mysli školku, do školy bych dítě asi nedala, nevím. Ale děti mých známých tam chodí už léta a jsou velmi spokojené, na nic si nestěžují. Mě se prostě líbí ta myšlenka. Moje spolužačky z peďáku učí v té školce a jsou to obě bezvadné holky, takže nemám důvod si myslet o té školce nic špatného. Já mám ze ssvojí bývalé ZŠ taky otřesné vzpomíny a to byla úplně standartní škola, takže záleží opravdu na lidech.....

mataharyy
14. led 2011

@kocicinka to není ve školce, chleba jsme pekli ve škole!! 😅

kocicinka
14. led 2011

@mataharyy moje spolužačky učí ve waldorfské školce a s dětmi tam běžně pečou, nejen chleba, o perníčky před vánoci a tak. Příjde mi to docela rozdíl třeba oproti leckteré MŠ, kde dětem raději pustí telku...

mitote
14. led 2011

@mataharyy tak to ja mela super zakaldku a dokud tam bdue ten reditel, budu chtit deti dat tam, perfektni ucitele, okamzite rozpoznali i ze mam nejake problemy v rodine nebo se sbeou, okamzit vse resili, nemcinarka perfektni jak nas hodne naucila tak treba ona se me denne skoro kazdou prestavku venovala aby me pomohla...nemohu si je vynachvalit a dodne sjsem s nimi v kontaktu

@kubaka ja jeste zadny mimi nemam, kolegyne v praci to dela a rozhodne to delat nehodlam ,ja si budu materskou jen uzivat, myslim tim ze nabalim diteti plinku a posistime naprochazku, na piskoviste a budeme i vzajemne hazet oisek do vlasu a budeme stastni ze jsem jako prasatka
hej tak to je masakr to ja ani necetla 😀 no j bych doma nerodila nai omylem, treba v bohunicich v nemocnici uz se rodi na jakoby pokojich, kde muze spat i tatinek, je tam normane koupelna, balon, prijemna atmosfera a v pripade nouze j ehned u pokoju operacni sal

@kocicinka pect chleba mam cit dite doma a ne ve skole...napisu uciteli at me posle to video o montsorri

kubaka
14. led 2011

@mitote tak to je skvělá vize - dělala jsem to vesměs také tak. Tepláky ze sekáče nebo sem je šila ze zbytků látek, takže válet se mohli dle libosti.... mimochodem, náš Mariánek měl plínu skoro do 3 let, protože odmítal jakoukoliv diskusi na téma vyměšování jinam, než do plínky. 😀 Byli jsme v klidu, do školky nastupoval odplenkovaný a chodil rovnou na záchod. Věděla jsem od prvního syna, že je to prostě náturou - ten se to sám naučil ve 20 měsích.

andy80
14. led 2011

@kocicinka U nás ve školce jsou zaměření na ekologii, takže jsou hodně v přírodě, učí se o přírodě, chodí krmit zvířátka do lesa apod. Před vánoci taky pekli perníčky. Spíš to chce narazit na dobrou školku a já naštěstí měla štěstí 😉

mataharyy
14. led 2011

@kocicinka Já netvrdím že ne se školkou tohoto ražení nemám zkušenosti a protože žádná taková v okolí není, tak ani informace o ní jsem nijak nehledala, ale jak jsem psala u školky je to fajn, když se učitelé věnují dětem a mají všeobecný náhled na život... Jen v té škole už mi to přijde trochu od věci, nebo tak pokud by to byla hodina zaměřena na pečení, něco jako rodiná výchova, proč ne, ale tam to funguje krapet jináč... Obilí jsme tuším seli ve druhé/třetí třídě, o letních prázdninách se sklízelo a pak jsme z toho ten školní rok na to tedy třetí/čtvrté třídě jsme dělali chleba... Pak jsme měli epochu o stavbě domu, to jsme kopali základy pro víkendové chatky 🤐 no a tak podobně... Vzdělávání jako takové bylo spíše druhořadé... Nejvíce se zaměřovalo na nauku o různejch náboženstvích, na hudební, výtvarnou výchovu, na dílny (práce s dřevem, hlínou atd.), eurytmii, hodně preferovaná byla epocha forem... Učili jsme se psát hebrejsky, runama, klínové písmo... Ale když jsem přešla do normální školy byla jsem v háji, zatím co všichni slovní druhy dělili číslama, ve WŠ se každé slovo psalo/podtrhovalo barvama - slovesa karmínovou, citoslovce světle žlutou, podstatná jména tmavě modrou, přídavná světle modrou, spojky cihlovou... No něco jako pojem podmět a přísudek pro mě bylo dost cizí, učení slovíček a jazyk jako takovej jsem znala pouze z básniček co jsme se učili (a to jsem se učila od první řídy anglicky i německy, od třetí rusky, do toho jsme měli různé přidružené jazyky jako latina, řečtina apod.)... Jako školka prosím, jako škola raději ne a tento názor aplikuji i na jiné alternativní vzdělávání dětí které je založeno na tom že dítě samo musí chtít a když nechce nic se neděje, protože 99% dětí ma období kdy prostě nechce a co pak nechat ho pár let flákat a spoléhat že se pak rozhodne a doučí se to...? 😕 😅

mitote
14. led 2011

kubaka: uprimne ja je necham valet v bahne klidne ve znackovych hadrech, bahno se vypere a podobne veci...dite je dite od toho aby se rozvijelo, aby litalo po lese, hrabalo se vpiskovisti, doma patlalo barvy na papir i kdyz se netrefi a aby sem tma zkusilo kreativne pomalovat inabytek nebo zed....tak to proste je

andy80: presne tak, my jsme ve skolce taky pekli pernicky, delali koralky z brambor a ja nevim co....a telku? jeslti nam jednou za pul roku nebo za rok pustili na spinkani pohadku tak to bylo moc

@mataharyy no prave to je ono, dobre at je skola zamerena, ale at ma dle osnov a statu nejak ykoncept, rkam ja delala soukromou protoze jsem chtela delat divadlo ,tak jsem mela normalne gympl a v ramci gymplu jeste asi dalsich 10 divadelnich predmetu...to stejny bratranek ale ten mel stat, chtel delat atletiku tak mel sportovni gympl, taky rano an trenink, pak normln vyuka jako na gymplu a navecer zase trenink...ale uit se ve skole skluzet psenici nebo kopat zaklady je dost na nic v dnesnim svete

kocicinka
14. led 2011

@mataharyy Ano ano, vím, jak to na té základce chodí, jakým stylem tam probíhá výuka. Právě proto jsem psala, že bych tam dítko pravděpodovně nedala. Jako musí to být hrozně fajn, dělat všechno to, co jsi popisovala. ALE když pak chce jít děcko na gympl a pak třeba na práva či medicínu, těžko se znalostma z waldorfslé školy vystačí. Já jsem 7 a 8 třídu chodila taky do "jiné" školy( pro děti s poruchama učení, jsem diskalkulik), bylo to tam úžasný, ale první měsíce na střední škole pak byly hodně krušný,
@mitote nemyslím si, že učit se sklízet pšenici a kopat základy je v dnešním světě na nic! Naopak! Ale spíš třeba jako mimoškolní aktivita, v rámci kroužku, družiny, nebo pracovní výchovy. Vždyť i my na normální škole jsme měli pozemky a dílny!

kocicinka
14. led 2011

@andy80 tak to máte opravdu štěstí, bohužel školka, kterou tady máme my funguje spíš jako hlídání dětí v nějakém koutku, děti vůbec nemají nějakou denní činnost, učitelky se jim nevěnují, buď lítají nekoordinovaně po třídě a řvou, nebo jim učitelka pustí TV, aby měla klid ( vím to od sousedek, jejichž děti tam chodí) tak takovýto typ školky by mi fakt nevyhovoval.

mitote
14. led 2011

@kocicinka jako vyuka ve skole je to na nic, kdyz uz tak to ma ucit dite rodice nebo volnocasovy krouzek, ale ne zakladni skola...a ano ja jsem na druhem stupni tak kazdy rok neco mela, bud jeden rok vareni nebo dva roky prakticke cinnost od rezani dreva az po uklid na zahrade, nebo dva roky pocitace...ale aby s eme dite ucilo na zakladce hlavne tto cinnosti me prijde zbytecne, kdyz je to stejne jedna hodina tydne v normalnich osnovach

kocicinka
14. led 2011

@mitote mě to prostě zbytečné nepřijde, víc mi přijde zbytečné v mnoha ohledech nucené memorování učiva, které stejně každý zapomene. Tyto praktické činnosti mi přijdou naopak užitečné. Né jako hlavní náplň samozřejmě, ale jako doplněk. Mě by se třeba řezání dřeva hodilo( a jak), naopak mnohé věci, co nás nutili se memorovat jsem nevyužila jednou jedinkrát.

mitote
14. led 2011

@kocicinka le az se budes hlasit na stredni nebo vysokou tak se te nekdo nebude ptat jak se pece chleba ale bude se ptat na klasicke ucivo, promin, ale proste by to melo byt jen doplnujici, ta hodka tydne pracovnich cinnost...

kocicinka
14. led 2011

@mitote však jo, vžyť jsem to tak psala 😉

mitote
14. led 2011

@kocicinka ale ja uz to pisu min potreti a ty me porad pises jak se mnou nesouhlasis

mataharyy
15. led 2011

Tam je ten problém že ty "méně" podstatné věci jsou brané jako hlavní a ty důležité jsou hodně druhořadé... Někde jsem to tu psala, že jako volnočasová aktivita nebo vzpruha mozku mezi monotóní výukou proč ne, ale jako hlavní vzdělávání na základní škole je to poněkud na hlavu postavené, zvlášť v dnešní době kde všude chtějí to co chtějí... 🙄

lantana
20. led 2011

K porodům doma (vlastně se to týká i "víry" v prospěšnost létání) našla jsem v diskusi a zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Koncept_kontinua , čím jsou mj. některé maminky ovlivněny. Zajímavá je zejména záležitost stran okamžitého přiložení a od té doby neustálého kontaktu - tím si vysvětluji hrůzu některých maminek z těch "zlých porodnic", kde miminko odnášejí ke zvážení a změření, případně ho odnášejí i na delší dobu (pozor, nechci tvrdit, že to je vždy v pořádku, nicméně si myslím, že pár minut na měření, není potřeba hyterčit a to je v některých porodnicích jediné odloučení, pokud nejsou nějaké závažné důvody). V jedné diskusi jsem se takové militantnější prosazovačce důležitosti nepřetržitého kontaktu (nyní už vím odkud pravděpodobně své přesvědčení čerpala), ptala, zda si mám nějak vyčítat, že jsem nebyla v kontaktu se svým miminkem cca den a 1/2, protože po bezproblémovém těhotenství a přirozeném, bezproblémovém, porodu, (bez medikace!), došlo k předem nezjistitelné komplikaci a masivnímu krvácení a musela jsem na sál a na JIP. Odepsala, že "v tom případě to nevadí"..., co si o tom myslet?
Nepochybuji o důležitosti kontaktu mámy s miminkem, ale tohle mi opravdu připadá extrémní. Pokud ovšem někdo věří tomu, že potomkovi v podstatě "ničí budoucí život" tím, že ho po porodu pár minut nemá u sebe (mateřská láska a další roky na její projevování, mazlení, hraní si..., to zřejmě už "nevytrhne" 🙄 ) potom se nedivím, že uvěří prospěšnosti pár dnů po porodu miminko věšet za ruce. Vlastně si tak uvědomuji, že všichni co se narodili v té blbé době, kdy se miminka vozila jen na kojení - jsme, podle autorky studie v háji, ač pro nás rodiče po příjezdu z porodnice dělali první poslední...teď nevím jestli je to na 😀 , nebo na 😒

mataharyy
20. led 2011

@lantana ten dotaz co jsi jí položila, nebo spíše její odpověď mi přijde dost alibistická... Neb je li to tak hrozný nechat dítě vážit, měřit a oblékat po porodu, bez toho aby bylo u tebe, tak přeci co v tomto měřítku musí pro váš vztah znamenat den a půl 😲 😉 Je to dle mého názoru o té ovlivnitelnosti, když se jim to hodí je to tak když se to nehodí dokáží to omluvit... Tento přístup je opravdu na hlavu postavenej... Jiáč i já jsem chtěla malého hned po porodu k sobě, neb nebyl žádný problém tak mi ho na chvíli dali a potom zatím co mě doktorka prohlížela jeho umývali atd. Co mi pak přišlo na prd, že po dvou hodinách co ležel vedle mě na vyhřívaném lůžku mě odvezli na pokoj a jeho na novorozenecké a strašně se divili že poskakuji po pokoji jak srna a vykukuju ze dveří kdy že mi vrátí to miminko... Dovezli ho cce za dvě hodiny, až po tom co nám dali snídani a přišel doktor na kontrolu... To mi přišlo dlouhé, ale je fakt že já měla pohodovej podrod a byla jsem opravdu v pohodě, asi kdyby jsem rodila dvanáct hodin, byla potrhaná pozašívaná atd. tak by mi to tolik nevadilo... Navíc jako prvorodička jsem byla plna očekávání a elánu 🙂

shaula
20. led 2011

@mataharyy @lantana Nevím, ale podle mě se ta mamina možná jen nevyjádřila přesně - jestli to spíš nemyslela tak, že holt v Lantanině případě se nedalo nic jiného dělat, když byla na JIP, tak je zbytečné se tím trápit 😉
Taky si myslím, že pár minut na základní ošetření nemá žádný vliv, ovšem být ZBYTEČNĚ bez miminka několik hodin nebo více, už vliv mít může - ne snad na vzájemný vztah, to určitě ne, ale třeba na kojení apod... (Zdůrazňuji, že se to týká běžných situací bez komplikací, ne toho, že zdravotní stav maminky nebo miminka neumožňoval, aby byli spolu 😉 ). Já porodila v 16 hodin, ve 20 h mi kluky jen na oddělení nechali pochovat, na pokoj mi je dali až druhý den dopoledne. Dodnes mě to mrzí a je možné, že to zapříčinilo i část našich problémů s kojením (těch vlivů tam ale bylo víc - spavé děti, slabě sáli, u kojení usínali, ploché bradavky,...)

Koncept kontinua jsem četla, je to moc hezké čtení a hodně mi to dalo. Naordinovala bych ho jako povinnou četbu všem těhulím 😅 Ale je třeba k tomu (jako ke všemu ostatnímu) přistupovat s trochou zdravého rozumu, a ne jen nekriticky přijímat něco, co někdo někde napsal... Kdo nepřemýšlí a jen přijímá, pak se nedivím, že může i létat... ☹

kubaka
20. led 2011

@lantana
@mataharyy
@shaula Holky, tak podle jejich teorie by moji kluci museli být totální duševní mrzáci a svou rodnou matičku skoro neznat 😀 😀 Samozřejmě že nelze pár minutám, hodinám nebo dnu přičítat zásandí a neměnný vliv na dítě. Vztah k děcku prochází vývojem a jak jsem psala v jiném tématu s pepibubu, tak vývoje je samoopravný. To předchozí nedobré je přemazáno, poopraveno následným pozitivním. Je to i logické vzhledem k zachování života.
Já rodila sekcí v celkové narzkoze, takže děti jsem viděla prvně po 10 hodinách, a pak mi je nosili na kojení. A musím říct, že rozhodující vliv na blízkost a vyrovnanost nás oboíu bylo moje duševní rozpoložení, jak jsem prožívala následující dny a šestinedělí.
S prvním jsem byla fakt asi depresivní, vyjevená, vyčerpaná až k padnutí, úplně od začátku na vše sama, MM moc nepomohl a nikoho nemáme. Probrečela jsem dva měsíce. Až pak jsem si začala syna užívat. Přičítala jsem to špatné přivykání ovšem nedostatku bezprostředního kontaktu.
Druhý porod vypadal stejně "časově", ale naproti tomu můj vztah byl uvolněný a radostný - s mimi jsem spala, kojila kdy chtělo, mazlila. Žádný z těch dávných pocitů se naprosto nekonal Okamžitě to moje mládě se vším všudy.. Byli jsme s Mariánkem hned jedno tělo a jedna duše. Takže to bylo spíše o mně než o tom, jestli mi ho hned někdo dal na břuch.
A přestože jsou oba jiné povahy, oba jsou se mnou odmalička napojení na maximum, maličký je velmi kontaktní a pořád se mě má potřebu dotýkat.
Tahle teorie je fakt fanatismus, což může slabé povahy pěkně vykolejit, zvlášť když je to podáváno tak ultimativně. A to, co odepsala ta dotyčná je fakt sprostý alibismus. S hupcsou jsme se shodly, že Koncept K na nás působí příliš jako prezentování jediné správné a osvícené cesty.Taková trochu totalita - když se tím neřídíš, jsou tvé děti poškozeny na celý život.
Já raději dětskou vývojovou psychologii - tam se dozvím, jak to funguje, a pak se podle toho můžu zachovat v rámci situace a s ohledem na okolnosti. Pseudovědu z principu nemusím.

Takže bych se klidně nechala v klidu 😅 😅 😅

shaula
20. led 2011

Ovšem jak tak teď nad tím přemýšlím, tak létání se s KK spíše rozchází... Alespoň podle toho, jak jsem KK vnímala já - jako nutnost vcítění se do dítěte, respektování jeho potřeb a uznávání ho jako vzájemného partnera, ne jako méněcennou nemyslící bytost... A právě tohle létání nedělá - jde "násilím" přes pláč dítěte s přesvědčením, že tohle se přece dítěti MUSÍ líbit, když paní K-S řekla, že se to dětem líbí a prospívá jim to... 😒

mataharyy
20. led 2011

@kubaka @shaula No těžko říct jak to myslela, každopádně zkušnost kterou mám s takovejma lidma je, že oni lékaře neuznávají, takže (ty co znám já) by ještě zkonstatovali že to byl jen zbytečný zákrok lékaře který si ve své studované nevědomosti neuvědomuje že matku a dítě ochudil o nejdůležitější chvíle... 🤐 Jak kdybych to slyšela... 😀 Musím přiznat že koncept kontinua jsem začala číst, ale po pár stránkách jsem ho odvrhla a to i přes to že jsem přečetla spoustu podobných knih, tak zrovna tato mi vyjadřování strašně připomínala mluvu pár lidí které nemůžu do dneška prodejchat, takže z důvodu této podobnosti jsem ji vrátila a rozhodla se že se bez ní opravdu obejdu, ale asi jsem udělala chybu, neb mi jí spoustu lidí ometá o hlavu 😅 Já takové knihy přečtu, zpracuju si je v hlavě a vezmu si z nich něco, ale už z nějaké dětské zarputilosti, kterou ve mě vypěstoval právě přístup určitých lidí, ji nejsem schopna a rozhodně ani ochotna slepě věřit a následovat to co mi až vnucuje... Skoro všechny knihy podobného ražení ve mě budí dojem že matkám (už tak dost emočně rozhoupanejm tvorům) vnucují pouze tu svou a jedinou správnou myšlenku, cestu a v pozdaí (nevím proč to tak na mě působí a je to jen můj názor) je taková výhružka že když se tím nebudeš řídit, tak jsi špatná matka co selhala a dítě je díky tomu nešťastné, emočně nevyrovnané a já nevím co ještě... No a takové jednání mi jde krutě proti srsti 😅

lantana
21. led 2011

Dámy v podstatě se s vámi shoduji, prostě když je máma v pohodě, tak proč nemít mimčo u sebe, ale je-li vyčerpaná po dlouhém porodu - proč to hrotit?
Shaulo - tu knihu jsem nečetla (jen si vyhledala info na pár místech), vyznělo to možná, že jí naprosto zavrhuji, ale jde přesně o to, co píšeš, cituji: "Ale je třeba k tomu (jako ke všemu ostatnímu) přistupovat s trochou zdravého rozumu, a ne jen nekriticky přijímat něco, co někdo někde napsal..." - podepisuji. Létání je ovšem přesně ten případ, že se na "přírodně-duchovně-přirozenou" vlnu dá narazit kdejaká nepřirozenost/pitomost a takovým dychtivým jezdkyním na vlně to ani nepřijde divné.
Jinak, vcítit se do dítěte a respektovat jeho potřeby mi přijde automatické - to se snad u matek "aktivuje" samo, ne? 😀 (ale opět by to nemělo jít do extrémů, což je pro mne, že se vše podřizuje pouze dítěti, rodiče se stávají jeho otrokem), jestli bere dítě někdo jako nemyslící bytost - tak je dle mého minimálně "na odborníka", ale s tím partnerstvím nevím, jak je to myšleno. (Co se týče spaní s dítětem v posteli s rodiči - nemyslím si, že je to nutné, ať si každý dělá co chce, my máme matrace na zemi a děti zatím hned vedle sebe v postýlkách, když mají zlý sen, tak si k nám vlezou, nebo natáhnou ruku. To, co vidím občas ve filmech, že mají už miminko ve vedlejší místnosti, nebo v jiném patře s el.chůvičkou - nechápu, do jiného patra bych nedala ani větší dítě, ale to je můj názor.)

Kubako - přesně, být mi při prvním těh.méně a číst podobné knihy, tak bycj si před porodnicemi odplivávala a bála se jít bez děcka i na záchod... 😀 V každé době si některé ženské do instinktů nechali kecat, ať to byl třeba "studený odchov", nebo teď inspirace indiány. Je jasné, že něco se vyvíjí, ale ignorovat funkci prsů či dobu, je oboje prostě extrém.

Mataharyy - lidi neuznávající "bílé pláště" opravdu "zbožňuji" (pozor, nemyslím si, že jsou všichni lékaři výborní, či neomylní!), zejména mne dojala jedna aktivistka (bez zdravotnického vzdělání! - a možná už jsem o tom dříve psala), spolubojovnice pí Konigsmarkové, která řekla mojí známé, že jí udělali císaře jen proto, že si chtěli ušetřit práci a vlastně jí ukradli přirozený porod (o diagnózu se nezajímala, proč když máme o doktorech "jasno" 😠 ) Paní K - sice studovaná PA s praxí, také plive na doktory celkem zhusta, párkrát jsem už zaznamenala, jak se při rozhovoru, u kterého byl i lékař "obvykle paušálně rozohnila", jak je zvyklá z těch různých hnutí a akcí, když jí lékař protiargumentoval, celkem trapně se mírnila i omlouvala: "no, Vás jsem nemyslela,...Vy jste vyjímka..." 🙄 . Podíl na tom, že se v porodnicích lecos zlepšilo těm hnutím a aktivistkám neberu, ale to co občas některé předvádějí už je fakt extrém a připadá mi, že prostě mají potřebu být proti a to za každou cenu. Btw.: lékaři se občas hodí, hlavně ti z WHO - tedy pro potřeby prosazení porodu doma. Když byla prasečí chřipka, tak to zas tak v oblibě nebyli... Nicméně už jsem zaznamenala i, že "tady (v ČR) to nejsou žádné lékařské autority, oproti těm z WHO" 😒 ,nebo častěji, podobné výše zmíněnému, že "se doktoři chlubí kolik zachránili dětí, ale drtivou většinu museli zachraňovat, protože předtím, během porodu něco sami pokazili zbytečnými zásahy" - což je prostě, v této podobě, fanatický blábol.

mataharyy
21. led 2011

@lantana Já mám na některé lékaře taky svůj názor a určité jejich rady mi lezou krkem (např. plošné očkování proti prasečí chřipce které chtěli udělat povinné mi vážně zvedlo mandle 😅 ), ale to neznamená že jsou všichni arogantní prasata, bez špetky lidského přístupu a hlavně bez vzdělání. Možná jsem idealista, ale pořád tak nějak doufám (i když ani to není zcela 100%) že lékař je člověk vzdělaný ve svém oboru a tím pádem na svém místě... Takže pokud by mi i PA řekla hele vole jdi do porodnice tohle by mohlo špatně zkončit, nečekám a jdu a nějací indiání a ostatní je mi putna 😝 nechápu totiž jak někdo vědomě může ohrozit vlastní dítě a to nejen porodem, ale někteří pak jsou proti všemu (očkování, prohlídky, zubař, následně logoped, školka, škola...) jak píšeš proti za jakoukoliv cenu...
Navíc já bych tu odvahu rodit doma prostě neměla, i když nemocnice nenávidím a v ideálním případě (bez komplikací a tak) jsem více méně pro aby když porodím a vše se mnou i s miminkem bude OK, abych šla na druhý den domu, ale pro tento model jsem proto že jdu rodit druhé a zhruba člověk ví do čeho jde, má poznatky o koupání, kojení a jiných věcech, u prvorodiček nebo holek co si prostě nejsou jisté tak proč nesetrvat v nemocnici déle... A ano právě proto jsem psala že jsem po porodu byla naprosto v pohodě a i tak mi malého přivezli po delší době (na můj vkus příliš dlouho 😅 ), ale rozhodně dokážu pochopit že holka co rodí pomalu dva dny, je KO, tak jí opravdu bodne když jí nechají pár hodin prospat 😉

mataharyy
21. led 2011

A ještě mě napadá, ten kdo je tak šikovnej že ze sebe udělá otrka pro dítě si dřív nebo později otevře oči a zjistí že to byla největší chyba jakou mohl udělat... Já žiju pro své děti, udělala bych pro ně první poslední, ale vše má své hranice... Nerada bych to pak dopracovala tak daleko že budu mít doma (emočně vyrovnaného?) rozmazleného fracka, pro kterého bude vše samozřejmostí, který mi bude nadávat a suveréně mě posílat do háje, nebude mít žádné zábrany a bude stále zkoušet kam až může zajít... Takže bude krást, chlastat, později fetovat...? No děkuji pěkně, máme odstrašující případ přímo v rodině a tedy šťastný není nikdo...

kubaka
21. led 2011

@mataharyy ono není "UDĚLAT VŠE" ve smyslu nekritické a ničící opičí lásky a "udělat vše potřebné pro zdravý růst." Ti spratkové nejsou nikdy právě emočně vyrovnaní, trpí naopak nejistotou, protože v rodičích neměli přijímající a zásadové a silné rodiče. To je rozdíl. Já taky teda v podstatě podřizuji svůj život potřebám dětí, pokud usoudím, že je to nutné. Ale to neznamená, že rezignuji na své potřeby. naopak, stejně tak, jakd dbám na naplnění jejich potřeb, tak dbám na uspokojení svých vlastních. Jak tenhle princip vlastně znáš, přijde ti samozřejmé se starat jak sám o sebe, tak o vztahy jinými lidmi atd.
Ten, kdo neodliší lásku, která připravuje dítě na samostatný život, povzbuzuje dítě k samostatnosti, sebevědomí a sebevýchově od majetnické, sobecké lásky, kterou si jen nahrazuje vlastní citový deficit, tak nikdy neodliší dvojí smysl tohot termínu. Uspokojit potřeby dítěte neznamená z něj dělat rozmazleného spratka. Vždyť se o tom vlastně bavíme v Respekovat. Jak respektuju dítě, tak i sebe a pak není důvod cítit se jako otrok dítěte.
Nějak tak asi, ale rozumím, co jsi chtěla říct 🙂 😉

mataharyy
21. led 2011

@kubaka Jo s tím souhlasím. Asi jsem to podala jináč než jsem to myslela (můj častý problém 😀 ). Taky udělám pro dítě vše nutné, ale neudělám proto ze sebe trosku... A jak píšeš je nutné nejen dítě, ale i sebe 🙂

kubaka
21. led 2011

@mataharyy chápu,
, bylo mi jasné, jak to asi myslíš, ale právě že spousta lidí to dělá doslova tak, jak jsi to napsala - 😀

emicka09
21. led 2011

a tak toto mi opravdu nedá 🙂
@mataharyy - proč myslíš, že prvorodičky by měly zůstat v porodnici co nejdéle? protože TY bys chtěla zůstat v porodnici co nejdéle? 😉 já tam třeba dlouho zůstat nechtěla, i když tam všechno bylo vlastně perfektní 😉

k porodům doma a vyjádřením WHO..těžko může někdo stavět nějaká seriózní srovnání na datech z ČR, kde jsou porody doma postaveny téměř mimo zákon, nemyslíte? 😉 to nejsou porody doma jak je vidí WHO, WHO jen sbírá data a analyzuje je🙂 a už vůbec nechápu, jak to má proboha souviset s prasečí chřipkou 😅 pandemie prasečí chřipky byla vyhlášená proto, že v tu chvíli situace odpovídala definici pandemie podle pandemického plánu WHO. PLOŠNÉ očkování proti prasečí chřipce?? o tom jsem tedy neslyšela..státy rozhodovaly o povinném očkování některých skupin obyvatel, ale nemyslím si, že by kdo kdy v této souvislosti mluvil o povinném očkování všech.

no a nakonec. z vystoupení paní K. jsem mívala většinou dobrý pocit. dle mého spíš přijala praxi mnoha lékařů (styl jistého pana Dr.R., že sestry jsou blbé a nekompetentní) a otočila ji proti nim, jednala s nimi jako se sobě rovnými, na tom mi nic špatného nepřipadá, spíš se mi to líbilo 🙂

@mataharyy - pokud ti PA řekla hele vole, tak si tedy nemyslím, že je to v pořádku 😉 určitě jsi to myslela jinak, jen jsi (asi mimoděk) přesně vystihla chování spousty zdravotnického personálu - ty jsi vůl a já jsem bůh..a to se mi nikdy líbit nebude, může mít písmenek před i za jménem kolik chce 😉

ale to vlastně s lítáním miminek vůbec nesouvisí, že?