Lupénka. Pokud ji má rodič, narodí se s ní i dítě?

rova
29. pro 2006

Nevíte, kolika procentní možnost je, pokud má jeden z rodičů lupénku, narodí se s ní i dítko?
Pokud s ní máte zkušenosti, co se vám osvědčilo na dlouhodobější vymizení?

gedren
29. pro 2006

Ja zatim nevim, ale taky se bojim - ja mam neco mezi lupenkou a atopickym ekzemem, manzel ma alergie (sennou rymu, ekzem, trochu astma), zatim cekam, jak to dopadne, a budu se snazit co nejdele kojit, nevystavovat ji velkymu pusobeni alergenu (tedy nechodit s ni nalouku v agresivni pylove sezone...), sama teda nevim, z ceho tu lupenku mam, jestli ji pred tim ochranim, nebo ne, ale ono to nejak dopadne...

georgine
29. pro 2006

me zjistily lupenku pred 3 lety, doktorka mi rekla ze je to z vetsi pravdepodobností z genetické stránky, pokud má jeden z rodicu tak je moznost 20az30% ale pokud ji maji oba tak min.50%, ovsem neni receno ze to tak musi být vzdycky... na zmírnení projevu se nedá nic doporucit, protoze kazdému zabírá jiný lek v urcite koncentraci, nikdy se toho totiz nezbaviás a tak musis zkouset co ti nejvice zabirá a pomáhá..

xsuzzi
29. pro 2006

já mám lupenku 6 let,ale po prvním půl roce co jsem s ní bojovala(mastičky-tato léčba nezabrala,ozařování)zmizela a za ty roky se mi zatím nějak znovu nerozjela,jen sem tam občas se nějakej flek objeví.Co vím,že za lupenkou má velký význam,dědičnost-genetika(tak 50-60%).V mým případě to,ale tak nebylo,v rodině ji nikdo nemá,neměl.Tudíž pravděpodobnost,že jí zdědí i Vaše děťatko tu je,ale pravidlem to není.Myslim,že je pravděpodobnější,že tuto nemoc dostanete díky těm ostatním příčinám,kdy lze lupénku dostat.Já jí třeba dostala díky nedolečenému krku,trpěla jsem v té době dost na angíny a nedoléčila.Takže bych se neobávala,že to tak musí být i u Vašeho děťátka 🙂takže hlavu vzhůru a držim palečky 🙂

georgine
29. pro 2006

xsuzzi, chtele jsem se zeptat.. pred nedávnem zjistily lupenku i memu bratrovi, a tak si ríkám ze tady nejaká dedicnost musela být, jenom do tedka nevim kdo by to z roidny mohl mit, nebo mel.. to se asi nedoberu.. taky jsem trepela dost na hnisave anginy, tak se mi to z toho streptokoka asi taky rozjelo, jenom nevim jak to mohl dostat brácha... zatim jsem v zacítcich lecby.. nijak zvlást jsem nepokrocila, vzdycky je to pomoc tak na týden a pak se ta mrcha vraci... ale snad najdu zpusob jak to nejucinneji usmernit a vylecit(teda spon trochu)..

georgine
29. pro 2006

jo a amelmu se to taky nastesit neprojevilo.. tak doufám ze to nebude ani do budoucna ☹ 😉

angiess
29. pro 2006

Moje mamina má lupenku od svých cca 15let a její sestra od jejího prvního porodu,ale ani já ani bratranec nic nemáme-jen mám víc suchou pokožu a můj syn taky.Bylo nám doporučeno mazat se hodně krémama a suchou pokožku-a je to ok.A že prý to dědičný neni-to mi řekla doktorka.Tak nevím...

xsuzzi
29. pro 2006

georgine-no já vím,že jsme dost mluvili o tom,že je to z velké části dědičné,ale u nás jsem to první rozjela já,tudíž jestli se to podědí,tak si myslim,že naše děťátko to mít nebude,ale dítě našeho dítěte,už ano,kdyby to mělo být dané genetikou.Je to náročná,nepříjemná nemoc.Tenkrát jsem to měla přes celé léto a jedinkrát si nevzala za léto sukni,měla jsem to pouze na nohách,ale kompletně všude,bylo to v dosti pokročilém stádiu,nepomohly mastičky,až to ozařování a od té doby,mám v celku vážně klid,jen teď si dloubu tak čtvrt roku jeden pupínek na ruce 😀

xsuzzi
29. pro 2006

a s tím bráškou,to nevim,je to blbá náhoda 😒 tak držim palečky,ať Vám to neznepříjemňuje celý život! 😒
angiess:to je zvláštní,že Vám doktorka řekla,že to není dědičné 😕 nám řekla opak 😅

georgine
29. pro 2006

xsuzzi.
se ti vubec nedivim ze si se stydela.. ale radsi bych to mela na nohách nebo nekde jinde.. ale já to mám na hlave ve vlasech.. coz je dost hnusne.. protze se nemuzu furt patlat nejakýma dehtovýma mastema, ani hnusnýma samponama, protoze to silene smrdi, a mám pak mastnou hlavu.. takze hnus.. je to na blbým míste ale snazim se to nejak krotit.. tak nám drzim palecky..

xsuzzi
29. pro 2006

georgine:tak to musí být dost nepříjemné ve vlasech,ale určitě to nepotrvá dlouho!Tak hlavu vzhůru,držim Ti moc palečky 🙂

rova
autor
29. pro 2006

Tak mě doktorky řekli, že to dědičné je. 😒 Prý to má mnoho lidí, ale některým se celý život neobjeví..Mě se objevila někdy ve 14 a trvalo mi hodně dlouho, než jsem si na to zvykla. Doteď se střídají doby, kdy jí mám a doby, kdy mi zmizí úplně. Ale díky tomu si vážím přítele, protože jsem se s ním seznámila, když jsem byla pěknej flekanec a jemu to nevadilo.. 😀

georgine
29. pro 2006

rova.. ja jsem zacala chodit s mým dnes jiz manzelem a ten me na to v podstate upozornil a dohnal k doktorovi.. strasne jsem se za to stydela.. ale dneska uz o tom celkem otevrene mluvim a snazim se to nejak lecit.. jo cllovek si zvykne skoro na vsechno 🙄 ☹ ale co se dá delat.. jsou horsi veci 😠 😉

jenniffer
29. pro 2006

Ahojky všem,
já mám od malička „jen“ atopický ekzém. Pravděpodobnost, že ho dítě zdědí, je v případě, že jím trpí matka prý 50%, v případě, že ho mají oba rodiče dokonce 70%. U lupénky to bude myslím podobné. Jsou to hrozně vysoký čísla (alespoň podle mě), ale pro uklidnění: mám známou, která má lupénku skoro na celém těle a obě její děti jsou zdravé. Takže nezbývá než věřit.
Co se týče rad, tak mě nejvíc pomáhá pobyt u moře. A mimo něj pak neustálé promazávání. Mě se třeba osvědčila kosmetika Menalind derm (dá se koupit v lékárně). Teď jsem objevila nové produkty Blue line z vody Mrtvého moře, tak uvidím, jak se osvědčí. Na lupénku mají také pomáhat přípravky obsahující tzv. chytrou houbu Pythium. Zkoušela jsem je na ekzém, ale na něj moc nezabíraly.
Jinak se připojuji ke Gedren: doporučuje se dlouho kojit a pokud to jen trochu jde, vyhýbat se alergenům.

alisek
29. pro 2006

ahoj jenniffer,
zrovna ctu tvuj prispevek. chtela jsem po novem roce vyzkouset pythium..Tobe to neprospelo?

jenniffer
29. pro 2006

Zkoušela jsem koupel, asi před rokem. Pokud se dobře pamatuji, tak pět dní po sobě se koupeš cca. hodinu ve vodě s tou houbou a pak až zase za měsíc znovu 5 dní po sobě. Ekzém na houbu viditelně reagoval, zčervenal a začal se intenzivněji loupat. Ale nezmizel. Jediné, co zmizelo zcela, byla jeho svědivost. Bohužel v přestávce mezi kůrami se opět objevila. Rozhodně tě nechci zrazovat od vyzkoušení. Zkusit se má všechno, třeba zrovna tobě to pomůže.

georgine
29. pro 2006

jen..
jo ta koupel by mozná byla fajn.. jenomze já to mám na tak blbým miste ze bych musela hodinu mit tu houbu asi na hlave nebo co 😢 😀 a v jake cenové relaci se pohybuji ty prípravky z mrtveho more (blue line)..

alisek
29. pro 2006

taky mate atop na obliceji? me hrozne trapi na ocnich vickach, driv nad hornim rtem. Nemuzu se tam vubec malovat..a po vyskytu atopu na vickach vypadam jak s hojicim se monoklem. 🙂

georgine
29. pro 2006

ahoj já tedka nejak nevim co je atop.. to je projev atopického ekzemu?? Jestli jo tak to bohuzel neporadim.. 🙂

alisek
30. pro 2006

georgine..atop,to je zkráceně atopický ekzém 🙂

mmmk
30. pro 2006

pravdepodobnost, ze dite zdedi lupenku je 25%, pokud ji ma jen jeden z rodicu. Z cele rodiny se lupenka projevila jen me, u meho tatky ji zjistili, ale nikdy se mu neukazala. Na lupenku je pry dobra nejaka zloutkova mast od nejakeho pana z CB. Nevyzkousela ji nektera z vas? jinak u me je to teda stresova zalezitost - jak se objevi nejaky vyraznejsi stres, okamzite mam loziska ve vlasech a na loktech 😠

georgine
30. pro 2006

mmmk, je to presne tak u me stres lupenku taky zhorsuje.. hlavne ve vlasech.. tu mast jsem nezkusila..

jenniffer
30. pro 2006

Georgine: do IP ti pošlu webovou stránku s produkty z mrtvého moře (blue line). Já používám jejich vodu, mléko a sprch. gel. Ale zatím jen krátce, takže nemůžu přesně zhodnotit jejich působení. Myslím, že tam nabízejí i něco na vlasovou pokožku.

georgine
30. pro 2006

jenn, dekuji ti jsi moc hodná asi taky vyzkousím tu tel.vodu, sprch.gel a mleko, no a na ty vlasy nevim.. asi zustanu zatim u toho co mi predepsala doktorka.. dekuji
🙂 😉

mmmk
31. pro 2006

Co pouzivate do vlasu? Nechce se mi tam matlat hormony, kdyz chci otehotnet 😠

gedren
31. pro 2006

georgine, ja ji mam taky v hlave, obcas na rukou, zkousela jsem za ta leta vselijaky svinstva, ale na hlavu mi zabira akorat sampon Nizoral a na ruce kortikoidni masticky. Kdyz to z ty hlavy vykosim a davam na ni pozor, tak pak staci mejt nejakym setrnym samponem, ale jak se jednou umeju obycejnym, zas tam mam strupy pul roku...

Jinak mmmk, s tim jsem taky mela problem, ze jsem se vtehotenstvi bala mazat kortikoidnima mastickama, ale nakonec jsem musela, protoze se to nedalo vydrzet...🙂

mmmk
31. pro 2006

A nestalo se vam, ze by vam tehotenstvim lupenka vymizela? Cetla jsem to v nejake prirucce, ze hormonama v tehotenstvi se to ztratilo.

rova
autor
31. pro 2006

Georgine:Určitě horší věci jsou - nebolí to, není to vážné, v podstatě to "nevadí", ale co se týká psychiky je to horší zvyknout si no. Zvlášť jako dospívající holka, která se chce líbit klukům to bylo nejhorší. ☹

mmmk: V těhotenství jsem jí neměla, ale nemůžu říct jestli to bylo tím, protože už delší dobu předtím jsem byla "bez flíčků"! 😉

No mě na to hodně pomáhalo sluníčko a moře - naštěstí jsem měla tu možnost dvě léta za sebou pracovat u moře, takže mi to během celého roku vydrželo beze všeho. Pak taky ta sůl z mrtvého moře do koupele. No a samozřejmě se to dost mění se stresem, takže se snažím být v klidu, ale to pořád taky nejde. 😒 Jinak jsem chodila do sanatoria na koupele se slanou vodou a solárkem, což mi taky dost pomohlo, ale bylo to časově náročné - 5x do týdne, takže to teď absolutně nestíhám.

jenniffer
31. pro 2006

mmmk a gedren: taky se bojim hormonálních mastiček v těhotenství. Ptala jsem se na to mojí kožařky, a ta říkala, že se vlastně tyto mastičky nikdy pořádně na těhotných netestovaly. Přesto radila jejich používání co nejvíce omezit. Hlavně by se neměly mazat moc veliké plochy a také ne na bříško. Jinak nedávno byl u nás schválený nový nehormonální lék - Elidel (nehradí VZP). Já ho mám předepsaný na ekzém, nejsem si ale jistá, jestli by byl vhodný i na lupénku.

mmmk
31. pro 2006

Poptam se, vyzkousim. Nastesti mam senzacni kozni doktorku v Brne (pribuzna) 😵 Ale bohuzel jsem se k ni uz dlouho nedostala ☹ Ale vyzkousela jsem do vlasu uz Daivonex (totez co psorcutan, ale mleko, nemastne) a pak vsechny mozny sampony - Nizoral, Selegel a jeste neco od La Roche Posay.

maggie
10. led 2007

mmmk: já mám do hlavy na lupénku šampón POLYTAR Liquid, obsahuje 1% dehtu, v příbalové informaci není o hormonech ani čárka ani tam nepíšou, že je to nevhodné pro těhotné.......sice dost nehezky voní 😉 , ale mě celkem zabírá