Mám opar a syna jsem pusinkovala. Bude v pohodě?

muriella
20. srp 2010

Ahoj holky, mám syna 7,5měsíce a již před těhotenstvím jsem trpěla na opary.Od té doby, co se malý narodil, jsem ho měla dvakrát-poprvé hned v porodnici, takže vím, že je třeba rouška a k malému se nejlépe moc nepřibližovat, natož líbat-sestry mi opravdu důkladně sdělili veškerá rizika, až já šestinedělka jsem z toho byla totálně vystresovaná 😕 no a podruhé se mi udělal před třemi dny..bohužel jsem to nepoznala, objevil se jen malý bílý pupínek vypadal jako beďar, žádné pálení svědění prostě nic...při každém oparu jsme ho cítila, ještě když mi ani nevylezl, že se něco děje a proto jsem tomu vůbec nevěnovala pozornost..s malým se čochtala, líbala ho po tělíčku, na pusu ho líbám minimálně, ale dávala jsem mu oběd a zdálo se mi že je jídlo horký, tak jsem ho ochutnala z jeho lžičky ☹ já vím, že by se to nemělo, ale prostě jsem to udělala a druhý den mi z toho malého beďaru vyrašil opar, jsem z toho na nervy, protože v porodnici mi řekli, že inkubační doba jsou 3 týdny!! a že následky můžou být hodně špatné...stalo se to také některé z vás a i přesto bylo dítko vpohodě? nebo si myslíte, že takto staré dítě už chytne spíš opar, než malé novorozeně které bude mít horečky a infekci v sobě? díky za názory

moravanka
20. srp 2010

me se to stalo uz nekolikrat a v pohode. Mala zadne opary nedostala. Mivam je casto a nekdy se zapomenu a malou opusinuju.

muriella
autor
20. srp 2010

@moravanka díky 😉

boruuvka
20. srp 2010

Ahoj, já jsem se taky na to ptala doktorky a bylo mi řečeno, že by dítě min do 6 měsíců mělo být chráněno protilátkami, které získalo přes placentu. Velké nebezpečí je to u dětí maminek, které opar před tím nikdy neměly. A prý prvoinfekce herpesem se u dětí projevuje jako afty ne jako opar. Takže spíš prohlížet pusinku, sledovat teplotu a zvýšit pozornost, když přestane chtít papat. Bohužel já na opary trpím taky, takže mám strach taky. A v mém okolí je případ holčičky, která opravdu po infekci herpesem je postižená mentálně i fyzicky. A mě se taky udělal opar úplně bez běžných příznaků (když bylo malé 6 týdů), tak jsem taky byla vystreslá, ale naštěstí vše dobrý.

naty
20. srp 2010

Holky, já myslím, že obyč opar na rtech nic moc neudělá, nebyl to v případě té holčičky spíš pásovej opar? To je sviňa... 😔

muriella
autor
20. srp 2010

@boruuvka a do kolikátého měsíce se to projevuje horečkou a afty a od kdy klasickým oparem? já koukala na net a našla jsem roční holčičku, co měla "už" opar na pusince..ale taky že inkubační doba jsou 2-3 dny a mě bylo řečeno 3 týdny..což je fakt hodně dlouhá doba, už takhle malýho pořád pozoruju 😖 teda to je síla a kolik bylo té holčičce, když se nakazila?

muriella
autor
20. srp 2010

@naty no já jsem si to taky myslela, ale v porodnici jsem dostala opar a doktoři se mohli zbláznit, dostala jsem vynadáno, že jsem si hned nedošla pro roušku a díky mě se okamžitě uspořádala přednáška pro ostatní maminky, jak se nechovat když máte opar, tím naráželi na mě 😅 sestra mi řekla, že chřipky se nebojí ale oparu ano a že mi malý může i umřít a že se to projeví třeba až za tři týdny, takže já v šestinedělí totálně vystreslá, jsem jim tam zbytek pobytu probrečela, hormony udělaly svý 😀 každopádně pásový bude určo horší, ale on asi i ten obyč bude zákeřnej pro ty úplně nejmenší, já doufám, že čím starší dítě, tím líp se s oparem t tělo vyrovná..

naty
20. srp 2010

to je mazec teda... 😒 ...já sem měla opar teď, no, ale pokud vím, tak vzdychem se nepřenáší, takže když nebudete dětem olizovat cumlík, lžičku a tu chvíli ho pusinkovat, tak by to mělo být v pohodě, ne? 😉 Doufám...taky sem to párkrát neuhlídala... 😔

muriella
autor
20. srp 2010

@naty no právě, já jsem lžičku olízla na 100% a s tím pusinkováním si zrovna dvakrát jistá ten první den oparu nejsem...asi bych to neřešila, ale vybaví se mi ta sestra z porodky a je mi nanic...ale máš pravdu, asi bych ho musela fakt opusinkovat ted kdy je opar v plný síle...doufám 😒

naty
20. srp 2010

@muriella musíme doufat, že to projde a příště se víc hlídat... 😒 ...když ono se to řekne... 😖 ...teď budu zas malýho sledovat, si mi nasadila brouka...já si vždycky vzpomenu na jednu holčičku, její maminka sem chodí jedný do diskuze...no, radši nemyslet... 😢

muriella
autor
20. srp 2010

@naty to jsem nechtěla tě děsit 😒 ale po přečtení této diskuze teda nejsem o nic víc klidnější 😅 takže vlastně i opar na rtu je dost blbý..někdo píše že může napadnout mozek...není ono lepší raději na tom netu nic nehledat?? 😠 😀

naty
20. srp 2010

@muriella taky si říkám....v těch názorech, aby se prase vyznalo... 😀 ...no, nic, půjdu v klidu spát a budu doufat, nic jinýho už mi nezbývá...dobrou s kobrou a opary ať se nám, a hlavně prckům, vyhýbají obloukem!! 😝 🙂

muriella
autor
20. srp 2010

@naty jasný!! taktéž přeju dobrou noc 😉

petka80
20. srp 2010

Holky, vy mě taky děsíte 😅 Taky jsem nikdy neslyšela, že by to bylo tak vážný......
Dcera (ta starší) nedávno chytila virus oparu a projevilo se to jako viróza s horečkama plus měla na pusince opar, pak jakoby afty na jazyku a nateklé a bolavé dásně..... Tady o tom píšou: http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/herpeticka...
Pásový opar je podle mě něco jinýho. To zas měl soused a jejich dcera (tehdy asi rok a půl) to chytila taky, ale u dětí se to neprojevuje jako pásový opar, ale jako plané neštovice. Prý to je de facto stejná nemoc 😅

zuzik03
20. srp 2010

ahoj, mala mela herpetickou stomatitidu taky, docela hnus, plna pusa bolestivych aft az o velikosti 2 cm i na dasnich a v krku, pediatr mi rekl, ze takhle hrozne to je jen poprve, kdyz se dite setka s herpes virem a mel pravdu, od te doby uz ma vzdy max 2 afty. ale kdyz to mela, tak jsem byla v sestinedeli s malym, mel 3 tydny a bylo mi receno, ze do pulroku by mel byt chraneny z meho mlika plus neco jeste z placenty a opravdu to nedostal.
myslim, ze neni treba se desit, to jsou vyjimecne pripady ty hruzy, o kterych clovek slysi 😉

moravanka
21. srp 2010

jaksi se tady ztracim v te diskusi. Opar a afty, to je pokazde neco jineho ne? Opary jsou podle me ty mokvave puchyrky na rtech (nekdy i na tele) a afty ty bile fleky v puse, ne? Mivam oboje, na opary pouzivam Zovirax a na afty Pyralvex.

muriella
autor
21. srp 2010

@petka80 pásový opar a plané neštovice je to samé? 😲 vždyť pásový opar je pro děti dost nebezpečný, alespoň jsem to četla, neni to třeba jen nějaký podobný virus, který to způsobuje? mě už se to všechno motá 😅

@zuzik03 a malá na to takhle trpí jo? a to poprvé chytla od někoho(že měl opar na rtech) nebo jí to vylezlo z ničeho nic? jo jo také si myslím, že jsou to vyjimečné případy, ale stejně mi to nedá 😝 😉

@moravanka podle toho co jsem teda pochopila, tak u staršího člověka se herpes projeví jako opar na rtu, ale u dětí to má jiný průběh, takový jak tu popisují holky, že se jim udělají afty a mají horečku...

eloana
21. srp 2010

ahoj holky - herpes zoster -u deti se projevuje jako nestovice a u dospelych, kteri je meli jako pasak
manzel mel pasovy opar, kdyz byla dcera mala -asi 2 mesice. bali jsme se,ale doktorka nas uklidnila, ze maximalne dostane nestovice a nedostala nic.
o oparu jsem to tedy nikdy neslysela, ze to je az tak nebezpecne

muriella
autor
21. srp 2010

@eloana tak já už se v tom taky ztrácím... 😅 a proč se všude dočítán že pásový opar je pro děti nebezpečný, když to jsou vlastně neštovice, které má každé druhé děcko... 🙄 😉

eloana
21. srp 2010

@muriella malej uz je velkej -asi hrozi nebezpeci u miminka do 2 mesicu. a pokud by to chytil podle me uz bude mit klasicky pruber....

eloana
21. srp 2010

jinak skutecne kdyz dcera byla miminko mel manzel pasak - dlouho jsme nevedeli co to ma .... takze jsme to neresili az pak mu doktorka rikala ,ze to je pasovy opar -manzel se ptal ,ze mame doma miminko-jestli mame udelat nejake opatreni -doktorka rikala, ze uz to je jedno,ze to uz infekcni bylo davno pred tim nez prisel.... manzel si to drbal a pak sahal na malou a nic nechytla...

boruuvka
21. srp 2010

Já co vím, tak virus planých neštovic způsobuje i pásový opar. Ta holčička, o které jsem psala dostala v 1 měsíci opar na rtíku - maminka šla k doktorce a ta řekla, že to nic není (1 prů..r). Ve 4 měsících vysoké horečky - od doktorky dola sirup (2 prů..er) , horečky trvaly - doktorka nic (3 prů..r) a tak jeli na pohotovost a tam hned měli podezření na herpesinový zánět mozkových blan, ale bohužel už bylo na zdárnou záchranu pozdě. Když to pak hodnotili zpětně, tak doktorka pochybyla už v tom 1 měsíci - měla hned nasadit antibiotickou léčbu. Holčička ve svých 5 letech je jak kojenec. Bohužel je to doktorka, ke které chodíme.

boruuvka
21. srp 2010

Jo a ještě - měla jsem podezření, že se mi opar zase dělá, tak jsem si koupila ty náplasti na opary a když jsem jí večer chtěla strhnout a vyměnit za novou, tak jsem myslela, že to půjde i s masem (šli jen chloupečky kolem rtu). Naštěstí tam opar nebyl, ale kdyby byl, tak ho strhnu úplně do krve. Takže mám z těch náplastí opravdu rozporuplné pocity ☹

zuzik03
21. srp 2010

@muriella mala na to trpi dost, ale ted uz jsou to jen ty afty, chytila to tehdy ode me, natrela se mym jelenim lojem nez jsem stihla zareagovat 😖 to uz jsem sice opar nemela, ale myslim, ze to bylo tim 😒

@boruuvka to je dost divne, ze mela nasadit ATB na opar, na viry ATB nezabiraji a nema smysl je predepisovat, ledaze by se k viroze pridala bakterialni infekce... ono po bitve je kazdy general, je to pruser, to v kazdem pripade, ale bohuzel doktori jsou taky jen lidi, kazdy poradi neco jineho a kazdy se muze zmylit ☹

boruuvka
22. srp 2010

@zuzik03 jasně máš pravdu ne antibiotika ale asi léky "antivirotika".Jasně, že se každý může splést, ale když to zničí malý miminko, tak je to hrůza. Bohužel prý doktorka měla zpozornit už v tom 1 měsíci, když novorozenec ten opar dostal. Infekce herpesem může proběhnout úplně neškodně, ale když je organizmus toho malýho tvorečka nějak oslaben, tak to může mít hodně blbý následky.

eloana
22. srp 2010

@boruuvka dcera trpi na opary ,ale ne na puse ,ale v obliceji -jednou kdyz se to blizilo k oku tak na to dostala leky-ty co se davaji na pasovy opar -nebo neco podobneho

muriella
autor
23. srp 2010

@boruuvka takže se jí vir držel v těle 3 měsíce? to je síla no.. 😖 jinak ty náplasti se nestrhávají, měla bys počkat až sama odpadne alespon tak to píšou v návodu..já si je také předevčírem koupila a říkám si že to byly asi vyhozené peníze, nejen že se mi to zhoršilo a rozlezlo, navíc se mi to vůbec nehojí a místo strupu mokvá a nemluvim ani o té akci si náplast nalepit, přilepí se mi k prstu a je to velký boj 😅
@zuzik03 jo to je klidně možné že to bylo na tom loji 😠

pucik
23. srp 2010

Ahojky, já s tím mám tak problém, asi 2 dny po porodu se mi udělal opar pod nosem na horním rtu a lezlo mi toaž do nosu, byla jsem po císaři,tak asi následek stresua narkozy. V porodnici jsem musela striktně při kontaktu s malým nosti roušku, říkali, že by mohl z toho dostat i zápal mozkových blan a dokonce umřít, pro takového prcíčka, to bylo hrozné ohrožení. No zvládli jsme to, pořád jsem dezinfikovala ruce a nosila roušku, pak i doma, než se mi to zahojilo. Doktor mi napsal mastičku Herpesin a fakt si nemůžu stěžovat, do 3 dnů to bylo pryč, on se na tom udělal takový suchý povrch a hrozně to pomohlo. Už jsem zkusila mnoho mastiček,ale tadle je bezkonkurenčně nejlepší. Ale doktor říkal, že na každého prostě zabírá jiná mastička a jiný prostředek, tak to prostě chce vyzkoušet. Držím nám všem palečky, ať máme ty ošklivé svědivéa bolestivé opary co nejméně 🙂 😉

petronelie
23. srp 2010

muriello, pokud jsi ještě neměla vyrašený opar, nemělo by to vadit. Hlavně nečti články na netu a buď v klidu, pro klid zavolej třeba dětské dr. 🙂

naty
23. srp 2010

ty náplasti sou na velký h... 😠 ...v naději, že to konečně nebude tak vidět, jak ty bílý mastičky sem je kdysi taky koupila...porod byl jen to dobře nalepit, jelikož sem měla opar tradičně na rtu, náplast sem musela nalepit až jako do pusy, což samozřejmě nedrželo a začala se odlepovat...při odlepování sem se málem počůrala, jak to bolelo... 😔 ...chloupky kolem rtu samozřejmě dolů, na opar léčebný vliv veškerý žádný, spíš naopak...takže za mě se jim zdaleka vyhnout!! 🙄