Létání miminek

bera28
7. únor 2010

Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉

shaula
10. únor 2010

Jabber - to je zbytečné, admini to smažou - prý se nesmí vkládat odkazy mimo stránky. Cenzura jak vyšitá...

arietiska
10. únor 2010

audreyd: ??? To je obhajoba metody, či že si to někde vyčetla??? Jestli obhajoba, mě osobně nepřesvěčila.

lamia
10. únor 2010

Audreyd nemůžu si pomoct, ale prostě mi na tomhle nepřijde nic fyziologického, nevěřím, že cvičení tohohle stylu nepoškozuje dětem klouby. Vzájemná důvěra - je jí v naší rodině dost a ani jedno z dětí nepodstoupilo takovýhle výcvik. Pokud chce matka podporovat psm vývoj kojence, může to dělat řadou cvičení mnohem méně zatěžujících kloubně-kosterní systém malého dítěte, vis za končetiny je u malých dětí zcela nevhodný!!! Přesto jsem ráda, že se konečně objevil i někdo reprezentující "druhou stranu" názorového spektra.

audreyd
10. únor 2010

a čo by vás presvedčilo? vy ste to už apriori zamietli z nejakých tendenčných správ a reportáží...
je to podobné ako cvičenie na fitloptách, plávanie bábätiek... aj tam je to o dôvere dieťaťu k rodičovi. len toto je nové a teda nevyzerá to moc pokojne, to uznávam 🙂
a čo sa týka toho visenia za končatiny... dieťa sa naučí reflexy. naučí sa nadýchnuť sa pred ponorom do vody, taktiež sa naučí napnúť sval pri prevádzaných akrobáciách...
ale pripúšťam, nie je to pre každého...

jabber
10. únor 2010

shaula - aha 😅 😀

lamia
10. únor 2010

Audreyd jenže při plavání s kojenci i cvičením na fitballech se vychází z rhb, nám třeba na plavání vysvětlovali i manipulaci s malým dítětem....co jsem měla možnost vidět na odkazech z internetu o létání, je zcela běžné dítě pověsit za končetinu a rotovat - neumím si představit ten reflex, kterým v tu chvíli dítě ochrání svůj kloub, tam prostě zatnutí příslušných svalů kolem kloubu nemůže stačit.

blucka
10. únor 2010

..Audreyd, ale pri takomto zaobchadzani s detmi im mozes ublizit...ja teda na toto fakt nemam...a na videu co tu bolo uvedene z Ruska s nimi tie zenske mrskali jak s handrami ☹ ....

audreyd
10. únor 2010

dovolím si sem ešte skopírovať jeden názor maminky, ktorá lietanie absolvovala so svojím dieťatkom...

Mile damy, chtela bych jen trochu prispet k tematu letani s miminky. Mam s tim osobni zkusenost, provozovala jsem to se svoji dcerou, ktere je rok a pul, a ted i s mesicnim synem. Myslim si, ze letani neni pro vsechny, cele nasi rodine ale vyhovuje. Kdyz Simon vecer place (nez jsem s nim zacala letat, nic nezabiralo), letani ho uklidni a potom krasne usne. Misto dvou hodin place tedy mame deset minut letani, pulhodinu koukani kolem a pak spanek. Myslim si, ze ta reportaz v poradu 168 hodin je zavadejici, vytvorena za ucelem vzbudit kontroverzi. Uvedene zabery jsou ze seminare, kde se s maminky i deti s letanim teprve seznamuji. Panuje tam nervozita, kterou miminka citi, navic se uci neco nove. Jejich reakci je to, ze placou. Uplne jiny je pohled na rodice a dite, kteri letani provozuji a maji radi - vyzaruje z nich klid, koncentrace, sila a pocit sounalezitosti a duvery. Oslovenym odbornikum byly predlozeny zabery ze seminare, navic porizene skrytou kamerou, oni sami se s touto technikou nikdy osobne nesetkali, nikdy sami osobne letani nezkouseli a nikdy ani nevideli dite, se kterym jeho rodic leta. Podle meho tedy na zaklade tohoto videa nemohli poradne posoudit, zda je tato metoda bezpecna ci skodliva ci jaka. Samotne letani se dlouha leta provozuje v Rusku, odkud se k nam dostalo, tato technika se u některých národů předává z generace na generaci a je považována za tradiční součást péče o dítě. Těžko uvěřit, že by někde dobrovolně mrzačili své děti...
Nezda se mi ani argument, ze placem miminko dava najevo, ze mu nekdo ublizuje. Ja osobne jsem s nejstarsi dcerou cvicila Vojtovku. Rvala pritom jako tur (mluvime o malinkem mesicnim miminku) a po mesici jsem toho nechala, protoze jsem na to nemela nervy. Presto je Vojtova metoda povazovana za regulerni rehabilitacni techniku. U letani miminka placou jen na zacatku, nez se seznami s novym druhem pohybu a nez rodic ziska jistotu pri provadeni jednotlivych cviku. Potom si to uz jen uzivaji.

lenkavano
10. únor 2010

ale já se pořád nemůžu zbavit dojmu že to dítě se zklidní vyčerpáním a útrapami a ne něčím uklidnujícím.pak z toho usne to je jasné.

luciebx
10. únor 2010

no ja fakt nechapu ze zenska se zdravim rozumem na toto pristoupi vsak v tehu se ma byt v klidu neskakat a tak podobne a pak po porodu s tim zenska vali na takovyhle muceni kde s nim trepe a tak podobne.. to snad nedava rozum ne.. jak toto muze nekdo podporovat.. ja potkat tu zenskou co to vede tak ji asi srazim autem.. 😠 😠

audreyd
10. únor 2010

vedeli ste o tom, že už niekoľkominútový novorodenec má taký silný úchop a svaly, že sa vlastnou silou dokáže udržať napr. na nejakej tyči?

niekto zaznáva aj nosenie detí v šatkách, pôrody do vody, spomínané plávanie detí... deti plačú aj v kočíkoch, pri vojtovke, pri kolikách...
ako nechápte ma teraz zle, ja som so svojimi deťmi lietanie neabsolvovala, len ma to zaujíma 🙂 a teda neverím tomu, že pred hodinou lektorka všetkým zúčastneným nevysvetlí, čo a ako robiť s dieťaťom!!! určite ich poučí a nezačne hneď s nimi mrskať hore dole...

paveljanik
10. únor 2010

Jsem otec a šílím! Na stránkách plabáčka se snažím zjistit pozitiva této tzv.metody a pořád mi nikdo nbyl schopen odpovědět, ani ta paní ... ale uspávat tím dítě jsem fakt nečekal☹

blucka
10. únor 2010

Audrey, plavanie,vojtovka.....ma svoj vyznam,viditelne prospieva, ale stale som nenasla,alebo nemozem pochopit ako moze pomoct toto "lietanie"........

audreyd
10. únor 2010

myslím si, že tvrdenie, že žena má byť počas tehotenstva v kľude a šetriť sa je úplne scestné!!! teda nehovorím o nejakých zdravotných indikáciách... žena, pokiaľ jej to zdravotný stav dovolí, má byť práve aktívna a neofukovať sa 🙂 nemyslím to v zlom, je to skôr profylaxia na realitu. tehotenstvo predsa nie je choroba! takisto aj dieťa by sa malo narodiť do života a nie do sklenníka, kde bude z neho vyrastať chatrná kvetinka.
myslím si, že mnohí z vás ani nechcú vidieť pozitíva tejto metódy. jednoducho, kde nie je vôľa, tam nie je ani cesta. vy ste už presvedčení a basta 🙂 váš názor, ja ho akceptujem...

lamia
10. únor 2010

Audreyd já tedy pláč miminka za varovný signál považuji vždy, nejsem proto ani příznivce Vojtovky ve "zbytečných" případech, podle mě je vhodná jen pro děti s opravdovými problémy, tam pomůže.

Média často prezentují věci velmi zkresleně, o tom žádná, reportáž opravdu byla značně účelová, na druhou stranu už tady proběhla řada odkazů na videa s létáním, kde děti sice nepláčí a rodiče jsou zjevně v metodě zběhlí, ovšem manipulace s dítětem tímhle způsobem je stejně nezdravá. Asi bych se ani tolik nebála zmiňovaného shaken-baby syndromu, jako právě poškození kloubů, které se ale projeví až za desítky let...viz například ruské gymnastky a baletky, od třicítky často v invalidním důchodu pro tyhle problémy...jistě,tam to poškození vyvolávají hlavně nepřiměřené tréninkové dávky a zatížení, na druhou stranu je na tom velmi pěkně vidět, za jak dlouho se může kloubní poškození až projevit naplno...Ani z historického hlediska mi létání nepřipadá logické...naše prabáby své děti kojily, nosily, spaly s nimi v posteli.....neměly prostě jinou volbu...ale cvičení obdobného ražení opravdu neprovozovaly. Indiáni, na něž rovněž kdosi na diskuzi o létání poukazoval, rovněž děti vystavují nebezpečí a pohybu jen v náručí rodiče, jištěné šátkem nebo jen tak, rozhodně ne pověšené za končetiny...

audreyd
10. únor 2010

blucka, evidentne nečítaš dobre napísané...

lieta sa aj na slovensku 🙂 kto má záujem, nech sa páči

http://www.a-centrum.sk/docs/seminar_vnimam_seb...

sú tam uvedené aj pozitíva...

lenkavano
10. únor 2010

tak jsem se holky přemohla a koukla na to ruské video jak tam jsou 3 a kromě totálního zděšení mě tam zarazila ta holka zkoumala jsem ji a přišlo mi že se o to mimi strašně bojí,co myslíte?musel to být stres i pro ni.

berenika39
10. únor 2010

audra, to co dělá novorozenec, jsou jen reflexy...snad si nemyslíš, že to miminko to "umí"!!!!!!!

lamia
10. únor 2010

Audreyd ano, úchopový reflex novorozence je opravdu silný, ovšem to ještě neznamená, že pověsit jej na tyč jen proto, že se udrží (a ne že by to třeba můj profesor anatomie nezkoušel, jak se nám všem na přednáškách pochlubil...) je pro jeho klouby a svaly zdravé...Také si myslím, že k zdravému těhotenství zcela přirozeně patří pohyb, ale nechápu, jak to souvisí s dítětem po porodu, v děloze zase tolik pohybu nezažívalo, ba naopak....většině dětí do 3.m i déle velmi vyhovuje na uklidnění simulace právě stísněného prostoru dělohy, zavinovačka, šátek právě proto, že jim mnoho pohybu neumožňuje a ony jsou na tyhle podmínky navyklé...

berenika39
10. únor 2010

pardon, to bylo na "audreyd"

blucka
10. únor 2010

Audrey.. 😒 😒 😒 kazdeho vec.... 😒 myslim, ze som citala spravne....

audreyd
10. únor 2010

lamia, určite máš svojím spôsobom pravdu 🙂 uznávam, zaťaženie kĺbov aj mňa napadlo. ako som už spomínala, ja som lietanie so svojimi deťmi neabsolvovala a ani metódu vehementne neobhajujem. ale tiež ju neodsudzujem! každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie a mal by vedieť, čo si môže dovoliť a čo nie!!! toť môj názor.

mne to tu všetko príde ako nehanebný hon na čarodejnice! podobne ako to bolo pri šatkách, bkm, plávaní... ale to je normálne, aj to beriem 🙂

lamia
10. únor 2010

Audreyd já bych řekla, že to není o tom, že nechceme vidět pozitiva téhle metody, já jen upřímně prostě tomu co tvrdí lektorka nevěřím...Nechci se hádat, jen prezentuji zase svůj pohled na věc - nikdy dříve jsem o tom neslyšela, v ukázkách, kterých bylo víc než jen ty v české televizi jsem měla možnost vidět manipulaci s dítětem tak, jak nás vždy ortopedi a neurologové upozorňovali, že je pro dítě rizikové z hlediska poškození kloubů nebo CNS...to že mi jedna paní co vystudovala FTVS a provozuje za peníze kurzy napíše, jaké to podle ní má pozitiva, opravdu neberu jako bernou minci.

lamia
10. únor 2010

Audreyd ano, už jsme tu o tom taky diskutovaly, že se historicky pohled na spoustu věcí mění, viz třeba šátky, už třeba i moje dětská dr slyšela o bkm a má maminky, co jí provozují (já se přiznám jsem u svého druhého dítěte s bkm uspěla jen do doby než se začalo pohybovat samo, potom jí vylučování zcela přestalo zajímat...), ovšem ani na plavání miminek ani na bkm či správně prováděném šátkování není nic, co by mohlo dítě poškodit, na rozdíl od vyvěšení jej celou vahou za končetinu, tam se obávám k žádnému převratnému názorovému skoku mezi odborníky dojít nemůže...

paveljanik
10. únor 2010

Lenkavano: Promiň, ale mohla bys dát odkaz na video o kterém píšeš, asi je to v nějakém příspěvku dříve, ale nějak nemám sílu se ktomu vracet. Předem děkuji.

audreyd
10. únor 2010

lamia, medicína sa vyvíja a to čo bolo včera pravda už nie je!!! videla si nedávnu reláciu retro o pôrodniciach, jasliach a materských školách pred rokom ´89??? deti sa rodili do sterilného prostredia, hneď sa brali od mám, na kojenie sa vozili v pravidelných intervaloch, no proste blééé 😖 aj samotný dr. švejcar po nejakom čase uznal, že nemal pravdu a že sa hrozne mýlil, keď presadzoval svoje metódy. nejde mi teraz o lietanie, ale o skostnatelé názory. a čo domáce pôrody? partner pri pôrode? pôrody do vody? a iné "novinky" všetko sa vracia, aj lietanie. možno v zmodernizovanej a možno trošku prehnanej podobe, ale vyslovene novinka to nie je 🙂

paveljanik
10. únor 2010

Já jsem se snažil nějaká pozitiva, ktará by vyrovnala negativa létání najít, dokonce jsem se snažil to slyšet od těch co létali,ale nikdio není schopen říct, v čem jim vlastně létání pomohlo. Není to hon na čarodějnice. Je tio jen snaha zdravého rozumu zvýtězit. Když se brojilo proti šátkům a podobně, byl to strach z ěnčeho nového, ale tohle je jasný poříklad ohrožení. To je neodiskutovatelné, pokud tedy někdo slyšet chce.

paveljanik
10. únor 2010

audreyd: odkud se létání vrací? Vždyť to nikdy nebylo? Jestli v rusku takhle trénovali artisty tak super, ale nevím o žádné jiné zemi a ni domorodém kmeni, kde by takhle mávali se svými dětmi☹

audreyd
10. únor 2010

šatky? - predsa krivia chrbtice!!! dieťa sa má hneď po pôrode vytrieť!!!
bkm? - čistá buzerácia a naučené reflexy dieťaťa, ktoré môžu poškodiť psychický vývoj dieťaťa!!!

a keď budem teraz úplne sprostá - naši predchodcovia OPICE sa ako po svete pohybujú od malého mala??? preskakovaním z liany na lianu 🙂 viem, blbé prirovnanie, ale nedalo mi 😉