Mám gratulovat k tomu, že dítě má dítě?

petrajurinova
3. bře 2014

😖 Nevím jestli to patří úplně do této kategorie, ani jestli je to přímo námět k veřejné diskuzi, ale mám toho plnou hlavu a potřebuji to ze sebe dostat.
Známé (známe se od dětství, ale v posledních asi 3 letech se moc nestýkáme) je 36 let a včera večer se stala babičkou, oznámení o tom zveřejnila na FB. Čekám, že každou chvíli příjde SMS se "šťastnou" novinkou a já váhám, jestli je vůbec na místě gratulace. Mladé mamince je necelých 16 let, to že čekala dítě jsem nevěděla jistě - spekulovalo se o tom v okolí, ale přesné informace nebyly. V téhle chvíli mi to připadá spíše jako noční můra, než důvod k radosti pro mladou babičku a v duchu se modlím ať něco podobného nepotká některé z mých dětí - vím že zdravé dítě a mateřství je požehnáním, ale nejsem si jistá tím, že v tak mladém věku.

llluckaaa
3. bře 2014

Já bych gratulovala. Sice nemám s něčím přesně takovým zkušenost, ale vím, jaké to je, když někomu oznámíš potomka a on místo, aby ti pogratuloval nebo řekl něco pozitivní, tak reaguje negativně nebo se na to nějak netváří jenom proto, že jemu se to nepozdává a myslí si, že by bylo lepší, kdyby dítě nebylo. Nejdůležitější je zdravé dítě a zdravá maminka, k tomu bych gratulovala, a ostatní problémy, které možná rodinu čekají, bych přešla.

miriska
3. bře 2014

Myslím si, že pokud by to nepovažovala za radostnou událost tak to neoznamuje veřejně, takže bych jí pogratulovala a dál se tím nezabývala, kdyby nestála o gratulace tak to neoznamuje. Není první ani poslední komu se narodí dítě tak brzo a můžejí to změnit život tak, že za to ještě bude ráda...

deenyska
3. bře 2014

@petrajurinova Souhlasím s holkama, jestliže to oznamuje veřejně, chlubí se tím, tak gratulace je jistě na místě.

codal
3. bře 2014

Narození zdravého miminka je důvod ke gratulaci nehledě na okolnosti🙂...

superkousky
3. bře 2014

Zrovna včera jsem četla diskusi,kde se 15til letá dívka ptala,jak bude maminka reagovat,že chce antikoncepci.
Jsem se nestačila divit,co jsem se tam dozvěděla - HA je svinstvo,HA bych dceři nikdy nekoupila,pokud chce HA tak za svoje,že jedinou a nejlepší antikoncepcí je jedině kondom /když zrovna nepraskne,tak je to asi pravda/.
Dokonce tam byla i reakce,že maminka dětem doporučuje místo HA nesouložit a pokud dítě souloží,musí počítat s následky 😕 .
Pak se ani nedivím,že se v 16ti rodí 😉 .

Normálně bych pogratulovala,pokud bych to tak cítila.
Hlavně ať jsou maminka i dítko v pořádku a to ostatní nějak dopadne.
Věř,že jsou mnohem horší věci,než dítě v 16ti 😉 .
Nikde není psáno,že 16tka musí být horší matka než 30tka 😉 .

deenyska
3. bře 2014

@superkousky Souhlasím s tebou, ale něco z druhé stránky věci... vím o mamince, jejíž dcera se začala ve svých 15i, ne-li dokonce ještě ve 14i letech stýkat s klukem s ne příliš dobrou pověstí, nutno říct, že pověst nevycházela s pomluv, ale z faktu. Fakt sígr po všech stránkách, ať tě napadne co napadne, tak snad se vším přišel nějakou formou do styku. Dcerka taky zrovna ne poctivá holka. A tahle maminka, místo aby to nějak řešila, nechala holce napsat antikoncepci. Z pohledu otěhotnění jistě záslužná věc, ale jako řešení situace, alespoň z mého pohledu, nic moc.

betelgeuzz
3. bře 2014

@petrajurinova nemusíš přímo gratulovat, ale třeba jen popřát, ať je miminko zdravé 🙂
@superkousky tak HA svinstvo je 😝 SAma nevím, co jednou holkám poradím, budu doufat, že za tu dobu někdo vymyslí něco lepšího 🙂

alisek
3. bře 2014

já bych pogratulovala k novému životu a že je jí 16..no hele, je to jejich věc,když jim to nevadí že dítě má dítě..jejich věc..neřeš to.
PS: jsem ráda že mám kluky 😀 ikdyž holčičku bych si teda mooc přála

lenkalenulka
3. bře 2014

Hlavni je ze babicka se zachovala jako babicka a mamka a raduje se z toho, nez aby prcek odnasel to ze ho mamka mela brzo, je to lepsi varianta.. ty starosti budou ale mimi je dar to ze prislo brzo je problem ale v se da dohnat😉

superkousky
3. bře 2014

@betelgeuzz
To určitě je vo tom žádná (i když já ji beru s přestávkami skoro 20let a jsem zatím OK),ale zase na druhou stranu,co je větší svinstvo HA nebo potrat??Netuším,nejsem Mudr 😒 .
Ty to máš dobrý,do 10li let třeba něco vymyslí,ale já už to "mám" za pár a spoléhat se jen na kondom,nebo doufat,že mé dítě nebude souložit tak to ne 😀 .
Jsem pro kondom + HA .

mala_agnes
3. bře 2014

Taky bych pogratulovala. Určitě to nebudou mít jednoduché. Tu gratulaci neber jako ocenění toho, že si děvče v 16 "upletlo dítě", ale toho, že je miminko zdravé, babička se s hrdostí zhostila role babičky a maminka, že si to miminko nechala a nevyřešila to potratem.

superkousky
3. bře 2014

@deenyska
A jak by jsi to řešila? Dceru by jsi mlátila,domlouvala,zamkla doma a nepouštěla na krok,vodila jí do školy a ze školy atd.?
Ono je jednoduché odsoudit,pokud to nezažiješ a tudíž o tom nic nevíš (tím se tě nechci dotknout).
Mám sousedku (slušná žena),co se jí takto spustila dcera a fakt je to maso.
Věř,že pokud se to stane tobě (nikdy nevěř,že nestane) a 15ti letá holka dostane pubertu,nebo se chytne party,tak s tím nic neuděláš ,i kdyby jsi se na hlavu stavěla 🙂 .

zamilovanadonej
3. bře 2014

Že se narodí zdravé děťátko je vždy krásné a na gratulaci, bez ohledu na věk maminky. A soudit někoho, koho neznáte (myslím některé diskutující) lze lehce, že?

ange_de_la_morte
3. bře 2014

myslím že gratulace je určitě na místě. I když díte nějspíše nečekali ( neplánowali) tak je to pořád dítě a twoje kamarádka je babička, tak či tak, je určitě ráda že má wnouče, i když by nejspíš byla radši, kdyby to bylo o 10 let později. Ale pokud si nejsi jistá tak nemusíš gratulowat, ale můžeš popřád pewné zdrawí miminku i mamince - tím neurazíš 🙂

pincola
3. bře 2014

Já bych pogratulovala určitě a pokud by ti to nešlo přes pusu, tak napiš něco ve smyslu, ať je miminko zdravé. Ta rodina spíš potřebuje podporu a nějakým tvářením se a odtažitýma reakcema se dá je ublížit. Ptala bych se, co je cílem. Podpořit?I když to nebudou mí lehké? Pak bych pogratulovala. Pokud je cílem jim ještě víc naložit na hrb, tak bych dávala najevo, že to co se stalo je strašné a gratulovat nebudu.
navíc všechno má dvě strny. Mít mimi v 16 ti je nevýhoda, ale v životě můžou přijít situace, kdy pro tu holku bude velká výhoda, že to dítě má. Někdo nemá dítě vůbec i když by chtěl.
Moje kámoška porodila v 17 letech. Já to brala, tak, že se jí právě stal konec světa. Její máma se z těhotenstváí psychicky zhroutila. Dbes je nám přes třicet a můžu ti říct, že žádná katastrofa se nestala.

elvira
3. bře 2014

Pokud se narodí zdravé dítě, je důvod ke gratulaci. Víc bych se tím nezabývala. 🙂

saminomimino
3. bře 2014

bože růžo,ne určitě negratulovat taková hrůůůza 😖
Dítě je dar,zázrak v dnešní době dvojnásob,i kdyby se narodilo ještě mladší osobně a před babičkou která tak podpořila svoji dceru a tak moc se těší na vnouče smekám,je to kalibr,pač většinou je to pro 16 letou "zbouchnutou " holku trest,v konvenční společnosti nepřijatelné a bylo na takových holkách páchné doslova zlo,takže ji maminku závidím a ji přeji moc moc krásného života s děťátkem,o nic nepříjde,bude to mít je jiné a možná nakonec krásnější

saminomimino
3. bře 2014

tady se opět projevu česká povaha,proč někomu něco jen upřímně nepřát,když ho lze za zádama propírat a ťukat si načelo,kdyby se tak každý raději staral sám o sebe a zametl si před svým prahem,jak krásně by se na tom světě žilo,že..
že by za tím zase byla jen závist,že je někdo šťastný??

pepibubu
3. bře 2014

Pogratulovat určitě. Dítě je zázrak. A že je maminka ještě neplnoletá, no a... třeba bude lepší než nějaká třicítka 🙂

llluckaaa
3. bře 2014

Jo a jinak holky, teď jsem si vzpomněla, co se mi vlastně nedávno stalo a situace byla hodně podobná. Mám jednu známou a dověděla jsem se, že se její dceři narodilo miminko (vědělal jsem jen, že je to třetí dítě, a zdálky jsem ho viděla u domu té známé, víc jsem o tom nevěděla). A když jsem tuto známou náhodou potkala, tak jsem se jí zeptala na dceru a na miminko, jak se jmenuje, že doufám, že je vše v pořádku, a že gratuluju. No známá se na to tvářila všelijak, takže mě začaly napadat myšlenky jakože jim šlo o život nebo zdravotní problémy ap. No a nakonec jsem se od někoho jiného dověděla, že ona známá se třetím vnoučetem vůbec nesouhlasila, dceři za to vyčinila, většinu těhotenství spolu nemluvily a nebyla ani v porodnici 😅
Z mého pohledu teda trošku faux pas 😅
Teď je teda známá - trojnásobná babička z miminka úplně pokakaná a samé ťuťuťu ňuňuňu 😀

gepe
3. bře 2014

@petrajurinova ja se v 35ti stala poprvy mamou 😀 nezavisle na tom, stat se v 36ti babickou, tak budu pysna bez ohledu na mem nazoru a tesim se z vnoucete. Kdyz jsem se narodila ja, prumerny vek rodicek byl 18-19 let (2 roky od 16ti v zivote neni nic) a moje mama v 21 byla uz povazovana za starou 😀 po porodu mela 51kg a vypadala na 17. Bud ji drbali, ze je moc mlada - diky vzhledu, nebo ze ma krasnyho bratricka - mela jsem modry kocarek 😀
Miminko i babicka si v tomhle pripade uziji spolu radu let stesti i radosti, mlada mamca ma obr stesti na maminku, resp uz babicku, ze to tak prijala 🙂 skolu atd si muze dodelat i s ditetem, cestovat taky. Kor nezname slecnu, ani bych se nedivila, kdyby byla mnohem lepsi mamou nez lecktere starsi.
Pro Tebe nocni mura, je to vsak jejich zivot a evidentne jejich stesti. Nechapu, proc Ti to vubec vadi.
Ono, matkou se muze stat kazda zena, ale mamou uz nikoliv 🙂

andy266
3. bře 2014

@petrajurinova Když to takto veřejně oznamuje, tak je na to pyšná. Gratulovala bych určitě. Nemůžeš vědět jaký má na to pohled ona, třeba jí to nevadí vůbec!

danaruj
3. bře 2014

jelikoz je babicka evidentne hrda a urcitw se hodla starat tak dite stradat nebude a lepsi je kdyz to holka netajila pred maminkou a nehodila dite do popelnice. ja bych poprala hodne zdravi!

deenyska
3. bře 2014

@superkousky Netvrdím, že vím, jak bych tohle řešila a ani bych si netroufla říct, že se mi tohle nemůže stát. A ani netvrdím, že profackovat jí by pomohlo. Myslím, že jsem ani nepsala nic, co by naznačovalo, že bych matku té holčiny odsoudila. Jen jsem naznačila, že si nemyslím, že to vyřešila dobře a uvedla jsem příklad, že ne vždy to musí být nutně jediné a nejlepší řešení. Myslím si to proto, že tím, že to bez jakéhokoliv jiné snahy "vyřešila" takhle, jí vlastně její jednání posvětila. Toť vše. 😉

misisule
3. bře 2014

Nezlobte se na mě, ale tohle je věc té mladé maminky a její rodiny. Vám nepřísluší něco takového soudit. Jestli je to správné či nikoliv...vše má své pro a proti a oni se rozhodli se o miminko postarat. Nosit pod srdcem 9 měsíců dítě a pak jej v bolestech porodit je důvod ke gratulaci každé ženě bez ohledu na věk.

krizecek
3. bře 2014

@deenyska prosímtě a jak chceš takovou věc jako řešit? 😀 zakážeš holce aby se s ním stýkala? Tak to se sním bude stýkat ještě víc, navíc kolik vztahů v tomhle věku vydrží? Takže co, zavřeš dítě doma a budeš mu přikazovat co smí a nesmí? Tak to se stím chlapem vyspí ještě z trucu a vztahy mezi váma budou na bodě nula.. Rodiče by se neměli a to za žádných okolností štvát do vztahu svých dětí.. jediné co je že můžou říct svůj názor.. Když jsou dost rozumní na to aby spolu spali jsou taky dort rozumní na to aby poznali jestli za to dotyčný/ná stojí nebo ne

krizecek
3. bře 2014

Určitě bych pogratulovala, rodina je šťastná, babička se evidentně těšila když se chlubí a to je vše..

deenyska
3. bře 2014

@krizecek Prosím tě, já se tady nehodlám pouštět do rozboru typu, co bych udělala, kdyby.... natož se chtěla pouštět s vámi do nějakých hádek, kdo z nás má větší pravdu. Jen jsem chtěla říct, že to, že matka nesouhlasí s tím (nesouhlasí, nikoli zakáže), aby její dcera polykala HA z ní dělá automaticky matku nezodpovědnou, protože z toho, co superkousky napsala, to tak vyznělo. Víš, já nejsem jenom nějaká naivní mladá holka nedotčená životem, která si myslí, že tím, že zavře děcko do pokoje nebo mu nafackuje něco vyřeší. Jestli sis nevšimla, tak jsem se superkousky na začátku svého příspěvku souhlasila a souhlasím, pouze jsem chtěla uvést druhou stránku věci. HA není dobré jenom na to, aby žena nepřišla do jiného stavu, má to i negativní dopady, ale to snad víte. Jsou matky, které řeší především tohle a ne to, že jejich dcera zahájila sexuální život. V dnešní době snad nikdo není takhle naivní. A to nemluvím o pohlavních nemocech, proti kterým jsou tabletky naprosto k ničem, takže si nemyslím, že když holce posvětím antikoncepci, je po problému, především když vím, s jakým místním "kozlem" se stýká. Tím ale přece netvrdím, že je špatně, když ty prášky má. A že by se rodiče neměli za žádných okolností štvát do vztahu svých dětí? A na to jsi přišla jak? Ano, neměli, ale v dospělosti a ne v 15i letech. To se na mě nezlob. Samozřejmě záleží na způsobu jakým to děláš, ale nepodsouvej mi něco, o čem se domníváš ty, že bych udělala já. Neznáš mě. Myslím, že jsem nenapsala nic špatnýho, slušně jsem napsala svůj názor, nesouhlasíš, ok, oponuj mi, ale nedělej ze mě blbce.

krizecek
3. bře 2014

@deenyska no já ti jen napsala svůj názor a blbce z tebe nikdo nedělá 😉 Jen že také soudíš něco o čem sama nic nevíš ;.-) Samozřejmě že vím že HA není dobrá a to stebou naprosto souhlasím, ale taky si nemyslím že to paní vyřešila špatně... každý by to totiž řešil jinak... A diskutuj prosím semnou trošku méně nadřazeně 😒 to že je někdo mladý neznamená že je hloupý 😉 mě jen prostě zajímalo jak bys to teda řešila, já si to totiž taky nějak neumím představit co bych dělala

deenyska
3. bře 2014

@krizecek Nadřazeně? A v čem tu nadřazenost vidíš? Že nejsem naivní holka nedotčená životem? To se týkalo mě, protože sama nejsem životem zkušená ženská, spoustu věcí mám před sebou a nevím, kolik let máš ty, předpokládala jsem, že jsi proti mě podstatně starší, když jsi tak jednoznačně odsoudila můj názor. Každopádně mě mrzí, že jsi to tak pochopila.
Nikoho nesoudím, nevím, v čem ten můj soud shledáváš, jen jsem se zastala těch matek, které ochotně dceři neodkývou antikoncepci, nic víc. To vy jste se do mě pustili, možná s trouchou výsměchu, jak bych to jako řešila já. A že si nemyslím, že udělala správně? To přece není žádný vynesený soud, kdybych chtěla soudit, udělám to jinak. A jak už jsem uvedla výše, nevím a ani si netroufám říct, jak bych se zachovala já a už vůbec si nemyslím, že mě se něco takového nemůže stát. Ale jsem holka, mám hodně kamarádek a známých z té či oné rodiny s tou či onou povahou a s tou či onou zkušeností, vím, že to vždycky není tak jednoznačné, ale taky jsem z těch jejich zkušeností a příběhů získala určitý pohled na tuhle věc a vzala si z toho nějaké poučení, proto si troufám říct, že to, co udělala ta zmíněná paní, nebylo podle mě řešení. To je celé.