Mám ascus na děložním čípku. Musím se bát rakoviny?

elly
7. pro 2006

Devcata, chtela jsem se vas zeptat, jestli ma nekdo stejne zkusenosti.

Ja jsem minuly tyden dostala telofon od gynekolozky, ze pry mam zmeny na deloznim cipku.Rikala tomu ascus. Pry to ted chce hlidat a na kontroly kazdeho pul roku. Musim se bat, ze s toho bude rakovina cipku??? Ze by me to vsechno museli odebrat? My se ted stazime o prvni mimi, tak mam docela strach. Prosim poradne nekdo. Predem dekuju.

len
7. pro 2006

Elly - proto tě chce každý půlrok hlídat, aby tě měla pod kontrolou a případný problém zaznamenala včas na to, aby stačil k uzdravení jen drobný zákrok, celý čípek ti určitě brát nebudou 😉 Já dřív chodila na cyto 1x za rok, ale pak se taky mému gynekologovi něco nezdálo a začal mě kontrolovat 2x ročně, pokaždé se zachmuřil, ale kouknul do starší zprávy a zkonstatoval, že sice to není zrovna ideální, ale vypadá to stejně jako minule, takže se s tím nic neděje, tudíž je to OK.
Takže hlavně na ty pravidelné kontroly choď a ničeho se neboj 🙂

vladunka
7. pro 2006

ahoj taky jsem chodila na cyto jednou do roka, po té se doktorovi něco nepozdávalo,vycházely špatné výsledky a tak sem byla poslána na plastiku děložního čípku,byl to drobný zákrok, nyní je vše v pořádku a když jsem se ho ptala jestli by to mělo nějaký vliv na otěhotnění,tak říkal,že by v tom problém neviděl 🙂

elly
autor
7. pro 2006

Dik Len, tak si me trochu uklidnila. Ja uz videla to nejhorsi. To vis, mam jen strach co kdyby. Prece jen je to neprijemny pocit.

divabara
12. pro 2006

ahoj!Ja mela take zmeny na deloznim cipku!Proto jsem chodila kazdeho pulroku na kontrolu.Pak to dokonce bylo i jednou za ctvrt roku,pak prisla konizace cipku-drobny zakrok,choila jsem opet kazdeho pulroku na kontrolu.Ted se to najednou spravilo a ma prijit za rok!...vim jen,ze tehotenstvi tomu spise prospeje,aspon tak to mela moje segra.

caira
12. pro 2006

elly, ja jsem v Anglii a zrovna nedavno jsem byla na smear testu { to same co delali tobe..delali my vyter z cipku} a cekam ted na vysledky..docela se taky bojim, rikali,ze to trva 3-6 tydnu a uz je to 3 tydny. taky se bojim, co kdyz najdou neco spatnyho, jestli to bude mit vliv na otehotneni..po novem roce vysazuji HA a chceme to nechat "nahode" . Hlavne se taky bojim rakoviny cipku, jak to tady ctu, tak je to nejbeznejsi onemocneni mezi zenami od 25 let.. ☹ bojim bojim ☹

valunka
18. pro 2006

Elly, myslím, že se nemáš čeho bát. Já měla cca před třemi lety taky nějaké podezřelé změny na čípku - navíc to bylo spojeno s bolestmi podbřišku, nepravidelným krvácením a špiněním při HA (a to jsem nikdy takové problémy neměla). Navíc se do toho přidala mykóza -takže docela síla 😅
Nicméně testy vyšly celkem dobře a cca po roce doktorka konstatovala, že se to už srovnalo i na pohled a od té doby to sice víc sleduje, ale vše je ok 🙂
Taky jsem tenkrát trochu plašila a měla strach z rakoviny čípku, tak jsem dost pátrala po informacích. Je sice pravda, že je to časté onemocnění, ale hodně případů je vyvoláno virově u lidí, kteří mají poněkud volnější sexuální život 😎 Samozřejmě to není na to vázáno, ale v případě, že pravidelně chodíš na kontroly, tak není čeho se bát - i kdyby se tam chtělo něco vyvinout, tak právě tenhle typ rakoviny je dobře podchytitelný a léčitelný. Nebezpečná je tato forma rakoviny hlavně pro ty, kdo kontroly zanedbávají a přijdou až v nějaké hodně rozvinuté fázi.
Takže neboj neboj, změny na děložním čípku co vím, má hodně děvčat a většinou to nic není 😀

alienka24
26. zář 2009

ahojky, mě to doktorka řekla před rokem taky, chodím ted na kontroly po půl roce a bylo mi řečeno že pokud budu mít třikrát po sobě dobré výsledky tak budu moct chodit na kontrolu opět jen jednou za rok 😉 takže se určitě nenervuj, je lepší že tě dr. takhle hlídá než aby se něco zanedbalo, a určitě to nemusí ani nic znamenat 😉

rurunka
2. říj 2009

Ahoj holky. Koukám, že kromě minulého příspěvku jsou všechny už docela staré... Já se přidávám se stejným problémem jak tu psala elly. Také teď musím co půl roku na prohlídky a tomu i přizpůsobit snažení o mimi. A asi jako ostatní mám obavy, co by z toho mohlo být... O to hůř mi je, že vím, že mojí nej kámošce přišli před cca půl až třičtvrtě rokem na rakovinu a už bohužel nemá šanci na vyléčení, protože přišla moc pozdě. Ale tím Vás tu nechci strašit, jen spíš ukázat, že v takových to případech je vážně důležité doktora poslechnout a na ty kontroly pravidelně chodit. Všem nám držím palce, ať jsme v pořádku a mimča se nám zadaří 😉

pepinda123
18. kvě 2011

ahoj,ziju v irsku, mam ceru ktera pred rokem prodelala samovolny potrat,po seti nedelich letela do ceke republiky na kontrolu jako setinedelka,,tam ji pani doktorka udelala viter a zjistili ze ma delozni cipek,a tet stoho mam velke obavi,,moje cera porad breci a ma strach,ja mam velke obavi nebot ma nemocne srdicko,tak ze tet letime do ceske republiky na dalsi kontrolu,dofam ze vse bude dobre. ☹

natalie77
2. lis 2012

Ahoj,
dneska jsem byla na kontrole na gynekologii. Mám každý rok chodit na kontrolní cytologii, protože mi vyšly nějak horší výsledky. DNeska mě paní doktorka dlouze prohlížela, pak řekla, že se jí to nelíbí. Udělala několik stěrů, výsledky za 14 dní. Prý se nemám obávat, jen je třeba mě odeslat do onkologické ambulance, protože mám nález na čípku. Říkala, že škála rakoviny děložního čípku je 1-3, já mám 1.
Pokud se ukáže, že to není dobré, co mě čeká? Nejsem z toho nějak nervní, jen mám ráda jasno.
Moc děkuji za informace.

evcak88
22. říj 2013

ahoj holky
v zaří jsem byla na cyto vyšetření. 17.10. jsem byla kontaktována od sestříčky že semnou potřebuje lékařka mluvit ohledně vysledku z cyto vyšetření. když jsem dorazila k lekařce povídá mi že mám opakované změny. niní ASCUS. coje to co to znamená mám se bat rakoviny? mám 3porody. a odeslána jsem byla bez néjákejch léku čí zavaděcích čípku rovnou do nemocnice na cytoligickou poradnu. mám strach nedávno mi zemřela na rakovinu babička, ted i mamka má problémy s rakovinou.

nynus
25. črc 2014

Presne ja toto mela este v cesku nasel mi nalez a hlidal se takze kazdy pul rok na kontrolu pak vymizel ale za rok se zase objevil a o neco zvetsil nebo co sla sem na zakrok do nemocnice a to jen na odstipnuti aby zjistily jak to vypada a nakonec vse oka a kazdy pul rok kontrolu , ted mam ale dotaz ja prisla mi pozvanka na vysetreni tady v uk jelikoz jsem strasi 25 let tak se mam dostavit jak je to tady s tim vysetrenim a co my presne budou delat kdyz u toto vse mam za sebou slysela jsem ze pry je to dost bolistive a delaji odstipnuti hned na miste a pak posilaji na cytologii nebo co dve zenske od tad jim to udelaly a dost bolestive jak jste na tom vy ????