Mám gratulovat k tomu, že dítě má dítě?

petrajurinova
3. bře 2014

😖 Nevím jestli to patří úplně do této kategorie, ani jestli je to přímo námět k veřejné diskuzi, ale mám toho plnou hlavu a potřebuji to ze sebe dostat.
Známé (známe se od dětství, ale v posledních asi 3 letech se moc nestýkáme) je 36 let a včera večer se stala babičkou, oznámení o tom zveřejnila na FB. Čekám, že každou chvíli příjde SMS se "šťastnou" novinkou a já váhám, jestli je vůbec na místě gratulace. Mladé mamince je necelých 16 let, to že čekala dítě jsem nevěděla jistě - spekulovalo se o tom v okolí, ale přesné informace nebyly. V téhle chvíli mi to připadá spíše jako noční můra, než důvod k radosti pro mladou babičku a v duchu se modlím ať něco podobného nepotká některé z mých dětí - vím že zdravé dítě a mateřství je požehnáním, ale nejsem si jistá tím, že v tak mladém věku.

superkousky
3. bře 2014

@deenyska
Znovu se ptám,jak to tedy ona matka měla vyřešit a jak bys to řešila ty,když ona nic neudělala,jen nechala holce na psat HA a tím (z tvého pohledu) jen ten vztah "posvětila" ???
Že dceři nechala napsat HA,určitě nic neposvětila,jen předešla tomu,že její dcera otěhotní s nějakým místním "kozlem" . Toť můj názor 😉 .

prapodivna
3. bře 2014

Holky, vyřešte si to v soukromé poště.

pepibubu
3. bře 2014

Hormonálka je svinstvo, to se shodnem. Ale pořád je lepší do sebe cpát chvíli svinstvo, než mít zpackanej život nechtěným těhotenstvím v -nácti, nebo trvalým šrámem na duši, pokud by šla na ukončení. Až si pak najde stálýho partnera, a jen budou těhotenství oddalovat, dá se uvažovat o jiných formách ochrany. Ale tohle je podle mě menší zlo..

gepe
3. bře 2014

@deenyska @krizecek jen kratce vstoupim 🙂 nase mlada po mych zkusenostech, ha nedostane. Budu tim nezodpovedna matka a manzel otec? 😉 Dostane od nas kondomy s patricnym pouceni. Pokud bude mit svou vlastni hlavu, i kdybychom se staveli oba na hlavu, nic s tim nezmuzeme.
Pokud bude ona sama nezodpovedna, muze otehotnet i kdyz ne/bude pouzivat ha ci kondom.

petrajurinova
autor
3. bře 2014

Tak k situaci, kterou jsem tady ráno nadnesla.
Odpoledne přišla MMS s fotkou obou holek a oficiálním oznámením, že se maličká narodila. Napsala jsem SMS, že přeji oběma hodně zdraví, štěstí a klidu. Při cestě z návštěvy v porodnici mi kamarádka volala, že ví že už jsme se dlouho neviděly, ale že by si zrovna potřebovala s někým popovídat, tak jsme se domluvily na kafe. U toho mi řekla, že teda původně z babičkovství moc velkou radost neměla (kdo by měl, když je holka v 2. ročníku střední školy), ale že během těch několika měsíců to s druhou babičkou (otec je holčin spolužák) tak nějak strávily a dořešili, mladí dokončí školu, maličkou bude mít zatím oficiálně v péči kamarádka, dostane na ni rodičovskou. Tatínkova rodina se taky chce starat, takže maličká bude mít zabezpečení i z druhé strany a pokud to mladým bude dále klapat, tak po maturitě se začnou starat sami, nebo se uvidí jak se situace vyvine. No a kamarádka se vyjádřila ve smyslu, že v prvním okamžiku chtěla skočit z okna, ale nakonec je ráda, že má zdravou vnučku s nezletilým skorozeťákem ze slušné rodiny. Je prý to lepší, než kdyby jí holka zdrhla z domu z nějakým zfetovaným grázlem.

deenyska
3. bře 2014

@superkousky Ach jo.. dokážeš vzít na vědomí jen to, že si nemyslím, že tohle bylo správně? Proč, to jsem už několikrát uvedla a fakt to nehodlám opakovat. Já opravdu nemám zájem se tady o něčem takovém dohadovat a rozhodně si nemyslím, že mám lék na problémy světa. Musím mít zákonitě řešení, abych mohla říct, že s tímhle přístupem nesouhlasím? Každý máme svůj pohled na život a svoje názory na výchovu a já netvrdím, že ty moje jsou správnější než tvoje. Přece s tebou v zásadě souhlasím, copak jsem tě napadla, že tvůj názor je nesmysl? Jen si myslím, že jeden problém může mít víc řešení. Nemám nic proti tomu, když matka dceři odsouhlasí antikoncepci, to je čistě její rozhodnutí. A vůbec neřeším to, že jí tu antikoncepci schválila, jen nesouhlasím s tím jako s řešením toho problému a ano, de facto tím ten vztah posvětila, protože se tím dál nezabývala. Jak jsem psala, šlo o sígra se vším všudy, takže to, že obskočil kde koho je jen málo z toho, co vyvedl. Šlo to přes drogy a podobný svinstva. A když maminka vzala holku na gyndu, nechali napsat prášky a už jí nezajímalo, s kým do té postele jde, to podle mě posvěcení je. A už jsem opakovala, nevím, jak bych to řešila a ani jsem netvrdila, že pro to řešení mám, takže na to ti fakt neodpovím, ale troufnu si říct, že JEN recept na prášky by to nebyl, tím ale netvrdím, že bych jí prášky napsat nenechala. To je sicher, aby do toho nevlítla, ale už to není sicher proti tomu ostatnímu, jako třeba ony nemoce, proto to podle mě nejde řešit jen takhle. A přece nejde jen o to. Snad záleží, s jakými lidmi se naše dítě stýká a když je to někdo nedobrý, tak uděláme opatření, aby holka nepřišla do jiného vztahu a pak už budeme čekat, až dostane rozum? To přece taky nejde. Rodiče mají přece svoje děti vést k zodpovědnosti, ale ne jen k té sexuální. Znám děcka, téměr svoje vrstevníky, kteří se chytli party svého partnera a rodiče jen pokrčily rameny, že si tim to dítě musí projít, každej to zkouší... ano, jedna holka prošla, druhá se veze vesele dál do dnes i ve svých 25i letech. Ale má antikoncepci, čert vem, že vypaluje zobák trávou, má kruhy pod očima, zahalená kouřem, chovat se neumí a praocvní morálka žádná. Vše podle příkladu svých kamarádů. To jen tak k tomu, že mince má dvě strany, ne jen jednu. To je celé. Neměla jsem v úmyslu tohle takhle rozebírat, chtěla jsem se naprosto nekonfliktně jen zastat těch matek, které nesouhlasí s tím, když jejich dcera bere antikoncepci, že to je hned nestaví do pozic nezodpovědné matky a uvedla jsem příklad, kterej podle mě byl právě tím příkladem, kdy to není řešení toho problému. Zřejmě jsem to neměla dělat. Vědět, co to vyvolá, nenapsala bych sem. Výměnu názorů jsem očekávala, že si třeba o tom pokecáme, vyměníme postřehy, zkušenosti, počítala jsem s tím, že semnou nebude někdo souhlasit a že budu muset vysvětlit proč mám takový názor, ale evidentně to nestačí. Že se budeme nepříjemně dohadovat a já budu muset mít recept na správnou výchovu , to mě nenapadlo. O tohle mi fakt nešlo. Takže s touhle debatou končím. Holky, vám ostatním se omlouvám, že jsem vás tím obtěžovala a jak se to tu vyvinulo. Hezký zbytek večera vám všem.....

@gepe Děkuju ti za příspěvek, vyjádřila jsi tím i můj názor. Udělala jsi to líp než já.

superkousky
3. bře 2014

@deenyska
Ok ..Beru na vědomí,že nesouhlasíš s tím jak to matka vyřešila.Ty bys to řešila jinak,ale netušíš jak.
Tak to opravdu nic nevyřešíme,proto se též loučím a též přeji hezký večer 😉 .

Co se týče pohlavních nemocí,tak s tebou naprosto souhlasím.
Pokud jsi si jistá,že nepoužívají kondom,tak je HA zcela k ničemu.

aneta0707
3. bře 2014

otazka z jineho pohledu. kolik holek v nacti vam rekne, ze maj znicenej zivot? maloktera. nezalezi na veku, z detatka se raduje kazda zena. ano, maji s tim problemy rodice a rodina, ale da se to zvladnout. dneska sem tady mela sestnactiletou kamaradku v patym mesici. ona byla stastna. na veku rozhodne nezalezi. at vas okolnosti postavi pred cokoliv, tak novy zivot je dar. to chape i moje trilete dite, ktere se mi narodilo v devatenacti. je to velky rozdil, ale okolnosti se nedaji predvidat v jakymkoliv veku. kolik zenskych zustane samo treba ve triceti a jdou si pro pomoc k rodicum? kolik zenskych s detma bydli u rodicu? jaky je rozdil, kdyz rodice pomahaji svemu diteti v sestnacti nebo ve triceti? snad jen to, ze jeden clovek zustane chvili doma s miminkem a "dite - matka" chodi do skoly.
a byt v 36 babickou? to moje mama byla taky 🙂

kamila297
4. bře 2014

A proč byste nepopřála? Když oni mají radost, tak nechápu, co řešíte, je to přece jejich život 😉

marketa11112
6. bře 2014

🙂) urcite bych poprala. dite je dar v kazdem veku. 🙂) me je uz 30, o decko se prave snažíme a opravdu nevim, zda je pozde ci brzy. kazdopadne, pokud je mimi zdrave, nevidim důvod, proc by nemelo prijit na svet. pokud pomaha rodina a divka a vlastne i otec miminka pochopi, co vse to obnasi, tak je to v poradku. antikoncepci jsem brala od 16 let -- není to sice nic dobrého, ale reseni to je. nejdříve to vyresilo nepravidelny menzes, později samozrejme strach z otehotneni. muj otec byl despota. antikoncepci jsem vlastne zacala brat tajne. nedovedu si sama představit, kdybych prisla s mimi v brisku i ve dvaceti. bylo by to s nim hrozne. kazdopadne sama vim, ze u me doma to bude jiné. chci , aby me deti vedeli, ze každý problém ma reseni a ze vždy budu stat na jejich strane at se stane cokoli. je vlastne jedno, jestli jim bude 14, 16 nebo 20. samozrejme nikdo neskace radosti, když mu takto decko prijde domu, ale je prece jen nase. ne? a od toho jsme rodice, jde i o naší zodpovednost k nasim detem, jde o naší rodinu a to je preci to nejdulezitejsi .